Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

O teorie interesanta

Creat de Serban M, 01 Octombrie 2013, 12:00:35

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Serban M


Xanadron

#1
Mie-mi place ca multe articole de pe blogul respectiv au titlurile (si chiar continutul) "imprumutate" de pe RUFOn. :-D
Tot e bine insa ca informatiile-s sistematizete si uneori dezvoltate (dar alteori un pic ciuntite).

Ontopic acum insa: terraformarea... Terrei care ar continua si-acum am atins-o si noi p-aici (in conexiune cu presupusa hibridizare ET-umana, :-) cu nenumaratele scopuri doar banuite deocamdata), dar pedalarea pe ipoteza incalzirii globale :star: imi pare-n continuare hazardata.

L-as freca deci bine pe mascariciul :evil: Al Gore cu zapada cazuta AZI, 1 octombrie, intr-un sfert din Romania - da' si pe meteor_ologii care predictionau nu demult o toamna blinda, lunga si calduroasa... :-P
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Citat din: Xanadron din  01 Octombrie 2013, 12:32:06
Mie-mi place ca majoritatea articolelor de pe blogul respectiv au titlurile (si chiar continutul) "imprumutate" de pe RUFOn. :-D
Tot e bine insa ca informatiile-s sistematizete si uneori dezvoltate (dar alteori un pic ciuntite).



:lol: Interesant e ca autorul blogului respectiv este unul din noii colegi de forum. Stiu asta fiindca si-a pus blogul la adresa si am rasfoit putin paginile respective. Ori e vorba de o telepatie in timp real intre articolele de acolo si postarile de aici ori e ceva misterios care depaseste puterea mea de intelegere.
  Zis-am si io ...

Tyanu

Citat din: Xanadron din  01 Octombrie 2013, 12:32:06
Mie-mi place ca multe articole de pe blogul respectiv au titlurile (si chiar continutul) "imprumutate" de pe RUFOn. :-D
Tot e bine insa ca informatiile-s sistematizete si uneori dezvoltate (dar alteori un pic ciuntite).

Ontopic acum insa: terraformarea... Terrei care ar continua si-acum am atins-o si noi p-aici (in conexiune cu presupusa hibridizare ET-umana, :-) cu nenumaratele scopuri doar banuite deocamdata), dar pedalarea pe ipoteza incalzirii globale :star: imi pare-n continuare hazardata.

L-as freca deci bine pe mascariciul :evil: Al Gore cu zapada cazuta AZI, 1 octombrie, intr-un sfert din Romania - da' si pe meteor_ologii care predictionau nu demult o toamna blinda, lunga si calduroasa... :-P

articolele "imprumutate" de pe rufon sunt chiar luate de pe site. insa ca orice persoana care se respecta sursa nu lipseste de la subsol.
Unii vorbesc pentru că au ceva de spus, alții doar pentru a spune ceva ...

http://conspiratiisimistere.wordpress.com/

Ganditorul

Bine ai venit (si) pe la noi (Mar..) Tyanu.

Xanadron

Bun venit si din partea mea pe "corabia nebunilor", colega Tyanu ! :rainbow:

Iertare ca n-am remarcat mentionarea surselor - recunoaste insa ca ti-am... recunoscut niste merite :wink: (serios acum, faci bine ce faci, esti minutios si nu bati cimpii ca altii, :-D asa ca-ti urez spor in continuare).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Tyanu

Citat din: Xanadron din  01 Octombrie 2013, 16:30:18
faci bine ce faci, esti minutios si nu bati cimpii ca altii

Multumesc. Incerc sa bat campii intr-un mod stiintific.
Unii vorbesc pentru că au ceva de spus, alții doar pentru a spune ceva ...

http://conspiratiisimistere.wordpress.com/

Tyanu

Eu v-as invita la o discutie libera (lasand la o parte articolul) despre "terraformarea" Terrei. Exista "dovezi" in sprijinul acestei teorii ? Are oarecum suport?
Unii vorbesc pentru că au ceva de spus, alții doar pentru a spune ceva ...

http://conspiratiisimistere.wordpress.com/

Xanadron

#8
Citat din: Tyanu din  14 Februarie 2014, 19:56:31
Eu v-as invita la o discutie libera (lasand la o parte articolul) despre "terraformarea" Terrei. Exista "dovezi" in sprijinul acestei teorii ? Are oarecum suport?
Are, zic eu - cu transformari vizibile/sesizabile si sub ochii nostri, chiar daca lasam deoparte ipotezele (fundamentate totusi stiintific) care arata de ex. o scadere continua a procentului de oxigen din atmosfera Terrei (de la peste 26-27 procente in paleozoic la astia 21% actuali).

Insa si "moartea lenta a biotopului pacific" post-Fukushima e un aspect.
Sau ametzeala din ultima vreme a Gulfstream-ului, cu El Nino si el bulversat.
Ori flescaiala Antarctidei, in paralel cu inghetzarea bocna a Antarcticii.
Nici centurile Van Allen nu se simt de fapt prea bine, :-D iar despre haosul electromagnetic actual profund nociv din enspe motive ce sa mai zicem?!
Si-as mai continua daca nu s-ar innopta. 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

kandaon

Citat din: Xanadron din  14 Februarie 2014, 21:03:26
Are, zic eu - cu transformari vizibile/sesizabile si sub ochii nostri, chiar daca lasam deoparte ipotezele (fundamentate totusi stiintific) care arata de ex. o scadere continua a procentului de oxigen din atmosfera Terrei (de la peste 26-27 procente in paleozoic la astia 21% actuali).

Insa si "moartea lenta a biotopului pacific" post-Fukushima e un aspect.
Sau ametzeala din ultima vreme a Gulfstream-ului, cu El Nino si el bulversat.
Ori flescaiala Antarctidei, in paralel cu inghetzarea bocna a Antarcticii.
Nici centurile Van Allen nu se simt de fapt prea bine, :-D iar despre haosul electromagnetic actual profund nociv din enspe motive ce sa mai zicem?!
Si-as mai continua daca nu s-ar innopta. 8-)

Ar mai putea fi hrana ce contine organisme modificate genetic si tot felul de chimicale ce ar putea afecta (sau chiar modifica) pe termen lung insasi oamenii, nu doar mediul. Adica "terraformarea" i-ar cuprinde si pe oameni

De fapt tot plantele modificate genetic si chimicalele folosite in agricultura se pare ca ar provoca si probleme mari pe alocuri cu populatiile de albine, foarte importante pentru polenizare.

Fenomenele meteo mai extreme din ultimul timp din nordul Atlanticului (Marea Britanie dar si SUA si Canada) ori din sudul Pacificului (Australia) pot si ele sa ridice niste semne de intrebare.


fiulploii

  Atunci cand ai o gradina si vrei sa o pregatesti pentru o noua populatie de plante iar daca zici plante zici si insecte si mici animale , ce faci? Cat timp iti ia sa cureti gradina si sa o pregatesti pentru noua cultura?
  Parerea mea e ca terraformarea s-a produs candva, cu mult timp in urma , mai mult timp decat dinozaurii fiindca se pare ca omul - sau cel putin o rasa umana era contemporana cu dinozaurii si aveau posibil chiar ferme unde ii cresteau pentru lapte, branza, carne , oua  :evil:
  Unii erau folositi ca animale de tractiune - sustin cativa. Ce parere aveti daca megalitii preistorici ar fi fost carati sau mutati si ridicati cu ajutorul dinozaurilor domestici?  :-)

Deci, daca o terraformare se produce asa de lent precum se banuieste in mod absurd - parerea mea aici - asta nu poate insemna decat ca se urmareste producerea unei noi specii ominide .
  Daca tot am zis ominide sa fac analogia cu fluturele care rezulta din transformarea unei larve.
Zic doar ...

Tyanu

Daca luam in calcul conditiile meteorologice ce au inceput sa plece pe o latura cel putin ciudata in ultimul deceniu, si daca tinem cont de modificarea structurii atmosferice prin chemtrails, incendiile vizand in special flora si fauna, solul modificat drastic prin introducerea de substante chimice avem motive sa banuim o incercare de transformare la nivel planetar.

Terraformarea de care vorbesti tu fiulploii a avut loc (bineinteles in opinia mea) inainte de perioada Cretacic si e posibil sa fi fost reluata dupa Jurassic. Stim ( daca e sa luam in calcul teoriile oficiale) ca a avut loc o schimbare majora pe Terra, ce a dus la propulsarea mamiferelor in varful lantului trofic ( cu mic ajutor ici colea  :-) )

In prezent o terraformare a Terrei ar fi prea putin vizibila (chiar luata din punct de vedere al unei teorii mai putin elaborata) . Cred ca de aceea nici nu am gasit carti sau subiecte pe domeniul asta. Daca voi stiti ceva articole sau carti v-as ramane dator in viata asta in cazul in care mi le-ati face si mie cunoscute. Personal tind sa cred intr-o astfel de transformare treptata...scopul insa imi scapa.  :-o
Unii vorbesc pentru că au ceva de spus, alții doar pentru a spune ceva ...

http://conspiratiisimistere.wordpress.com/

jean

Terraformare?.......Pentru ce? Care sa fi fost scopul?.....
Citat din: fiulploii din  14 Februarie 2014, 22:58:36
   Parerea mea e ca terraformarea s-a produs candva, cu mult timp in urma
Ar fi interesant de stiut, daca nu credeai in aceasta teorie ce argumente aveai impotiva ei?
CitatDeci, daca o terraformare se produce asa de lent precum se banuieste in mod absurd - parerea mea aici - asta nu poate insemna decat ca se urmareste producerea unei noi specii ominide .
De ce sa terraformezi sistemul cand este mult mai simplu sa modifici un organism deja existent. Maimutele s-au pretat foarte bine la aceasta schimbare. Ce s-a urmarit prin asta si de catre cine.....Tare asi dori sa stiu.
Citat din: Tyanu din  15 Februarie 2014, 00:30:33
In prezent o terraformare a Terrei ar fi prea putin vizibila . Personal tind sa cred intr-o astfel de transformare treptata...scopul insa imi scapa.
Corect, asa cred si eu. Modificarea anumitor indivizi se face si acum. Uneori pe mai multe generatii. In final vor ramane cei adaptati scopului urmarit. Ceilalti?.... dispar singuri, prin moarte naturala sau accidente. Ei nu sunt importanti. Este posibil ca individul sa nu conteze in aceasta ecuatie, interesant este rezultatul, urmasii lui.
Nu asa stau lucrurile?....Din cate am citit eu se pare ca asa stau. Vezi cazurile de rapiri. In acest caz nu mai este nevoie de terraformare.
Adevarul este dincolo de noi

fiulploii

#13
Citat din: jean din  15 Februarie 2014, 10:56:34
Ar fi interesant de stiut, daca nu credeai in aceasta teorie ce argumente aveai impotiva ei?
Fara suparare @jean , credinta se foloseste doar la biserica si conexe. In rest, e vorba de convingeri bazate pe anumite fapte- cel putin in cazul meu.
  Impotriva terraformarii nu prea sunt argumente . Si ca orice ''chestie'' stiintifica, daca exista un singur aspect practic care contrazice teoria inseamna ca acea teorie nu reflecat realitatea in totalitate. Asadar, exista niste argumente in favoarea terraformarii candva in trecut ceea ce rezulta ca inexistenta totala a terraformarii este falsa.
  Idem si cu  schimbarea liniei temporale - lucru care nu prea apare in manuale si de care te lovesti logic doar de la o anumita ''initiere'' in sus. Vreau sa spun prin asta nu ca as fi un initiat ci ca de la un anumit bagaj de cunostiinte de fizica-matematica in sus , cam rezulta in mod logic ...ghici ce ? ( si asta e doar parerea mea partiala  :evil:)
   
 
Citat
De ce sa terraformezi sistemul cand este mult mai simplu sa modifici un organism deja existent. Maimutele s-au pretat foarte bine la aceasta schimbare.
:-) Nu au fost numai maimutele, zic unii . ca fapt divers, urmareste aspectul unui viitor om de la concepere si pana la nastere. exista material pe ''iutub''.
Citat
... Vezi cazurile de rapiri. In acest caz nu mai este nevoie de terraformare.
Cu terraformarea se pare ca se ocupa primii si singurii Stapanitori ai parcelei asteia de Univers. Restul au doar acceptul sa foloseasca cate un strat de rasaduri ..contra cost, fireste  :evil:
  Mai departe de atat e ceatza groasa ....

equilibrum

Care este efectul direct in urma acestor fenomene?

Daca corelam si legile care permit defrisarile, poluarea apelor dulci si necunoscuta OMG. Incendiile si vulcanii. Toate dau o crestere a dioxidului de carbon si o diminuare a oxigenului.
Eu sustin ca daca terraformarea e un fapt si e controlat de cineva, acel cineva traieste intr-un mediu bogat in dioxid de carbon si cu cel putin 10 grade peste media temperaturilor prezente.
Crezi ca e uman sau e extrauman viitorul locuitor al Terrei?
Pastreaza-ti energia.