Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Legaturi catre stiri interesante!

Creat de jackie28t, 12 Iulie 2006, 01:12:37

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.



alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

panta_rh_ei

Locurile fierbinti de pe planeta devin incendiare.  Nu am ales link-ul neaparat pentru luarile de pozitie ale uesua, "demne de toata lauda" de  altfel ci mai ales pentru comentarii care, ca de obicei, fac toti banii (si care ne arata ca sunt destui treziti la realitate).
http://www.cotidianul.ro/reactia-ue-si-a-sua-la-executiile-din-arabia-saudita-273889/
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

prodcomb

Citat din: alx din  11 Decembrie 2015, 09:57:20
http://www.businessmagazin.ro/actualitate/hacker-ul-care-a-intrat-in-bazele-de-date-nasa-am-gasit-dovezi-ca-america-are-nave-spatiale-de-razboi-14915168


Conform declaratiilor hacker-ului care a spart serverele nasa,sua are deja nave de razboi...in spatiu.

Una este să poți accesa niște date și alta este să pricepi ceva din ele.
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit


Xanadron

Citat din: skyhawk din  09 Ianuarie 2016, 19:02:04
http://www.disclose.tv/news/the_mystery_of_two_strangelooking_skulls_discovered_in_the_mountains_of_russia/126522?utm_content=buffer8a39c&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer
Asta da stire, colega skyhawk - mi-ai luat-o inainte din motive obiective (ramas ca la dentist freo doo saptaluni in afara continuumului spatiu-timp, incapabil sa diger postarile colegului maiami, care si-acum ma-ndoiesc ca exista de fapt.) :-D

Pe linga morfologia clar non- ... sau chiar INumana :martiansad: a respectivelor cranii gasite de nazisti in Rusia (si apartinind dupa mine unor specii diferite, ambele avind insa o parte din cortex in coarnele cu rol suplimentar de RV si/sau "dowsing" - tot parerea mea si asta), merita vazute si simbolurile de pe geanta kamerazilor Ahnenerbe.

Raspunsuri exacte la jdemii de-ntrebari posibile nu pot fi insa date (inca), dar cred ca raposatul Arthur C. Clarke ne-ar fi putut lamuri. 8-) ...Daca n-a facut-o deja acu' 62 de ani in Childhood's End.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

kandaon

Citat din: skyhawk din  09 Ianuarie 2016, 19:02:04
http://www.disclose.tv/news/the_mystery_of_two_strangelooking_skulls_discovered_in_the_mountains_of_russia/126522?utm_content=buffer8a39c&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

Cum a remarcat si un comentator acolo, craniile alea aduc putin cu craniile unei rase extraterestre dintr-un joc SF de calculator (Starcraft).





Ceva fara gura, si cu puteri parapsiho.

Daca chiar sunt reale (dar parerea mea e ca exista un mare semn de intrebare aici) cel mai probabil nu sunt umane. Oricum se zice ca realitatea depaseste imaginatia, asa ca, cine stie, desi eu sunt un pic sceptic referitor la autenticitatea lor.

Ce e mai cert e ca tovarasii de la Ahnenerbe chiar s-au ocupat cu lucruri precum cautarea si cercetarea inclusiv a unor artefacte stravechi si lucruri mai ascunse sau misterioase.
Asta pe langa experimente pe oameni (de la simpla masurare a craniilor celor din Tibet la experimente urate pe oameni in lagare).
Citisem undeva, mai demult, nu stiu cat de reala e treaba, ca Germania nazista a bagat in scurta ei istorie mai multi bani in cercetarile facute de Ahnenerbe decat au bagat americanii in proiectul bombei atomice.

Asa ca e posibil ca aia sa mai fi si descoperit cate ceva care a meritat banii

Xanadron

#4238
Citat din: kandaon din  11 Ianuarie 2016, 15:51:40
(1) Cum a remarcat si un comentator acolo, craniile alea aduc putin cu craniile unei rase extraterestre dintr-un joc SF de calculator (Starcraft).
Ceva fara gura, si cu puteri parapsiho.

(2) Daca chiar sunt reale (dar parerea mea e ca exista un mare semn de intrebare aici) cel mai probabil nu sunt umane. Oricum se zice ca realitatea depaseste imaginatia, asa ca, cine stie, desi eu sunt un pic sceptic referitor la autenticitatea lor.

(3) Ce e mai cert e ca tovarasii de la Ahnenerbe chiar s-au ocupat cu lucruri precum cautarea si cercetarea inclusiv a unor artefacte stravechi si lucruri mai ascunse sau misterioase.
Asta pe langa experimente pe oameni (de la simpla masurare a craniilor celor din Tibet la experimente urate pe oameni in lagare).
Citisem undeva, mai demult, nu stiu cat de reala e treaba, ca Germania nazista a bagat in scurta ei istorie mai multi bani in cercetarile facute de Ahnenerbe decat au bagat americanii in proiectul bombei atomice.

Asa ca e posibil ca aia sa mai fi si descoperit cate ceva care a meritat banii
1. Putzintel aduc, colega kandaon - insa cu mici-mari diferentze de:
- coarne-n primul rind
- fose nazale (lipsa la magraonu' verzuliu :-) si... cvadruple la presupusul alien caucazian, restul de orificii aratind ca cele pt. filete nervoase complexe)
- arcade zigomatice (prezente doar la Starcraft-Hero )
- senzori - tubiformi probabil - prezenti la fel de probabil pe pseudo-maxilarul perforat "ca la carte" al Nefartatului Prim :evil: (si-al doilea craniu pare sa fie de fapt asemanator la o a doua bunghire, doar ca-i aparent rupt in dreptul unei suturi distale.)
- etc. etc.

2. Din partea mea nu-s semne de-ntrebare - deloc. Evident doar daca hackerii rusi (sau mai precis aia din Abhazia - or exista si-acolo?) s-au lasat de mangleli card-drac-oide si se dixtreaza-n Photoshop la nivel f. inalt, da' fara vreun profit. Iar la printere 3D abhaziene nici nu merita sa ne gindim.
Nu-i loc aici sa intru-n detalii plicticoase, da' pentru stimabilul ryn (poate ne citeste... macar el :lol:) amintesc in treacat ca am habar cum arata niste apofize, rugozitati, suturi etc... veridice (pt. umani/umanoizi cel putin), trecindu-mi sute de cranii reale prin maini, dar si prin ochi+creion la ilustrarea unor lucrari anatomice.
Ce-i drept, pe net sint sute de hoax-uri de "hiper-cranii" aproape perfecte, dar niciunul nu rezista unei analize atente.

3. Astept [si] ziua publicarii macar partiale a listei/imaginilor artefactelor similare gasite de Ahnenerbe-isti si-n Carpati intre 1933-38, ca sigur sint pastrate... undeva. 8-) Zic "partiale" fiindca si stirea asta lansata fragmentar-imbirligat de rusi (reale sursele macar - verificat) e la fel de nebuloasa-n definitiv din pdv al certificarii 100%, facindu insa dupa mine parte dintr-o pre-operatiune de "aratare a maimutei-TATA si MAMA" :mrgreen: 'meriganilor si acolitilor lor.

In loc de concluzie: cunosc - nu doar eu - oameni care ar putea sa certifice autenticitatea craniilor, dar si sa le studieze resturile genomice. Ba chiar sa recreeze morfologia tzesuturilor moi, cu o acuratetze de 85-90%.

...Pe pariu insa ca n-or sa se gaseasca fonduri macar cit alea cheltuite de parnaiasii nostri emeriti :-D pentru scrierea de "lucrari stiintifice"?

Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

#4239
Citat din: Xanadron din  12 Ianuarie 2016, 19:17:46
2. [...] Evident, pot gresi doar daca hackerii rusi (sau mai precis aia din Abhazia - or exista si-acolo?) s-or fi lasat de mangleli card-drac-oide si se dixtreaza-n Photoshop la nivel f. inalt, da' fara vreun profit.

3. [...] Zic "partiale" fiindca si stirea asta lansata fragmentar-imbirligat de rusi (reale sursele macar - verificat) e la fel de nebuloasa-n definitiv din pdv al certificarii 100%, facindu insa dupa mine parte dintr-o pre-operatiune de "aratare a maimutei-TATA si MAMA" :mrgreen: 'meriganilor si acolitilor lor.
Revenire necesara - nu doar pt. prima erata, ci si pt. o posibila sub-varianta la ipoteza nr. 3.

Clar deci ca teoretic e posibila si regizarea unui hoax de la nivel servicio-triliterat al ursului rus, dar si-n cazul asta mesajul psy-op-ului tip "Vedeti ca stim si noi ce stiti voi si nu vreti sa dezvaluiti, da' noi o s-o facem daca ne mai calcati pe coada" :lol: n-ar putea fi sustinut decit tot prin imagini veridice - pentru tabara oponenta, evident.  :martiansad: :-(   
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

jean

Pe 21 Ianuarie 2016, la ora 18, va avea loc prima sedinta ASFAN pe anul acesta.
Adevarul este dincolo de noi

alx

Pentru cei care doresc sa arunce o privire mai de aproape pe Luna(si nu numai),avem un talentat astro-fotograf roman,ale carui fotografii pot fi admirate aici:
https://maximusphotography.wordpress.com/category/astro/
In orice caz,fotografiile cu Luna sunt...fenomenale.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

kandaon

Citat din: Xanadron din  12 Ianuarie 2016, 19:17:46
1. Putzintel aduc, colega kandaon - insa cu mici-mari diferentze de:
- coarne-n primul rind
- fose nazale (lipsa la magraonu' verzuliu :-) si... cvadruple la presupusul alien caucazian, restul de orificii aratind ca cele pt. filete nervoase complexe)
- arcade zigomatice (prezente doar la Starcraft-Hero )
- senzori - tubiformi probabil - prezenti la fel de probabil pe pseudo-maxilarul perforat "ca la carte" al Nefartatului Prim :evil: (si-al doilea craniu pare sa fie de fapt asemanator la o a doua bunghire, doar ca-i aparent rupt in dreptul unei suturi distale.)
- etc. etc.

Da aia am si zis "putin", maestre Xanadron. Fosele nazale sunt primul lucrur care ar sari in ochi desigur. La fel, primul element de asemanare e lipsa gurii. Creasta aia de pe craniu alienului din Starcraft poate juca rolul coarnelor de la craniul "rusesc" sau "caucazian" (ca ceva ce amplifica unde telepatice sau mai stiu eu ce).

Sigur, acum intram si noi in hora si speculam una alta, cum o fac mai jos (scuze daca am lungit putin discutia asta pe threadul asta de stiri)

Citat din: Xanadron din  12 Ianuarie 2016, 19:48:20
Revenire necesara - nu doar pt. prima erata, ci si pt. o posibila sub-varianta la ipoteza nr. 3.

Clar deci ca teoretic e posibila si regizarea unui hoax de la nivel servicio-triliterat al ursului rus, dar si-n cazul asta mesajul psy-op-ului tip "Vedeti ca stim si noi ce stiti voi si nu vreti sa dezvaluiti, da' noi o s-o facem daca ne mai calcati pe coada" :lol: n-ar putea fi sustinut decit tot prin imagini veridice - pentru tabara oponenta, evident.  :martiansad: :-(

Si eu cred ca e foarte posibil ca unele imagini, carti/romane, filme (si jocuri pe calculator mai nou) pot de fapt transmite niste informatii (sau pot fi folosite pentru influente neuro-lingvitice sau neuro-imagologice, sa le zic asa) care nu pot fi (din diferite motive) transmise oficial ori recunoscute public.
Ori care nu sunt in mod normal accesibile omului de rand.

Adica autorii poate ca preiau in mod inconstient niste informatii (sau le sunt induse), de undeva din "eter" (crezand ca le vin din propria imaginatie) si le transpun cu ceva inflorituri de rigoare date de adevarata imaginatia proprie.
Ori, cum ai zis si tu maestre, unii sau altii isi trimit uneori mesaje printr-un fel de metacomunicare, prin canale neoficiale si chiar publice.

Mai complicat e sa-ti dai seama daca si cand e cazul de asa ceva, si cum sa interpretezi astfel de mesaje.

Mai ales (si aici ma gandeam cand am zis ca am niste semne de intrebare) ca sunt si foarte multe "hoax-uri" si trucaje de tot felul care acopera de multe ori prin numarul lor aproape tot spectru asta vizibil (de la CGI-urile din filmuletele de pe youtube la "dezvaluiri ingrozitoare" pe diverse bloguri sau chiar prin carti)


maura

Ar fi putut fi cu adevarat interesanta daca nu ar fi atatea omisiuni in "zona albastra" a liniei temporale de mai jos.
http://www.sciencealert.com/this-timeline-shows-the-entire-history-of-the-universe-and-where-it-s-headed
"Cine caută adevărul îşi asumă riscul de a-l găsi."

Xanadron

http://politicalblindspot.com/yes-monsanto-actually-did-buy-the-blackwater-mercenary-group/

Monopolistii Monsanto (aka Monstersanto :evil:) care detin 90% din piatza GMO au cumparat recent grupul de mercenari Blackwater (rebotezat Xe si acum Academi, ca sa mai dilueze amintirea atrocitatilor comise-n Irak si aiurea.)
E clar (pentru prea putini totusi) ca megacorporatiile astea "private" sint ghidonate de guverne - de fapt SINT guvernele,care se fofileaza-n felul asta de la orice raspundere.

Intrebarea esentiala ramine insa "de ce?" - la care nimeni nu raspunde inca, dar vor aparea sigur motivatiile, asa cum au aparut la cumpararea unui stoc masiv de actiuni Monsanto de catre Bill Gates, alt monopolist "iluminat" si pseudo-filantropist intru exterminarea noastra lenta prin GMO, vaccinuri etc. :x



Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/