Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Legaturi catre stiri interesante!

Creat de jackie28t, 12 Iulie 2006, 01:12:37

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

padme

Citat din: Casiopeea din  23 Octombrie 2011, 22:44:30
N-am putut sa nu observ faptul ca au fost >60 de cutremure in aceeasi zona (estul Turciei) in decurs de 5-6 ore. >60!!!! :-o Cum e posibil asa ceva?

Cel din Abruzzo,  Italia, a fost de mai mica intensitate si a ras o localitate de pe fata pamantului, in 24 de h au fost cca 200 de replici!

Aliosa

Citat din: angellla29 din  24 Octombrie 2011, 10:27:21
Referitor la Libia si poporul libian....Cine sunt mai rai decat dictatorii?

Am văzut imaginile cu sfârşitul lui Gaddafi şi mi s-a făcut greaţă. Atâta barbarie în secolul XXI, într-o lume care se pretinde civilizată!

Nu, nu mă refer la rebelii aceia libieni, ci la marile puteri care i-au înarmat, i-au hrănit şi le-au deschis calea - prin bombardamente - spre bârlogul tiranului. Nu aşteptam lecţii de omenie de la triburile libiene, venite din deşert pentru a-şi astâmpăra setea cu petrol, ci de la gentlemenii americani, francezi, britanici etc. Mai exact, de la politicienii care conduc aceste state. Dar domnii cu papion se dovedesc de un cinism îngrozitor.


http://www.adevarul.ro/grigore_cartianu/Mai_rai_decat_Gaddafi_7_577812215.html

Iata fatza adevarata a FRATILOR NOSTRI!!!!!
Io ma intreb cu ce le-a gresit Gaddafi atat de rau incat si-au retras suportul marii smecheri ai lumii ? ca el nu a stat atata timp la conducere ca asa a vrut muschiu lui.

angellla29

#1727
Citat din: Aliosa din  24 Octombrie 2011, 10:39:56
Io ma intreb cu ce le-a gresit Gaddafi atat de rau incat si-au retras suportul marii smecheri ai lumii ? ca el nu a stat atata timp la conducere ca asa a vrut muschiu lui.

Adevaratul motiv: Gadafi vroia sa formeze o uniune africana cu o singura moneda, dinarul libian (nu dolarul american). Asta i-a ars la ficat pe marii bancheri - ma refer la Rothschilds. Plus petrolul pe care il vor obtine aproape gratis, precum si sfera de influenta in Africa.....Tu cu hotii te pui draga Aliosa? Oh ...am uitat si pentru ca Gadaffi a avut obraznicia sa spuna ca l-a  sponsorizat pe Sarkozy in alegerile prezidentiale....Vezi cum a muscat cainele mana celui care l-a ajutat? Nu ma mira de la niste caini turbati cum sunt cei din NATO si UE.

Siberia

Moneda lui Gaddafi care era acoperita-n aur - nu  acoperita de o bucatica de hartie fara nici o valoare. Cum si-a permis asa ceva ?
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Aliosa

Citat din: angellla29 din  24 Octombrie 2011, 10:42:49
Adevaratul motiv: Gadafi vroia sa formeze o uniune africana cu o singura moneda, dinarul libian (nu dolarul american). Asta i-a ars la ficat pe marii bancheri - ma refer la Rothschilds. Plus petrolul pe care il vor obtine aproape gratis, precum si sfera de influenta in Africa.....Tu cu hotii te pui draga Aliosa? Oh ...am uitat si pentru ca Gadaffi a avut obraznicia sa spuna ca l-a  sponsorizat pe Sarkozy in alegerile prezidentiale....Vezi cum a muscat cainele mana celui care l-a ajutat? Nu ma mira de la niste caini turbati cum sunt cei din NATO si UE.
Mda... in stilul asta foarte curand se umple paharu' si-o dam in haos, oricat ar crede ei, mai marii lumii, ca detin controlul, detin doar calmul omului cu creier de a nu se pune cu prostu', da pana la urma cedeaza si nervu' .
Disturbed - Land Of Confusion [Official Music Video]
La asta o sa se ajunga intr-un final, indiferent cat de mult se pune amprenta pe "no violence" de catre ganditorii(nu ma refer la colegu' Ganditorul) care vad lumea schimbandu-se fara a misca un deget.

Ganditorul

#1730
Aliosa
CitatLa asta o sa se ajunga intr-un final, indiferent cat de mult se pune amprenta pe "no violence" de catre ganditorii(nu ma refer la colegu' Ganditorul) care vad lumea schimbandu-se fara a misca un deget.
Ai avea dreptate intr-o lume normala - dar nu suntem inca in acea lume normala. Eu nu sustint ca vreau sa schimb lumea fara sa misc un deget DAR ma sperie "reteta" aplicata in toata lumea araba si in cea europeana

RETETA
Iei 1000  de nemultumiti (reali) si ii scoti in strada. Adaugi 10-15 anarhisti care instiga, dau foc, creeaza violenta.
Lasi totul la "foc mic" si cand fortele STATULUI tinta intervin pentru a opri distrugerea - declari guvernul, seful statului tinta si sustinatorii acestuia ca fiind "DICTATORI" si te pui pe ei cu bombe si rachete trase din avioanele NATO (cu sau fara rezolutie ONU) . Ucizi si distrugi in numele "democratiei" cam tot ce misca - indiferent de sensul in care se misca ceva - si apoi sub masca "democratizarii" pui niste pupincuristi care sa-ti asigure gratuit (sau pe sume modice) toate parghiile economice din STATUL tinta.
Ce se intampla cu populatia STATULUI tinta dupa asta ? Cui ii mai pasa... (a se vedea Irak, Egipt, Pachistan, Afganistan, Yugoslavia etc etc )
END of RETETA

Care-i singura varianta de a face faata unei astfel de RETETE ?
Simplu ... nu iesi in strada ca sa nu aiba "detasamentele democratiei" locul unde sa-si plaseze anarhistii (ca daca ii plaseaza doar pe anarhisti in strada se vede ...atza alba ).

Doare la mandrie ca stai ca mamaliga ... dar doare si mai tare daca faci pe viteazul si iesi in strada.
Evolutia din acest an a "revoltelor de democratizare" dovedeste acest lucru.

Nicipreaprea

#1731
Citat din: Aliosa din  24 Octombrie 2011, 15:01:27
Mda... in stilul asta foarte curand se umple paharu' si-o dam in haos, oricat ar crede ei, mai marii lumii, ca detin controlul, detin doar calmul omului cu creier de a nu se pune cu prostu', da pana la urma cedeaza si nervu' .
Disturbed - Land Of Confusion [Official Music Video]
La asta o sa se ajunga intr-un final, indiferent cat de mult se pune amprenta pe "no violence" de catre ganditorii(nu ma refer la colegu' Ganditorul) care vad lumea schimbandu-se fara a misca un deget.

Nu pot nici sa fiu de acord cu tine, nici sa nu fiu...  :mrgreen:

La inceput a aparut "solutia". Pentru ca "solutia" sa fie acceptata, era necesara "criza". Din amplitudinea "crizei" se poate deduce ca "solutia" va fi ceva radical. Nu putem decat sa ne dam cu presupusul in ce consta "solutia". Dar daca ne gandim ca "solutia" nu va fi una in favoarea noastra, atunci categoric nu trebuie sa hranim "criza". Se doreste iesirea in strada pentru ca este stiut faptul ca constiinta de grup este mai usor manipulabila decat cea individuala. Se pare ca "solutia" gandita implica disperare, violenta, haos aparent. Rationand in modul asta, plus ca avem nenumarate pagini de istorie in sprijinul rationamentului, mai putem noi sa repetam aceleasi greseli ?!
Daca tot consideram ca suntem supusi greselilor, macar sa incercam niste greseli noi nemaiauzite pe fata pamantului. Un alt mod de gandire. Iar timpul va stabili daca a fost o greseala sau nu.  :rainbow:
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

Ganditorul

#1732
Hai sa ne relaxam si sa privim lucrurile un pic altfel ... daca tot vreti sa iesiti in strada ca sa se "rezolve situatia"
Va ofer o melodie care sa va insoteasca, probabil maine, cand se va iesi "spontan" in strada ca sa se sustina Mihai/Michael - "monarhia salveaza Romania".
Poate veti dori sa cantati versurile melodiei
"LOR NU LE PASA DE NOI"


Michael Jackson, They Don't Care About Us, Brazil 1996, new format

angellla29

http://www.colectionarul.info/2010/09/02/se-pregateste-intrarea-romaniei-in-razboiul-cu-iranul-oprea-vrea-sa-convoace-500-000-de-rezervisti/

Romania se pregateste de razboi cu Iranul

"Conform unui document secret, Romania va trimite in lupta peste 500.000 de rezervisti, constituiti intr-o Garda nationala * Convocarile au inceput masiv de la 1 septembrie, conform legii 446/2006, pentru asa zise exercitii " de rutina" * Traian Basescu a anuntat ca in cazul unui razboi cu Iranul, Romania va lua partea Israelului * Ahmadinejad a declarat ca razboiul va izbucni curand."


@Sincera sa fiu draga colega  cu ganduri multe....pentru Michael/Mihai nu cred ca o sa iasa nimeni in strada...Stai relaxat...Dar am si eu 2 melodii pentru toti....

Scorpions - Wind Of Change (Original Version)

Dire Straits - Money For Nothing (Live) Feat. Sting & Co.



Serban M

#1734
Citat din: Ganditorul din  24 Octombrie 2011, 16:07:28
Hai sa ne relaxam si sa privim lucrurile un pic altfel ... daca tot vreti sa iesiti in strada ca sa se "rezolve situatia"
Va ofer o melodie care sa va insoteasca, probabil maine, cand se va iesi "spontan" in strada ca sa se sustina Mihai/Michael - "monarhia salveaza Romania".
Poate veti dori sa cantati versurile melodiei
"LOR NU LE PASA DE NOI"


Michael Jackson, They Don't Care About Us, Brazil 1996, new format

Ce-ar fi sa iti misti mata fundul propagandist in alta parte ? Daca ar fi sa aleg intre un rege, vitZa de mason papusar si basescu, marinarul ce primeste ordine... nu am ce alege. Crezi ca regelui ii pasa de tine ? Ce face muzica asta.

horia2008

Citat din: angellla29 din  24 Octombrie 2011, 16:27:19
http://www.colectionarul.info/2010/09/02/se-pregateste-intrarea-romaniei-in-razboiul-cu-iranul-oprea-vrea-sa-convoace-500-000-de-rezervisti/

Romania se pregateste de razboi cu Iranul

"Conform unui document secret, Romania va trimite in lupta peste 500.000 de rezervisti, constituiti intr-o Garda nationala * Convocarile au inceput masiv de la 1 septembrie, conform legii 446/2006, pentru asa zise exercitii " de rutina" * Traian Basescu a anuntat ca in cazul unui razboi cu Iranul, Romania va lua partea Israelului * Ahmadinejad a declarat ca razboiul va izbucni curand."

....
Inainte de a ne inflama, eu zic ca e bine totusi sa filtram un pic informatia...
Nu ca situatia ar fi roza, dar articolul este din septembrie 2010, cand desigur trebuia (pe aproape) sa inceapa si WW3 conform unor surse (mai mult sau mai putin :evil:) autorizate....




Ganditorul

#1736
"rege vita"... :evil:  Cred ca ai produs un dezacord cu limba romana, draga coleg Sirius.
Eu as fi spus bou... chestie de educatie  :martiansad:
Iar muzica de obicei relaxeaza... produce o apropiere intre oameni - daca tot doresti raspunsuri la intrebari... la o varsta la care domnia ta ar trebui sa dai raspunsuri la altii !

Serban M

Citat din: Ganditorul din  24 Octombrie 2011, 16:42:42
"rege vita"... :evil:  Cred ca ai produs un dezacord cu limba romana. Eu as fi spus bou... chestie de educatie  :martiansad:
Iar muzica de obicei relaxeaza... produce o apropiere intre oameni - daca tot doresti raspunsuri la intrebari... la o varsta la care domnia ta ar trebui sa dai raspunsuri la altii !

Reciteste ce am scris.

Pe mine muzica de mai sus nu ma relaxeaza, ci ma revolta, sa fiu mai aproape cu pumnul catre guvern, catre oamenii de acolo.  :-D  :-D

Aliosa

Citat din: Ganditorul din  24 Octombrie 2011, 15:31:02
Aliosa Ai avea dreptate intr-o lume normala - dar nu suntem inca in acea lume normala. Eu nu sustint ca vreau sa schimb lumea fara sa misc un deget DAR ma sperie "reteta" aplicata in toata lumea araba si in cea europeana

RETETA
Iei 1000  de nemultumiti (reali) si ii scoti in strada. Adaugi 10-15 anarhisti care instiga, dau foc, creeaza violenta.
Lasi totul la "foc mic" si cand fortele STATULUI tinta intervin pentru a opri distrugerea - declari guvernul, seful statului tinta si sustinatorii acestuia ca fiind "DICTATORI" si te pui pe ei cu bombe si rachete trase din avioanele NATO (cu sau fara rezolutie ONU) . Ucizi si distrugi in numele "democratiei" cam tot ce misca - indiferent de sensul in care se misca ceva - si apoi sub masca "democratizarii" pui niste pupincuristi care sa-ti asigure gratuit (sau pe sume modice) toate parghiile economice din STATUL tinta.
Ce se intampla cu populatia STATULUI tinta dupa asta ? Cui ii mai pasa... (a se vedea Irak, Egipt, Pachistan, Afganistan, Yugoslavia etc etc )
END of RETETA

Care-i singura varianta de a face faata unei astfel de RETETE ?
Simplu ... nu iesi in strada ca sa nu aiba "detasamentele democratiei" locul unde sa-si plaseze anarhistii (ca daca ii plaseaza doar pe anarhisti in strada se vede ...atza alba ).

Doare la mandrie ca stai ca mamaliga ... dar doare si mai tare daca faci pe viteazul si iesi in strada.
Evolutia din acest an a "revoltelor de democratizare" dovedeste acest lucru.
Io am precizat ca nu ma refer la tine.
Nu zic ca nu gandesti logic, doar ca ma refer la starea de haos, in momentul in care masa de oameni devine lipsita de logica.
Prin simplu fapt ca zi de zi la televizor (mai ales Antena3 in cazul nostru) peste tot in lume se pune in prim plan in talkshow-uri,
cat se fura, cine fura, cata nedreptate se face, cum unii mor si cei smecheri scapa ... din punct de vedere psihologic nu se face decat calmarea populatiei sau mai bine zis "obisnuirea cu obisnuitu' ", pe scurt cu televizoru' prostim prostimea.
Ma refer la momentul in care echilibrul pe care ei il pastreaza o sa cedeze, pentru ca asta o sa se intample.
Ce se intampla in lumea araba nu are legatura cu democratia sau imposibilitatea populatie de a mai suporta situatia, ei traiesc asa de multa vreme. Mai exact acolo s-a oferit ceva mai bun prin intermediul mediei(fals evident), ei au muscat galusca si vor schimbare, aia nu e neputinta sau disperare. In Grecia e cu totul altceva .
Si sustin ideea ca in final o sa iasa toata lumea in strada pentru ca diferenta dintre saraci si bogati creste, si cand o sa mai ramana 1000 de ultra bogati pe planeta, ZERO clasa medie, si restu' saraci lipitzi, acele forte ale statului nu mai exista, (ca doar sunt formate din oameni) decat daca le robotizeaza pana atunci. Vezi tu ... sa detii puterea si controlul inseamna sa ai si creier in cap pe langa bani in buzunar, iar in ultima vreme generatia noua se cam prosteste, degeaba mostenesc miliardele parintilor + functii.
Reteta unei situatii de genul este cum am mai spus sa-i curetzi lent de la al mai mare la ai mai mici, sa bagi frica in ei treptat , tehnica lor de fapt . :)

Parerea mea

angellla29

#1739
Citat din: horia2008 din  24 Octombrie 2011, 16:40:33
Inainte de a ne inflama, eu zic ca e bine totusi sa filtram un pic informatia...
Nu ca situatia ar fi roza, dar articolul este din septembrie 2010, cand desigur trebuia (pe aproape) sa inceapa si WW3 conform unor surse (mai mult sau mai putin :evil:) autorizate....

Si crezi ca s-a schimbat ceva?? Crezi, prin absurd, ca Romania va tine cu Iranul??Nu cred...cum nu cred ca eu am la o singura mana 7 degete....In toti acesti ani...de cand suntem in NATO...am dus razboaiele altora in carca...Atat si nimic mai mult....hai sa luam o situatie ipotetica....

"Maine te pomenesti cu tancurile unguresti la granita....ca demult ungureii au vrut sa ne ia Transilvania...Ce crezi ca va face NATO??? Amandoua tarile sunt membre NATO....

Si ca sa fiu on iti mai arat o "veste"....una mai recenta...

http://www.ziare.com/international/america/un-razboi-cu-iranul-va-salva-economia-globala-washington-post-1052835


David Broder, corespondentul politic pentru cotidianul american Washington Post, sustine ca singura solutie pentru problemele economice si politice ale presedintelui american, Barack H. Obama, este pregatirea unui razboi cu Iran.

Astfel, David Broder, ofera o surprinzatoare solutie pentru problemele politice si economice actuale ale presedintelui SUA, Barack H. Obama, si anume: pregatirea unui razboi cu Iran, scrie Rawstory.