Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cine a creat Islamul si de ce ???!!

Creat de Ronin, 01 Iulie 2008, 19:29:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

i1414xy

Citat din: padme din  15 Octombrie 2009, 23:40:00
mi se pare cam ciudat! eu am citit cuprinsul unui coran adus in irak, unde la cuprins erau capitole dedicate lui:isa (isus), miriam sau maryam, nu mai retin exact(maria) si copii lui israel!
voi citi si acest coran, mai ales daca sus-numitul sustine ca nu ar sti despre ce este vorba.

nu cred ca erau ortodocsi! in 1054 cand a avut loc marea schisma, cele 2 biserici s-au despartit tocmai pt ca nu cadeau de acord asupra dogmelor! chiar intr-o enciclopedie italiana am gasit ca de fapt biserica ortodoxa a fost excomunicata de catre vatican!-e dreptul lor sa scrie ce vor intr-o carte in italiana, nu pot sa spun ca m-am interesat despre asta in mod special!
de la "isa" la Iisus Hristos e cale lunga, in timp ce la ei dumnezeu este allah, si nu isa.  daca in coran sunt capitole dedicate lui isa sau miriam , asta nu insemna ca se refera la Iisus Hristos sau la fecioara Maria. Diavolul cand ia dictat lui mahomed coranul, care este o copie a bibliei, poate intentionat ia spus lui mahomed ca sa scrie despre isa sau miriam , care sa faca trimitere la Iisus Hristos sau fecioara Maria, cu scopul de a-i zapaci si insela pe unii, ca sa i se-nchine lui.

Cand am spus ca erau ortodocsi m-ma referit la faptul ca respctau dogmele care sunt astazi in Ortodoxie, dogme stabilite de Dumnezeu prin sf.parinti la cele 7 sinoade ecumenice, ultimul avand loc prin 700 si ceva d. H. Si sa sti ca biserica nu s-a despartit in doua , catolicii s-au despartit de Biserica. Biserica a ramas intreaga, dar multi nu stiu asta si acum vor unire. unire nu se va intampla decat atunci cand cei de la roma vor face ceea ce se face in ortodoxie, ceea ce facea ei inainte de 1054, aici ma refer la dogme.

padme

haide mai i1414xy, fii serios si mai intereseaza-te! nici numele lui maria nu era maria pe care il stii tu, ci tot miriam/maryam si isus -yeoshua- poate ar trebui sa stii ca in fiecare limba numele se adapteaza/se transforma, altfel ne-ar chema pe toti la fel si am vorbi toti aceeasi limba! chiar si ronin spune acelasi lucru!

"de la "isa" la Iisus Hristos e cale lunga, in timp ce la ei dumnezeu este allah, si nu isa"
pai asa cum la tine sunt dumnezeu si isus, asa si la el este allah si isa!
prietenul tau ar fi trebuit sa-ti spuna ca ei pe isus il considera primul profet, sau cel mai important profet, ceva de genu' asta o stiu de la un musulman, si nu fiul lui dumnezeu-cum il consideram noi.
asa si la evrei se numeste yahwe(vezi biblia) si yeshua/yeoshua, nu-mi aduc aminte sigur.
eu nu cred ce spune si anume ca nu stie sau ca nu a auzit!


cat despre faza aia cu evangheliile scrise in timpul vietii mariei, mai intereseaza-te si legat de acest subiect.

padme

Citat din: Ronin din  16 Octombrie 2009, 11:25:45
Zilele trecute (2009), am remarcat afirmatia unei persoane, la TV, care spunea de faptul ca Ortodoxia a incheiat un PROTOCOL cu Vaticanul (Papalitatea-Sfantul Scaun)prin care, pana in 2010-2011, biserica ortodoxa se va "uni" cu biserica "mama", catolicismul.


despre asta se discuta de ceva vreme! mi se pare si normal in contextul actual: un guvern mondial, o banca mondiala, se discuta despre o politie mondiala, etc....

i1414xy

Ronin , fecioara maria in nici un caz nu este musulmana si nici nu a fost. cartea aia e scrisa dupa coran, coran care-i scris de mahomed dupa ce i-a fost transmis de catre "ingerul gavriil" care nu a fost altul decat diavolul. Dar diavolul care si-a luat numele de allah si ca sa insele si pe multi care nu sunt musulmani a introdus in coran si despre iisus si despre maria, cam in asa fel cum este relatat in biblie. Nu crede tot ce apare pe net.
Nu stiu cat de prezenta este influenta catolica in aparitia islamului, din moment ce ei insisi, musulmanii, spun ca lui mahomed i sa aratat un inger care i-a transmis coranul. Poate or fi vrand catolicii sa faca ceva , dar nu cred ca ei au creat coranul.
 
 Si eu sunt deacord cu aparitiile recente ale fecioarei Maria de la Medjugorje, chiar m-au si ajutat, cu toate ca n-am fost acolo, ci am vazut video-uri pe yuotoube.

 Nici n-am cum sa accept ca fecioara Maria in acest moment este moarta si va fi inviata, din moment ce stiu ca este vie, si ca ma rog ei si vorbesc cu ea si ma ajuta, cu toate ca de multe ori o supar prin ceea ce fac.

"Ideea cu "sufletul nemuritor", am mai spus-o, NU apartine lui Dumnezeu si nu vine din Scripturi",atunci cum explici tu de ex. : " si se vor chinui in vecii vecilor"," si Eu voi fi cu voi in veci" din biblie.Doar doua din foarte multe exemple din biblie. Oare nu vorbeste aici de nemurire?

Foarte gresit intelegi cuvantul bibliei.  Ce smecherie? . In ""Hotarat ca veti muri" nici macar nu se vorbeste de suflet.

Ronin , sa nu te superi daca te-ntreb, de ce secta apartii  ca  vad ca nu esti nici ortodox , nici catolic .

Niciodata nu se va intampla ca Ortodoxia sa se supuna Vaticanului, numai ca sunt unii din BOR care din pacate mi se pare ca sunt masoni, si vor aceasta "unire"care nu este nimic altceva decat indepartarea dogmelor ortodoxe si acceptarea celor catolice care au multe erezii., dar nu va lasa Dumnezeu sa se intample asa ceva.


Ronin

"Ronin , sa nu te superi daca te-ntreb, de ce secta apartii  ca  vad ca nu esti nici ortodox , nici catolic ."

Sunt "analist" pe probleme "speciale".
Vezi blogul meu si vei intelege.
Nu pot decat sa-ti spun: "Cerceteaza toate lucrurile si pastreaza ceea ce este bun."

"O minte lenesa (indiferenta) este atelierul de lucru al diavolului."

Ti-am explicat de ce cred eu ca NU exista suflet dupa moarte.
Definitia din facerea lumii la capitolul 2 cu 7 cu privire la suflet viu este BAZA.
Credinta in nemurirea sufletului este o "nascocire" a diavolului.
Reia si textul unde se spune ca "singurul care are nemurirea si care locuieste intr-o lumina este Dumnezeu."

Nemurirea este oferita oamenilor la inviere !(Tesaloniceni) Alegerea apartine oamenilor...

ps: daca a reusit diavolul sa manipuleze 1/3 din ingerii cerului (superiori omului), ar trebui sa fim atenti la ceea ce "credem".
Ti-am dat multe referinte legate de catolicism si aparitia islamului si felul cum "fecioara" este folosita de ei pentru a aduce lumea crestina (deci si ortodoxa) la o unitate sub "tutela" Romei papale. (ca pe vremuri - doar cu nuante diferite)
Succes !

http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

padme

#50
mai ronin, problema e ca la texte de o anumita importanta pentru om, tu nu ai acces! oricat te-ai da peste cap, poti doar sa presupui pe baza instrumentelor pe care le ai la indemana. in primul rand, noi n-o sa stim niciodata care au fost lucrarile care au stat la baza bibliei si... altele la fel de importante. din toate codexurile care existau, constantin a vrut o carte-daca citesti cu atentie biblia si ceva pe langa, descoperi ca de fapt sunt mai multe lucrari/sau mai multe influente, asta cel putin e impresia mea. biblia,  care a fost si ea modificata de cateva ori, la randul ei, au fost scoase pasajele despre reancarnare. dupa care in 869 biserica aboleste distinctia dintre suflet si spirit. conform bibliei actuale, omul are trup si suflet, ori nu e asa! cel putin eu asa am descoperit.
faza aia  "ca sa nu muriti"  e intarita cateva paragrafe mai incolo la pedepse ...."caci din tarana ai venit, in tarana te vei intoarce" si mai apoi (asta e ciudat)... "duhul meu nu va sta pururea in om..... de aceea zilele lui vor numara 120 de ani!" ???
deci, tarana se intoarce in tarana si duhul???
"fericiti sunt cei saraci cu duhul"; "rapire in duh" ce este acest duh?? -una din definitiile din dex se refera la... spirit, dupa care spiritul este pus ca si sinonim cu sufletul, dar de fapt sunt 2 lucruri distincte. 
in fine... discutia deja a divagat de la subiectul principal.

smurd



sufletul, ca si suportul sau material, trupul, sunt sortite disparitiei.

spiritul este nemuritor, dar nu toate sufletele ating acest nivel al constiintei !

adelinn

pai islamismul nu a aparut la cateva sute de ani dupa crestinism? deci feciara maria nu are cum sa fie musulmana.iar catolicii au aparut ca biserica dupa aparitia islamului asa ca nici ei nu pot avea o contributie.in ce priveste afirmatia ca fecioara maria ar fi vie, adica in acelasi trup in care a fost pe pamant am oarecare rezerve pentru ca daca ar fi fost adevarat, cu siguranta ca ar existat epistole scrise intre crestinii din acea vreme si care sa fie adaugate la scrierile care ulterior au format noul testament.ar fi fost un lucru prea important pentru crestini pentru a fi ignorat in acest fel.
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

Ronin

#53
Aparitia, dezvoltarea si suprematia papala a fost un proces si nu un act, realizat peste noapte.

Daca ai sa consulti scrieirile timpurii, vei observa ca ei spun: "Dupã Sf. Petru, la Roma urmã episcop Sf. Papa Lin (64-79), apoi Papa Anaclet (79-91?) ºi Sf. Papa Clement I (91-100?), care scrise o scrisoare energicã Bisericii din Corint, în Orient, pentru a pune capãt unor neînþelegeri ivite printre creºtini (deºi în acele pãrþi se gãsea încã în viaþã apostolul Ioan)."

http://ro.wikipedia.org/wiki/Pap%C4%83
http://ro.wikipedia.org/wiki/Papa_Clement_I

Cu alte cuvinte, Roma papala pretinde dreptul sau de a conduce inca din sec. I dupa Hr.

Sf. Ignaþiu din Antiochia, învãþãcel al apostolilor, la începutul secolului al II-lea, numeºte Biserica Romei, ca stând în fruntea întregei Biserici; iar Sf. Irineu, mort pe la anul 202, zice cã toþi credincioºii trebuie sã fie de acord cu Biserica din Roma, ilustrã pentru originea sa apostolicã, ºi pãstrarea tradiþiilor apostolice: "in qua semper conservata este ea quae est ab apostolis traditio".

"Papa Leon I, zis «cel Mare» (440-461)afirma cã papa deþine nu doar primatul, dar ºi «suveranitatea» asupra celorlalþi episcopi, puteri ce erau încorporate în ministerul sãu, întrucât el era «vicarul lui Petru»."

http://ro.wikipedia.org/wiki/Leon_I

Apogeul acestei ascensiuni a fost atins cu papa Inocenþiu al III-lea, sub care a fost introdus – pentru papã – apelativul «vicarul lui Christos». Principiul «monarhiei papale» a gãsit o teoretizare solidã în bula Unam sanctam (1302) a papei Bonifaciu al VIII-lea, care afirma supremaþia Bisericii romane asupra întregii omeniri (,,omnis humana creatura").

http://ro.wikipedia.org/wiki/Inocen%C5%A3iu_al_III-lea

Un alt pas spre suprematia papala a fost facut atunci cand, in sec. al XI-lea, papa Grigore al VII-lea a proclamat desavarsirea bisericii romane.
Tot el declara ca biserica nu a gresit niciodata si nici nu poate gresi vreodata. Tot el pretindea puterea de a detrona pe imparati si declara ca nici o hotarare pe care el ar fi pronuntat-o nu putea fi rasturnata de nimeni, dar era prerogativa sa de de a rasturna hotararile altora...

În baza unui decret al papei Nicolae I din 1059, alegerea pontificalã era încredinþatã cardinalilor-episcopi, cãreia îi urma aclamaþia – redusã la un element pur formal – clerului ºi poporului roman.
Figura episcopului Romei a dobândit o revigorare în întreaga creºtinãtate. Dictatus papae a lui Grigore al VII-lea enunþa taxativ cã «numai pontiful roman este universal».

http://ro.wikipedia.org/wiki/Grigore_al_VII-lea

Vezi lista cu papi aici:

http://ro.wikipedia.org/wiki/List%C4%83_de_papi

Nu existã nicio listã oficialã de papi, dar Annuario pontificio, publicat anual de cãtre Vatican, conþine o listã care este în general consideratã a fi cea mai autorizatã. Conform acesteia, au existat 265 de papi. O persoanã aleasã în 752 însã decedatã la trei zile dupã a fost adãugatã acestei liste sub ªtefan al II-lea, însã a fost ºters din ediþia din anul 1961. Unele liste încã îl considerã valid, fãrã nici o justificare. Aceasta ar forma o listã de 266 de papi, dar alte alegeri ale Annuario pontificio sunt, de asemenea, discutabile.

Suveranul Pontif poartã urmãtoarele titluri, în ordinea lor: Episcop al Romei, Vicar al lui Isus Hristos, Succesor al Sfântului Petru, Prinþ al Apostolilor, Pontif Suprem al Bisericii Universale, Primat al Italiei, Arhiepiscop ºi Mitropolit al Provinciei Romane ºi Servitorul Servitorilor lui Dumnezeu. La începutul anulului 2006 papa Benedict al XVI-lea a renunþat la titlul de Patriarh al Occidentului.

Din 1929 titlul temporal (lumesc) al papei a fost cel de Suveran al Statului Vatican.

http://wapedia.mobi/ro/List%C4%83_de_papi
http://www.catholica.ro/stiri/show.asp?id=1419

Cauta si tu daca doresti sa faci o adevarata investigatie si tine cont si de faptul ca surse oficiale arata cum Mohamed a fost consiliat de catre preoti romano-catolici.
Insasi sotia sa, Khadijah, era o romano-catolica destul de bogata.
Sotia sa l-a pus in contact pe Mohamed cu varul ei care era preot romano-catolic.
Sub indrumarea Romei papale s-a nascut islamul.

According to some sources, it was Khadijah's parental cousin, Waraqah ibn Nawfal, who informed Muhammad of his prophethood soon after his vision of the angel. [8]

According to Islamic tradition, Bahira was a Nestorian Christian monk who foretold to the adolescent Muhammad his future prophetic career.

http://en.wikipedia.org/wiki/Khadijah_bint_Khuwaylid
http://en.wikipedia.org/wiki/Waraqah_ibn_Nawfal
http://en.wikipedia.org/wiki/Bahira

Nota: Atat calugarul Bahira cat si calugarul Waraqah (varul sotiei lui Mohamed) erau calugari CRESTINI dar atentie !!! in acea perioada a sec. VII, papii Romei erau cei care stabileau cine este crestin si cine nu ...

Adevaratii crestini erau persecutati de asa zisa biserica crestina condusa de papii de la Roma.

Calugarii care au influentat viata lui Mohamed Nu erau niste calugari aparuti "la intamplare" in viata lui Mohamed.
Tot asa, nici sotia lui Mohamed, Khadijah, nu a aparut intamplator in viata sa.

Sistemul papal universal avea nevoie de o arma pentru a distruge toata rezistenta crestina (numita de ei eretici) si de a cuceri Ierusalimul pentru papa.
Arma a fost creata in sec. al VII-lea. prin Mohamed.

Pentru o mai buna intelegere, repet, analizeaza fara graba si prejudecati materialul de aici, daca esti cu adevarat in cautarea adevarului:

http://ordinulnegru.blogspot.com/2009/09/black-ops-made-in-vatican-ii.html
http://islamul-catolic.blogspot.com/

PS: He then asked for a blanket and she quickly fulfilled his request. Shortly thereafter, he fell asleep. when Mohammed woke, Khadijah took him to her cousin, Waraqah bin Nawfal. He was Christian and quite knowledgeable of the scriptures of the Torah and Bible. He confirmed Mohammed's prophethood and said:

"This is the same one who keeps the secrets (angel Gabriel) whom Allah had sent to Moses. I wish I were young and could live up to the time when your people would turn you out."

http://www.islamfortoday.com/khadijah.htm

La 12 ani calatoreste in Syrea, unde un preot crestin ii prezice ca el este profetul despre care se vorbeste in Biblie (???!!!). Se casatoreste cu prima lui nevasta, Hadijea la varsta de 25 de ani (ea avea 40); sotia sa va deveni prima musulmana.

http://www.islam-abc.ro/mahomed.aspx







http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

adelinn

"La 12 ani calatoreste in Syrea, unde un preot crestin ii prezice ca el este profetul despre care se vorbeste in Biblie (Huh!!!). Se casatoreste cu prima lui nevasta, Hadijea la varsta de 25 de ani (ea avea 40); sotia sa va deveni prima musulmana. "
astea or fi ceva povesti aparute ulterior.un preot crestin nu avea cum sa spuna asa ceva pentru ca in crestinism e recunoscut faptul ca Isus e profetul prezis inca de la Moise, nu e cazul sa redam aici toate argumentele. mai degraba ar fi fost vorba de o persoana de origine iudaica, pentru ca ei nu l-au recunoscut pe Isus.adica nu poti fi crestin si sa spui ca mahomed e profetul pentru ca nu pot fi 2 profeti in acelasi timp. persoanele de care ziceai ca erau papi inca de la inceput nu contest ca ar fi existat, insa nu stiu daca aveau numele asta inca de pe vremea aia.erau pur si simplu conducatori crestini care apoi au fost revendicati de catolici ca apartinand credintei lor.pentru ca separarea intre catolici si ortodocsi are si un aspect teritorial, adica catolicii in apus si ortodocsii in rasarit,iar cea ideologica s-a nascut probabil si din vehicularea unor traditii si credinte locale, si care s-a format in timp, neexistand de la inceputuri , si care s-a concretizat in 1054 prin marea schisma.bisericile ortodoxe si catolice pun o mare baza pe ceea ce se numeste sfanta traditie adica scrieri timpurii ale crestinilor  precum si hotarari ale conciliilor care au avut loc de-alungul timpului.deci nu prea ar putea sa fie o creatie catolicismului si nici al unui alt curent crestin din acea vreme.
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle

Ronin

#55
Citeste, totusi, tot materialul si referintele si deasemenea, daca vrei, si materialul atasat la precedentul mesaj (jos) sub numele de "Profetul".

Am spus ca romano-catolicismul a aparut si s-a dezvoltat NU pentru a sustine crestinismul ci pentru a-l distruge.
In acest sens, mentorii crestini ai lui Mohamed il stimuleaza prin afirmatii false dar menite sa-l insufleteasca. Nu uita ca el, mohamed, era analfabet. Isi baza "credinta" sa pe viziuni primite in pesteri (ca si Loyola) si pe interpretarea si invatatura date de calugarii "crestini" ai Romei plus acest aspect:
"El vizitã o vrãjitoare, pentru a primi un sfat. Ea se consultã cu duhul ei cunoscut ºi îi spuse lui Abd-Al- Mutalib sã tragã din nou la sorþi, dacã dumnezeu va accepta jertfirea unor cãmile în locul fiului sãu. O sutã de cãmile au fost ucise, ºi Abd-Alah a scãpat cu viaþã. El a devenit tatãl lui Mahomed."


Amestecul intre paganism si crestinism a dat nastere catolicismului.
Adevaratii crestini, urmasi ai lui Iisus, erau persecutati de "crestinii" cu HQ-ul la Roma.
Marea masa de arabi idolatri trebuia cumva folosita.
Islamul este raspunsul.

Spicuri din "Profetul" :

În secolul al-ΙV-lea, mulþimile din aºezãrile rurale au auzit despre "omul sfânt" din Roma, care a luat locul Cezarilor. El avea o armatã ciudatã de preoþi, cãlugãri ºi cãlugãriþe care posteau, se rugau ºi ajutau pe sãraci. Oamenii au privit pe urmaºii acestui om (papa) cu fricã ºi cu mult respect.

În Algeria, o þarã din Africa de Nord, în anul 354 dupã Hristos, o mamã, devotatã romano-catolicismului, dãdea naºtere unui bãiat. Numele sãu era Augustin. El a fost un geniu, iar în cele din urmã a devenit "un sfânt" al religiei romano-catolice. El a fost episcop al Africii romane.

Acest credincios lider, romano-catolic, a fost numit "Pãrintele Bisericii". Augustin a scris douã vestite opere: "Oraºul lui Dumnezeu" ºi "Confesiuni", care, deºi necunoscute lumii arabe, i-au afectat serios viaþa pentru secole.

Augustin era activ în a-i câºtiga pe arabi la Romano-catolicism, incluzând aºadar toate triburile. Dar mulþimile de arabi urau catolicismul ºi nu s-au convertit. În timp, au fost trimiºi spioni la aceºti îndepãrtaþi nomazi, care respingeau catolicismul, care au rãspândit vestea cã, într-o zi, un mare conducãtor va apare ºi-i va aduna pe arabi împreunã. (propaganda si realizarea proiectului propus in timp)

La douã sute de ani dupã Augustin, în jurul anului 570 dupã Hristos, se nãºtea la Mecca, în Arabia Sauditã, Mahomed. Acest om urma sã schimbe cursul istoriei lumii. Mahomed s-a autointitulat "Mesagerul lui Dumnezeu". El a înfiinþat marea religie a islamului. În mai puþin de 20 de ani dupã moartea sa, armatele lui învingeau imperiile Bizantin ºi Persan, iar mai târziu aceste armate s-au nãpustit în Europa. Profetul Mahomed era uluitor.


Când "sfântul" Augustin apãru pe scenã, el a ºtiut clar ceea ce se petrece. Augustin era un om foarte puternic ºi influent, cu armata sa micã de adepþi.

Mãnãstirile lui serveau ca baze de cãutare, descoperire ºi distrugere a manuscriselor Bibliei, deþinute de adevãraþii creºtini.

Augustin a fost fãcut "sfânt" pentru servirea cu credinþã a "Bisericii Mamã".

Vaticanul a vrut sã creeze un "Mesia" pentru arabi, cineva pe care ei sã-l poatã înãlþa ca pe un conducãtor, un om cu charismã, pe care sã-l poatã antrena, ºi a vrut, în cele din urmã, sã-i uneascã pe toþi arabii anticatolici sub conducerea lui, creând o armatã puternicã, care, în final, sã captureze Ierusalimul pentru papã.

Un alt aspect important il reprezinta faptul ca Mohamed sub consilierea preotilor papali a reusit sa convinga islamul (prin Coran) ca Ismael a fost oferit ca jertfa de catre Avraam si nu Isaac.

Ca rezultat al acestui fapt ºi a viziunii lui Mahomed, credincioºi musulmani au construit o moschee - "Domul Stâncii", în onoarea lui Ismael, în locul Templului evreiesc, care fusese distrus în anul 70 dupã Hristos; fãcând astfel Ierusalimul al doilea loc "preasfânt" în credinþa islamicã.

Pentru mine are logica...
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Urban

Citat din: Ronin din  08 Noiembrie 2009, 17:02:42
Pentru mine are logica...

Ronin, toate religiile sunt create cu scopul devierii atentiei de la adevarata cunoastere.
Ca e crestinism, mahomedanism, hinduism etc...e acelasi lucru...pierzi Timpul de pomana.

Ronin

Cunoasterea implica atat aspectele pozitive dar si negative.

Cum iti suna ceea ce spune Legea nr. 51/1991 privind siguranta nationala a Romaniei
(publicata in Monitorul Oficial nr. 163 din 7 august 1991)

In special acest aspect:
Art. 2.
Siguranta nationala se realizeaza prin cunoasterea, prevenirea si inlaturarea amenintarilor interne sau externe ce pot aduce atingere valorilor prevazute in art. 1.
Cetatenii romani, ca expresie a fidelitatii lor fata de tara, au indatorirea morala de a contribui la realizarea sigurantei nationale.

Cu alte cuvinte, cunoasterea absoluta are legatura cu absolutul dar tot cunoasterea are legatura si cu prezentul.

Eu incerc sa abordez "religiile" si din acest punct de vedere deoarece, numai prin cunoastere, poti lua decizii corecte si actiona. Fie ca si cetatean, credinta sau stat.

De ce spun ca-i importanta cunoasterea asta ?
Numai daca ma gandesc la actualul conflict din Orientul mijlociu, la lupta dintre religii, la aportul adus de "societatile secrete" si apartenenta unora la ele, la penetrarea institutiilor de stat de catre "ordine" cu paravan religios (iezuitii)..., mi-ar fi suficient sa inteleg de ce este asa de important sa cunosc raspunsul si la intrebarea de fata: Este islamul creatia Romei papale sau nu ?
Eu cred ca da.
Ori in acest caz, intelegerea se schimba cu privire la multe dar si cu privire la actualul conflict global contra terorismului islamic fundamentalist...

Insa ceea ce este cu adevarat interesant de stiut este ca Roma (papala) a ramas pana in zilele noastre locul unde presedintii merg pt. sfat si binecuvantare...
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Nox

#58
Citat din: Ronin din  08 Noiembrie 2009, 18:51:11
Cunoasterea implica atat aspectele pozitive dar si negative.

Cum iti suna ceea ce spune Legea nr. 51/1991 privind siguranta nationala a Romaniei
(publicata in Monitorul Oficial nr. 163 din 7 august 1991)

In special acest aspect:
Art. 2.
Siguranta nationala se realizeaza prin cunoasterea, prevenirea si inlaturarea amenintarilor interne sau externe ce pot aduce atingere valorilor prevazute in art. 1.
Cetatenii romani, ca expresie a fidelitatii lor fata de tara, au indatorirea morala de a contribui la realizarea sigurantei nationale.

Cu alte cuvinte, cunoasterea absoluta are legatura cu absolutul dar tot cunoasterea are legatura si cu prezentul.


Libertatea conºtiinþei   ARTICOLUL 29
(1) Libertatea gândirii ºi a opiniilor, precum ºi libertatea credinþelor religioase nu pot fi îngrãdite sub nici o formã. Nimeni nu poate fi constrâns sã adopte o opinie ori sã adere la o credinþã religioasã, contrare convingerilor sale.

(2) Libertatea conºtiinþei este garantatã; ea trebuie sã se manifeste în spirit de toleranþã ºi de respect reciproc.

(3) Cultele religioase sunt libere ºi se organizeazã potrivit statutelor proprii, în condiþiile legii.

(4) În relaþiile dintre culte sunt interzise orice forme, mijloace, acte sau acþiuni de învrãjbire religioasã.

(5) Cultele religioase sunt autonome faþã de stat ºi se bucurã de sprijinul acestuia, inclusiv prin înlesnirea asistenþei religioase în armatã, în spitale, în penitenciare, în azile ºi în orfelinate.

(6) Pãrinþii sau tutorii au dreptul de a asigura, potrivit propriilor convingeri, educaþia copiilor minori a cãror rãspundere le revine.

http://www.cdep.ro/pls/dic/site.page?den=act2_1&par1=2

Citat din: Ronin din  08 Noiembrie 2009, 18:51:11
Eu incerc sa abordez "religiile" si din acest punct de vedere deoarece, numai prin cunoastere, poti lua decizii corecte si actiona. Fie ca si cetatean, credinta sau stat.

De ce spun ca-i importanta cunoasterea asta ?
Numai daca ma gandesc la actualul conflict din Orientul mijlociu, la lupta dintre religii, la aportul adus de "societatile secrete" si apartenenta unora la ele, la penetrarea institutiilor de stat de catre "ordine" cu paravan religios (iezuitii)..., mi-ar fi suficient sa inteleg de ce este asa de important sa cunosc raspunsul si la intrebarea de fata: Este islamul creatia Romei papale sau nu ?
Eu cred ca da.
Ori in acest caz, intelegerea se schimba cu privire la multe dar si cu privire la actualul conflict global contra terorismului islamic fundamentalist...

Insa ceea ce este cu adevarat interesant de stiut este ca Roma (papala) a ramas pana in zilele noastre locul unde presedintii merg pt. sfat si binecuvantare...


Cred cã priveºti prea departe... uitã-te ºi în curtea noastrã... ºi ãsta e doar un exemplu, mã rog, asta ca o parantezã cã ne abatem de subiect.

http://www.evz.ro/index.php?zone=articole&task=detalii-articol&item=873765&page=romania-produce-de-zece-ori-mai-multi-teologi-decat-in-89&current_date=2009-10-30

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/872942/Parteneriatul-Politica-Biserica-o-afacere-prospera-de-20-de-ani/
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

adelinn

"Citeste, totusi, tot materialul si referintele si deasemenea, daca vrei, si materialul atasat la precedentul mesaj (jos) sub numele de "Profetul".

Am spus ca romano-catolicismul a aparut si s-a dezvoltat NU pentru a sustine crestinismul ci pentru a-l distruge.
In acest sens, mentorii crestini ai lui Mohamed il stimuleaza prin afirmatii false dar menite sa-l insufleteasca. Nu uita ca el, mohamed, era analfabet."
probabil ai vrut sa spui ca voiau sa distruga pe ceilalti crestini care nu era catolici.pentru ca si catolicii sunt tot crestini,nu?formulat astfel pare o idee interesanta dar mi se pare cam complicat ca sa faci o strategie pe zeci de ani chiar sute, daca ne gandim ca mohamed a aparut dupa 200 de ani.adica sa coagulezi o mare populatie cu ajutorul religiei pentru a indeplini un anumit scop si anume suprematia bisericii catolice caci pana la urma cam asta rezulta.
eliminand imposibilul,ceea ce ramane,oricat de improbabil ar fi,constituie adevarul.Arhtur Conan Doyle