Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Frumusetea Naturii!

Creat de jackie28t, 18 Iunie 2006, 15:07:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jackie28t

#315
Citat din: calinahanna din  18 Februarie 2007, 20:00:59
@jackie28t

Una dintre cele mai frumoase surprize pe care le-am avut vreodata... Si o imagine cam...involburata, dar teribila, din toate punctele de vedere, mai ales cele pozitive... Se potriveste foarte mult cu starea mea de spirit actuala si ma face sa imi amintesc cat de minunat este sa poti contempla cerul.

Iti multumesc frumos.

Cu placere calinahanna


Citat din: max c. din  18 Februarie 2007, 15:27:01
E ceva acolo sau ma insel? :?

max.c,
dragute fotografii.A doua imagine m-a surprins foarte mult.Splendida ca si celelalte numai ca a fost ceva mai special.
In a cincea imagine nu-i nici un OZN acolo deci poti fotografia linistit in continuare :wink:

Max C.

Merci Jackie   :lol:, de fapt foto 2 e un zoom ,se vede mai clar in 3 cred :|

xennon_2000

Specii pe cale de disparitie

Nymphalis xanthomelas Esper - specie pe cale de dispariþie

xennon_2000

Papilio machaon L.



Mahaonul este unul dintre cei mai cunoscuti fluturi. Anvergura aripilor e de 7-8 cm, aripile sunt galbene cu un desen negru, au pe marginea externa o bordura si pete mari. Pe aripile posterioare este prezenta o bordura lata neagra, infrumusetata cu pete albastre, iar in partea in coltul de jos este amplasata o pata rotunda oranj. Codita aripii posteriore este neagra si ajunge la 9-10 mm. In decursul anului specia da doua generatii. Pupele generatiei a doua ierneaza. Pupele, ce se afla pe tulpinile copacilor, sunt verzi, iar cele de pe pietre sunt cenusii. Coloritul lor depinde de fondul general ambiant in care se afla omida cu putin inainte de trecerea in stadiul de pupa. Primavara, din pupele, ce au iernat, zboara fluturii primei generatii. Adultii zboara in aprilie-iunie (prima generatie) si in iulie-august (a doua generatie), prefera mai mult locuirle deschise. Ouale le depun pe frunzele plantelor furajere. Omizile in mai-iunie si in august-octombrie se hranesc cu plante din familia Umbeliferae (mai des cu morcov). Omida matura a mahaonului este mare, galbena-verzuie, cu dungi negre transversale si cu puncte galbene-rosietice, ce atrag atentia trecatorului. Omida dispune de un mecanism de aparare ciudat, folosind in acest scop niste glande lungi in forma de saci. Cand omida este deranjata de catre dusmanii sai, glandele se intorc in urma capului in forma de furca rosie si elimina (produc) un miros patrunzator. Mirosul este placut, dar are o reactie negativa asupra unor insecte si pasari. Pupa este galbena-verzuie, variind pana la cafeniu, cu doua proeminente ascutite. Fluturii zboara la marginea padurilor, in locurile despadurite si prin poieni, uneori pe sectoarele de stepa si la marginea drumului. O raspandire larga are in Europa, Asia, Africa de Nord, America de Nord, inclusiv tropicele; in unele tari europene mahaonul este pe cale de disparitie. In Moldova mahaonul a devenit o specie rara, pe alocuri este chiar pe cale de disparitie, mai ales unde au fost valorificate pamanturile agricole si se aplica pe larg tratarile chimice. Specia este ocrotita in rezervatia "Codru". Se cere ocrotirea ei si in padurea de la Ivancea, in rezervatii mai mici. Se interzice ca-tegoric prinderea fluturilor si folosirea nechibzuita a pesticidelor.

xennon_2000

Acherontia atropos - FLUTURELE "CAP DE MORT" SPECIE PE CALE DE DISPARITIE

Arckadii

ce amre si gras e!!!:) suculent chiar:))
Ark

xennon_2000

ce funny esti ark! :cry:
dar este un "haz de necaz"....aceste splendori ale naturii vor disparea in curand daca nu avem grija!

Arckadii

da, asta este intr-adevar trist.
nu pe seama lucrurilor astora glumeam. chiar imi placea larva respectiva.
stiu din pacate ca multe lucruri minunate vor disparea din cauza ignorantei noastre si e dureros...
Ark

xennon_2000

Imi place topicul!....este in sens Ecologist!sper ca ata sa fie mesajul

jackie28t

Citat din: alx din  18 Februarie 2007, 15:13:07
*jackie*   frumoasã galeria cu natura  felicitãri!
Ma bucur ca ti-au placut fotografiile alx

alx

*jackie*   spui cã sunt fãcute de tine...te invidiez cã ai reuºit sã furi timpului asemenea frumuseþi!
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jackie28t

#326
Citat din: alx din  19 Februarie 2007, 20:17:27
*jackie*   spui cã sunt fãcute de tine...te invidiez cã ai reuºit sã furi timpului asemenea frumuseþi!

alx,multumesc.Apreciez gestul.
Da,eu am fotografiat toate acele imagini din galerie care sunt cu numele de ''valuca'' pe ele.Am expus pe websitul meu doar cateva imagini cat mi-a permis si timpul.Ia spune-mi sincer care fotografie ti-a placut cel mai mult din galeria:
Valuca's Gallery / Nature: http://pic1.funtigo.com/valuca/?g=25463679
Din curiozitate te intreb.

Din mai multele, as spune ca mia placut cum statea acel crocodil la soare ca o statue,atunci cand l-am fotografiat.Nu se misca deloc.Parca era un bibelou. :-D LOL Am sa atasez aceasta imagine aici ca sa o vedeti cu totii.

alx

e frumoasã fotografia cu crocodilul,dar pe mine mã încântã *peºtiºorul de aur* - e foarte frumoasã,ineditã ºi extrem de greu fotografiat,ai fost extrem de norocos...ºi cu permisiunea ta o sã o postez aici.
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

încã o bucãþicã de naturã...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

alx

"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."