Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sunteti pregatiti?

Creat de Arckadii, 15 Septembrie 2007, 16:40:45

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adrianh

Citat din: Sirius13 din  08 Ianuarie 2008, 21:59:52
daca te referi la depersonalizare,ei bine este o afectiune psihiatrica  :) nu o experienta mistica,cat despre subiect vad ca nu ai nici o legatura

Sirius 13,in primul rand,nu o lua ca pe ceva personal,dar consider ca fiecare membru nou venit pe acest forum,are dreptul de a spune ceva ce i s-a intamplat mai mult sau mai putin mistic,chiar daca e off-topic,caci pana la urma toti am deschis subiecte off-topic in cadrul unui subiect oarecare!cel mai bine ar fi sa lasam ironia si micile critici  de o parte,si sa incercam sa revenim la subiect! :lol:
    Parerea mea!

P.S.Bine ai venit Raluca!
Viata e o piesa de teatru,ce trebuie jucata la maxim!Asa ca nu ezitati sa profitati de ea!

Kymosabe

#91
Citat din: adrianh din  08 Ianuarie 2008, 23:46:10
Sirius 13,in primul rand,nu o lua ca pe ceva personal,dar consider ca fiecare membru nou venit pe acest forum,are dreptul de a spune ceva ce i s-a intamplat mai mult sau mai putin mistic,chiar daca e off-topic,caci pana la urma toti am deschis subiecte off-topic in cadrul unui subiect oarecare!cel mai bine ar fi sa lasam ironia si micile critici  de o parte,si sa incercam sa revenim la subiect! :lol:
    Parerea mea!

P.S.Bine ai venit Raluca!

Ai dreptate Adrianh . Mai stiu pe cineva care avea acelasi obicei de a intampina noii veniti .
Si cand ma gandesc ca eu sunt considerat  ala ,,necioplit'' , care ,,fugaresc'' oamenii de pe forum .
Eu cel putin le las ceva timp sa se acomodeze si dupa aia.... :lol:
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Serban M

Imi cer scuze,m-am obisnuit cu celelalte forumuri in care se discuta doar on-topic  :-D am observat atmosfera foarte ciudata de aici (extrem de la persoana),bine ai venit

adrianh

Citat din: Sirius13 din  09 Ianuarie 2008, 00:07:57
Imi cer scuze,m-am obisnuit cu celelalte forumuri in care se discuta doar on-topic  :-D am observat atmosfera foarte ciudata de aici (extrem de la persoana),bine ai venit

cand spui:"atmosfera foarte ciudata de aici (extrem de la persoana)",poti sa fi mai explicit?
asta daca nu te superi bineinteles! :lol:
Viata e o piesa de teatru,ce trebuie jucata la maxim!Asa ca nu ezitati sa profitati de ea!

lylyt_ice

  Discutiile de mai sus au cam luat-o pe aratura...! Fii bine venita pe acest forum Raluca...Numai o singura rugaminte as avea la tine... cauta in sectiunea care dezbate fenomene de domeniul "Paranormal", iar in momentul in care vei gasii un topic care se potriveste cu intamplarea(fenomenul) trait de tine, povesteste-ne si noua ce anume s-a intamplat si in ce imprejurari ai avut aceasta experienta. Asteptam cu nerabdare sa aflam cat mai multe de la tine... si citind continutul acelor topice, vei afla ca si noi(unii dintre noi), am avut experiente deajuns de ciudate. Nu te mai simtii singura si ai toata increderea ca din partea noastra vei primii pe cat ne sta in putere si in functie de cunostiintele noastre un ajutor colegial, din toata inima...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

extrateresru_ro

Citat din: Kymosabe din  09 Ianuarie 2008, 00:07:24
Ai dreptate Adrianh . Mai stiu pe cineva care avea acelasi obicei de a intampina noii veniti .
Si cand ma gandesc ca eu sunt considerat  ala ,,necioplit'' , care ,,fugaresc'' oamenii de pe forum .
Eu cel putin le las ceva timp sa se acomodeze si dupa aia.... :lol:

chiar ca fugaresti oameni dupa forum :evil:
am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

DeReLiCt

Imi pare rau sa vad k in ultima vreme ca, cam toate topicurile au inceput sa fie luate la misto si cu reply-uri off-topic la greu. Cei care cauta distractie, ar trebui sa se reprofileze pe forumuri dedicate...
A studia ºi a nu gândi este o risipã. A gândi ºi a nu studia este periculos.

IONUT

Putem reveni la subiect ?

Propun sa despicam firul in .. 8  -  si sa luam in considerare ipoteza calendarului mayas care se termina la o data exacta.
"exacta" as cam pune in ghilimele referitopr la corectia calendarului gregorian care face dosebirea intre
cei "pe nou" so cei "pe vechi" care nu sunt de acord cu corectia.

Banui ca data de 21.12.20012 este dupa calendarul actual , oficial.

Propun cateva obiective operationale dupa care sa trasam discutia noastra astfel incat, sa dam un "raspuns" e mult spus, dar sa tragem cateva ipoze pentru obiectivul fundamental al topicului si anume : pentru ce si cum sa ne poregatim.

Propun cateva obiective operationale:
1. Stabilirea informatiilor reale - ca baza pentru ipotezele ulterioare, si a celor nesigure si sortarea acestora;
2. Prezentarea dovezilor concrete a informatiilor sigure.

Astept completari pro si/sau contra dar cu maxima seriozitate .. nu de genul ca toate-s "vrajeala//sau ceva de genul..."

Slavit sa fie Domnul !

Kymosabe

#98
Citat din: IONUT din  19 Ianuarie 2008, 23:37:52
Putem reveni la subiect ?

Propun sa despicam firul in .. 8  -  si sa luam in considerare ipoteza calendarului mayas care se termina la o data exacta.
"exacta" as cam pune in ghilimele referitopr la corectia calendarului gregorian care face dosebirea intre
cei "pe nou" so cei "pe vechi" care nu sunt de acord cu corectia.

Banui ca data de 21.12.20012 este dupa calendarul actual , oficial.

Propun cateva obiective operationale dupa care sa trasam discutia noastra astfel incat, sa dam un "raspuns" e mult spus, dar sa tragem cateva ipoze pentru obiectivul fundamental al topicului si anume : pentru ce si cum sa ne poregatim.

Propun cateva obiective operationale:
1. Stabilirea informatiilor reale - ca baza pentru ipotezele ulterioare, si a celor nesigure si sortarea acestora;
2. Prezentarea dovezilor concrete a informatiilor sigure.

Astept completari pro si/sau contra dar cu maxima seriozitate .. nu de genul ca toate-s "vrajeala//sau ceva de genul..."

Slavit sa fie Domnul !


Exista probleme in ceea ce priveste transpunerea datelor din calendarul lung mayas in cel Gregorian .

Cei care au studiat calendarul mayas nu au ajuns la un acord in ceea ce priveste data exacta la care incepe Calendarul Lung , deoarece , atunci cand spaniolii au ajuns in America Centrala , acest calendar nu se mai folosea de mult timp .
Din acesta cauza exista doua date de start ale calendarului disputate de istorici :
- 11 august 3114 I.H - data stabilita pe baza calendarului ciclic (o combinatie intre  haab si tzolkin)  utilizat si astazi in unele sate din America Centrala .
- 13 august 3114 I.H - data stabilita pe baza informatiilor astronomice inscrise in cele 3 codexuri  si pe stelele de piatra descoperite pe teritoriul mayas .
Ambele date nu au nicio semnificatie astronomica . Daca ar trebui sa dam crezare miturilor si superstitiilor mayase atunci una dintre cel doua date ar trebui sa reprezinte inceputul celei de a patra creatii sau celei de a patra lumi .

Asadar , daca luam data de 11 august ca fiind cea corecta atunci acest ciclu se va incheia la data de 21 decembrie 2012.
Insa la fel de corecta ar putea fi si data de 13 august , ceea ce ar insemna ca sfarsitul acestui ciclu va fi in 23 decembrie 2012, data lipsita de orice semnificatie astronomica .

De aceea exista posibilitate ca mayasii sa fi calculat totul astfel incat acest ciclu  sa se incheie la 21 decembrie 2012 (solstitiul) , data la care planul sistemului nostru solar se va alinia peste planul Galaxiei Calea Lactee .
Probabil mayasii au observat ca acesta conjunctie a Caii Lactee (denumita copacul sacru in religia mayasa) cu planul sistemului nostru solar este produsa de precesiunea echinoctiilor si au construit calendarul lung (un ciclu de 1.872.000 de zile) pe baza acestui fenomen astronomic .
De altfel ar fi greu de crezut ca mayasii au  putut sa tina socoteala cu exactitate a numarului de zile trecute timp de vreo 4000 de ani.
Asa ca din punctul meu de vedere mai spun o data : calendar mayas , precum si profetiile mayase reprezinta rodul imaginatiei unei civilizatii obsedata de astronomie , astrologie , numerologie si moarte .
Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

Nox

Am scris pe undeva pe aici acum ceva timp:

Dupa cunostiintele actuale calendarul tun (calendarul divin) nu masoara nimic fizic--cum ar fi cel gregorian care masoara miscariile de rotatie ale planetei noastre in jurul soarelui.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Rayden

@bluemoon8520  , Kymosabe , eu zic... EXPECT THE UNEXPECTED  :-D

asa spuneau si marii deshteptzi ai lumii pe la o mie optsute si ceva ca dupa cunoasterea de atunci nu se poate zbura, si cate si mai cate...dar uite ca se poate..
ati fi surprinsi sa aflati ca masoara ceva fizic pana la urma...
nu te poti ascunde dupa "cunostiintele actuale" si sa afirmi ca nu masoara nimic fizic..miscarea astrelor, miscarea planetei si inclinarea acesteia fata de axul planetei de unde ies solstitiile si echinoctiile ..astea ce sunt? nu sunt masuratori fizice ?

dupa miscarea de precesiune au facut egiptenii sau ..ma rog cei de dinaintea lor unele calcule la piramide...si nu numai..la fel si cei care au construit templul de la Angkor din Cambogia si la fel si.. mayasii.. apoi masurarea miscarii anumitor stele/constelatii ..sunt marimi fizice..este masurat ceva fizic, exista o legatura intre toate astea..ca ne scapa noua azi..asta e altceva..insa eu unul nu pot spune ca nu masoara ceva fizic..

parerea mea....

bafta!

Nox

#101
Calendarul TUN masoara ciclurile cauzei. (miscarea planetelor reprezinta un efect al cauzei).
Acum fiecare trage concluzii in functie de sursa, cantitatea si calitatea informatiilor pe care le detine.

LE. Eu nu am zis ca se va intampla sau nu ceva, ci : "vom trai si vom vedea".
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

Kymosabe

#102
Citat din: bluemoon8520 din  20 Ianuarie 2008, 12:08:49
Calendarul TUN masoara ciclurile cauzei. (miscarea planetelor reprezinta un efect al cauzei).
Acum fiecare trage concluzii in functie de sursa, cantitatea si calitatea informatiilor pe care le detine.

Probabil s-a mai scris pe forum . Mayasii foloseau 3 calendare :
- Haab-ul
- Tzolkin-ul
- Long count-ul
Primele doua calendare nu erau folosite in datarea cronologica a evenimentelor .
Haab-ul , de 365 de zile  ,  era un calendar solar si agricol , insa mayasii nu contabilizau acesti ani .Il foloseau doar pentru a stabili data in care se plateau taxele , se cultiva sau se recolta . 
Tzolkin-ul , de 260 de zile , era calenadrul sacru sau religios , si era folosit in scop ritualic , pentru a ghici  zilele favorabile , cu ajutorul lui stabilinadu-se  programul sarbatorilor religioase si toate activitatile ceremoniale sau private .
In schimb Long Count-ul era folosit de mayasi pentru a aranja cronologic  evenimentele importante .Acest calendar reprezinta un ciclu de 1.872.000 de zile si incepe cu 13.0.0.0.0 si se incheie in momentul in care atinge din nou aceasta data .
Data de start a acestui calendar reprezinta inceputul acestei lumi sau sfarsitul celei de a patra creatii . De exemplu pana la data de azi , conform traditiei mayase au trecut 1.870.203 zile de la facerea lumii .
O astfel de cronologie era folosita si de crestini pana pe la anul 500 . Se credea ca atunci cand s-a nascut  Hristos trecusera 5508 de ani de la facerera lumii . Astfel pentru adeptii teoriei creationiste anul 2008  reprezinta anul 7516 de la facerea lumii .
Revenind la Long Count , cu ajutorul acestuia istoricii au putut incadra cronologic evenimentele din istoria civilizatiei maya . Acesta lucru ar fi fost imposbil daca nu se afla data exacta din calendarul Gregorian de la care incepe caelndarul lung mayas , adica 11 sau 13 august 3114 I.H . Exista deci o marja de eroare de 2 zile.
Insa dupa cum am spus 11 august este posibil sa fie data corecta , pentru ca sfarsitul ciclului sa coincida cu un eveniment astronomic rar .
Pe langa aceste 3 calendare se folosea si un calendar ciclic sau rotund , care reprezenta o combinatie intre haab si tzolkin .Haab-ul are 365 zile cee ce inseamna 5x73 . Tzolkinul are 260 de zile adica 5x52 . Totalul zilelor acestui calendar rotund era deci de 5x73x52 adica 18980 de zile . Asta inseamna ca o data la 18980 de zile (aproximativ 52 de ani) cele doua calendare , haab si tzolkin, se intersectau  .
Acest interval de 18980 de zile sau 52 de ani reprezinta ,,secolul'' mayas .
Este un fel de subciclu al marelui ciclu de 1.872.000 de zile .
Mayasii de altfel aveau un obicei foarte ciudat la sfarsitul fiecarui ,,secol'' . Toate focurile din orase si temple erau stinse , deoarece mayasii credeau ca Soarele nu va mai rasari in urmatoare zi . Asteptau resemnati sfarsitul lumii .Desigur ca nu se intampla nimic . Cu toate acestea mayasii erau obligati la sfarsitul fiecarui ,,secol'' sa construiasca noi temple si piramide ca simbol al reinnoirii acestei lumi .
Dupa cum se observa nu era vorba decat de superstiti si de manipulare a maselor cu ajutorul religiei .
Altfel spus la sfarsitul fiecarei periaode de 52 de ani , preotii mayasi le ''reaminteau'' (amenintandu-i cu sfarsitul lumii ) taranilor creduli de scopul lor in viata , de a-l sluji orbeste pe rege (incarnarea zeului pe pamant).

Science is the great antidote to the poison of enthusiasm and superstition.
(Adam Smith)

gnrmarius

Eu stiam o chestie conform careia prin 2012 Pamantul va intra intr-o centura de...imi scapa acuma, ceva legat de Univers. :)

lylyt_ice

Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?