Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Punct pe soare

Creat de addi, 09 Decembrie 2006, 19:32:59

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

addi

"Nu va uitati cu binoclul la soare!!"
Eu am facut`o azi (doar pentru ca era ceata deasa ce creea opacitate) si am vazut un punct negru pe soare.
Cu ochiul liber era foarte greu de observat, se vedea putin doar cand valul de ceata era mai subtire,insa cu binoclul se vedea destul de bine.Am urmarit "punctul" aprox. o jumatate de ora dupa care nu s-a mai vazut soarele deloc din cauza cetii.In tot acest timp acel punct nu si`a modificat deloc pozitia.Am atasat binoclul la obiectivul camerei si cu un zoom de 5.4X am facut cu greu cateva poze soarelui,nu prea clare..fara trepied,cu o mana tineam camera si cu alta binoclul in fata ei.
Am atasat mai jos fotografiile mai clare...

Ce  credeti ca ar putea fi??   :? :? :? 

sysascendent

Pata solara ? nu sunt cunoscator doar o ipoteza subtire.

addi

salut sysascendent!

Daca e o pata solara ar trebui sa fie vizibila si maine :|
O sa verific..bineinteles daca e ceata :wink:

pri3st3ss

#3
nu cred ca sunt pete solare....astronomii nu au anuntat nimic,iar din cate stiu aceste fenomene sunt previzibile...
sa fie mercur?!

in poza 1. - tranzitul lui Mercur

iata calendarul fenomeneleor astronomice pentru aceasta luna:
Zi   Ora locala   Eveniment   
02   02:00   Luna in perigeu, la o distanta de 365 923 km de Pamant.   
04   04:00   Luna trece aparent prin Pleiade.   
05   02:25   Luna plina.   
07   20:00   Luna in vecinatatea stelei Pollux din Gemeni.   
09   07:50   Mercur foarte aproape de Marte.   
10   07:50   Mercur foarte aproape de Jupiter.   
23:00   Luna in apropierea lui Saturn si a stelei Regulus din Leu.   
12   06:01   Inceputul rotatiei solare cu numarul 2051 din seria Carrington.   
07:50   Marte foarte aproape de Jupiter.   
16:32   Luna in ultimul patrar.   
13   21:00   Luna in apogeu, la o distanta de 404 418 km de Pamant.   
14   13:45   Maximul curentului meteoric al Geminidelor.   
18   08:00   Ultima vizibilitate a Lunii in descrestere, in apropierea lui Marte si Jupiter.   
17:00   Pluto in conjunctie.   
20   16:02   Luna noua.   
22   02:22   Solstitiul de iarna. Inceputul iernii.   
17:50   Prima vizibilitate a Lunii in crestere.   
23:00   Maximul curentului meteoric al Ursidelor.   
27   16:48   Luna in primul patrar.   
28   04:00   Luna in perigeu, la o distanta de 370 323 km de Pamant.   
31   18:00   Luna in vecinatatea Pleiadelor.
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

spooky

#4
Felicitari pentru poze!

www.spaceweather.com
9 Decembrie 2006


cam seamana



AURORA WATCH:  Sky watchers, be alert for auroras. A coronal mass ejection (CME) is expected to brush past Earth tonight, sparking a mild geomagnetic storm: gallery.

SOLAR TSUNAMI: When sunspot 930 exploded on Dec. 6th, producing an X6-category flare, it also created a tsunami-like shock wave that rolled across the face of the sun, wiping out filaments and other structures in its path. An H-alpha telescope in New Mexico operated by the National Solar Observatory (NSO) recorded the action:


Credit: NSO/Optical Solar Patrol Network telescope

"These large scale blast waves occur infrequently, however, are very powerful," says Dr. K. S. Balasubramaniam of the National Solar Observatory. "They quickly propagate in a matter of minutes covering the whole sun and apparently sweeping away filamentary material." Researchers are unsure whether the filaments were blown off or were compressed so they were temporarily invisible. Get the full story from the NSO.

more images: from Gary Palmer of Los Angeles, California; from Eric Roel of Valle de Bravo, Mexico; from Katy and John Stetson of Falmouth, Maine; from Greg Piepol of Rockville, Maryland; from Robert Morlan of La Porte, Indiana; from Paul Haese of Adelaide, Australia.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

pri3st3ss

da...bun...intre timpam aflat si eu ca nu era mercur :-D
tranzitul a fost pe 8 noiembrie, ora 23...acest fenomen nu a putut fi vizibiil si la noi in tara,soarele era de mult apus in momentul tranzitului...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

IONUT

INTERESANT. Si Isus Hristos a spus ca la venirea Sa vor fi semne in Soare si pe Luna .. asa ca acel punct da de gandit .
Buna observatie ai gasit.

spooky

addi,

ce binoclu ai folosit?... mi se par foarte bunele pozele avand in vedere combinatia.
"In a world of universal deceit telling the truth is a revolutionary act." -- George Orwell, 1984

pri3st3ss

nu sunt de acord cu tine,ionut...o dai si aici in religie si nu e bine,stricam postul aiurea..
semne au fost de cand lumea si semnele s-au observat de cand au inceput sa faca cercetari si au inceput toti sa tina cont de ceea ce se intampla..
asa si tranzitul unei planete ar putea fi considerat un semn rau/bun si interpretat ca in vremea de inceput a crestinismului sau ca in inchizitie ...dupa cum vezi, dupa atatia ani, traim ..cu sau fara pete solare, cu sau fara tranzite, cu sau fara tsuniami-uri solare, ori explozii solare si ce mai exista...
ceea ce e important,ionut, e ca acele explozii solare chiar sunt necesare si importante...

sorry off-topic-ul
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

addi

TASCO 10x25 si SONY CyberShoot DSC S60 ..amator :wink:
multumesc! m`am lamurit ce am fotografiat.

addi

bine gandit pri3st3ss!  :wink:

DepthOfField

Ionut, pete solare au fost mereu si sunt un fenomen COMUN. Galileo Galielei a fost primul (inventand luneta) care le-a studiat. Si eu am vazut de multe ori, si fotografiat/filmat de cateva ori (o sa le pun probabil mai tarziu pe topicul "astronomic". Mai putin comuna a fost explozia solara (pata) de zilele astea, care a fost una mai puternica. Interesanta unda de soc, filmata, pusa de Spooky si prezentata pe www.spaceweather.com. Dealtfel, site-ul cu pricina asta face, studiaza "vremea spatiala"..daca intrati pe acest site periodic, veti vedea cat de comune sunt petele solare.
Pri3st3ss: tranzitiile lui Mercur sau Venus peste Soare sunt evenimente relativ rare, deci oarecum exceptionale prin raritatea lor. Nu sunt un fenomen comun, precum petele solare.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

IONUT

Citat din: pri3st3ss din  09 Decembrie 2006, 21:28:56
nu sunt de acord cu tine,ionut...o dai si aici in religie si nu e bine,stricam postul aiurea..
semne au fost de cand lumea si semnele s-au observat de cand au inceput sa faca cercetari si au inceput toti sa tina cont de ceea ce se intampla..
Atunci cand discutam despre un subiect trebuie sa ne gandim si la ipotezele posibile, iar cineva trebuia sa o scoata la iveala si pe asta.
Este clar ca schimbari au fost de cand e lumea iar noi abia avem cateva sute de ani de cand le observam, si e ff bun acet fapt (observare) = vegherea la fenomenele noi sau vechi care au aspecte noi, iar noi oamenii suntem ff curiosi.
Desi nu a fost nimic anormal ma bucur ca este o stire de actualitate .. provenita din sursa sclara si probata.
S-a mai aflat ceva de ultima ora cu aceste pete ?

addi


pri3st3ss

A Breaktrough in Solar Storm Forecasting!


Solar storms consist of electrons, protons and heavy ions, the last of which pose the gravest danger to space-borne electronics and to humans outside the Earth's protective magnetic field (such as on the Moon or en route to Mars). Electrons arrive first, signaling the later arrival of the ions. So far, however, there had been no adequate method to predict when these ions arrive. Sufficient advance warning allows for spacecraft to be put in a protective "safe mode" and humans to be instructed to seek shelter from the storm.

..si cateva pete noi...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.