Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

OZN [Moeciu, jud. Braºov]

Creat de Furry, 21 Octombrie 2006, 00:01:01

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Furry

... cer parerea voastra despre un incident petrecut la munte...
Eu sunt un pusti de 15 ani care "eram" sceptic cu privire la OZN-uri... In penultima noapte din concediul la munte (la Moieciu) am iesit cu tata pe la 2 noaptea pentru ca era un cer super clar, in viata mea nu am vazut atatea stele cate am vazut in noaptea aceea, si ne ne uitam pe cer, intinsi pe o banca si am vazut un "flash" ca un blit puternic apoi inca unu f slab... in total au fost 6 "flashuri", 3 puternice si 3 slabe intr-un timp de maxim 5-6 secunde... primele 2 au fost deasupra noastra (dar nu in acelas loc) si restu la mult in dreapta noastra... o distanta pe care un avion ar parcurge in 20 sec...
    vreau sa stiu parerea voastra asupra acestui incident...

jackie28t

Salut Furry si bine ai venit printre noi.Foarte bine ca ai trecut pe aici si ai marturisit acel incident ''wierd'' de care spui.
As putea sa-mi dau cu parerea dar nu pot sa fiu sigur 100% deoarece nu am fost la locul de fata in acel timp.
Se poate totusi ca tu sa fi luat punctul de reper aproximativ dupa grupuri de stele pentru ca cerul parea foarte clar iar acel obiect sa nu fi fost altceva decat un avion obisnuit sau chiar unul militar.De obicei aceste lumini falfaitoare sunt cam standard pentru avioane.Oznurile in general nu cred ca fac astfel de ''flasuri''. Sau poate sa fi fost un elicopter.Ele in general zburand la o altitudine mai joasa,lumina prin acel ''flash'' este mai puternica.Elicopterul sau avionul deplasanduse rapid fiind si multe stele pe cer din cauza claritatii se poate ca tu sa nu-ti fi dat seama de distanta si sa fi exagerat la distanta facuta de obiect in acel interval spurt de timp.
Dami voie sa te intreb...
-Ai auzit vre-un sunet in acele momente?
-Ce alte detalii ne mai poti da legat de acel obiect?
Cu cat mai multe informatii ne poti da cu atat mai usor putem sa ne apropiem de un raspuns corect.

Furry

nu, nu era nici un sunet...  am facut o schita ca sa va faceti o impresie cum a fost...

sxn_b

Hmm... nu stiu ce sa zic... Ar trebui mai multe detalii:
  - obiectul arata ca o stea,se misca si a facut acele flashuri sau acele flashuri au aparut consecutiv in locuri diferite? Daca se misca, ar fi putut fi un satelit artificial sau chiar un avion.

Citat
Si mai nou din cate am observat, OZN-urile se pot confunda cu sateliti artificiali. Acestea se pot vedea sub forma unor stele de magnitudinea 1 sau 0, deplasandu-se repede, dar cu o viteza constanta si in linie dreapta. Se mai pot observa si slabe pulsatii.

Nu exclud insa posibilitatea unui OZN, astept(am) mai multe detalii. :wink:

Furry

... nici un obiect nu s-a miscat intre flashuri... am vazut si sateliti, dar acest "fenomen" a fost cu totul diferit... si intensitatea flashurilor a fost  mare (3 flashuri mari si 3 flashuri mici)... inca o data, nici un sunet, nici o miscare pe bolta cereasca... decat acele "blituri" care NU se puteau compara cu luminiile de semnalizare ale unui avion  :|

cum spunea si tata... ne scaneaza  :lol: :roll:

addi


DepthOfField

seamana mult cu iridium flare ce spui tu...
una din observatiile mele a fost aceasta http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,735.msg10691.html#msg10691
citez:
CitatIn seara asta, pe la 18 fara 3 minute, am vazut vreo 6-7 Iridium Flare!! Adica era un singur satelit (o steluta mica, de luminozitate uniforma si care mergea uniform, dar care cam la 21 secunde baga cate o licarire scurta si puternica. Pesemne ca era unul din satelitii aia "bezmetici", adica scapati de sub control, si care se rotesc haotic (si totusi uniform! - legea inertiei!) in jurul axei sale, si de-aia mai "baga" luciri de la razele soarelui reflectate de panourile solare, cand acestea, prin rotatia satelitului, ajungeau in pozitia corespunzatoare, periodic.. mi-amintesc ca mai povestise cineva pe forum de ceva similar.

despre iridium flare aici: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,659.msg9918.html#msg9918 si adaugire aici:http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,659.msg10000.html#msg10000 ..
Daca tii cont de MIILE de sateliti artificiali care roiesc in jurul Pamantului, si unii defecti si bezmetici, atunci sansele de a vedea Iridiun Flare sunt destul de mari, dupa cum s-a putut vedea si pe forum unde mai multi colegi au vazut asemenea "luciri". Eu cred ca asta ai vazut, Furry...parerea mea.
Si nu toate sunt identice. Eu uneori am vazut ulterior si satelitul pp-zis ca o steluta. Alte ori nu. Uneori lucirea a fost singura, alteori sau 2--3. Uneori lucirea a durat 5..10 secunde, alteori doar o strafulgerare (sau mai multe). A fost puternica "de-ti lua ochii" sau mai slabute. Cazuri si cazuri.


David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm