Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

TREZIREA DIN NEGURA DOGMEI

Creat de Tayka, 31 Decembrie 2010, 12:45:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

AdarM

Citat din: simbol din  24 Noiembrie 2012, 22:26:06
Te repezi in a raspunde fara sa stii cine sint si de unde ma trag eu.
...si nici nu ma intereseaza.
Ca sa vezi ce chestie!
Tineam doar sa-ti arat ca presupusa dogma prezentata de tine nu se aplica in Oltenia. Poate si prin alte regiuni, insa eu am bunul obicei sa vorbesc numai despre ceea ce stiu.
Citat din: simbol din  24 Noiembrie 2012, 22:26:06
Patruzeci de ani zici?
Ba chiar patru'shcinci spre cin'zeci.
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

padme

#106
Citat din: AdarM din  17 Noiembrie 2012, 20:32:29
Madam Aurora Petan, semnatara articolului din linck-ul lui padme, e barza, branza, varza, zau asa!...
Pe de alta parte, niciodata biserica n-a indemnat la taierea porcului de Craciun, nici a mielului, de Paste. Altele sunt sfaturile bisericesti legate de sarbatori, dar nu are rost sa intru in amanunte. Traditia asta tine strict de apucaturile pagane (paganus=taran), iar orice s-ar zice, om mai practic decat taranul n-ai sa gasesti!
Porcul il taie de Craciun pentru ca, fiind un animal mare, ii trebuie timp si vreme propice sa-l poata conserva (cu sare, afumat, etc) si gerul din decembrie il ajuta. D-asta madam Petan bate campii cand spune ca dacii il taiau primavara!
Ca doar n-or fi fost idioti, sa li se strice atata carne!
Mielul poti sa-l tai primavara, ca e mic, il gatesti repede si-n doua zile nu-i mai raman nici oasele...
Tot paganusul e "vinovat" si de pervertirea sarbatorilor bisericesti, logica lui fiind urmatoarea:
- S-a nascut Isus! A inviat Isus! Pai si noi nu bem nimic pe chestia asta?!...

Stiu ca tu suferi ca trebuie sa ai dreptate!  Putin ma intereseaza cine si/sau cum este Aurora Petan si nici nu am citit ca dacii sacrificau porcul primavara, am luat primul link din lista.  Eu am spus ca sacrificiile porcului si al mielului sunt precrestine  si nu erau facute in scop de bauta, cum insisti de 2 postari!
Prin paste si sacrificiul mielului evreii sarbatoreau eliberarea/iesirea din Egipt; sacrificiul porcului se facea in ziua de solstitiu pentru imbunarea soarelui sau ceva de genu', cred ca era asemanatoare "arderilor de tot". Ceva imprumutat ulterior si de pe la romani ca nu degeaba se numeste ignis-foc si intamplator apare si un sfant- Sfantul Ignat- deci nu, ai dreptate, biserica nu a "crestinat" nici o sarbatoare "pagana".
Ca lumea a uitat semnificatul si acum intelege ca trebuie sa se imbuibe in zilele astea, este cu totul altceva!

Citat din: AdarM din  25 Noiembrie 2012, 09:43:02
Ba chiar patru'shcinci spre cin'zeci.
Poti sa mergi chiar de la 50 inapoi. Asa se proceda si prin alte zone. Conform cuiva care deapana amintiri din perioada aia, o lingura in cap putea sa insemne  ca manaci prea repde si trebuie sa ajunga la toti! Erau vremuri grele, nu trebuia sa fii calic, chiar daca erai copil!

AdarM

Ce ma deranjeaza la comentariile multora din topic e confuzia intre dogma si obiceiurile insusite de mireni pe langa ea.
Ca astea din urma sunt pre sau post-crestine, conteaza mai putin.
Nu-i om pe lume si nici user pe forum care sa nu fi asistat la macar o inmormantare sau un botez, insa ele difera prin obiceiuri si tragitii de la o zona la alta, chit ca dogma ortodoxa e aceeasi pentru toti.
Tin minte cat de socat am fost in '83, cand, ajuns intr-un sat din Maramures aflat pe granita cu URSS-ul de atunci, actuala Ucraina de azi, am vazut cum pruncul era jelit la nastere si mortului i se canta in drum spre cimitir. Aveam 20 de ani, nu intelegeam nimic din toate astea si intrebam nedumerit:
- Bine, manca-v-as gura, da'  voi nu sunteti crestini, nu jeliti mortul, nu sarbatoriti nasterea, botezul?!!!
Raspunsul a fost de o logica dezarmanta:
- Pai de ce sa-l jelim pe mort? Si-a incheiat socotelile cu viata, a fost om bun, de-acum incolo merge intr-o lume mai buna, i s-au terminat necazurile, in schimb pentru pruncul venit pe lume abia incep.
...si erau crestini ortodocsi, cu popa ortodox, cu biserica in sat si tot restul.
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

Xanadron

Nu trebuie uitat ca dacii liberi (sau "dacii mari") taman prin zona Maramuresului au subzistat - impreuna cu o parte din obiceiurile si chiar religia lor.

Religie ce ramine inca necunoscuta-n toate detaliile, dar ale carei linii generale pot fi deduse si din observatii de genul celei pomenite de colegul AdarM.
Una din ele ar fi deci ne(re)cunoasterea notiunii de IAD :evil: (logic zic eu, fiindca altfel maramuresenii nu s-ar bucura gindind ca raposatu' o ia poate pe cararea spre cazanele cu smoala...) :lol:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Daci_liberi
http://piatza.net/au-fost-romanizati-dacii-liberi/

P.S. Na c-am postat din nou p-un topic "religios" :-D - promit sa nu mai recidivez.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

AdarM

Prietene, ce-or fi aia de acolo, numai Dumnezeu stie!
C-or fi daci, c-or fi laci, eu nu-s in masura sa apreciez., mai cu seama cata vreme istoria atesta in zona prezenta celtilor sau a evreilor taman in perioada formarii poporului roman, iar astea doua natii sunt doar ca exemplu, putand indica inca cel putin o duzina pe langa ele.
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

kandaon

Legatura cu religia dacilor cred ca e si mai clara daca ne uitam la "cantecul de inmormantare" (uneori numit si cantecul zorilor parca) ce se canta pana de curand (daca nu cumva inca se mai canta in unele locuri) inainte de inmormantarea cuiva.

Nu am timp acum sa caut linkurile (era ceva si din Atlasul Etnografic Roman).

Oricum asa cum spune si colegul Xanadron acolo nu apare conceptul de "iad" (doar cel de "rai") si sufletul e calauzit pe "taramul celalalt" de diverse animale (vidra parca, si numai stiu care), ultimul si cel mai important fiind lupul care duce sufletul pe cararile si potecile codrilor dintre lumi pentru a-l scoate la "o gura de rai" (pentru ca apar si elemente crestine probabil adaugate in timp). Lupul apare in cale dar nu trebuie sa te inspaimanti ci "frate bun sa-l prinzi" pentru ca el e cel ce stie cum sa te scoata la acea "gura de rai". Calatoria "dincolo" se face practic printr-o lume destul de asemanatoare cu asta, nici in ceruri dar nici subpamanteana

Cei ce gresesc "cararile" ratacesc pe acolo intre lumi. Nu exista iadul in aceasta conceptie, desi in credintele celtilor de ex sau ale evreilor el apare intr-o forma sau alta (de fapt cred ca "iadul" apare la mai toate popoarele vechi).
Probabil se credea ca unii (sau toti) din cei rataciti se intorc inapoi sub forma de strigoi, pricolici, varcolaci etc. pentru ca fiintele astea mitologice sunt si ele precrestine (dacice sau chiar cu radacini si mai vechi).


padme

#111
Citat din: AdarM din  28 Noiembrie 2012, 13:48:00
Ce ma deranjeaza la comentariile multora din topic e confuzia intre dogma si obiceiurile insusite de mireni pe langa ea.

Nu te contrazic! Chiar credeam ca ma astepti al cotitura cu bata aia mare! :))))))
Intrebarea e: sunt obiceiuri sau ritualuri? sau ritualuri transformate in obicei? (de fapt sunt mai multe intrebari)
cand esti impartasit si primesti paine si vin, ce e, ritual, obicei, dogma? etc....

Citat din: AdarM din  28 Noiembrie 2012, 13:48:00
Ca astea din urma sunt pre sau post-crestine, conteaza mai putin.
Pentru mine conteaza foarte mult! E vorba de chestii transmise ca si o mostenire, tin de identitate si alte bla, blauri de genu' asta.

Citat din: AdarM din  28 Noiembrie 2012, 13:48:00
Nu-i om pe lume si nici user pe forum care sa nu fi asistat la macar o inmormantare sau un botez, insa ele difera prin obiceiuri si tragitii de la o zona la alta, chit ca dogma ortodoxa e aceeasi pentru toti.

Obiceiurile pot sa difere, insa semnificatul e unul pentru toti: botez-initiere; nunta-legatura; inmormantare-trecere....
Pana si faptul ca obiceiurile difera de la o zona la alta, il gasesc foarte important/interesant.

calator astral

Citat din: AdarM din  28 Noiembrie 2012, 14:18:29
Prietene, ce-or fi aia de acolo, numai Dumnezeu stie!
C-or fi daci, c-or fi laci, eu nu-s in masura sa apreciez., mai cu seama cata vreme istoria atesta in zona prezenta celtilor sau a evreilor taman in perioada formarii poporului roman, iar astea doua natii sunt doar ca exemplu, putand indica inca cel putin o duzina pe langa ele.

  :-D zi mai bine peste cincizeci de triburi asemanatoare dacilor...

dar lasa-i sa creada basmele alea inventate de comunisti si de misticii ultranationalisti...ca vine lupu sau vidra si te duce direct in Rai.... :lol:

  Dar sint jdemii de natii care nu cunosc aceste mamifere, habar n-au ce-i aia vidra sau lup...pe aia cine-i duce in Rai, broasca testoasa si diavolu tasmanian?! elefantu si cimpanzeul? pinguinu si foca?!

sa fim seriosi...sa lasam balivernele astea pe care nici copiii de la cresa nu le pot inghiti.

mr

Citat din: padme din  28 Noiembrie 2012, 15:06:45
Obiceiurile pot sa difere, insa semnificatul e unul pentru toti: botez-initiere; nunta-legatura; inmormantare-trecere....
Daca impricinatul initiat si cu legaturile facute ar fi in cunostinta de cauza, mi s-ar parea un lucru in regula. Dar cum majoritatea sunt botezati si legati de ceva ce habar nu au (poate pentru ca autoritatea nu doreste sa transmita sau...habar nu are ea insasi)... imi pare ca e o problema.
De trecerea mortii nici nu mai vorbesc pentru ca daca nu sunt intrunite initierile si legaturile veritabile.... moartea e bau-bau.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein