Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce credeti ca am fotografiat ?

Creat de calator astral, 10 Noiembrie 2012, 20:14:04

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

Daca modelul de telefon e acelasi care il pun eu aici(are acelasi tip de camera care se vede in exif-ul pozei originale), atunci e f. posibil ca artefactul sa fie generat de o reflexie pe "fereastra" patrata de protectie din fata obiectivul camerei.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

calator astral

Citat din: StarDust din  11 Noiembrie 2012, 14:42:15
Daca modelul de telefon e acelasi care il pun eu aici(are acelasi tip de camera care se vede in exif-ul pozei originale), atunci e f. posibil ca artefactul sa fie generat de o reflexie pe "fereastra" patrata de protectie din fata obiectivul camerei.
Citat din: fiulploii din  11 Noiembrie 2012, 13:30:11
Lasa scanerul, @calator astral  :-D
Shezi ghinishor, respira adanc si ai rabdare .
Dupa mine , chestia aia e intre tine si obiectiv , are caracteristici de corp - imagine de sine statatoare . Arcada nu e arcada , etc.
Vorbim mai incolo .
Pana atunci, poate iti iei un Galaxy adevarat nu un samsung GT-I5800  :wink:
Evident, parerea mea..


da @stardust, da @fiulploii : acesta este modelul de telefon.
Nu pot reface conditiile respective, din pacate, nu am posibilitatea de a ma reintoarce in acea casa, dar uite ca explicatiile voastre ma multumesc, desi nu prea clare, dar esentialul e ca n-am nici pe dracu, e doar o reflexie pe fereastra aparatului, sincer va multumesc, caz inchis, multumesc tuturor pt participare, eram sigur ca are o legatura cu aparatul, si oricum nu eram deloc entuziasmat de ideea de a face un scanner.

Sa continuam dezbaterile noastre pe alte teme mai interesante, oricum noul topic creat de @stardust poate fi util pentru a risipi acest tip de temeri nejustificate, cind tehnica ne poate insela e bine sa cerem aici parerea colegilor, cred in incheiere ca noul topic poate fi util rufonului.

O Duminica placuta oamenilor.

alx

E-he-he dragii mosului...da repede gasita-ti solutia,adeca raspunsul...apoi bine...intre timp,sa ma lamuriti si pe mine cum de reflexia aia pe ferestra PATRATA a aparatului este DREPTUNGHIULARA,si de unde vine culoarea VERDE  a reflectiei respective...daca nu va e cu suparare...

   A nu se intelege gresit:eu nu am zis ca nu e o reflectie,ci doar am cerut niste lamuriri,de bun simt,zic eu...

PS eu sunt tot fara energie,si tot de pe mac...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

StarDust

#18
Tocmai m-am apucat de un mic experiment :D, iata doua lensflare-uri generate de telefonul meu al carui "geam" e rotund. Cel din stanga e galbui, al doilea e albastru si reproduce aproximativ forma sursei de lumina care e un led de 3W alb. N-am nici un dubiu ca nuanta reflexiilor e data de acoperirile anti-reflex de pe lentilele obiectivului, forma, e ori a "geamului" ori a sursei de lumina, dar cred ca in cazul calatorului e data de sectiunea de intrare in camera, probabil alungita usor din cauza unghiului incident al luminii destul de mic.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

alx

#19
Tocmai ce a revenit energia,asa ca o sa-mi expun si eu parerea. Nu va mai fi o analiza detaliata,ci doar una cu cateva explicatii,pentru ca alti colegi s-au apropiat de adevar,asa ca nu are rost sa ma complic eu acum.
   Asadar,eu spun ca ceea ce apare in imaginea respectiva este o reflectie a SENZORULUI camerei pe lentila. Si o sa expun rationamentul pe baza caruia am facut aceasta afirmatie:dimensiunea reflexiei pastreaza intocmai proportiile imaginii originale.Adica am facut un crop doar cu reflexia,si am masurat-o.Rezultatul este 57/43 pixeli.Atasez cropul respectiv mai jos,cu dimensiunea marita de mine de 10 ori pt a putea fi vizibil aici pe forum:

Asadar,57/43=1,325  acestea fiind proportiile crop-ului.
Iar imaginea originala are 2048/1536=1,3333
  Daca comparam cele 2 rezultate,se vede ca proportiile se respecta.Bine,nu sunt identice,pt ca este destul de greu sa stabilesti exact marginea reflexiei,dar in cazul de fata eu cred ca precizia e suficienta...
 
Bun...avem asadar o imagine intreaga,adica imaginea captata de senzorul camerei,care arata cam asa(in imagine avem senzorul de la un telefon GT-I9300):

si avem un crop din aceasta imagine,care respecta proportiile.Daca adaugam si faptul ca inaintea fiecarui sensor se pune un filtru,care filtru are rolul de a opri acele componente ale luminii care nu sunt percepute de ochiul uman,deci care nu au ce cauta intr-o fotografie,si daca va mai spun ca acel filtru are culoarea verde-albastrui,cred ca avem tabloul complet. Si acum ramane sa vedem de ce am spus ca-i o reflexie in lentina...simplu...datorita luminii foarte puternice a becului,si a unghiului sub care cade lumina pe senzor,acel filtru s-a comportat ca o semi-oglinda,si a reflectat lumina din el...pana exact pe imensitatea aia de lentila cam cat o gamalie de ac de mare ;D ,de unde,bineinteles,s-a intors pe senzor...cu colturile...taiate... ;D
   Observand si datele din exif:

se vede ca timpul de expunere a fost relativ mare,adica 1/12s,de aceea calatorul a aparut miscat in fotografie,timp in care reflexia are margini bine definite...pot afirma asadar ca nu a fost nimic "atasat" calatorului,ci a fost ceva in interiorul camerei.
  Si da,pot afirma ca geamul ala de sticla patrata de pe carcasa nu are nici o legatura... ;D

Nu stiu cat am fost de explicit...daca cineva are dubii,rog sa revina cu intrebari...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

SLEAH19

 OK , bine că a fost lămurit cazul ,pentru că ţinînd cont că v-aţi dat ,, interval,, , era inechitabil să te lupţi cu un cyborg, alx.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

alx

Citat din: SLEAH19 din  11 Noiembrie 2012, 19:24:00
OK , bine că a fost lămurit cazul ,pentru că ţinînd cont că v-aţi dat ,, interval,, , era inechitabil să te lupţi cu un cyborg, alx.
scuze...stiu,sunt obosit...da nu pricep ;D
vrei sa scrii in romaneste?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

SLEAH19

Citat din: alx din  11 Noiembrie 2012, 19:28:04
   scuze...stiu,sunt obosit...da nu pricep ;D
vrei sa scrii in romaneste?

Scuze şi eu.
Era o aluzie la aluzia prin care tu şi călătorul va-ţi provocat  pentru o luptă  prima prima îtâlnire .
Termenul de ,,interval,, întradevăr nu e de găsit prin dicţionarele frazeologice . El face parte din argoul puşcăriaşilor - camerele din puşcăriile româneşti fiind şi mari şi suprapopulate , când doi deţinuţi se provocau la o bătaie ceilalţi se urcau în paturile supraetajate lăsând astfel ,,intervalul,, liber pentru confruntare. Pe timpul zilei când doi se provocau la o luptă ,pentru ca gardienii să nu se prindă despre ce este vorba , îşi transmiteau simplu - ,, Diseară îţi dau ,,interval,,. Iar luptele aveau loc la 2-3 noaptea când gardienii moţăiau şi ei nu riscau prelungirea pedepsei.
Cu speranţa că off topicul a fost în româneşte ,... o seară bună!
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

alx

@SLEAH19
am inteles acum ce ai vrut sa spui...ca sa-i faci,daca nu am fost la mititica... ;D si sper sa nici nu ajung...
Insa ai plecat de la premiza falsa,si anume aceea ca ar exista o lupta intre noi...ei bine,nu e...si nici nu va fi...ma rog,nu aici pe forum...(asta daca faci aluzie la un post de-al meu... :D ,in care il invitam pe calator sa ridice manusa)
     Nu am nici o intentie de a ma lupta,chiar si in scris,cu cineva de pe acest forum,decat daca...ma rog,sper sa nu se intample.
  In rest,putem combate cat dorim...

PS   era misto sa avem un cyborg printre noi,nu-i asa? >:D >:D >:D >:D >:D
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

Daca @alx a explicat stiintific , eu nu mai am de adaugat decat varianta de popularizare a stiintei    :lol:
ISO mare, compresie slaba , procesor prost , i-o dat cu virgula iar virgula aia apare cu negru in dreptunghiul verde  :lol:
Stai linistit , nu-s fantome sau implanturi , insa...
Asta nu inseamna ca data viitoare va fi la fel  :evil:

P.S. La prelucrari de imagine , schimband unghiuri, luminozitate, etc, se pare ca se observa cele 3 corpuri eterice ale tale ca sunt descentrate . Deci, mai ai de lucrat la centrare, asa cum e ea explicata in Tao .

Parerea mea... in rest, e de bine  :wink:

abyss

    Totusi ramane pentru mine paranormalul situatiei in sine... Adica timeing-ul exact, unghiul, miscarea si "subject-ul" locked...cu un fel de crosshair. E ca si cum, intr-o ipoteza cu tenta SF universul i-ar spune "esti in vizorul meu". Amuzant dar interesant precum si informativ pe masura!

Cautatorul

Citat din: fiulploii din  11 Noiembrie 2012, 21:11:05
P.S. La prelucrari de imagine , schimband unghiuri, luminozitate, etc, se pare ca se observa cele 3 corpuri eterice ale tale ca sunt descentrate . Deci, mai ai de lucrat la centrare, asa cum e ea explicata in Tao .

Parerea mea... in rest, e de bine  :wink:

Tu glumesti ori vorbesti serios?
Daca vorbesti serios inseamna ca n-ai vazut cum apar pozele cu timp de expunere mare si sau in miscare.
M-am distrat cu aparatul meu si am facut o gramada de poze in care apaream transparent ori nu cu 3 ci cu muuult mai multe corpuri eterice...  :-D ori paream o fantoma in poza. Mie lene sa caut acum pozele alea dar crede-ma ca sunt spectaculoase. Ca o fantoma ca un abur ca o entitate transparenta eram. 

Eu sunt mai sceptic in a da vine pe lucruri paranormale si altele conexe. Eu sunt crestin ortodox si cred in cele scrise in Biblie, dar la mine se potriveste expresia din Biblie: "Cred, Doamne! Ajută necredinţei mele".  Asa ca eu sunt extrem de sceptic cand aud de icoane care plang ori cine stie ce cartof stricat in interior in forma de cruce, ori vreo igrasie pe un perete care seamana cu un barbat cu barba... cum tot aud. Inainte de a vedea daca icoanele plang ar trebui vazut daca nu cumva ploua prin acoperis, ori alte explicatii mai pamantesti. Nu de alta dar Sfintii in vechime cand le apareau ingeri in rugaciuni ii goneau zicandu-le: Eu sunt prea pacatos pentru a-mi aparea mie ingeri. Si ii goneau. De cele mai multe ori erau draci care incercau sa-i insele.  Asa ca eu sunt extrem de sceptic cand vine vorba de explicatii paranormale. Nu le exclud dar in peste 99,99% cazuri explicatiile sunt mai pamantesti... Ca si OZN-urile ori luminile ciudate care apar pe cer. In foarte multe cazuri explicatiile sunt mai terestre, naturale, si rationale. Poate nu ne dam noi seama ori nu cunoastem noi anumite fenomene ori acele fenomene sunt foarte rare dar nu imposibile (cum ar fi reflexiile Soarelui pe suprafetele plane ale satelitilor care apar ca un flash).


Haideti sa epuizam toate explicatiile rationale si logice si apoi sa ne aventuram la explicatii mai fanteziste. Nu de alta dar ne pacalim singuri.

In rest si eu va zic o seara de duminica excelenta.

calator astral


Easy @cautatorul, cu totii sintem crestini ortodocsi dar sint fenomene paranormale reale care depasesc sfera noastra de intelegere, crede-ma te rog.

________________

@abyss

  Formidabil, pentru acest tip de comentariu merita sa vin in continuare pe rufon, atita timp cit pot citi asa ceva stiu ca acest forum este inca viu ! :

Citat din: abyss din  11 Noiembrie 2012, 21:13:52
    Totusi ramane pentru mine paranormalul situatiei in sine... Adica timeing-ul exact, unghiul, miscarea si "subject-ul" locked...cu un fel de crosshair. E ca si cum, intr-o ipoteza cu tenta SF universul i-ar spune "esti in vizorul meu"

Amuzant dar interesant precum si informativ pe masura!

Mersi @abyss.

____________________

@SLEAH nu fi copil, nu este si nici nu mai poate fi cea mai mica animozitate intre mine si @alx, niste reguli au fost stabilite, a fost un dialog simplu si direct pe private, de acum totu-i in regula, am chiar o reala simpatie pentru @alx, apreciez de altfel unele raspunsuri tehnice, sint convins ca abordeaza reorientarea forumului spre vocatia sa initiala cu profesionalism, omul e inimos si inteleg ca uneori trebuie sa fie dur pentru a pastra o anumita disciplina aici.
Spre deosebire de mine care pe canalul octogonarul sau pe filmele youtube las libertatea totala de expresie, cu exceptia injuraturilor, asa sint eu, mai moale, mai tolerant.
Dar pe noul rufon sub administratia @alx TROLLII numai au ce cauta, vor fi e-li-mi-nati, e un prim pas obligatoriu, provocarile implica riposte, tensiuni, creatii de grupuri pe simpatii,afinitati sau puncte de vedere,nu este o abordare colegiala. Eu unul nu mai doresc moderare sau reducere la tacere, abia astept sa ma pot exprima liber si sa initiez noi topicuri care-i tine in alerta pe baietii cu ochii bleumarin.

____________________________

Off-topic

@fiulploii : da stiu, sint la pamint cu corpurile alea eterice, s-au descentrat de tot, sint varza-calita-cu-cirnaciori, daca moderatorii imi ingaduie o intrebare, ca vad ca cunosti acest subiect unde eu sint profan, as dori sa-mi spui daca acea "descentrare a corpurilor" respective ar putea avea urmatoarea cauza (si aici fac accesoriu legatura cu o opinie semnata @stardust referitoare la drumurile opuse spre Implinire umana/spirituala exemplificate de mine intr-un alt topic) , poate oare asta sa imi descentreze corpurile?  :
(propun o poza explicativa, realizata cam la aceeasi perioada, cu acelasi portabil personal marca Samsung, rog moderatorii s-o autorizeze ca azi e Duminica seara, nu este vorba de permisivitate, doar de o maniera de a descreti fruntile, timpul armelor pe rufon a trecut, incepe noua Era peace&love, nu vreau sa creada @fiulploii ca, desi crestin ortodox, sint vreun dogmatic obtuz! Nici pe departe, nu stiu de ce am aceasta eronata imagine de "religios" fanatic...)

---------------
:wink:





fiulploii

Citat din: abyss din  11 Noiembrie 2012, 21:13:52
    Totusi ramane pentru mine paranormalul situatiei in sine... Adica timeing-ul exact, unghiul, miscarea si "subject-ul" locked...cu un fel de crosshair. E ca si cum, intr-o ipoteza cu tenta SF universul i-ar spune "esti in vizorul meu". Amuzant dar interesant precum si informativ pe masura!
Se zice ca intamplarea apare la intersectia a doua necesitati iar coincidenta este intersectia a doua intamplari  :-D
Dupa mine, mesajul e urmatorul : te lasa telefonul @calator astral si trebuie luat altul din timp .

@Cautatorul  
subscriu total la cuvintele din citatul de mai jos
Citat

Haideti sa epuizam toate explicatiile rationale si logice si apoi sa ne aventuram la explicatii mai fanteziste. Nu de alta dar ne pacalim singuri.
8-)

horia2008

Citat din: calator astral din  11 Noiembrie 2012, 22:45:26
Off-topic

@fiulploii : da stiu, sint la pamint cu corpurile alea eterice, s-au descentrat de tot, sint varza-calita-cu-cirnaciori, daca moderatorii imi ingaduie o intrebare, ca vad ca cunosti acest subiect unde eu sint profan, as dori sa-mi spui daca acea "descentrare a corpurilor" respective ar putea avea urmatoarea cauza (si aici fac accesoriu legatura cu o opinie semnata @stardust referitoare la drumurile opuse spre Implinire umana/spirituala exemplificate de mine intr-un alt topic) , poate oare asta sa imi descentreze corpurile?  :
(propun o poza explicativa, realizata cam la aceeasi perioada, cu acelasi portabil personal marca Samsung, rog moderatorii s-o autorizeze ca azi e Duminica seara, nu este vorba de permisivitate, doar de o maniera de a descreti fruntile, timpul armelor pe rufon a trecut, incepe noua Era peace&love, nu vreau sa creada @fiulploii ca, desi crestin ortodox, sint vreun dogmatic obtuz! Nici pe departe, nu stiu de ce am aceasta eronata imagine de "religios" fanatic...)

---------------
:wink:

On topic la off-topic  :wink: :roll:
apropo de poza explicativa, yo zic ca merita analizata si aceasta fotografia propusa de onorabilul calator pentru ca mie mi se pare ca duduia cu coada pe spate e usor solzoasa cam de dupa urecehe pana pe ceafa  :evil: :evil: ; are legatura cu descentrarea corpurilor? :|
sau doar mi se pare??  :-o :-o :?
intreb si eu... :-)