Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Eventual nou sistem de "punctaj karmic" RUFOn

Creat de Xanadron, 08 August 2011, 13:59:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Care credeti c-ar fi varianta ideala de "punctare karmica" pe RUFOn?

Votez pentru pastrarea sistemului de "puncte karmice" asa cum e in prezent.
10 (37%)
Prefer anularea sistemului de "puncte karmice", fara inlocuirea lui cu vreo alternativa.
6 (22.2%)
Propun evaluarea "karmica" in sistem explicit, tip Youtube (sub fiecare postare).
5 (18.5%)
Ar fi optima limitarea acordarii de "Karma" la un singur punct (+/-) fiecarui forumist, de catre fiecare user in parte.
0 (0%)
Propun cresterea termenului de 24 h pina la repetarea "punctarii Karmice" la o saptamina
0 (0%)
Aceeasi propunere ca la pct. 5, doar ca la o luna (adica acelasi forumist poate lauda sau mustra un anume coleg, dar la un interval de cel putin o luna).
1 (3.7%)
Optiunea acordarii exclusiv de puncte karmice "pozitive" mi se pare cea mai buna.
5 (18.5%)

Numărul total de membrii care au votat: 27

Votare închisă: 15 August 2011, 13:59:45

calator astral

Citat din: mr din  08 August 2011, 17:12:46
Pai atunci cum iti explici ca acumulezi karma negativa pe postarile tale? Teoretic poti acumula puncte negative intr-o zi (sau in cateva minute)... egale cu numarul activ de membri -1 (tu) . Nu e nimic in afara regulamentului aici. De asta iti zic sa cauti in alta parte hiba.  Poate pe undeva pe la "vedere". :P  Nu de alta, dar nu cumva sa nu vezi padurea din cauza copacilor... :)

Intr-un fel, era doar o problema de timp pana cineva se revolta impotriva acestui sistem de apreciere. ;)
mr > uite ca timpu din clepsidra s-a scurs si trebuie schimbata actuala punctare. Face parte din evolutia naturala a acestui spatiu democratic de exprimare.
Si nu uita: ce tie nu-ti place altuia nu-i face!
Nedreptatea genereaza o unda electromagnetica negativa care mai devreme sau mai tirziu se va intoarce contra autorului,e o chestie de timp,dar sigur se va intoarce. Inzecita.

Xanadron

#16
Citat din: Nox din  08 August 2011, 17:15:26
Până să intru în alte detalii de orice natură, am o întrebare pentru Xanadron: de unde și până unde acest subiect? Care e cauza?

Cauza crearii sondajului e opinia unor useri (in principal calator astral, dar si colegul @biss si altii ulterior) ca actualul sistem de "puncte karmice" ar avea hibe. :roll:
Chestie rezultata din interventiile offtopic de la tema "Catedrala Mantuirii Neamului".

Evident ca, din partea mea, poate fi sters oricind (repet, mi se pare o tema neimportanta - spre deosebire de altii, carora li se pare viceversa, din motive personale pe care nu le comentez).

Cred totusi ca o forma de exprimare a "democratiei forumistice" nu-i rea in definitiv.

P.S. Utila in orice caz informatia ca sistemul de puncte karmice a fost activat "by default" odata cu trecerea la versiunea 2.0 a forumului.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mr

Citat din: calator astral din  08 August 2011, 17:22:23
mr > uite ca timpu din clepsidra s-a scurs si trebuie schimbata actuala punctare. Face parte din evolutia naturala a acestui spatiu democratic de exprimare.
Si nu uita: ce tie nu-ti place altuia nu-i face!
Nedreptatea genereaza o unda electromagnetica negativa care mai devreme sau mai tirziu se va intoarce contra autorului,e o chestie de timp,dar sigur se va intoarce. Inzecita.

Daca vad bine din cat s-a votat pana acum ....nu prea se vrea schimbarea acestui sistem de punctare. Cred ca... confunzi evolutia naturala a forumului cu propria ta evolutie ....si astfel ajungi sa crezi ca ti se face o nedreptate.
In fond ....esti principalul (si printre putinii) nemultumit in legatura cu karma forumului si pentru asta sustii ceea ce sustii. Nu crezi ca sunt lucruri mult mai interesante si de un nivel mai ridicat de discutat aici, pe forum?
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

fiulploii

Citat din: calator astral din  08 August 2011, 16:05:37

Ps> mr & fiul ploii: va am la oki.
Deci e vina mea,sint mult prea orgolios,nu suport voturile negative...dar voi ce opinie aveti cind cititi ce scrie x sau y citez "calatorule,ai trecut de la -40 la -57, intr-o clipa" ,ce ati simti cind primesti mesaje pe privat citez un bun observator "ce fac ma astia cu tine,erai la +34, m-am dus la weceu si la intoarcere aveai +30"?!...
Sau cind vezi cum se congratuleaza intre ei si se bucura ca brusc au 10 puncte in plus?!


Multumesc @calator astral pentru finetea spiritului tau si pentru locatia acordata .  :lol:  Oare nu o sa ma simt inghesuit in al tau ''oki'' alaturi de colegul @mr ? Astfel o sa avem ocazia sa vedem lumea prin ochiul tau si poate ca o sa invatam lucruri noi , cine stie?

Putem deduce ca ai fi un soi de ciclop ? dat fiind faptul ca ne-ai pus la ''oki''u .
Referitor la ce as avea de comentat ? Nimic altceva decat '' .. unde vrei tu sa mergi , eu de acolo vin '' . Mai explicit nu se poate fara sa pun etichete pe fruntea oamenilor, lucru pe care nu stiu daca ai observat dar ma feresc sa-l fac .  8-)

Ca un sfat colegial te invit sa citesti topicul despre trolli  :wink:

alx

Am o intrebare pentru voiajor astral:  conform principiului : "ce tie nu-ti place,altuia nu-i face" vreau sa te intreb de ce FOLOSESTI SI TU aceasta optiune?  concret,numai mie cat amar de karme negative mi-ai trimis...nu te face ca nu stii,dom doctor... :lol:
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

calator astral

Citat din: alx din  08 August 2011, 17:34:13
Am o intrebare pentru voiajor astral:  conform principiului : "ce tie nu-ti place,altuia nu-i face" vreau sa te intreb de ce FOLOSESTI SI TU aceasta optiune?  concret,numai mie cat amar de karme negative mi-ai trimis...nu te face ca nu stii,dom doctor... :lol:
pe viata mea alx! asta nu pot trece cu vederea! !>
N o x > inainte de a decide de noua forma pe care o va lua punctarea pt karma,intr-un spirit democratic
CER PUBLICAREA TUTUROR VOTURILOR NEGATIVE SAU POZITIVE ALE TUTUROR USERILOR SI MODERATORILOR!
T O A T E.  A sosit momentul Adevarului.
E o transparentza necesara.

Nox

#21
Citat din: calator astralei si tu xanadron...esti copil sau ce?!...moderatori sau administratori in teorie "neutri" au mina pin la cot in karmele userilor, unuia ii da zece puncte pe ochi frumosi,altuia i se iau punctele....

Ptiu drace, eram să mă înec de râs când am citit stupizenia asta.... dar recunosc sigura kama pe care am vrut să o modic a fost a mea, căci vroiam să-mi pun -infinit (nici nu ştiu dacă e posibil că n-am avut timp să mă documentez), dar m-am gândit că s-ar putea să crashuiesc baza de date...

BTW, crezi că altceva n-am de făcut decât să manipulez karmele userilor?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

calator astral

#22
Citat din: Nox din  08 August 2011, 17:46:26
Ptiu drace, eram să mă înec de râs când am citit stupizenia asta.... dar recunosc sigura kama pe care am vrut să o modic a fost a mea, căci vroiam să-mi pun -infinit (nici nu ştiu dacă e posibil că n-am avut timp să mă documentez), dar m-am gândit că s-ar putea să crashuiesc baza de date...

BTW, crezi că altceva n-am de făcut decât să manipulez karmele userilor?
dar daca n-ar fi vorba de TINE precis?
Ia verifica ce zice siberia "mersi pentru zece puncte-n + ,e la moda!" ,si eu am observat si altii, citeste de exemplu mesajul lui sirius ce a vazut el cu ochii lui,altii mi-au scris pe mail sau privat,poate se vor exprima aici, toti afirma ca se umbla la karme nox dar nimeni n-a zis ca TU.

Xanadron

Citat din: Nox din  08 August 2011, 17:46:26
Ptiu drace, eram să mă înec de râs când am citit stupizenia asta....

Idem si la fel. :D
Strict ontopic: noua propunere de mai sus a colegului calator astral (cu afisarea publica a karmelor +/-) cred ca:
1. Ar crea zizanie "artificiala".
2. Imi pare totusi inaplicabila inainte de terminarea votului democratic pe tema formei de "karmuire". :-P

Evident, doar daca moderatorii/administratorii considera ca prezentul sondaj are macar o valoare statistica si trebuie continuat (pt. 7 sau mai putine zile). :roll:

P.S. Ma gindeam c-ar fi deplasat sa-i sugerez colegului Voyageur Astral crearea unui forum propriu cu reguli asemenea, daca asta-l deranjeaza in asa hal (unde nimeni nu-l obliga sa stea/scrie/comunice), dar - serios o spun - e si asta o alternativa posibila (no hard feelings, e doar o varianta realista)...
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

calator astral

Citat din: Xanadron din  08 August 2011, 17:57:46
Idem si la fel. :D
Strict ontopic: noua propunere de mai sus a colegului calator astral (cu afisarea publica a karmelor +/-) cred ca:
1. Ar crea zizanie "artificiala".
2. Imi pare totusi inaplicabila inainte de terminarea votului democratic pe tema formei de "karmuire". :-P

Evident, doar daca moderatorii/administratorii considera ca prezentul sondaj are macar o valoare statistica si trebuie continuat (pt. 7 sau mai putine zile). :roll:

P.S. Ma gindeam c-ar fi deplasat sa-i sugerez colegului Voyageur Astral crearea unui forum propriu cu reguli asemenea, daca asta-l deranjeaza in asa hal (unde nimeni nu-l obliga sa stea/scrie/comunice), dar - serios o spun - e si asta o alternativa posibila (no hard feelings, e doar o varianta realista)...
Iti multumesc pentru sfat prietene,desi din pacate nu eu am initiat vreun topic pe tema Schimbarii karmei,ci chiar TU si amicul biss,dar observ ca la ora actuala Schimbarea punctarii karmei e majoritara. Deci se vrea aceasta schimbare,asta e important!

Nox

#25
OK, revenind la chestiuni serioase... momentan pot să vă spun următoarele:

1. Înainte de prezența mea pe forum ca simplu utilizator (înainte de 2006) a existat un sistem de karma, dar a fost dezactivat din motive, bănuiesc, asemănătoare. Cine are răbdare să caute pe forum, probabil o să găsească un mesaj de la spooky legat de treaba asta.
2. Având în vedere că eu n-am prins sistemul de karma, acum la activarea lui (repet, by default în SMF 2.0) mi s-a părut chiar interesant (cel puțin dpdv personal). După cum vedeți am mai multe - decât +, şi pot să spun sincer că nu m-a deranjat ci dimpotrivă, e un feedback bine venit. Era predictibil să fie așa (mai multe - decât +).... ar fi fost anormal să fie invers... pentru un mod/admin care nu ia mereu decizii populare.
3. Nu o să fac filosofia/definiția Karmei...
4. Nu știu dacă e posibil (dacă permite versiunea actuală a modulului karma) ceea ce vrea @biss, adică sistem de punctaj (pozitiv/negativ) pentru fiecare mesaj în parte.
5. Nu știu dacă există un log care să țină evidența punctelor de karma cu date de la cine, cui, și când le-a dat.
6. Poți să lași sondaj-ul deschis... acum că tot este creeat, măcar de curiozitate....
7. Utilizatorii care votează nu ar trebui doar să voteze ci să-și și argumenteze votul/părerea. Desigur asta e o preferință personală şi nu e nimeni obligat să o urmeze....
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Tayka

Nu ştiu poate pentru că nu mai sânt tânăr şi orgolios,dar pe mine problema K.chiar nu ma interesat.Aş propune însă, pentru ca şi cei interesaţi să poată dormii liniştiţi şi să nu aibă coşmaruri noaptea,că poate ar fi mai bine dacă s-ar dezactiva K.negativă.Rămânând doar cea pozitivă,aceasta ar devenii o recompensă pentru mesaje foarte bune,şi implicit toată lumea ar lucra mai atent,scăpând astfel şi de genul mesajelor telegrafice.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

calator astral

Serios, mi se pare cea mai buna solutie, e cea propusa in extremis si de xanadron,eu asta am votat.

Citat din: Tayka din  08 August 2011, 18:32:47
Nu ştiu poate pentru că nu mai sânt tânăr şi orgolios,dar pe mine problema K.chiar nu ma interesat.Aş propune însă, pentru ca şi cei interesaţi să poată dormii liniştiţi şi să nu aibă coşmaruri noaptea,că poate ar fi mai bine dacă s-ar dezactiva K.negativă.Rămânând doar cea pozitivă,aceasta ar devenii o recompensă pentru mesaje foarte bune,şi implicit toată lumea ar lucra mai atent,scăpând astfel şi de genul mesajelor telegrafice.

cit despre "mesajele telegrafice"...aici intervin alti factori.
Desi nu e exclus ca un simplu raspuns laconic sa primeasca o gramada de voturi,pozitive bineinteles!
Parca ne dirijam spre varianta asta...

Urban

Elucidarea misterului:

-personal m-am ocupat in fiecare zi de toate karmele adaugand incontinuu minus, asa de kiki si de trei lei ridichi... si de azi inainte la fel o sa fac, e distractiv... cum nu e nimic de citit pe forum gasesc amuzanta smecheria cu karmele...eu vreau sa am karma negativa mai mare decat nr de postari... deci nu e nici o manareala din partea moderatorilor sau a administratorului.

Multumiti?
:mrgreen: :ufo: :martiansmile: :fullmoon: :planet: :rocket: :rocket: :-o :mrgreen: :-)

Arhanghelul

#29
Citat din: Arhanghelul din  08 August 2011, 14:20:25
Am votat sa ramana exact ca pana acum ... deoarece karma ... este piatra care o aruncam ...   http://ro.wikipedia.org/wiki/Karma

Dupa o noua vizionare la ce ...  a fost postat aici ... am ramas la aceasi concluzie ... este un feedback ... o oglinda personala ...
In plus nu sunt de acord cu afisarea celor care dau +/- la karma ... sa ramana sub anonimat ... nu uitati ca multi dintre utilizatori de pe forum ... am spus cateodata ce punct am acordat (+ sau [- ], minus in modul  :evil:)si pentru ce ...
Am zis.

P.S. Foarte bine din partea adminilor si moderatorilor c-au suspendat pana la terminarea votului afisarea si utilizarea optiunilor de karma ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05