Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

O teorie interesanta

Creat de Serban M, 01 Octombrie 2013, 12:00:35

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

Citat din: equilibrum din  15 Februarie 2014, 19:11:47
Care este efectul direct in urma acestor fenomene?

Daca corelam si legile care permit defrisarile, poluarea apelor dulci si necunoscuta OMG. Incendiile si vulcanii. Toate dau o crestere a dioxidului de carbon si o diminuare a oxigenului.
Eu sustin ca daca terraformarea e un fapt si e controlat de cineva, acel cineva traieste intr-un mediu bogat in dioxid de carbon si cu cel putin 10 grade peste media temperaturilor prezente.
Crezi ca e uman sau e extrauman viitorul locuitor al Terrei?
Plauzibile deductii - d-aia mentionam si eu scaderea continua a procentului de oxigen din atmosfera Terrei (e sub 21% acum de fapt - intre 20,8-20,9%).

Beneficiarii terraformarii asteia accelerate-n ultima vreme (parerea mea) pot fi insa nici umani, nici extraumani - hibrizi umano-ET :-) adica.
Am mai barfit noi de fapt pe tema lor, inclusiv despre ipoteza ca "stocurile" de hibrizi ar fi (dupa unii whistlebloweri) aproape complete si asteapta... undeva 8-) iesirea la rampa (sau, mai exact, la lumina)... :star:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

jean

Citat din: equilibrum din  15 Februarie 2014, 19:11:47
Eu sustin ca daca terraformarea e un fapt si e controlat de cineva, acel cineva traieste intr-un mediu bogat in dioxid de carbon si cu cel putin 10 grade peste media temperaturilor prezente.
Va salut
Sa vedem cui place dioxidul de carbon, parca plantele consuma asa ceva. sa ne ia locul copaci si boscheti extraterestrii?.... :lol:
Cresterea dioxidului de carbon din atmosfera pamantului nu este un efect al teraformari. Este un efect al incompetentei noastre in administrarea biosistemului. Pamantul este viu, el va exista cu noi sau fara noi, cu mai mult dioxid de carbon, mai mult sau mai putin oxigen. Daca noi disparem, intr-un timp mai mare sau mai mic ecosistemul se va reface. Are mecanisme proprii de reglaj. Daca actionam violent in sistem, el va raspunde tot violent.

Intrebare, daca nu etitatile fizice sunt sursa inteligentei in univers si aceasta a aparut altfel? Ex. din energiile cunoscute si necunoscute care se afla in cantitati foarte mari in univers. Aceste inteligente au nevoie de un costum pentru a supravietui in diverse medii, corpuri fizice. Daca mediul difera, difera si costumul, asa cum facem si noi cu mediul acvatic sau cosmic sau mediu cu radiatii puternice. In acest caz nu mai este nevoie de teraformare, facem corpul, costumul adecvat mediului respectiv.
Acesta este si motivul pentru care cred ca fiecare planeta are in zona ei entitati inteligente, nu fiinte. Si tot din aceasta cauza cred ca indivizii sunt modificati lent. Anumiti indivizi vor fi pregatiti sa supravietuiasca aici in noul mediu.
Asi mai avea de spus cate ceva dar ma opresc aici ca o dau in SF-uri. Eu nu resping nici varianta prezentata mai sus pana la noi probe.

Adevarul este dincolo de noi

equilibrum

@jean,
nu ne putem contrazice, chiar daca unii sunt mai certareti pe aici, din simplul motiv ca nu avem informatii plauzibile. De fapt nu avem informatii.  :-(
Pastreaza-ti energia.

jean

Citat din: equilibrum din  15 Februarie 2014, 22:53:02
@jean,
nu ne putem contrazice, chiar daca unii sunt mai certareti pe aici, din simplul motiv ca nu avem informatii plauzibile. De fapt nu avem informatii.  :-(
Nu vreau sa ma contrazic cu nimeni si nici nu spun ca este ca mine. Am spus ce gandesc eu.
Adevarul este dincolo de noi

tractorbeam

Citat din: equilibrum din  15 Februarie 2014, 19:11:47
...Crezi ca e uman sau e extrauman viitorul locuitor al Terrei?
Asta ma duce cu gandul la un crocodilian in doua picioare traind intr-un mediu umed si cald, nu foarte mare ca dimensune, oxigenul stimuleaza cresterea deci aici cazul e opozit, o planeta noroasa, tocmai bine un swamp-guy, extrauman in masura in care nu-si trage originea din vreo radacina comuna cu noi si extraterestru daca vine din exterior si nu a trait aici dar in alta zona necunoscuta noua.

Tyanu

Pe langa aspectele ce au fost luate in considerare anterior as mai aminti si faptul ca generatia de astazi este mult mai inalta decat cele precedente. Avem exemple in istoria recenta ( Petru cel Mare spre exemplu se spune ca avea 1.80 m, ceea ce era considerata o inaltime foarte mare pentru timpul sau ) si chiar mai indepartata.

Oficial, singurele metode de crestere in inaltime cu succes garantat, testate in ultimii ani in S.U.A. si U.E. sunt bazate pe o colectie de exercitii si tehnici corporale care, alaturi de un plan alimentar adecvat, dau rezultate garantate, obtinandu-se o crestere in inaltime de 3-5 pana la 10 centimetri peste datele genetice ale subiectului.

Insa eu nu sunt convins ca doar exercitiile pot determina cresterea in inaltime.De fapt e posibil ca alti factori (factori ce s-au amintit anterior ) sa contribuie la cresterea mediei inaltimii la generatiile din ultimele decenii.
Unii vorbesc pentru că au ceva de spus, alții doar pentru a spune ceva ...

http://conspiratiisimistere.wordpress.com/

Tyanu

Incendiile au ars în SUA, în acest an, cea mai mare suprafață din ultimii 55 de ani.

Între 2005 și 2014, suprafața medie distrusă între 1 ianuarie și 8 octombrie a fost 2,58 milioane de hectare, iar numărul de incendii de 60.506.
Între 1 ianuarie și 8 octombrie 2015, SUA s-au confruntat cu 51.110 de incendii care au ars 4,55 milioane de hectare.

mai multe date aici - http://www.agerpres.ro/mediu/2015/10/15/incendiile-au-ars-in-sua-in-acest-an-cea-mai-mare-suprafata-din-ultimii-55-de-ani-09-38-58

... e bine totusi ca "s-a descoperit apa pe Marte".
Unii vorbesc pentru că au ceva de spus, alții doar pentru a spune ceva ...

http://conspiratiisimistere.wordpress.com/

Ganditorul

Daca ar fi sa fiu obsedat de teoria conspiratiei as zice ca se pregateste terenul arid pentru "oamenii nisipurilor" care vor emigra (si) din Europa catre SUA in vapoare uriase. Au venit ei in Europa, dar vor gasi o cale sa-si arate nemultumirea pt lipsa de inspiratie a acestui efort de migrare ... vremea aici e cam umeda si rece pentru gusturile lor.
Poate ca in SUA le va fi mai bine  :evil: