Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

De ce se tem zeii ?

Creat de fiulploii, 12 August 2011, 23:03:35

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

In buna traditie ''impamantenita'' de colegul maiami deschid acest topic in stilul mentionat :

Eu cred ca zeii se tem .

Nicipreaprea

________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

angellla29

Citat din: fiulploii din  12 August 2011, 23:03:35
In buna traditie ''impamantenita'' de colegul maiami deschid acest topic in stilul mentionat :

Eu cred ca zeii se tem .

De femei? :lol: Probabil ca zeitele ii cam "ard" cu facaletzul-laser...Sau de Guvern...poate au si ei un Pitic Atomic al lor

Acum serios probabil ca orice fiinta din Univers au si ei temerile lor....

fiulploii

#3
Citat din: lylyt_ice


« Răspuns #49 : 16 Octombrie 2007, 15:12:33 »

Citat


Daca acel sau acei "dumnezei" de care vorbeste Biblia, erau asa de "dumnazei" nu ar fii facut probe pe noi si nu ar fii violat fetele pamintene, iar cind au vazut ce porcarie au reusit, ne-au distrus prin potopul lui Noe fara nici un pic de mila.De ce a trebuit sa plateasca oamenii cu vietile lor pentru greselile facute de zei si dumnezei? Si culmea ironiei...tot noi suntem de vina ca ei ne-au mutilat si ne-au redus capacitatea creerelor la numai10%.De ce de la inceput, frica lor cea mai mare afost, sa nu ajungem ca ei ? Eu cred ca suntem productul unor exaltati nebuni care chiar ca isi bat joc de noi...exact cum fac sii Iluminatii care conduc lumea din umbra, lafel si ceilalti care ne-au creeat...stau ascunsi si nu stiu decit sa ne faca reguli si sa ne ameninte cu chinuri groasnice. Intrebarea este ce vor de la noi si de ce nu se arata pe fata(?)Pina si farfuriile astea zburatoare...atita mister si oamenii de rind sunt mintiti si pregatiti(pentru ceva anume)prin intermediul a tot felul de filme Sf. Asta este de fapt "COMEDIA UMANA" iar noi suntem personajele manipulate din spatele culiselor. Interesant de stiut ar fii: cine sunt spectatorii care se distreaza pe seama noastra?


Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Subscriu si plusez : suntem dovada vie a greselilor lor si le e frica sa nu ii depasim .  :-D

Sau poate ca aici se desfasoara doar ''o lectie deschisa '' si ceilalti sunt veniti sa asiste -sa invete . De aceea multele si diversele tipologii de OZN si de ocupantii lor , incepand de la ''lighene zburatoare '' si terminand cu marile nave saturniene .

Parerea mea este ca in prima faza au gresit si ne-au facut prea faini , prea dashtepti , prea cu potential enorm de evoluare sau evolutie, in fine, le-a iesit ceva prea bun pentru ceea ce urmareau si de aceea au ''bagat'' blocaje la greu - mai trebuie oare sa le enumar ?

Apoi, daca tot a reusit experimentul , hai sa-l facem profitabil si sa invatam toti galacticii din el ; iar daca va sosi momentul cu '' jump to the next level '' vedem atunci daca bagam o apocalipsa starpitoare sau ii primim in federatie  :-D  . Bineinteles , am si argumente .

roxaline

Citat din: fiulploii din  12 August 2011, 23:03:35
In buna traditie ''impamantenita'' de colegul maiami deschid acest topic in stilul mentionat :

Eu cred ca zeii se tem .

da, se tem. Dar intrebarea era "de ce se tem zeii?"  :lol:

De UNU.

"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

romulus

Citat
da, se tem. Dar intrebarea era "de ce se tem zeii?"  :lol:

De UNU.
Eu sunt UNU' !
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

zana@M

Citat din: roxaline din  02 Septembrie 2011, 22:06:50
da, se tem. Dar intrebarea era "de ce se tem zeii?"  :lol:

De UNU.

Zeii nu au cum sa se teama de ceva sau cineva....... Zeii se afla pretutindeni, in noi si in jurul nostru, in fiecare lucru, fiinta si gest... se manifesta in tot ceea ce are viata si... Totul are Viata.

......Zeii sunt  imposibil de cunoscut. EI sunt  Totul si infinit. Daca am reusi sa cunoastem totul despre EI, ar insemna sa-i incadram in niste limite, sa-i negam calitatea de infinit: fara de inceput si fara sfarsit.
Stim insa ca EI le cuprinde pe toate: energie cu toate tipurile lor de vibratie. EI sunt la fel de bine lumina ca si intuneric, sunt viata si moarte,  iubire,  poezie,  tinerete,  batranete si intelpciune,  copilarie, sunt...sunt...
,,TU ESTI CAUZA IAR LUMEA ESTE EFECTUL ,SCHIMBA-TI IDEILE DESPRE LUME -SI LUMEA SE VA SCHIMBA,,

Nicipreaprea

Nu ma pot abtine, trebuie sa postez o poezie a lui Nichita Stanescu. Consider ca este o buna replica la tot ce s-a discutat pana acum pe acest topic.

Elegia a doua, Getica lui Vasile Pârvan
În fiecare scorbură era aşezat un zeu.
Dacă se crăpa o piatră, repede era adus şi pus acolo un zeu.
Era de ajuns să se rupă un pod, ca să se aşeze în locul gol un zeu,
ori, pe şosele, s-apară în asfalt o groapă, ca să se aşeze în ea un zeu.
O, nu te tăia la mână sau la picior, din greşeală sau dinadins.
De îndată vor pune în rană un zeu, ca peste tot, ca pretutindeni, vor aşeza acolo un zeu ca să ne-nchinăm lui, pentru că el apără tot ceea ce se desparte de sine.
Ai grijă, luptătorule, nu-ţi pierde ochiul, pentru că vor aduce şi-ţi vor aşeza în orbită un zeu şi el va sta acolo, împietrit, iar noi ne vom mişca sufletele slăvindu-l...
Şi chiar şi tu îţi vei urni sufletul slăvindu-l ca pe străini.
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

panta_rh_ei

Mai intai ar trebui sa vedem cine sunt zeii. Zeii nostri au,poate, la randul lor zei si asa mai departe..... deci...teama de superiorul ierarhic functioneaza la nivel cosmic dar..... daca se tem.... inseamna ca nu sunt zei si atunci.......daca luam in considerare ca zeii ar trebui sa fie perfecti in toate, ei nu fac greseli si atunci.... n-au de ce se teme . Frica.. este generata de greseli; doar cine nu greseste devine zeu; cu alte cuvinte, pana la proba contrarie, nu exista zei.
Pe de alta parte....in absenta fricii nu exista curaj sau lasitate( Cioran); deci.. as putea spune fara sa gresesc prea mult ca... frica este motorul existentei- gestionata  in limitele bunului simt, evident. Excesele intr-o parte sau alta genereaza anarhie.
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

dida



Apropo de Zei, zeitati...

Tin minte, ca primul film care mi-a provocat o asa-zisa revelatie, pe vremea cind nu ajunsesem sa am inca nici o afinitate spre supranatural, --asta incluzind si pe "Dumnezeu" -- a fost  filmul "Omul Vineri" cu Peter O"Toole....cind, instinctiv am inteles, cit de fabricata si eronata este credinta bazata pe  Biblie, fatza de cea a bastisanilor 'necivilizati' ( tribali) de pe insula cu pricina,....

instinctul pe care consider ca l-am avut, dar inca il mai am,  a vrut  mereu sa ma tina "treaza" si sa ma previna,....eu l-am ignorat tot mai mult , incercind si straduindu-ma sa intru si sa ma adaptez cerintelor vremii...

- 'basic instinct',...mult mai tirziu, iarasi a fost un film de rerefinta , din care eu cred ca am perceput mai mult decit vrea filmul, la prima vedere sa spuna....

roxaline

Citat din: panta_rh_ei din  04 Septembrie 2011, 09:41:05
Mai intai ar trebui sa vedem cine sunt zeii. Zeii nostri au,poate, la randul lor zei si asa mai departe..... deci...teama de superiorul ierarhic functioneaza la nivel cosmic dar..... daca se tem.... inseamna ca nu sunt zei si atunci.......daca luam in considerare ca zeii ar trebui sa fie perfecti in toate, ei nu fac greseli si atunci.... n-au de ce se teme . Frica.. este generata de greseli; doar cine nu greseste devine zeu; cu alte cuvinte, pana la proba contrarie, nu exista zei.
Pe de alta parte....in absenta fricii nu exista curaj sau lasitate( Cioran); deci.. as putea spune fara sa gresesc prea mult ca... frica este motorul existentei- gestionata  in limitele bunului simt, evident. Excesele intr-o parte sau alta genereaza anarhie.

De la mine se vede un pic diferit  :-D Opusul fricii nu mi se pare ca este curajul. Curajul apare mai degraba ca o aspirina pe care va trebui sa o iau prmanent, pentru ca "inflamatia este acolo"; curajul apare  ca o "miscare" suplimentara in prezenta fricii si incercand sa provoace efecte intr-o anumita directie ( contrara directiei fricii), anihiland si / sau corectand pe cat posibil efectele fricii. Ca atunci cand vine urmatorul val si parte din forta lui este consumata de valul ce se retrage, dar valul "ce vine" are efect peste "valul ce se retrage".

Daca ar fi sa scrutam un pic ce se intampla cand ne este frica, poate ca ar fi interesant sa observam separatia care apare in noi - incotro sa merg? / daca nu e bine? / daca gresesc? / daca o sa-mi fie rau? etc etc etc - ca si cum o parte din noi spune "incolo" si alta parte spune "nu, nu e bine, daca ..... ". Apare frica inainte sau dupa ce ne separam pe interior??? Eu zic ca dupa separare.

Daca frica este "simptomul" separarii atunci opusul fricii este "un simptom" al unificarii, a tot ceea ce uneste, nu?
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

@Lex

Nu exista zei, niste e.t veniti dupa alte planete cu nush ce dracii de tehnologii ce se dau mari smardoi pentru o civilizatie care nici macar nu isi cunoaste adevarata menire si istorie NU sunt zei, cel putin din punctul meu de vedere.Exista un singur ''zeu'', care ne leaga pe totii intre noi(e.t , oameni, animale si tot ce mai exista pan' colturile universului) si ea se numeste Constiinta universala infinita care alcatuieste si se interconecteaza cu tot ce vedem si nu vedem  :-) :-)

dida

 roxaline!

uite cum ma gindesc io, din treapta in treapta:

- nu putem sa nu facem separatii,  atita vreme cit avem  de ales....in acest context nu apare neaparat frica, ci mai degraba
Indoiala.....frica e mult mai departe...

roxaline

Citat din: dida din  04 Septembrie 2011, 13:23:17
roxaline!

uite cum ma gindesc io, din treapta in treapta:

- nu putem sa nu facem separatii,  atita vreme cit avem  de ales....in acest context nu apare neaparat frica, ci mai degraba
Indoiala.....frica e mult mai departe
...

Hmm ... indoiala este liniara si "inceata", adica gandurile se deplaseaza incet si este pe singura spira a campului propriu. Gandesti, compari, etc .. totul in ritmul "obisnuit". Frica apare cand exista numai linii de indoiala si viteza gandurilor este mult mai mare. Sa spunem ca seamana radiatiei, in doze mici " o duci' cumva, in doze mari deja apar alte manifestari.

Cand alegem nu ne separam. Cand decidem, da. Cand alegi, privesti totul din perspectiva intregului si esti constient de el. Cand decizi privesti din perspectiva fragmentelor si te feresti de ceva.
Cam asa arata pentru mine  :star:

"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

dida

Citat din: roxaline din  04 Septembrie 2011, 18:57:15
Hmm ... indoiala este liniara si "inceata", adica gandurile se deplaseaza incet si este pe singura spira a campului propriu. Gandesti, compari, etc .. totul in ritmul "obisnuit". Frica apare cand exista numai linii de indoiala si viteza gandurilor este mult mai mare. Sa spunem ca seamana radiatiei, in doze mici " o duci' cumva, in doze mari deja apar alte manifestari.

Cand alegem nu ne separam. Cand decidem, da. Cand alegi, privesti totul din perspectiva intregului si esti constient de el. Cand decizi privesti din perspectiva fragmentelor si te feresti de ceva.
Cam asa arata pentru mine  :star:

- pai, Indoiala, daca este indoiala, e musai sa se deplaseze liniar si incet

intrebare: - cine este pe singura spira a cimpului????


restul, dupa, ...raspunsul tau