Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce filosofie si ce religii au la baza extraterestrii ?

Creat de adipop, 20 Mai 2008, 23:40:30

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

contemplatorul

#90
Sirius,

Si ce crezi ca vei dobandi verificand IP-urile ?
Te crezi cumva la vanatoare ?
Daca  cineva a "gresit" cu ceva, spune-i pe romaneste="verde in fata", si nu te mai fandosi=frantzuzi !

LupinThe3rd

Bai Sirius, bai
Tu faci misto de lume pe aici si insinuez diverse chestii. Ce e cu IP-uirile? Ce vrei sa insinuezi?Ca scrie lumea de la balamuc? Sa ca scrie de la bilderbergi sau de la reviste de umor? Sau ce vei sa zici ca unii au personalitati multiple!!! Asta insinuezi!!!

DepthOfField

#92
Citat din: contemplatorul din  11 Iunie 2008, 13:51:54
Sevastase, {}{}

As vrea sa adaug la ideile tale adresate lui Sevastase, propria mea parere, sper sa nu te superi.

Citat
In putinul timp cat am stat pe aici, am realizat ca:

1) cel putin spui lucruri interesante, ...

cu asta sunt de acord, spune lucruri interesante, unul si unul. E o calitate. Ar fi fost pacat sa spuna lucruri neinteresante.

Citatpe care nu ai fost insa lasat=instigat ca sa le si dovedesti;

cu asta nu sunt de acord. Dimpotriva, a fost abordat in nenumarate randuri sa dovedeasca cele spuse pe alocuri  ...  rezultatul?  skip.


Citat2) e clar, dupa opozitia care ti se face pe forum, ca ai o audienta foarte mare;

partial de acord. Lucrurile interesante si misterul concentrat isi are fanii sai. As face o paralela cu fenomenul manelelor versus muzica clasica.

Citat3) cred sincer ca ai reusi ca sa polarizezi=magnetizezi=concentrezi si singur, pe un forum=site propriu, o audienta mult mai mare si mai coerenta.

foarte adevarat. As risca sa sugerez si o colaborare cu postul OTV.

CitatCa sa nu mai spun, ca ti-ai putea selectiona dintre membrii propriului forum, oameni cu conceptii foarte apropiate de conceptia ta, cu care sa formezi o echipa puternica=penetranta=prolifica in randul maselor, in scopul propagarii nedistorsionate=neparazitate a "propriilor voastre adevaruri=crezuri".

Asta e de la sine inteles.

CitatIarta-te, nu te mai irosi fara ca sa si culegi foloasele inca nebanuite=in_imaginabile, ci testeaza-te intr-un mediu controlat doar de tine. Nu-ti mai lasa spoliata=consmata=furata energia, sub aparenta ca o faci de buna-voie. Lupta-te ca sa te afirmi de unul singur, sau, macar in compania unor oameni care te pretuiesc la fel cum se pretuiesc pe sine.

De acord.
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

Serban M

Citat din: contemplatorul din  11 Iunie 2008, 14:12:52
Sirius,

Si ce crezi ca vei dobandi verificand IP-urile ?
Te crezi cumva la vanatoare ?
Daca  cineva a "gresit" cu ceva, spune-i pe romaneste="verde in fata", si nu te mai fandosi=frantzuzi !

stai linistit=control medical= http://www.pravaliata.ro/schizofrenie.htm

am zis=moderatori_alive?

:mrgreen:

DepthOfField

Citat din: sevastase din  11 Iunie 2008, 14:02:38
ai dreptate insa eu imi fac datoria de om fata de semenii mei... nu dorescsa ma afirm...dar

felicitari pentru altruism ...

Citat din: sevastase din  11 Iunie 2008, 14:02:38
dar parca sunt intr-un vis urat ... a luat foc cortul, toata lumea doarme,eu tip sa ne trezim, si cu jumatate de geana se uita lamine si spun ca " probabil a luat-o razna "

granita dintre vis si realitate nu este intodeauna bine inteleasa...
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

contemplatorul

#95
sevastase,

dupa cum te poti convinge si singur, unii membri sunt siguri=convinsi=n-au nici cea mai mica urma=umbra de indoiala, ca ai luat-o razna.

ba chiar se straduiesc ca sa scoata in evidenta aceasta trasatura a ta - bineinteles ne_dovedita - in ochii celorlalti membri,

varandu-le in ochi toate metaforele tale - de altfel profund biblice=religioase - gen reptilieni, pestilieni astfel incat acestia sa ajunga sa-i vada chiar AIEVEA,

astfel incat sa nu poata vreodata ca sa vada "esentialul" care sta bine ascuns in spatele tuturor acestor:

metafore=metamorfozari=transfigurari="schimbari la fata" !


contemplatorul

#96
in concluzie,

nu cred ca vreun extraterestru va dori ca sa devina de buna voie rezident al acestei planete, pentru simplu fapt ca aceasta planeta este insusi iadul, dar umplut cu holograme=iluzii extrem de frumoase, astfel incat rezidentii sa nu fie vreodata sedusi de gandul ca ar fi mai bine sa parasesti acest sanatoriu de boli psi_hice, decat sa-ti doresti ca sa te stabilesti definitiv in el.

extraterestrii nu-si risipesc timpul cu crearea de fantasme=gogorite, nu au preocupari meschine precum cele de dominatie reciproca, ci sunt realmente preocupati de cunoasterea universului=atingerea infinitului.


va rog sa nu ma lapidati, deoarece nu sunt eu parintele conceptului de haos=dez_ordine=nebunie=ticneala, care ar guverna nu doar aceasta planeta, ci chiar intreg universul.

Serban M

Citat din: contemplatorul din  11 Iunie 2008, 14:46:53
in concluzie,

nu cred ca vreun extraterestru va dori ca sa devina de buna voie rezident al acestei planete, pentru simplu fapt ca aceasta planeta este insusi iadul, dar umplut cu holograme=iluzii extrem de frumoase, astfel incat rezidentii sa nu fie vreodata sedusi de gandul ca ar fi mai bine sa parasesti acest sanatoriu de boli psi_hice, decat sa-ti doresti ca sa te stabilesti definitiv in el.


va rog sa nu ma lapidati, deoarece nu sunt eu parintele conceptului de haos=dez_ordine=nebunie=ticneala, care ar guverna nu doar aceasta planeta, ci chiar intreg universul.

ok,acum logheaza-te pe celalalt id si continua.  :-D

contemplatorul

Sirius,


iar insinuezi. am un singur id, iar adresa mea de email, desi o setasem in_vizibila, mi-a fost fortata din start ca sa fie vizibila.

nu sunt unul dintre metamorfisti, ci sunt eu insumi=in_credibil dar adevarat.

lylyt_ice

 Stai putin....de ce sa nu fie bine intelese....? Ia ca ex. Biblia care este etalonul gindirii intregii planete(Partea Crestina)....daca nu m-a insel, cam toate profetiile se bazeaza pe vise....Numai ca au fost prost talmacite si asta cu buna stiinta....SAU ? Nu v-a mai faceti asa de a tot stiutori ca de fapt nabea suntem la inceputul trezirii la realitate. Teama de a renunta la ochelarii de cal, este ceea ce ne ingroapa in intuneric.Ce tot v-a puneti cu toate fortele impotriva celor care vad altfel realitatea(?)...daca il considerati pe Sevastase un nebun(?) nu vad de ce V-a puneti la mintea lui ? Se pare ca ....nu-i nebun, ci incurca unele tiluri bine stabilite, deranjaza unele scopuri fundamentale...de aceea trebuie eliminat din joc. Faceti cum doriti este alegerea voastra dar sunt inca multi pe margine care citesc acest forum....si si-au cam format o idee cam cum merg treburile pe aici...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

contemplatorul

#100
Sirius,

Oare de ce n-oi fi fost si tu fortat initial, ca sa fii la fel de vizibil ca mine ?
De ce tie ti s-a permis ca sa-ti rezervi anonimatul=camuflajul ?

LupinThe3rd

Citat din: lylyt_ice din  11 Iunie 2008, 14:53:32
Stai putin....de ce sa nu fie bine intelese....? Ia ca ex. Biblia care este etalonul gindirii intregii planete(Partea Crestina)....daca nu m-a insel, cam toate profetiile se bazeaza pe vise....
Nu neaparat. Mai degraba e vorba de viziuni in unele cazuri

http://www.bibliaortodoxa.ro/vechiul-testament/33/Iezechiel
Citat1. În anul al treizecilea, în ziua a cincea a lunii a patra, când mã aflam între robi, la râul Chebar, mi s-au deschis cerurile ºi am vãzut niºte vedenii dumnezeieºti.
2. În ziua a cincea a lunii a patra, în anul al cincilea ai robirii regelui Ioiachim,
3. A fost cuvântul Domnului cãtre mine, preotul Iezechiel, fiul lui Buzi, preotul, la râul Chebar, în þara Caldeilor. Acolo a fost peste mine mâna Domnului.
4. Eu priveam ºi iatã venea dinspre miazãnoapte un vânt vijelios, un nor mare ºi un val de foc, care rãspândea în toate pãrþile raze strãlucitoare; iar în mijlocul focului strãlucea ca un metal în vãpaie.
5. ªi în mijloc am vãzut ceva ca patru fiare, a cãror înfãþiºare semãna cu chipul omenesc.
6. Fiecare din ele avea patru feþe ºi fiecare din ele avea patru aripi.
7. Picioarele lor erau drepte, iar copitele picioarelor lor erau cum sunt copitele picioarelor de viþel ºi scânteiau ca arama strãlucitoare, iar aripile lor erau sprintene.
8. De cele patru pãrþi ele aveau sub aripi mâini de om ºi toate patru îºi aveau feþele lor ºi aripile lor.
9. Aripile lor se atingeau una de alta, ºi când mergeau, fiarele nu se întorceau, ci fiecare mergea drept înainte.
10. Feþele lor? - Toate patru aveau câte o fatã de om înainte, toate patru aveau câte o faþã de leu la dreapta, toate patru aveau câte o faþã de bou la stânga ºi toate patru mai aveau ºi câte o faþã de vultur în spate.

noua

Citat din: LupinThe3rd din  11 Iunie 2008, 14:59:09
Nu neaparat. Mai degraba e vorba de viziuni in unele cazuri


care e diferenta dintre vis si viziune ? dar dintre vis si realitate ?

nu te deranja sa faci copy-paste cu definitii de wikipedia, pentru ca nu au nici o valoare

Nox

#103
Citat din: contemplatorul din  11 Iunie 2008, 14:46:53
extraterestrii nu-si risipesc timpul cu crearea de fantasme=gogorite, nu au preocupari meschine precum cele de dominatie reciproca, ci sunt realmente preocupati de cunoasterea universului=atingerea infinitului.

1. De unde ºtii cã e aºa? Pe ce te bazezi? Doar pe niºte presupuneri personale care ar putea fi false? De unde ºtii cã extratereºtrii sunt "realmente preocupati de cunoasterea universului=atingerea infinitului" ?

2. Cât despre problema ta cu adresa de mail uite aici instrucþiunile cu ce trebuie sã faci: http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,1684.0.html

3. Propun sã revenim la subiectul acestui topic: Ce filosofie si ce religii au la baza extraterestrii ?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

lylyt_ice

 Da, lupin cum vrei tu, "Viziuni"...dar de ce pe acei oameni nu-i numesc SCHIZOFRENICI(?)(!)ca si et vedeau in acele vremuri cu totul altfel decat oamenii de rand ? Iar acum, vedem cu totii ca unii dintre acei "Visatori" au vazut bine ce au "VIZIONAT"!!!
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?