Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Fortele malefice

Creat de fiulploii, 01 Septembrie 2011, 04:25:36

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

fiulploii

Mi-am tot propus sa scriu cat mai putin sau deloc dar ,,ui ca n-am astampar ''  :lol:  si mai deschid un ultim subiect care as vrea sa fie dezbatut la sange , rupt in bucati , sfasiat si calcat in picioare  :lol:  . Apoi , dupa ce va trece patima fie citind despre nervozitate sau pagina comica sau despre muzica in viata noastra   sau la o Timisoreana   :wink: sa se revina cu mintea calma pentru a se analiza si a se expune pareri sau convingeri  :wink:

Subiectul acesta este interconectat cu extraterestrii - de aceea l-am si deschis aici si nu la cafenea si o sa cam loveasca in cele mai intime convingeri si credinte implantate noua cum bine zicea un coleg coforumist , fara a fi intrebati . Interconectat este cu mai multe din subiectele forumului.

Precizez din start :
                              nu fac atacuri la persoana , nu atac credinta nimanui , nu incerc prozelitism .
                              Expun niste concluzii personale obtinute in urma unor experimentari si
                              observatii proprii cu intentia declarata de a afla daca si alte persoane au ajuns
                              cam la aceleasi concluzii . Concluziile vor aparea pe rand , functie de interesul
                              manifestat .
Normal ca fiecare e liber sa se exprime functie de intelegerea personala .

Si acum , pun pe masa deschiderea  :lol:
    Suntem responsabili de tot ce se petrece in realitatea timpului nostru .
    Daca nu crezi in existenta fortelor malefice atunci stii ca pocniturile din mobila se numesc poltergeist si sunt creatia creierului uman . iar fantomele la fel  :-D
    Pentru a curata o casa nu trebuie neaparat sa o sfintesti , e suficient sa cureti creierele de negativitate .
    Totul depinde numai de tine si de vointa ta de a-ti crea Destinul . destinul tau se afla in creierul tau .
    Asocierea demonilor cu extraterestrii este doar un marketing magistral realizat , brilliant   cum zice inglishmanu' . Oricum o intorci . Pentru ca extraterestrii sunt rudele noastre indepartate .
    Fortele malefice nu exista .

Eu cred ca ajunge pentru inceput  :-D

P.S. cele mai acerbe si mai pertinente contre vor fi premiate  :wink:

mm

 Interesant subiect, de care suntem vrem-nu-vrem cu totii legati.

  Malefic este o forma de exprimare a "raului". Cu aceasta intram in mai vechea problematica a binelui si raului. Ce este bine si ce este rau?
  Raspunsul la aceasta intrebare e, de regula, in coada de peste. Ce e bine pentru unul poate fi rau pentru altul. Daca e ceva de impartit, lucrurile devin de-a dreptul dramatice caci unii apuca si altii nu mai au ce. Aceasta situatie e laitmotivul vietii noastre.

  Intr-o singura viziune a lucrurilor binele si raul devin distincte, la locul lor, perfect logice. In acest sens propun luarea in considerare la modul cel mai serios a organizarii acestei lumi pe etaje, pe ranguri de sisteme si ca o consecinta, pe nivele de putere, de decizie, de comanda. Am mai vorbit pe forum despre aceasta schema structurala (de suprasisteme si subsisteme) si ma folosesc de ocazie pentru a sustine ideea ca raul (sau binele) este strans legat de evolutia, dezvoltarea, cresterea unui sistem.
  Respectiv, factorii care impiedica dezvoltarea sistemului luat in considerare sunt rai iar cei ce favorizeaza dezvoltarea sistemului sunt buni.

  Evident, data fiind imprejurarea ca nu exista sistem (cunoscut noua) si care sa nu fie subordonat unui alt sistem de rang superior lui (suprasistem), legile bune pentru suprasistem sunt de regula rele pentru subordonatul sau (care trebuie sa munceasca mai mult "de pomana", adica fara folos personal, tocmai pentru a fi util suprasistemului).
  Intrucat exista niste tolerante la aceste legi impuse, binele si raul se vor incadra in aceste tolerante. Respectiv, legea impusa de nivelul superior, chiar daca nu convine celui subordonat, este totusi un bine inclusiv pentru subordonat deoarece altfel, daca sistemul superior piere, va antrena in moarte si sistemul inferior. Evident, aceeasi lege "de sus", buna totusi si pentru subordonatul nemultumit dupa cum am spus, poate deveni rea daca este excesiva, daca isi depaseste toleranta normal admisa.

  Desi cele spuse pana aici par niste banalitati importanta lor merge foarte departe chiar si pana la politica despre care nu vorbim aici pe forum. Conchid deocamdata spunand ca inainte de a discuta despre malefic ar trebui sa-l definim.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

fiulploii

Citat din: mm din  01 Septembrie 2011, 15:52:58
............   Conchid deocamdata spunand ca inainte de a discuta despre malefic ar trebui sa-l definim.

Uite  o definitie a maleficului  :-D

Ion si Gheorghe  , fiecare cu o cinzeaca in fatza la o masa in birt . Intra Vasile , se aseaza la masa lor , il priveste pe Gheorghe drept in ochi si ii arde o palma pe obraz . La care Gheorghe trage o dushca si zice :
    - Auzi ma Vasile , asta o fost in gluma or in serios  ?
    - O fost in serios , ma Gheorghe  .
    - No ashe ma , ca daca era in gluma ma suparam rau de tot  !


8-)

roxaline


Sa vedem ce-i pe masa  :roll:

Citat din: fiulploii din  01 Septembrie 2011, 04:25:36
[...]
Normal ca fiecare e liber sa se exprime functie de intelegerea personala .

Si acum , pun pe masa deschiderea  :lol:
    Suntem responsabili de tot ce se petrece in realitatea timpului nostru .
   

Suntem responsabili 100% ... de "colapsarea unei anumite unde de posibilitate" . Si la modul individual dar SI colectiv. Ultima nu prea ne place.

Citat din: fiulploii din  01 Septembrie 2011, 04:25:36
[...]

    Daca nu crezi in existenta fortelor malefice atunci stii ca pocniturile din mobila se numesc poltergeist si sunt creatia creierului uman . iar fantomele la fel  :-D   

Cam amestecate chestiile astea de pe masa. @mm avea dreptate, ar trebui definit ce anume crede fiecare / defineste ca fiind malefic.

In zacusca citata mai sus, apar fantomele. Sunt fantomele malefice? Depinde care si depinde pentru cine si depinde ce anume definesti ca malefic.  Fantomele sunt si nu sunt creatia creierului uman. Ele in sine sunt "bucatele" de suflet; intr-un fel sunt creatia creierului uman, adica a celui care a fost inainte sa devina fantoma. ca nu s-a ingrijit de sufletel si se apropie de ceea prin cele scrieri se numeste a doua moarte.  nah .. tot zacusca a iesit.

Citat din: fiulploii din  01 Septembrie 2011, 04:25:36
[...]

    Pentru a curata o casa nu trebuie neaparat sa o sfintesti , e suficient sa cureti creierele de negativitate .
   
:-D Nu am gasit un emoticon care rade in hohote! In teorie, daca ai gasi detergentul de curatat creierele pentru zona aia inconstienta plus pentru zona de unde-si ia creierul informatia, sa-i spunem campul omului si daca acest detergent ar fi ultra-super-califragilistic sa poata sterge energii, informatii, programe, concepte si alte alea, basca sa mai si elibereze din diverse legaturi, sa curete si "campul" comun al aomenilro din casa, si campul casei cu toata istoria ei etc etc etc ... da, atunci nu ai mai avea nevoie de sfintire. Altfel, pentru cine asculta cu atentie, "algoritmul" de sfintire este foarte interesant.

Citat din: fiulploii din  01 Septembrie 2011, 04:25:36
[...]

    Totul depinde numai de tine si de vointa ta de a-ti crea Destinul . destinul tau se afla in creierul tau .

Totul depinde numai de noi si de vointa noastra. Este foarte adevarat ca mai conteaza la ce anume iti aliniezi vointa, adica ce "directie" si "sens" ii dai. In fond, fiecare este liber sa incerce sa mearga si pe sens opus pe o autostrada, dar isi asuma consecintele.

Destinul .... hmmm.... de ce sa-mi creez sau sa ma leg la ceva ce, din definitie, m-ar tine pe loc, chiar m-ad duce in jos ( daca ar fi sa judecam dupa sensul prefixului de- in latina)? Interesant este ca Soarta / destinul a rezultat din siluirea Sophiei de catre cea dintai domnie impreuna cu stapaniile sale. Si de soarta se tem toti si ceea ce a facut soarta a fost sa orbeasca pe toata lumea sa nu poata cunoaste pe Dumnezeu cel fara inceput si sfarsit, din care toate au aparut.

Avand in vedere ca destinul / soarta ca si concept ( supraconcept ?!) este in constiinta colectiva si in "campul" colectv bine implantat, evident este si in creierul nostru. Dar de aici pana la a-l transforma in obiectiv ... e distanta dintre a alege sa mergi pe loc (sau in jos) si a alege sa mergi in sus - de fapt in interior ca pe-colo cica este Imparatia.

Inteleg sa-mi caut calea de lumina si sa las destinul cui l-o vrea.   

Citat din: fiulploii din  01 Septembrie 2011, 04:25:36
[...]

    Asocierea demonilor cu extraterestrii este doar un marketing magistral realizat , brilliant   cum zice inglishmanu' . Oricum o intorci . Pentru ca extraterestrii sunt rudele noastre indepartate .
    Fortele malefice nu exista .

Eu cred ca ajunge pentru inceput  :-D

Aici nu scap fara definirea maleficului, definirea raului - bine si gradele lor. Nu ma pricep la sisteme si ranguri de sisteme, dar imi sunt clare contextele. ca o analogie, monoxidul de carbon este malefic pentru om; adica este foarte rau, te omoara. Insa sunt microorganisme care vasta mananca. Pentru mine / noi, la nivelul la care suntem ( cu sistemele si subsistemele implicate si ierarhizarea aferenta ) si conform cu contextul in care "functionam", monoxidul de carbon e otrava curata. La fel cu energia nucleara - o pui intr-un context bomba si e nashpa. Desi si acest context este discutabil; daca folosesti bomba cu pricina sa indepartezi un asteroid de pe o traiectorie de coliziune, gata, energia nucleara nu mai este nashpa ci a fost folositoare.

Deci fiecare context se potriveste cu ceva. De exmplu soseaua se potriveste cu distinctia roata DAR nu cu toate formele de manifestare ale distinctiei roata. Mergi cu roti de fier pe un drum si vezi ce iese.

So, mergand mai departe, ceva malefic este ceva complet dizarmonic cu altceva. O entitate cu o energie negativa poate fi un ajutor pretios pentru cei care lucreaza cu asa ceva si ceva malefic pentru cel care este pe "aut0strada luminii".

Cu cat esti mai sus pe o oarecare treapta a trezirii, cu atat ceea ce se afla in zona de "somn profund" este mai dizarmonic, aka malefic. La fel cineva cu o pronuntata disonanta cognitiva va percepe ca fiind malefic orice ii strica pozuta fixa din mintea lui. 

Chestia cu extraterestrii si demonii  ... hmm... este la fel ca mai sus. Unii extraterestri s-ar putea sa fie din gasca "baietii buni", altii nu. Acum mai ramane de discutat "buni" pentru cine si in ce context.

Fortele malefice nu exista si exista. Depinde de unde te uiti. Pentru cineva care a depasit un pic zona de dualitate, lucrurile se pun in termeni de armonie si aliniere si a corespunde liniilor / necesitatilor de dezvoltare din viitor.

Gata, mi-am dat cu parerea  :-D
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

Xanadron

Achtung, Roxaline, ceva nu-i in regula - fiindc-ai ajuns la tot atitea Likes cite postari!!! :roll: :-D

Serios acum, ceva similar (dar, recunosc, mai simplist formulat, ca am o lene maxima la ora asta) as fi scris si eu.

Clar ca "dupa eseu multi pretinsi epigoni s-arata", :lol: dar nu ma pot abtine si zic ca ideea disecarii notiunii de RAU-malefic :dare: in timp ce te leganai cocotzata elegant in balansoarul relativitatii a fost perfecta.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

roxaline

Citat din: Xanadron din  02 Septembrie 2011, 00:27:05
Achtung, Roxaline, ceva nu-i in regula - fiindc-ai ajuns la tot atitea Likes cite postari!!! :roll: :-D

Serios acum, ceva similar (dar, recunosc, mai simplist formulat, ca am o lene maxima la ora asta) as fi scris si eu.

Clar ca "dupa eseu multi pretinsi epigoni s-arata", :lol: dar nu ma pot abtine si zic ca ideea disecarii notiunii de RAU-malefic :dare: in timp ce te leganai cocotzata elegant in balansoarul relativitatii a fost perfecta.

:star:
hahahaha .. chiar eram cocotzata intr-un fotoliu balansoar cand am scris.
"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

fiulploii

@mm
  Sunt de acord cu ce ai zis .
  In acceptiunea prezentului topic , malefic se  raporteaza  strict la om atat  ca individ de sine statator  cat si ca rasa sau  umanitate . Deci , maleficul este definit pe domeniile  de prezenta  umana cu valori in antropomorfism .  :-D explicatie  cam matematizata  dar care cred ca se incadreaza  in teoretizarea  bine-venita  a lui  @mm

Si acum sa scormonesc putin prin jar  :lol:

   In general , omul  are nevoie sa vada pentru  a crede .  Si vede icoane si alte simboluri  ale credintei care de fapt nu prea sunt simboluri . Toate acestea sunt relicve  ale  unor culte ,,pagane'' . Omul nu putea vizualiza  un  Zeu fara chip - vezi blocajele din creierul uman discutate putin pe topicul Hibrizii sau Omenirea in versiune 1.0    . Dumnezeu nu discuta  cu niciun muritor in schimb , orice muritor  in trup poate fi inspirat Divin   - daca pricepe mesajul . Asta este  pe tema Dumnezeu este Unic si Incorporabil   
   Ca un addendum    apropo de cultul Zeitei :  si in crestinism se practica la greu cultul Zeitei  - mai e nevoie sa o numesc ?   :wink:

   Mudrele sunt  definite ca fiind diverse pozitii ale degetelor sau diverse miscari facute cu degetele . Ati observat cum e reprezentat Isus tinand  degetele ?  Ati vazut cum tin preotii de  diverse grade  degetele?  Ei nu mai stiu ce inseamna cu adevarat semnele si miscarile acelea . Asa cum nu stiu nici ce fac de fapt  cand tin degetele intr-un anumit fel facand semnul crucii si de aceea preotii  fac semnul crucii in bataie de joc  :lol:
  Crucea se face in mai multe feluri -  stanga , dreapta, inversa - si mai ales este de mai multe marimi - vorbesc de crucile facute pe propriul corp , basicaly   :lol:  Cele mai obisnuite tipuri de a-ti face cruce este crucea mare barbateasca   si crucea mica femeiasca  -   na , ca si aici avem o diferentiere naturala de data asta . Astea sunt valabile pentru mireni    :lol: . Clerul initiat - adica atat cat a mai ramas din initierea initiala  :lol: - am o exprimaree, daca m-ar citi profa de romana mi-ar da 4 si mi-ar scrie si in carnet  :-D  - clerul initiat ziceam , tine degetele altcumva si face cruci de diverse marimi  - a mai observat cineva asta ?
  Stie cineva sau daca stie , oare vrea sa si spuna ce inseamna diversele pozitii ale degetelor din crestinism si ce faci cand iti faci cruce?

Ajunge deocamdata zic . Unde e forta malefica care nu exista de fapt ? vine - vine  . Trebuie intai lamurite niste lucruri minime .

SLEAH19

#7
Citat din: fiulploii din  01 Septembrie 2011, 04:25:36
........
    Fortele malefice nu exista .
..............


    Filozofia asta inalta si fara substanta ma intristeaza pe mine.Tine-ti premiile fiulploii si daca ai rabdare citeste pana la capat ce scriu in acest post , pentru ca oricum nu astept de la tine un raspuns cum nu l-am gasit nici rascolind tot acest forum pe topicurile din cele mai vechi timpuri si pana astazi.

       Fac parte dintr-o familie mare si lucrurile din care doar o mica parte pot sa le dezvalui se petrec in aceasta famile de peste treizeci de ani.
       Calvarul si neintelegerea  acestor lucruri a inceput pentru mine la o varsta frageda , cand sora mea cea mare care locuia in acele vremuri singura intr-o garsoniera din Arad, venind acasa, ii povestea mamei mele in lacrimi si terifiata in prezenta mea o intamplare care a bagat groaza in mine ,     ..... Intr-o sera cand s-a intors de la fabrica din schimbul doi a venit acasa  si cand a aprins lumina , la capatul patului ei statea o creatura hidoasa care sasaia si nu disparea . Sora mea a intepenit pe moment apoi a spus o rugaciune si a cautat in poseta unde purta  mereu o sticluta cu mir sau  cu agheazma . Atunci creatura a suierat inteligibil catre sora mea cum ca el a fost trimis la ea , ca este al ei si ca ea trebuie sa aiba grija de el . Sora mea a fugit din apartament si a dormit la o colega in alt cartier , a doua zi dimineata s-a dus la o biserica din Gai, a povestit unui preot si l-a rugat sa vina sa faca o slujba la garsoniera . Sora mea este una dintre cele mai bune si nevinovate fiinte pe care le-am intalnit in viata mea de pana acum , din acea clipa a dormit numai cu lumina aprinsa ani intregi si chiar dupa ce s-a casatorit o buna perioada cu sotul linga ea nu era in stare sa stinga lumina in incaperea in care dormea, era oricum bisericoasa dar dupa aceasta intamplare viata ei s-a transformat intr-o vesnica rugaciune si un vesnic pelerinaj, (chiar vre-o trei ani inainte de casatorie era hotarata sa mearga de tot la manastire ) mai ales la manastirile din Bucovina si Neamt, la preoti duhovnici cu credinta si har. O sa revin un pic  mai tarziu la acesti preoti.
   Vreau sa povestesc mai departe reactia mamei mele  care se inchina pe masura ce sora mea povestea , a spus niste rugaciuni lungi in tacere si in final spre stupoarea mea a izbucnit in niste blesteme amare de genul ... ,, batava Dumnezeu si arza-v-ar focul , nu mi-ati distrus mie destul viata , va luati si de copii mei?,, 

  Nu ne aflam in evul mediu dar de e atunci si in timpul ce a urmat am aflat ca in familia mea se dadea o adevarata lupta , soacra mamei mele si doua din ficele ei erau cum se spune pe la tara , vrajitoare , aveau diavoli si acestia le manau mereu sa faca rau sa perverteasca oameni sa invrajbeasca familii ( sunt convins ca unii au mai auzit sau chiar au trait asa ceva).

   Revin acum la preotii din manastiri , sora mea( care e acum stabilita intr-o alta tara merge si acum la ei ori de cate ori vine in vizita) a venit la mijlocul anilor '90 de la manastire si de fiecare data imi povestea ca a cerut preotilor sa faca niste slujbe intr-un fel speciale pentru care si ea tinea post si rugaciune si preotul a deschis cartea spunandu-i lucruri care s-au intamplat in familia noastra si lucruri teribile care urmau sa se intample. Surorii male i-a spus in mod special ca ,, bunica'' ei a facut legamant cu diavolul cum se face in astfel de cazuri ca il va da mai departe primei nepoate nascute ( si iarasi cunoscatorii stiu despre ce vorbesc) , care s-a intamplat sa fie sora mea din sase posibilitati. Cel mai teribil pentru mine e faptul ca ceia ce a spus un preot dintr-un alt capat de tara ca se va intampla in familia mea  in anii '90 , se intampla incepand cu 2006 exact cum a fost prezis atunci. Partea din familie se roaga la Dumnezeu este partea care are in final mai putin de suferit , nu pot sa va spun decat ca un unchi sa sinucis prin aruncare de la etaj iar fica lui a ajuns intrun ospiciu cu o boala mintala  (fiul bunicii slujitoare a diavolului) , un var singur la parinti  s-a sapanzurat anul acesta  spunand in mod explicit cauza ( mama sa , matusa mea, slujitoare a diavolului  ), alti trei verisori ai mei( copii altei matusi cu diavoli) au damblagit in decursul a catorva ani din care o fata premianta toata viata ei cu doua  facultati,arhitecta de mare viitor in Bucuresti a revenit acasa , are 42 de ani si nu mai stie nici cine e si cum o cheama. Multe se intampla mai ales la implinirea a 40 de zile de la tinerea anumitor slujbe . In schimb pe ele le tine Dumnezeu sa vada toate astea si ce va pot spune ca nu se pot opri din a face sau a gandi raul tuturor persoanelor pe care le cunosc.  Mai ales in Moldova se stie lucrul asta ca daca ti-a fost facut un mare rau cu autorf necunoscut si ,,tii slujbe '' la implinirea a 40 de zile se intampla lucruri groaznice cu autorul. Sunt fenomene greu de explicat , nu stiu cine , cu ce forta si cu incuviintarea cui le face dar se intampla.
  Mi-au trebiut mult timp sa ma rog de sora mea, ca  sa imi descrie cum arata materializat acel diavol si cu greu era in stare de ceva, un portret cat de cat ar fi ca limba sau gura erau rosii , sigur avea o coada , gheare, proeminente cornoase pe cap  si solzi mai peste tot  . Adevarat ca  aduce cu un reptilian , dar nu stiu daca reptilienii trebuie hraniti cu lapte dulce si cine il are  nu se poate opri din a face rau pentru ei.
   
     Nu pot sa va povestesc trairile prin care treceam eu , un copil caruia nu i s-au explicat prea multe si care si-a indus o frica vecina cu paralizia stiind ca bunica lui locuieste in casa vecina si ca are o turma de asemenea creaturi in pod . Am incercat sa gasesc pe cineva sa ma apere  si am inceput sa citesc din biblie de unde am tras eu concluzia ca ar trebui sa respect cele zece porunci si sa il iubesc pe Isus. De acolo si unele postari ale mele cu citate din biblie care au parut mai habotnice si pentru care mi-am luat-o peste bot : Urban cum ca habar nu am pe ce lume traiasc si nu stiu de infinitatea sursei si originea religiilor, de la Tayka care m-a facut iudeo crestin si mi-a spus bancul cu negura dogmei desi daca am pune pe foc toata dogma lucrurile de sus tot s-ar petrece, de la Xanadron 2 -3 revere de palma , desigur invelite in manusa de catifea dupa stilul lui consacrat si inca ceva sageti aluzive , abiss a postat sec si rece spunand ca ii incurc vibratiile inalte cu povesti care oricum vin din Egipt.

   E greu sa evoluez spre alte dimensiuni pentru ca nu am gasit o explicatie logica la cele ce le-am relatat.
Daca exista diavol atunci exista Dumnezeu si trebuie sa aleg .
Cine incearca sa joace la doua capete , pierde.
Daca Dumnezeu exista , atunci toata ratacirea cu extraterestrii cum au facut ei si vor face , vine de la diavol .

   Nu vreau sarcasm ci doar daca exista cineva care a trecut prin ceva asmanator , sa expuna.

Fortele malefice exista
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

fiulploii

@SLEAH19
am dat like postarii tale fiindca apreciez  curajul de care dai dovada cat si spiritul de luptator pragmatic .
Asteptam astfel de postari-marturisiri  si apreciez si faptul ca ai spart gheatza  .
Exista pe aici niste persoane care s-ar putea sa aiba raspunsul pentru tine . Zic s-ar putea fiindca metoda-metodele depind in totalitate  de conceptiile tale , de edificiul pe care ai fost silit sa iti construiesti viata-edificiu care s-ar putea sa fie nevoie sa-l darami singur si sa-l reconstruiesti  . Imi pare  sincer rau despre  calvarul familiei  tale , nimeni nu merita asa ceva insa intotdeauna exista cel putin o rezolvare pozitiva la orice problema aparuta  - stiu asta   . Si mai stiu ca dracul nu e niciodata atat de negru pe cat pare  8-)

Poate ti se pare o filozofie ieftina si fara substanta . E normal sa gandesti asa, acum .
Daca ai postat acest caz , raspunsurile le doresti public sau privat ? Cred ca sunt in asentimentul colegilor de forum cand intreb asta .

Si totusi  , fortele malefice nu exista , sunt doar o creatie umana  :wink:

Urban

Citat din: fiulploii din  02 Septembrie 2011, 00:37:46
In general , omul  are nevoie sa vada pentru  a crede. 
Si vede icoane si alte simboluri  ale credintei care de fapt nu prea sunt simboluri .
Toate acestea sunt relicve  ale  unor culte ,,pagane''.
Omul nu putea vizualiza  un  Zeu fara chip - vezi blocajele din creierul uman discutate putin pe topicul Hibrizii sau Omenirea in versiune 1.0  . Dumnezeu nu discuta  cu niciun muritor in schimb , orice muritor  in trup poate fi inspirat Divin   - daca pricepe mesajul.

Corect.
http://silentiumlink.blogspot.com/2009/11/taina-tainelor.html

abyss

Sleah19, în ce postare mai exact mi-ai încurcat vibraţiile înalte?  :)
Cât despre istoria ta nu pot spune decât că nu e atât de înspăimântătoare. Am trecut prin chestii mult mai dure. Cred că tu eşti un tip prea bun picat fix într-o lume dementă. Dacă ajută mărturisesc că ai toată simpatia şi compasiunea mea. @shadnwman îmi spusese cândva că dacă văd pe dracu sau ceva îi musai să spun  tare "maleficum maleficorum" şi dispare. Nu am folosit asta, deoarece se pare că am alte atribute,  însă tu poţi încerca şi ne spui şi nouă dacă mere. 

Tayka

SLEAH19-Ţi-am oferit şi eu like pentru fărâma ta de curaj,căci născut fiind şi trăindu-ţi viaţa într-un anumit mediu(pe care mie greu să-l denumesc şi mai greu să-l definesc) ai mare nevoie nu de ajutor dela alţii ci de CURAJUL de a te smulge din acel mediu şi nu neapărat fizic dar NEAPĂRAT PSIHIC .Cunosc şi eu situaţii similare;e plină ţara de ele.Surorii tale i-a fost indusă acea viziune printr-un anume procedeu.Acesta se cheamă atac psihic,sau popular blestem,şi din păcate prin iubirea ce-i porţi surorii tale,se vede clar că ai preluat o parte din mesajul ,,aruncat''asupra subconştientului ei.Tot aşa de clar se vede însă că ai vrea să scapi de el.Acest lucru este posibil,trebuie doar să vrei şi să ai curajul să vezi şi să crezi altfel.Să crezi cu tărie că noi,majoritatea cei de pe forum te putem ajuta atât de mult încât vei ajunge cu siguranţă să ajuţi şi tu pe alţii.Diferenţa între noi şi preoţi e că ei ştiu bine doar să te mângâie alinându-ţi pentru un timp durerea,pe când noi te putem scăpa definitiv de ea,şi asta fără să-ţi fie teamă că o să apelăm la sfinţi sau la draciTOTUL DEPINDE ÎNSĂ DE TINE.spune doar cum doreşti să fi consiliat pe forum sau la mesaje personale.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

mm

CitatSo, mergand mai departe, ceva malefic este ceva complet dizarmonic cu altceva. O entitate cu o energie negativa poate fi un ajutor pretios pentru cei care lucreaza cu asa ceva si ceva malefic pentru cel care este pe "aut0strada luminii".
Felicitari, roxaline, pentru cea mai buna definitie a raului, a maleficului.
  In acelasi timp, este valabila partea complementara a afirmatiei de mai sus si anume principiul folosit constient in yoga, al rezonantei (armonice) cu anumite frecvente (entitati). Pe acest principiu lucreaza si rugaciunea crestina, prin al carei intermediu persoana care se roaga intra in rezonanta cu Hristos, Dumnezeu Tatal, Sf. Duh sau diversi sfinti, obtinand protectia. In mediul ortodox este cunoscut si verificat faptul ca un rugator (de ex. un calugar habotnic) nu poate fi atins de blesteme, vraji, draci, de malefic in genere.

  Sunt impresionat de relatarea ta, SLEAH19, si in sensul celor spuse mai inainte de mine cred ca in cazuri ca al tau se poate folosi rugaciunea continua, rugaciunea inimii sau rugaciunea lui Iisus care se spune in gand, incontinuu, tocmai pentru ca rugatorul sa fie in permanent "acordaj" pe frecventa lui Iisus -frecventa absolut benefica- si in acest fel sa fie ferit, absolvit de lucrarea diavoleasca (atata timp cat se roaga).
  Am cunoscut si alte relatari de acest gen, de la persoane implicate. Toti au retineri in a-si povesti necazul deoarece majoritatea lumii nu crede in vraji. Vrajile sunt niste "mecanisme energetice cu flux negativ" -ca sa dau o definitie ad-hoc- si se realizeaza tehnic relativ usor. Mircea Eliade a descris f. bine o asemenea tehnica magica prin folosirea mătrăgunei, o planta cu puteri magice recunoscute. Probabil ca "se planteaza", in aura tintei umane vizate, un asemenea "motoras energetic" (care poate fi malefic sau, din contra, poate fi benefic si aici putem deschide un capitol amplu despre imbogatirea peste noapte a unor etnici cunoscatori ai acestor tehnici). [Mai fac o paranteza aici: sa ne gandim ca astfel de vraji malefice se pot face si asupra unei colectivitati, familie, ginta sau neam si sa ne gandim in paralel cat de rapid dispar romanii din tara lor si ce patesc ei in prezent.]


  In familia mea am urmarit chiar cazul fratelui meu, casatorit -consider eu- datorita unui descantec de dragoste. El prezenta toate caracteristicile, relatate si de altii pentru asemenea cazuri, relatie numita "dragoste cu nabadai", de fapt cu certuri interminabile, imposibilitatea celui vrajit de a-si da seama ca este "manevrat", etc. Nu mi-as fi dat seama nici eu de situatie daca la un moment dat, brusc, cumnata mea n-ar fi dorit sa se desparta de sot (dupa 17 ani), cand fratele meu , pana atunci inrobit de o iubirea oarba (pe care mi-a marturisit-o cu lacrimi chiar in acel an), a devenit brusc cu totul indiferent fata de ea fiind de acord cu despartirea (eliberat de vraja, dupa mine; sunt vraji care se pot desface, altele nu).
  Cumnata mea era nepoata unei persoane cunoscute/depistate in satul sau ca fiind capabila sa "lege" diverse chestii (am cunoscut-o personal si nu vreau s-o numesc vrajitoare). Aceste tehnici "se mostenesc" in familie pe linie feminina de regula iar efectele lor sunt -constatat- de-a dreptul devastatoare.

  In ce priveste "extraterestrii", sunt convins absolut de existenta mai multor civilizatii planetare, multe dintre ele diferite fizic de a noastra, adica nefiind antropoide.
  Conform adevarului constatat al structurii piramidale de sisteme, ca structura de baza pentru lumea in care traim, este absolut necesar sa existe mai multe civilizatii, unele de acelasi rang cu a noastra, altele de rang superior -sau inferior- noua iar in ce priveste aspectul fizic al indivizilor acestor civilizatii, el poate fi mult diferit dupa cum citim in relatarea lui Platon referitoare la Atlantida, unde, foarte explicit, ni se aduce la cunostinta faptul firesc al realizarii unor fiinte jumate om, jumate animal gratie detinerii unei asemenea tehnologii.

Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

kandaon

Sunt sigur ca exista forte dincolo de intelegerea oamenilor obisnuiti, si ca unele sunt malefice, iar altele benefice. Sunt sigur si ca omul (cel putin unii) se poate ridica la nivelul lor

Aici un clip interesant peste care am dat din intamplare, si care arata zic eu ca sunt si forte benefice care actioneaza cumva din nevazut, dar cu efecte vizibile

Don't believe in Guardian Angels?

roxaline

Citat din: fiulploii din  02 Septembrie 2011, 00:37:46

  In general , omul  are nevoie sa vada pentru  a crede .  Si vede icoane si alte simboluri  ale credintei care de fapt nu prea sunt simboluri . Toate acestea sunt relicve  ale  unor culte ,,pagane'' . Omul nu putea vizualiza  un  Zeu fara chip - vezi blocajele din creierul uman discutate putin pe topicul Hibrizii sau Omenirea in versiune 1.0    . Dumnezeu nu discuta  cu niciun muritor in schimb , orice muritor  in trup poate fi inspirat Divin   - daca pricepe mesajul . Asta este  pe tema Dumnezeu este Unic si Incorporabil   


Partea cu importanta vazului - in speta a formei- este indusa si sunt curioasa - o sa-mi fac timp sa caut informatii - daca nu cumva odata cu structurarea dogmelor ( nu ma refer aici la crestinism) a aparut si legarea de forme  . Omul nu are nevoie, in sine, sa vada ceva ca sa creada. Aceasta idee este ceva mai "noua", vorba vine  :-P La inceput simturile erau relativ egal dezvoltate, exista armonie si sinestezie ( parca asa se numeste ). Ganditi-va la populatiile inca in conectare cu natura - baza ( dintre simturile cu suport fizic / biologic recunoscut ) sunt auzul, mirosul si vazul, in proportii cam egale. Ar fi fost si cam greu prin padure sa se bizuie doar pe vaz ... ca nu vedeau dincolo de a 3-a frunza  8-) . Chiar si antrenamentele de arte martiale au "capitole" de desprindere de vaz, pentru ca vazul te inseala cel mai rau.  In relatiile interumane, baza era cuvantul dat-vorbit si ascultat-primit.

M-a amuzat ca ai scris "pagane" intre ghilimele. Nu stiu de ce acest cuvant a ajuns sa aiba conotatii negative, avand in vedere ca sensul lui real este de satean, locuitor din zona rurala. In alta ordine de idei, din cate am citit eu, crestinismul are extrem de putine simboluri / ritualuri care sa nu fie "pagane".

Revenind la simboluri si icoane si alte "posturi de radio"  :-D. In sine, un simbol este un mic / sau mai mare portal energetic ( adica o structura informationala si energetica pe alte criterii si care permitea alti parametri de energie, timp, densitate de lumina, viteze, alte directii ale timpului, alte unghiuri, alte armonici) . Ca un fel de "ceva" ( imi cer scuze, dar imi lipseste vocabularul tehnic ) ce-ti schimba "banda" energetica, te trece pe alta frecventa. Similar radioului cand treci de pe LW pe MW SW etc. Clerul initiat  deschidea destul de usor astfel de "portaluri" si cei care se conectau cu mai mare acuratete, experimentau ceea ce spuneau clericii. Lucrurile functionau usor atata vreme cat exista acord ( aka multimea credea ceea ce spuneau clericii) pentru ca nici credinta clericilor nu era atat de limpede si bine asezata, asa ca aveau nevoie de "muuuult" / "tone" de acord . Periodic, constiinta colectiva facea salturile sale si apareau modificarile acordului colectiv; asa ca devenea mult mai greu sa "deschizi" "mini-stargate-uri " ca sa-l conectezi pe om acolo unde voia muschiuletzu' preotului sau unde-i spunea "mica voce din cap" etc. Si uite asa mai jucau leapsa preotimea cu multimea "natanga". Ca orice tool de conectare - si simbolurile, icoanele etc raspund la parametri / adresa sursei "formata". Partea nashpa este atunci cand crezi ca ai "format" bine dar te trezesti conectat la alte alea si multi nu se prind. Cam ca atunci cand spui "Multumesc" dar ti-e gandul in alta parte si cuvantul e gol golut, iar efectul lui este mai degraba de taiere decat de crestere atunci cand ajunge in campul celuilalt. Sau ca atunci cand spui "Multumesc" si esti acolo cu tot sufletelul in formatie completa si cuvantul pleaca "plin" iar celalalt are senzatia de caldura, ca i s-a asezat la inimioara. Acelasi cuvant, gol sau plin, iar efectele ...... :-D

"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins