Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cu ce pot fi confundate OZN-urile

Creat de Skywalker, 19 Octombrie 2006, 22:38:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

jean

  Rusii construesc dirijabile asemanatoare cu OZN-urile. Vezi poza de mai jos. Acesta poate fi foarte usor confundat cu un OZN. Dar ce este un OZN?, lasand la o parte explicatia din dictionar. Foarte greu de raspun la aceasta intrebare.
Articolul poate fi citit aici:  http://www.ufocasebook.com/2010/russiaflyingsaucer.html
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

#61
Doresc sa expun aici inca un tip de posibile observatii care sa fie confundate cu OZN. Este vorba de un tip de sateliti care sunt situati aproximativ pe aceleasi orbite, si care zboara in formatii de dubleti si tripleti. Sunt sateliti folositi la localizarea cu exactitate a vaselor pe oceane. E vorba de satelitii "NOSS":

http://www.satobs.org/noss.html

Recent am filmat un asemenea dublet de sateliti si dupa o documentare, am descoperit ca de fapt formatiile de tripleti sunt si mai spectaculoase putand fi usor confundate cu un "OZN" triunghiular, exemplu:

LiveLeak com Triangle UFOs and US Navy NOSS satellites

P.S.
Filmarea pusa ca exemplu nu imi apartine  :-)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

iniventor

e de ajuns sa vedem un obiect sau lumina pe cer , mai ales daca este in miscare !

  oamenii in general gandesc prin eliminare (multi dintre noi ) : acel lucru nu e sau acel lucru e!

  cum pot fi camuflate ozn-urile as fi scris eu !

la asta as fi curios sa se raspunda intr-o zi deoarece mai devreme sau mai tarziu o sa ne dam seama ca nu stim de fapt cum arata un ozn!

cam atat!

romulus

Citatnu stim de fapt cum arata un ozn!
Pai da, monser, ca daca am sti, nu i-am mai zice "neidentificat" , ci nava, ori racheta ori ce ... boalilor o fi ! Nu ?
Citatoamenii in general gandesc prin eliminare (multi dintre noi ) : acel lucru nu e sau acel lucru e!

  cum pot fi camuflate ozn-urile as fi scris eu !
Ei da , aici sunt de acord. Admitand ca sunt nave extraterestre ori , poate, terestre puse la top secret este intr-adevar nevoie de a camufla/disimula prezenta lor .
Parerea mea este ca EI, aleienii, nu au nicio strabatere si nu se feresc ori ascund de noi  ci isi vad linistit si metodic de trebile lor pe TERRA , care este posibil sa fie mai degraba A LOR  decat a noastra astia care vietuim vremelnic pe ea ! De aceea poate, nici nu se sraduiesc prea mult sa se faca invizibili. Poate ca daca si-ar pune in gand asta , ar face-o instant, dar poate ca NU  le pasa de ce credem noi ca sunt ! Si cred ca aici au dreptate .
Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

Aliosa

Citat din: StarDust din  10 Iulie 2011, 23:33:04
Doresc sa expun aici inca un tip de posibile observatii care sa fie confundate cu OZN. Este vorba de un tip de sateliti care sunt situati aproximativ pe aceleasi orbite, si care zboara in formatii de dubleti si tripleti. Sunt sateliti folositi la localizarea cu exactitate a vaselor pe oceane. E vorba de satelitii "NOSS":

http://www.satobs.org/noss.html

Recent am filmat un asemenea dublet de sateliti si dupa o documentare, am descoperit ca de fapt formatiile de tripleti sunt si mai spectaculoase putand fi usor confundate cu un "OZN" triunghiular, exemplu:

LiveLeak com Triangle UFOs and US Navy NOSS satellites

P.S.
Filmarea pusa ca exemplu nu imi apartine  :-)
Intrebare, satelitzii au faruri ? sau lumini de semnalizare ??? ca idee intreb, sincer nu stiu ce poate produce atata lumina .

StarDust

#65
Citat din: Aliosa din  24 Septembrie 2011, 16:02:32
Intrebare, satelitzii au faruri ? sau lumini de semnalizare ??? ca idee intreb, sincer nu stiu ce poate produce atata lumina .

Satelitii reflecta lumina soarelui. Ei se pot observa dimineata devreme, si seara, imediat dupa(sau inainte de) crepuscul, cand inca nu intra in conul de umbra a pamantului, si reflecta lumina solara. In primul rand, lumina e reflectata puternic de panourile solare, lumina care variaza in timp datorita modificarii pozitiei relative a satelitului fata de observator, dar si corpul satelitului in sine e puternic reflectorizant, deoarece sunt "infasurati" in folie subtire de aur, reflectorizanta, aceasta avand ca scop in principal tocmai reflexia radiatiei solare pentru a preveni supraincalzirea satelitului.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Aliosa

Citat din: StarDust din  24 Septembrie 2011, 16:09:53
Satelitii reflecta lumina soarelui. Ei se pot observa dimineata devreme, si seara, imediat dupa(sau inainte de) crepuscul, cand inca nu intra in conul de umbra a pamantului, si reflecta lumina solara. In primul rand, lumina e reflectata puternic de panourile solare, lumina care variaza in timp datorita modificarii pozitiei relative a satelitului fata de observator, dar si corpul satelitului in sine e puternic reflectorizant, deoarece sunt "infasurati" in folie subtire de aur, reflectorizanta, aceasta avand ca scop in principal tocmai reflexia radiatiei solare pentru a preveni supraincalzirea satelitului.
Ok m-am linistit :D deci ceea ce vad io nu e satelit :D nici avion :).

iniventor

un asteroid poate avea forme bizare. Dar daca in arata ca o stanca in forma de fruct si in interiorul fructului sunt semintele adica adevaratele ozn-uri.

O calatorie intertelara trebuie sa iti asigure protectie de metori de radiatii ect si de aceea un astfel de camuflaj ar fi ok. de ce sa il faci metalic cu forme geometrice cand piatra nu  o baga nimeni in seama.

Mi-am amintit de Nazca ca aveau structuri de piatra in care nu patrundea nici un fir de par intre asa zisele caramizi.


jean

Inca un aparat zburator constrit de om care ar putea fi usor confundat cu un mare OZN.
Vezi poza si filmele de la adresa de mai jos:
http://24gadget.ru/1161047233-dirizhabl-na-solnechnoy-energii-2-video.html
Adevarul este dincolo de noi

Ganditorul

Eeee, nici chiar asa.
Aparatul prezentat e rudimentar, nu cred ca are manevrabilitatea unui OZN iar daca l-ai impodobi cu "luminitze" n-ai putea sa ascunzi cablurile, scaunelele si alte accesorii. Parerea mea.

jean

Depinde de distanata, de conditiile de iluminare, etc. S-au vazut si OZN-uri stationand sau deplasandu-se cu viteza foarte mica. Poate multi nu se gandesc la un asemenea aparat, nu au cunostinte necesare. Ar putea la un moment dat sa fie un OZN (obiect zburator neidentificat).  :-D
Adevarul este dincolo de noi

uforever

http://www.evz.ro/detalii/stiri/au-aterizat-extraterestrii-in-rusia-965610.html

Se incadreaza perfect aici, cum avem ceva imagini cu vreo  lumina, e UFO.Se vede clar in imagini ca e o explozie, acum nu neeaparat la vreo fabrica sau centrala, dar in cautarea senzationalului oameni vorbesc prostii.Nu inteleg de ce se mint unii singuri, nu-i inteleg pe cei care fac Fake-uri, de ce naiba se distreaza cu un subiect atat de important.E adevarat ca sunt unii care se folosesc de fake-uri pentru a duce subiectul UFO in penibil si sunt oameni care nu cred in existenta OZN-urilor tocmai din aceasta pricina, <domle e vrajala, nu e real>.E adevarat si ca 90% din materialele video/audio/literatura sunt aberatii, este foarte greu sa gasesti ceva real si pe bune, dar din cauza asta suntem aici, nu? pentru mine cel putin este un fenomen extrem de important, cum poti trai fara sa te intereseze ce-i cu planeta asta, cum poti trai intr-o iluzie a sigurantei pe acest pamant, cum sa-ti pese doar de ce bagi in gura, ce masina conduci si ce gagica ai mai vrajit prin club, sa nu ne mai  miram cand ni se ascund adevaruri, nu meritam mai mult.

REAL, NU SENZATIONAL, asta avem nevoie....Uforever.

SLEAH19

O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

uforever

Citat din: SLEAH19 din  25 Februarie 2012, 21:12:15
OK, nor lenticular, dar luminozitatea  spectaculoasă al celui filmat în Rusia, este nobişnuită la asemenea nori.

http://www.yoda.ro/stiinta/obiect-zburator-stralucitor-deasupra-rusiei-imagini-incredibile-filmate-de-un-cameraman-amator.html

Exact la asta m-am gandit su eu cand l-am vazut, cum naiba de e asa luminos, foarte interesant norul din Rusia.Poate stie cineva mai multe.

arckadii

Cred ca este vorba doar de un fenomen meteorologic in Rusia.


Ark