Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce este si unde este chivotul legii

Creat de entitate, 13 Aprilie 2007, 18:53:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lylyt_ice

anticristu'le, spui cu atata convingere de parca ai fii de-acolo si ai vazut tu ceva sigur... :-D Auzi ca daca se schimba polii magnetici, israelul este cu totul in alta parte...(cel adevarat), cica se cam bat aia p-acolo degeaba pe Ierusalim...si poporul ales este altul de fapt, nu evreii...Acum ce mai zici?  :-D
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Cautatorul

Citat din: adelinn din  23 Octombrie 2008, 18:59:04
chivotul nu prea are cum sa fie un condensator care sa fie functional si permanent activ.

Poate condensator nu este dar ar putea fi capabil sa inmagazineze sarcina electrica (electrostatica) sau chiar sa se electrizeze in anumite conditii.

Chiar omul e un condensator atunci cand se electrizeaza atunci cand e imbracat in anumite haine, si sta ceva timp pe un scaun de plastic. Cand atinge alti oameni sau alte obiecte metalice are loc transfer de sarcina electrostatica si apare un curent care ciupeste. Uneori "ciupeala" e chiar puternica.


Leonard

Chivotul legii este defapt o statie de vorbire cu Dumnezeu.Daca in ziua de azi lar dezvalui vaticanul probabil ca am putea face iara legatura cu Dumnezeu.Oricum vaticanul vede ca isi pierde credinciosii de aceea trebuie sa spuna adevarul.O intrebare dece oare vaticanul tine secret adevarul? :ufo: :ufo: :ufo:
Cei care stiu tac.

alexbr

Nu este Dumnezeu asa cum ne imaginam noi. Sunt o rasa de extratestrii.

anticristul

Citat din: lylyt_ice din  09 Iunie 2009, 23:08:51
anticristu'le, spui cu atata convingere de parca ai fii de-acolo si ai vazut tu ceva sigur... :-D Auzi ca daca se schimba polii magnetici, israelul este cu totul in alta parte...(cel adevarat), cica se cam bat aia p-acolo degeaba pe Ierusalim...si poporul ales este altul de fapt, nu evreii...Acum ce mai zici?  :-D
...Daca se schimba poli magnetici se schimba si configuratia hartei terestre?Poate sa cada atunci Israelul in munti Bucegi din Romania.Ca nu degeaba si-a pus Dumnezeu semnatura acolo.Stii cumva la ce ma refer?Munti Romaniei descriu perfect litera Hei pe dos.Litera Hei este semnul lui Dumnezeu.
Daca ai nelamuriri ,te ajut cu polacere.

totoslack

#125
Pe bune, cand va citesc raspunsurile zici ca sunt dupa un meci steaua-dinamo. :mrgreen:
Mama cati neuroni pe milimetru....la patrat? :-o
A ajuns rau forumul asta, pacat.

Tayka

Cred cã ALEXBR este foarte aproape de MARELE ADEVÃR.EI-îngerii
sânt fiinþe extraterestre,modificate succesiv genetic,ºi cu inteligenþã dobînditã direct ºi total la naºtere sau mai corect spus -la creerea sa în laborator,unde i se ** încarcã **memoria cu
un soft-warre ce conþine experienþa de viaþã a mai multor înainte-mergãtori de ai sãi,printre care ºi o sãrmanã fiinþã numitã..OM.ªi
ca sã putem înþelege cât de cât aceastã succesiune,vom trece foarte rapid prin istoria,galaxiei,a sistemului solar,ºi a Terrei in special,aceastã planetã fiind aleasã de EI ca una din **facultãþile**la care vor  învãþa fii lor experienþa vieþii pe seama unor fiinþe cobai,numite -oameni.Iatã asa dar cum sa ajuns
la aceastã situaþie.În urmã cu sute de milenii,aveau ºi ei o viaþã asemãnãtoare cu cea a oamenilor,ºi o evoluþie absolut asemãnãtoare,au fost primitivi,apoi tribali,ginte,au format popoare,au creiat þãri,inteligenþa a crescut ºi sa diversificat,s-au construit orase,maºini,industrii,tehnologii,nave inter planetare,sau cucerit planetele din jur, apoi întreg sistemul solar,sau produs evoluþii extreme în toate domeniile stinþei,iar la un anumit nivel de civilizaþie au considerat printre altele cã sistemul bisexual -femeie-bãrbat ar fi cauza tuturor relelor din societate.  continuare în mesajul nr2.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Tayka

MESAJ 2-Drept pentru care sa hotãrît desfiinþarea femeii din societate iar actul conjugal interzis categoric.Dar pentru ca societatea sã se poatã regenera trebuia format un alt sistem de naºtere -afarã din pãcat-.O parte din populaþie nu au fost de acord cu aceastã ideie ºi au început rãzboaie sîngeroase purtate
dealungul-vremilor,ºi pentru prima datã în lunga lor istorie sa produs marea dezbinare.Cei care erau pentru au cîºtigat bãtãlia iar ceilalþi au trebuit sã se retragã pe alte planete.ªi unii ºi alþii
au renunþat însã la sistemul bisex din motive biologice;Medicina a evoluat ºi ea atît de mult încît sa reuºit prelungirea vieþii pînã la aproximativ 1400 de ani,toate domeniile ºtiinþei au evoluat atît de mult încît unui copil îi era imposibil sã înveþe atît cît sã poatã ajunge din urmã la nivelul de cunoºtinþe cerut de societate
ºi aceasta a fost cauza  pentru care sa nãscut....OMUL.
Acesta este un fascicol din lucrarea FII LUMINII,cãruia dacã domniile voastre -cei de pe forum îi veþi da o notã de trecere
vom mai revenii în continuare cu alte fascicule.


Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

skychild

as avea o intrebare

stie cineva daca Chivotul legii a trecut prin PETRA [ Iordan] si daca detine ceva informatii l-as ruga mult sa le posteze sau sa mi le transmita pe mail

si acum as scrie si parerea mea despre Chivot

ar fi doua idei
1
e creatie umana adica a lui Moise. Moise era renumit pentru inteligenta si cultura lui, fiind crescut la curtea faraonului de sotia lui, unde binenteles se stie egiptul si cultura lui implica cunoasterea unor secrete adanci ale cultului magic din templele initiatice, sigur Moise a fost initiat in aceste taine, de aceea putea ca prin magie sa transforme lemnul in sarpe, sa protejeze prin ritual jertfelnic,m casele evreilor inainte de exod si alte asemenea magice taine.

si a doua idee
2
Moise prin calitatile sale sa fi descoperit in muntele in care traia un semn din "cer", un semn puternic de o capacitate imensa, care sa-i fi revelat "ceva", iar acel ceva a fost transformat prin capacitatea sa interna intrinseca de intelegere intelectuala si spirituala ca un semn al nevoii si dorintei cele mai adanci ale lui - eliberarea poporului evreu de sub robia faraonului

el sa fi purtat tot timpul acel "ceva "cu el ajutandu-i sa-si elibereze poporul din robie, iar pe muntele Sion, dezvaluindu-l iar probabil pentru a-l analiza departe de toate, acel " ceva" s-a transformat in foc si a creat un tunet puternic..deci...semn al unei forte energetice sau spirituale puternice...ulterior a creat acel scrin, chivot unde a pus acel ceva inauntru sub forma unor table de legi,

puterea de radiere a acelui obiect sau "ceva"...[ altefl nu stiu cum sa-l numesc]...avea influente nefaste asupra celor care il foloseau sau in furau nestiind cum sa-l foloseasca...de aici asa zisul blestem...

stiu nu e foarte succint si clar ce spun, dar mai clar nu pot spune

Chivotul [ sau ceea ce este in chivot] daca e real si radiaza puternic, ar putea fi o sursa de energie foarte puternica venita de undeva din afara civilizatiei noastre, care posibil sa ne poata ajuta daca am stii cum sa o folosim

ce e ciudat e pozitia ingerilor serafimi aflati deasupra lor, cu doua perechi de aripi care stau aplecati asupra lui ca in semn de...deschidere sau inchidere a unei taine

in genunchi

prin credinta sau altceva

........

sau ar putea fi miniatura unei taine mai  mari, o forma miniona a unui generator imens aflat pe pamantul, pe care numai doua entitati superioare il pot deschide si folosi, ascuns de o lespede imensa....pentru ca ceea ce ascunde e imens

si daca e asa, acel ceva ascuns de ei, trebuie sa radieze enorm de puternic si sigur s-ar percepe automat, daca cele doua entitati superioare ar deschide si ar rupe sigiliul

cam asta cred
...

pricepeti si voi ce credeti

ca eu inca mai caut un raspuns si tare m-ar ajuta daca cineva mi-ar da informatia de mai sus

mersi



Dumitru

Citat din: entitate din  13 Aprilie 2007, 18:53:56
a existat cu adevarat chivotul legii? instructiunile foarte precise pe care le-a primit Moise sugereaza ca el asculta de o entitate superioara de origine non-divina?unde este el acum si ce ar putea aduce cu sine descoperirea lui, pentru ca este oricum printre cele mai cautate artefacte poate cel mai important care a ramas de gasit?

.....

sa va aud
Exod 25,16:,,Sa pui in chivot  MARTURIA,pe care  ti-o voi da,, si versetul 21:,,Sa pui capacul ispasirii pe chivot, si in  chivot sa pui MARTURIA pe care ti-o voi da ,,. Obiectul cautat de multi ar fi   MARTURIA singurul obiect dat lui Moise de Dumnezeu.  Acest dispozitiv ar fi putut fi un aparat de emisie receptie.

Urban

Citat din: skychild din  02 Decembrie 2009, 18:53:05
....ca eu inca mai caut un raspuns...

Chivotul nu este un artefact chiar atat de vechi.
Au gasit arheologii artefacte mai vechi cu mii sau poate zeci de mii de ani, sunt mai mult decat convins ca acest chivot se odihneste pe undeva, etichetat, ambalat si pus la pastrare.
Cred ca importanta lui sta in faptul ca daca ar fi expus maselor, oamenii ar intelege imediat Natura lui Dumnezeu, ori acest lucru pentru "unii" e inaceptabil....lumea deocamdata are voie sa isi puna intrebari (chiar daca nu e prea departe vremea cand o sa devina si acest lucru ilegal)...
Si nu in ultimul rand, ce fel de Dumnezeu are nevoie de dispozitive (mecanice) sa comunice cu Omul...?
Un Dumnezeu Etern nu are nevoie de aceste lucruri...

Ronin

Da chiar nimeni (except some) nu-i interesat sa vada ce spune si Biblia despre asta ???
Daca tot vorbim de chivot mi s-ar parea normal sa ne raportam la sursa care-l mentioneaza. Asa vom scapa de multe nelamuriri.

http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Urban

Citat din: Ronin din  27 Mai 2010, 13:45:01
...mi s-ar parea normal sa ne raportam la sursa care-l mentioneaza...

"Istoria este o Minciuna acceptata de comun acord" Voltaire
Daca vrei sa manipulezi simtul Realitatii la oamenii de astazi tot ceea ce trebuie sa faci e sa le dai sa citeasca si sa se raporteze la sursele a ceea ce in mod hilar numim Istorie.
Ronin, nu stiai ca Istoria e scrisa de invingatori?

Ronin

Vorbeam de Biblie deoarece mi se pare normal sa aprofundezi analiza in acel material informativ (controversat) din moment ce acolo se gaseste notiunea de "chivot".

In rest, da istoria are multe facaturi. Totusi a nu se uita ca istoria biblica din VT a fost puternic atacata prin manevrele sec. XIX. Ma refer la afacerea dreyfus, biblia hazlie a iezuitului leo taxil, originea specilor de darwin, etc.

Am scrs aici cate ceva:
https://www.semperfidelis.ro/e107_plugins/forum/forum_viewtopic.php?40705
http://ordinulnegru.blogspot.com/
În timp ce toti oamenii accepta realitatea obiectelor, care sunt perceptibile simturilor lor, Socrate are o atitudine dispretuitoare fata de oamenii, care cred ca pentru a deveni reale lucrurile trebuie sa fie palpabile.

Dumitru

Citat din: Urban din  27 Mai 2010, 10:02:22
Chivotul nu este un artefact chiar atat de vechi.
Au gasit arheologii artefacte mai vechi cu mii sau poate zeci de mii de ani, sunt mai mult decat convins ca acest chivot se odihneste pe undeva, etichetat, ambalat si pus la pastrare.
Cred ca importanta lui sta in faptul ca daca ar fi expus maselor, oamenii ar intelege imediat Natura lui Dumnezeu, ori acest lucru pentru "unii" e inaceptabil....lumea deocamdata are voie sa isi puna intrebari (chiar daca nu e prea departe vremea cand o sa devina si acest lucru ilegal)...
Si nu in ultimul rand, ce fel de Dumnezeu are nevoie de dispozitive (mecanice) sa comunice cu Omul...?
Un Dumnezeu Etern nu are nevoie de aceste lucruri...
Dumnezeu numai ASA putea vb. cu omul.El S-a revelat pop. evreu, in conditiile acestea, pt ca NIMENI in natura umana nu-L poate vedea, pt. ca Nu poate sa-I vada FATA si sa traiasca.De ex:in Gen 17 ,22 spune :,,Cand a ispravit de vorbit cu el,Dumnezeu S-a INALTAT de la Avraam,, Cu ce S-a inaltat Dumnezeu ?Avea nevoie de inaltare,nu putea vb,direct cu Avraam. EXOD 25,22,,Acolo Ma voi intilni cu tine ;si de la inaltimea capacului ispasirii dintre cei doi heruvimi asezati pe CHIVOTUL MARTURIEI , it-i voi da toate poruncile Mele pentru copii lui Israel,,. Si mai clar se vede in NUMERI 7,89:,,Cand intra Moise in cortul intilnirii ca sa vorbeasca cu DOMNUL, auzea glasul care-i vorbea de pe capacul ispasirii care era asezat pe CHIVOTUL MARTURIEI , intre  cei doi heruvimi . SI VORBEA CU DOMNUL,,.!