Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pareri ! Ce am fotografiat ?

Creat de OzN_HunteR, 13 Februarie 2008, 10:28:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Ganditorul

Mie mi se pare ca ai prins (si) o reflexie in geamul masinii a capului fotografului, intoarsa la 180 gr. iar ceea ce par "2 turnuri" e ceva ce era atarnat de mana celui care facea poza.

panta_rh_ei

Cu scuzele de rigoare, impresia mea - la prima vedere -  este de...doi intr-unu'. Iar o tornada care face spagatul chiar este interesanta. :?
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

Xanadron

Mda, @Ganditorul zice bine - mai exact, presupusele turnuri par a fi chiar tel. cu care s-a pozat, reflectat in geamul lateral - la fel ca si freza pasagerului/ei (sau a soferului).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

OzN_HunteR

Acuma dupa ce am dat putin zoom la poza am vazut intradevar ca aveti dreptate. Mi se vede " freza " :))) Multumesc de raspunsuri si ma bucur ca subiectul asta a ramas de atata vreme deschis [ fiind deschis de mine in  13 Februarie 2008, 10:28:21, adica de mai bine de 8 ani  :mrgreen: ]
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy

jean

#364
Propun pentru discutii doua fotografii facute in in statia CFR Canepisti jud. Cluj de Racoltza Florin. Data de 13 iulie ora 16. Expunere 1/1444s iso 100.
In ambele fotografii se observa un obiect pe cer dar forma este diferita, Obiectul sau obiectele in cazul ca nu este acelasi obiect, nu au fost vazute cu ochiul liber, numai dupa descarcarea pozelor.
Voi ce parere aveti de obiectele surprinse in poze?
Ultimele doua poze sunt obiectele surprinse in poze marite de 250, 300 de ori.
Adevarul este dincolo de noi

prodcomb

,,Obiectele" ar putea staționa pe o pânză de păianjen.  :-D
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

#366
@jean o intrebare, tu stii ce ai fotografiat? Daca da, va trebui sa mut postarea la alt subiect. Obiectul din partea de jos sunt sigur ca e o insecta sau o pasare.

P.S. Scuze ulterior am vazut ca n-ai facut tu pozele, totusi e bine de stiut daca e vorba de o ghicitoare sau chiar fotograful a surprins ceva ce nu a reusit sa identifice.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

StarDust

M-am uitat si eu mai atentpe poze, cred ca sunt pur si simlu doua pasari. Cea de sus e una de dimensiuni mai mari, posibil barza, iar cea de jos asa cum am mai scris insecta sau o pasare mai mica rapida.
Cele doua poze au fost facute din acelasi loc, trenul se afla in miscare. Exclus ceva atarnat de firul de I.T.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

@prodcomb, panza de paianjen la geamul unui vagon de tren nu prea cred. Nu rezista din cauza curentului si paianjenul nu mai simte vibratiile panzei din cauza curentilor de aer, va muri de foame. Panzele lor se fac in locuri linistite si fara curenti de aer.
@StarDust, sunt de acord cu tine cand spui: Obiectul din partea de jos sunt sigur ca e o insecta sau o pasare. Asa cred si eu, dar restul? Ce ar putea sa fie?.......Ma refer la ce am marit in ultimele doua poze. Obiectul cu forma ovala si cu o prelungire in partea stanga jos ar putea fi un balon. dar cel din poza urmatoare are o forma mai ciudata. Nu seamana nici a balon nici a avion. De remarcat ca nu au fost vazute cu ochiul liber in timpul fotografierii.
Nu pare defocalizat ca insecta sau pasarea de jos si cu anumite parti reflecta lumina. Deci, este vorba de un obiect solid. Am sa mai pun cateva intrebari persoanei care a facut pozele, dar el spune ca trenul se afla in statie, probabil stationa. De asemena a fost rugat de mine sa trimita pozele originale pentru a fi studiate de cineva care se pricepe si nu am primit nici un raspuns.
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

#369
Eu am totusi niste nelamuriri, lampa si stalpul din stanga sunt in aceeasi pozitie, deci, cel ce a facut pozele nu s-a miscat. Totusi, vagoanele sunt diferite, deci sigur trenul se misca.
Si totusi, daca nu a vazut obiectele ce a incercat sa fotografieze?

P.S. Exclus varianta cu panza de paianjen, pe acolo trec locomotive si sterg firul de jos cu patina de contact, poate chiar trenul din poza a facut asta cu putin inainte, iar un diesel o sufla cu jetul de gaze arse evacuat. Pe de alta parte obiectul era clar in miscare.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

jean

#370
Citat din: StarDust din  16 Iulie 2016, 17:00:42
Eu am totusi niste nelamuriri, lampa si stalpul din stanga sunt in aceeasi pozitie, deci, cel ce a facut pozele nu s-a miscat. Totusi, vagoanele sunt diferite, deci sigur trenul se misca.
Si totusi, daca nu a vazut obiectele ce a incercat sa fotografieze?
Foarte corecta observatia, ma bucur ca mi-ai raspuns. Se pare ca fotograful sta pe loc si trenul de pe linia vecina se misca.
Ce a incercat sa fotografieze?.....Nu stiu, asta m-am interbat si eu, aceasi intrebare am pus-o fotogafului. Nu am primit raspuns la aceasta intebare. Ma interesa care a fost imboldul de a imortaliza acel petec de cer fara importanta.
Mai astept raspunsuri de la el.
Dupa ce am scris si postat mejajul la cateva minute am primit urmatorul raspuns de la el:
,,Trenul se afla in statie,stationa.Trenul de marfa se afla in miscare,insa foarte incet.Fotografia am facut-o din usa trenului pe care am deschiso pt.ca era foarte cald.M-am uitat la poza si am ramas uimit incit am aratat-o unui calator ce se afla langa mine .Pozele le-am trimis.O sa le mai trimit.Pozatul cerului fara subiect e o pasiune noua pt.mine,aproximativ 2luni,insa cu o satisfactie foarte mare pt.mine.Am reusit sa obtin imagini cu foarte multe obiecte stranii.Chiar acum m-am gandit sa postez pe site o poza din luna iulie de la Sovata lacul Ursu".
Adevarul este dincolo de noi

prodcomb

Pasiuni, pasiuni, ...

Obiectele sunt în plan apropiat, după claritate; oare ce profunzime a câmpului fotografic avem?

Deci pânza de păianjen era din vagonul lui.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Neatza'
@prodcomb
Da, pasiuni pasiuni :). Uita-te la nori, stalpi si vagon. Dupa ceea ce vad eu fotograful a facut focusul pe nori care se vad cu maxim de claritate. Dupa cum se vede, poza nu e de camp foarte larg, deci s-a folosit o focala ceva mai lunga(30-35mm?), caz in care nu avea cum un obiect aflat in plan apropiat sa iasa asa clar.
Daca se folosea o focala scurta, deci un obiectiv mult mai larg ca si camp, da era posibil.
Obiectul e pe cer, zic eu.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

prodcomb

#373
Este o perioadă foarte prolifică pentru păianjeni, sunt foarte harnici. De câteva săptămâni îi urmăresc în provincie, la curte cu multă vegetație. În câteva ore îți barează trecerea pe alei la orice înălțime și te trezești omul-păianjen: plin de ,,funii" pe mâini, picioare, ochi, etc. Nu sunt însă veninoși și îi îndepărtez cu grijă pentru că sunt de un real folos; uitați-vă la capturi - muște, țânțari și alte insecte dăunâtoare. Am făcut zeci, poate sute de fotografii cu activitățile lor.
Poate de aceea sunt familiarizat cu încă două poze cu ei.

Ultima poză la GHICITOARE pusă de mine este la aceeași temă.

Deci sunt și eu pătruns de aceeași pasiune. Dar eu mai urmăresc și altceva, mult mai interesant.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

StarDust

Uite cum arata frunza de Vita de vie la un metru in fata ap. foto(35mm focala) focalizat pe dealul din fundal. Nu e deloc conturata, iar daca era un paianjen era la fel de neclar(din pacate nu am gasit unul sa fac un demo).   :lol:
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16