Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

TREZIREA DIN NEGURA DOGMEI

Creat de Tayka, 31 Decembrie 2010, 12:45:56

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Tayka

#15
Citat din: romulus din  31 Decembrie 2010, 17:58:30
Achiesez si io la ideea asta .
Fostului meu coleg i s-a urcat la cap...

Nu cred cã aici ºi acum în plinã crizã ar fi indicat sã facem apologia omului ci a ceiace a avut curajul colegul tãu de cãtãnie sã scrie,pentru cã stând strâmb ºi judecând drept omul acesta are totuºi ceva curaj sã cearã public socotealã unei instituþii seculare care propovãduieºte minciuna ºi nu se sfieºte sã bage mâna ºi în punga statului,ºi în cea sãrãcimii prostite.Desigur cã dacã vom aborda cu toþii astfel problema,adicã vom sta ca la revoluþie,pe dupã perdele,sã vedem cum se descurcã singur,pãi nici n-ar fii de mirare sã-l calce vreo maºinã neagrã..Dacã însã ne vom alãtura cu toþii susþinãnd protestul sãu,atunci om realiza ºi noi ceva.Sânt conºtient cã nu vom desfinþa b.o.r.-ul dar macar sã nu-i mai plãteascã dela buget.ªi apropos;la ei nu se face ..reduceri de personal? cã doar sânt bugetari.. :-(
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Cautatorul

Citat din: Tayka din  31 Decembrie 2010, 19:37:35
Nu cred cã aici ºi acum în plinã crizã ar fi indicat sã facem apologia omului ci a ceiace a avut curajul colegul tãu de cãtãnie sã scrie,pentru cã stând strâmb ºi judecând drept omul acesta are totuºi ceva curaj sã cearã public socotealã unei instituþii seculare care propovãduieºte minciuna ºi nu se sfieºte sã bage mâna ºi în punga statului,ºi în cea sãrãcimii prostite.Desigur cã dacã vom aborda cu toþii astfel problema,adicã vom sta ca la revoluþie,pe dupã perdele,sã vedem cum se descurcã singur,pãi nici n-ar fii de mirare sã-l calce vreo maºinã neagrã..Dacã însã ne vom alãtura cu toþii susþinãnd protestul sãu,atunci om realiza ºi noi ceva.Sânt conºtient cã nu vom desfinþa b.o.r.-ul dar macar sã nu-i mai plãteascã dela buget.ªi apropos;la ei nu se face ..reduceri de personal? cã doar sânt bugetari.. :-(


La revolutie s-a strigat: "Exista DUMNEZEU"!

http://www.google.ro/webhp?sourceid=navclient&ie=UTF-8#hl=ro&q=exista+dumnezeu+strigat+la+revolutie

Oamenii sunt cu adevarat liberi doar avandu-L pe Dumnezeu in inima lor. Restul e gargara... iar cei care vorbesc de pe margine sunt asemenea chibitilor care vorbesc despre ceea ce nu stiu.

Asa cum cei care danseaza li se par nebuni surzilor care n-aud muzica, asa si cei religiosi li se par nebuni celor care n-aud pe Dumnezeu in inima lor.

Xanadron

Nu cred ca tema pusa aici in discutie era existentza (sau nu) a unui Dumnezeu. :roll:

Si nici macar ideea de Credintza, ci doar unele aspecte flagrante ale hibelor relatiei "Biserica-turma", adica intre credinciosi si autonumitii intermediari dintre Ceruri si Pamint.

Relatie in care banala scuza ca popii-s si ei oameni (si implicit supusi greselii) nu cred ca-i suficienta pentru explicarea comportarii similare celei a unui SRL a multor slujitori ai Bisericii.  :-P
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Tayka

Sã ne înþelegem :Atât eu cât si P.Coruþ,credem în existenþa lui Dumnezeu dar nu în cel proprovãduit de mitul din dogma b.o.r.!!!
Cãutãtorule;de ce crezi tu cã tu ºti adevãrul iar noi ceilalþi nu-l cunoaºtem?,ºi deºi nu ai (ºi nici nu poþi avea vreodatã) vreun argument dece oare eºti aºa de convins cã adevãrul tãu este cel adevãrat?-dãmi voie sã-þi rãspund;pentru cã încã mai eºti sub influenþa dogmei.Deºteaptã-te!!
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

abyss

Citat din: Xanadron din  01 Ianuarie 2011, 15:37:46
Relatie in care banala scuza ca popii-s si ei oameni (si implicit supusi greselii) nu cred ca-i suficienta pentru explicarea comportarii similare celei a unui SRL a multor slujitori ai Bisericii.  :-P

Nu-i un SRL maestre.... este un stat in stat cu tot cu structuri de securitate, control financiar etc. etc..

Cautatorul

#20
Este adevarat ca preotii mai gresesc.  Dar oare un parinte care fumeaza si-i spune fiului sa nu fumeze  spune ceva rau?

Pentru cei care se grabesc sa-i judece pe preoti le recomand sa citeasca:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/30jdcpreotii.htm

Sau:
"Auzit-a oarecare dintre sfinti, ca a cazut un frate in curvie si a zis : o, rau a facut ! Iar dupa putine zile a raposat fratele. Si a venit ingerul cu sufletul fratelui catre batranul zicand : iata-l pe cel pe care l-ai judecat. S-a mutat ! Unde poruncesti sa-l asezam. In Imparatie sau la chinuri ? Si a petrecut batranul pana la moartea sa rugandu-se lui Dumnezeu, sa castige iertare de aceasta, plangand si foarte mult ostenindu-se."

http://www.sfaturiortodoxe.ro/pateric/15.htm

Pe scurt:

"1. Nu judecaþi, ca sã nu fiþi judecaþi.  
2. Cãci cu judecata cu care judecaþi, veþi fi judecaþi, ºi cu mãsura cu care mãsuraþi, vi se va mãsura.  
3. De ce vezi paiul din ochiul fratelui tãu, ºi bârna din ochiul tãu nu o iei în seamã?  
4. Sau cum vei zice fratelui tãu: Lasã sã scot paiul din ochiul tãu ºi iatã bârna este în ochiul tãu?  
5. Fãþarnice, scoate întâi bârna din ochiul tãu ºi atunci vei vedea sã scoþi paiul din ochiul fratelui tãu.  "

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=55&cap=7


Cineva spunea: "Exista doua categorii de oameni: Cei care stiu ca sunt bolnavi si cei care n-au aflat inca."

Sa  avem un an dupa inima si suflet.

Tayka

Aºa este un stat cu conducãtori foarte ºireþi ºi deºtepþi spre deosebire de statul gazdã cu conducãtorii.. vai maika lor...
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Tayka

Cãutãtorule-Dacã eºti cumva din barca lor pregateºte din timp colacul de salvare cãci în curând va venii ..venirea vremurilor,când oamenii se vor trezii ºi nu vã vor mai da crezare tâmpeniilor dar nici salarii de directori.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Cautatorul

#23
Citat din: Tayka din  01 Ianuarie 2011, 16:27:42
Cãutãtorule-Dacã eºti cumva din barca lor pregateºte din timp colacul de salvare cãci în curând va venii ..venirea vremurilor,când oamenii se vor trezii ºi nu vã vor mai da crezare tâmpeniilor dar nici salarii de directori.

Daca prin barca lor intelegi ca as avea vreo functie renumerata in BOR atunci afla ca nu sunt. Sunt doar un credincios care totusi crede in "tampenii" de genul:  "Iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti", nu fura, nu minti, nu ucide, fa milostenii catre cei care n-au, iubiti-va vrajmasii, si altele asemenea.

In cazul asta prefer sa fiu tampit care crede in asemenea "tampenii"

Si preiau forumula de incheiere a lui romulus: AM ZIS!

Xanadron

#24
Citat din: @biss din  01 Ianuarie 2011, 16:15:04
Nu-i un SRL maestre.... este un stat in stat cu tot cu structuri de securitate, control financiar etc. etc..

Hai ca ma faci sa scriu mai mult decit as fi vrut, cind am atitea chestii concrete de rezolvat (legate de.... interesantul in perspectiva an 2011). ;)
Normal ca Biserica-i si-un stat in stat, compadre @biss (capitalist acum, evident :-D - de unde si paralela cu SRL-urile).
Tema asta (ca si cea a inteligentzei... malefice a numitului preot-intreprinzator Dan Ilie Ciobotea) e extrem de dificil de disecat aici. Mi se pare elocvent insa macar un pasaj din biografia PF Daniel:

Absolvent al Institutului Teologic Universitar Ortodox din Sibiu si doctorand al Institutului Teologic din Bucuresti (sub îndrumarea parintelui Dumitru Staniloaie), îsi continua studiile în strainatate, doi ani la Facultatea de Teologie Protestanta la Universitatea de Stiinte Umane din Strasbourg (Franta) si doi ani la Universitatea "Albert Ludwig" din Freiburg, Facultatea de Teologie Catolica din Germania. La 15 iunie 1979, îsi sustine teza de doctorat la Strasbourg. Timp de opt ani, între 1980 si 1988, este profesor la Institutul Ecumenic din Bossey, Elvetia. În anul 1987 îmbraca haina monahala la Manastirea Sihastria, din judetul Neamt, avându-l ca nas de calugarie pe Arhimandritul Ilie Cleopa.

...Care contine deja destule contradictii stranii cit sa umple mai multe pagini decit are orice terfeloaga dogmatica pe tema schismei Est/Vest bazate pe speculatii interminabile dedicate semnificatiei notiunii Filioqve (care-o fi de fapt sursa prima a Harului? - hehehe, parca de asta si alte aberatii teoretice conexe Sfintei Treimi ar depinde substantza vremelnicei noastre existentze... ;)) ori a motivelor pentru care-ar fi eretice sectele esenienilor, gnosticilor catari, bogomililor, albigenzilor sau pavlicienilor efesieni. :-P

Aiurez un pic pe temele astea doar fiindca am facut greseala de-a citi cu maxima atentie mii de pagini dogmatice ale "ambelor parti" - care-s de fapt doar doua fetze ale aceleiasi capcane spirituale de milenii. 8-)

Si care mascheaza mecanismele numitului "stat in stat" - pentru ale carui schimbari de macaz din '89 PF Daniel observ ca era de mult pregatit, si inca pe meleaguri occidentale... ;)
Evident ca numai cu sprijinul fostei Securitati, in rindurile careia putini stiu insa ca au fost dintotdeauna si creiere plasate cu mult deasupra trecatoarelor dogme politice ale unor iluzorii forme diferite de organizare sociala.
Recunosc deci gradul de inteligentza al profesorului doctor in teologie (doar ortodoxa-i insa manipularea oare? :roll:) din Elvetia :lol: Dan Ilie Ciobotea.
Restul, intzelege cine poate... :evil:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mr

#25
Chiar nu mai conteaza cat de scolit este capul bisericii (oricare ar fi el) atata timp cat valentele lui individuale sunt absorbite de trendul institutiei pe care o conduce. Sunt sigur ca pregatirea celor care ajung sa conduca parti din sistem se face cu mult inainte si le este permis sa urce in top doar daca corespund "conditiilor".
Cu riscul de a ma repeta sustin in continuare ca orice om cu simturi cat de cat echilibrate vede clar balivernele si derapajele autoritatilor sistemului. Am fi prea naivi sa credem ca oameni care nu corespund planurilor pot urca macar pana la esalonul 2-3 de conducere. "Arhitectii" sunt mult prea pragmatici ca sa-si puna singuri "piedici" si sa spere ca cei implicati se dau pe "brazda" pe parcurs. Merg direct: punct ochit, punct lovit. Time is money!

Cred ca se dezbate mult prea mult despicand firul in 14 si departandu-ne clar de faptul real. Biserica, dupa ce a deviat total de la "motivatiile" initiale nu a cedat, nu cedeaza si nu va ceda... Daca o va face devine echivalentul dizolvarii sale.

Daca parintele Daniel ar fi constient macar o clipa de implicatiile de nivel superior, spirituale ale actiunilor sale in raport cu efectele acestora  asupra maselor de "enoriasi" ar fi facut ceva pana acum fie schimband, fie dandu-se la o parte.
In multele-i studii teologice sigur a dat si peste spusele de mai jos. Oare ce interpretare le-o fi dat?
Matei 7
20. De aceea, dupã roadele lor îi veþi cunoaºte.  
21. Nu oricine Îmi zice: Doamne, Doamne, va intra în împãrãþia cerurilor, ci cel ce face voia Tatãlui Meu Celui din ceruri.


Sau poate are un plan B si are nevoie de timp sa-l aplice....din interiorul sistemului.   :fullmoon:
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Tayka

#26
Sãrmana BOR iar intinde mana spre punga bogatanului stat Roman;
........Joi, 16 Decembrie 2010..............................
Solicitarea adresata de PF Daniel presedintelui Camerei Deputatilor, dna. Roberta Anastase, de a aloca BOR prin bugetul de stat pentru 2011 o suma de 20 milioane de lei in scopul demararii lucrarilor la santierul Catedralei Mintuirii Neamului nu poate decit sa surprinda si sa socheze.
Surprindere cu atit mai mare cu cit in urma cu doar sase luni, reprezentantii Patriarhiei se grabeau sa sublinieze ca demararea lucrarilor la constructia noii catedrale se va face "nu cu bani de la Guvern si nici de la credinciosi", ci cu ajutorul unui credit bancar de 200 de milioane de euro (Ciprian Campineanul, episcop-vicar patriarhal) sau ca "Nu trebuie sa mai existe teama ca va fi construita din bani de la stat" (Nicolae Noica, responsabil de proiect din partea Adunarii Nationale Bisericesti).
Mai mult, in urma cu doar 3 luni, agentia de presa a Patriarhiei, intr-un comunicat emis ca raspuns la ingrijorarea manifestata de asociatia noastra in privinta folosirii banului public in beneficiul unei organizatii private, afirma textual: "In ziua de 3 iunie 2010, Patriarhia Romana a adus la cunostinta opiniei publice faptul ca, pentru edificarea viitoarei Catedrale patriarhale, fondurile necesare vor fi obtinute printr-o linie de creditare de la una sau mai multe banci. Creditul va avea o perioada de gratie pina la finalizarea construirii Catedralei si va fi rambursat din donatiile credinciosilor ortodocsi romani din tara si strainatate."
Iata acum ca preocuparea manifestata de ASUR privind finantarea acestui proiect s-a dovedit justificata; declaratiile de genul ''Important este ca nu vom lua bani de la buget, mai ales acum, in perioada de criza'' (Nicolae Noica) dovedindu-se doar componente ale unei strategii de inducere in eroare a opiniei publice.
Va reamintim ca:
• din 1990 si pina astazi cultele religioase, BOR in special, au primit cadou din partea Statului sute de cladiri ºi nenumarate hectare de teren intravilan si arabil; toate sub pretextul unei asa-zise reparatii, mereu partiale, a abuzurilor regimului comunist (un ''cadou" recent: prin HG 1215, 1216 si 1229 din perioada 2 - 6 decembrie 2010, zeci de cladiri din intreaga tara, printre care si edificii cu valoare de simbol national, cum ar fi vechiul Palat al Parlamentului, au fost trecute gratuit in proprietatea BOR)
• presa a dezvaluit cazurile a nenumarate proprietati, trecute gratuit in folosinta sau in proprietatea BOR, care nu au fost folosite pentru activitati umanitare ci pentru desfasurarea de activitati economice profitabile, fara a se plati impozitele catre stat, sau care au fost prost administrate si au ajuns in paragina
• numai in ultimii trei ani Statul a transferat cultelor religiose, mai ales BOR, sute de milioane de euro sub diferite forme
• peste 35.000 de preoti si alti angajati ai cultelor sint platiti luna de luna, direct din fondurile administratiei centrale si locale in timp ce zeci de mii de profesori, medici
sau politisti sint concediati
• cca. 5% din fondul de salarii aferent profesorilor din invatamintul primar si gimnazial ajunge la profesorii de religie, preoti sau absolventi de teologie
• nota de plata pentru proiectul asa-numitei Catedrale a Mintuirii Neamului poate depasi un miliard de euro
Sa nu uitam: In Romania sint 18.300 de biserici ºi doar 4.700 de scoli generale stau la dispozitia copiilor!
sursa- http://www.presaonline.com/comunicate/scrisoare-deschisa-solicitam-respingerea-cererii-bor-de-alocare-de-noi-fonduri-16579.html
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

abyss

Interesant este legat de cele 200 de milioane de euro nu faptul ca vor plati credinciosii cu ofrande... ci GAJUL (proprietatile noi redobandite ale bisericii...) Deci mai e ceva de vandut prin tzara asta di merda.

Citat din: mr din  01 Ianuarie 2011, 19:38:59
Sau poate are un plan B si are nevoie de timp sa-l aplice....din interiorul sistemului.   :fullmoon:

Il aplica foarte meticulos de nu va puteti imagina. Institutia este reorganizata dupa criterii militar-medievale-religioase...adica in stilul magnificilor Cavaleri Templieri.

Poate e ceva bun in asta...cine stie?  :roll: 


Cautatorul

20 milioane lei inseamna mai putin de 5 milioane euro, adica vreo cateva sute de metri de autostrada.
Peste 85% din romani sunt crestini ortodocsi si suntem intr-o democratie.

zici ca din 1990 cultele religioase au primit din partea statului cadouri... dar nu zici cate biserici au fost demolate de comunisti si faptul ca doar in Suceava au fost confiscate peste 190000 de ha de teren arabil si paduri, pe care statul nu le-a retrocedat si nici nu intentioneaza sa faca asta.

http://www.arhiepiscopiasucevei.ro/?p=502

Cautati pe net: ceausescu si demolarea bisericilor de exemplu si veti constata ca aceste asa zise cadouri nu sunt decat o mica reparatie.

De ce nu spuneti si ca masoneria a fost declarata de statul roman, organizatie de interes public pentru care primesc bani, sedii etc. de la buget?!

Cat despre orele de religie, ele sunt singurele care mai educa elevii. Caracaterul educativ al scolii a disparut aproape in totalitate, orele de dirigentie am auzit ca s-au scos in multe scoli, si au ramas doar materii care le incarca copiilor capul cu informatii. Au mai ramas orele de religie pe care vad ca oameni fara nici un Dumnezeu incearca sa le scoata.  Imi aduc aminte de un vers de la un colind: "Hristos de nu se nastea, lumea iadului era"


Cineva zicea ca cine darama o scoala, va trebui sa construiasca o puscarie. La fel si cu bisericile, care in mare majoritate s-au construit cu bani privati.  Dar vad o ura fiziologica a multora pentru tot ce inseamna biserica.

abyss

Sunt 200 mil euro credit bancar. Sheteshte mai bine! :)

Cat despre masonerie... Preafericitul si Pomenitul de Sfinte din ce in ce mai des Daniel e M A S O N. E clar? L-au racolat in frantza la Strasbourg. Are gradul de Templier care e celmai celmai... Pricepi Cautatorule ca insusi Dracul e acum in Sfanta Sfintelor?

Noapte buna!  ...sper sa nu dureze cateva secole...