Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Clipul "I, PET GOAT II" by Heliofant - pareri

Creat de Xanadron, 09 Iulie 2012, 13:24:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Xanadron

#90
Citat din: padme din  20 Iulie 2012, 22:22:59
Degeaba incerci sa atragi atentia, Xanadron, chestia asta deja are efectul unui "bulgare de zapada". Tipul a avut o stare, apoi o viziune, apoi s-a apucat de lucru. Fac pariu ca in aia 5 ani au aparut schimbari de la partea initiala - evenimente au avut loc intre timp, etc si asta a fost rezultatul. Degeaba incearca si el sa explice, intotdeauna va fi cineva, de fapt Alex Jones chiar incearca sa-l determine sa spuna ca filmul de fapt e altceva! Am impresia ca tipul, LL, e prea "soft" pt. Alex Jones :)))))))))

O fi "soft" musiu Loius Lefevbre, da' recunoaste si tu ca-i genial, draga padme - pe felia lui cel putin.
Tot logic vorbind acum, dac-ar fi fost la fel de bun si pe partea de marketing (ca sa nu-i zic "abureala" :lol:) chiar l-as fi suspectat ca-i si el "tras de sfori". :evil:  DAR NU-I. Cel putin asta cred io.

Cu agitatul :-D Alex Jones - cu mult mai putin independent decit LL, crede-ma - e ceva mai complicata insa treaba si mi-ar trebui citeva hectare de topic separat ca sa-mi expun argumentele. Nu doar vocea lui ca smirghelu' ar fi deci motiv de iritare, ci si modul destul de simplist (parerea mea) in care a abordat subiectul asta deloc facil, ca sa nu mai zic nimic de mania lui de-a nu lasa interlocutorul sa-si termine raspunsurile.

Asa ca mie tocmai Alex Jones mi-a parut si soft, si stiff in final. :-D
In orice caz e cumva justificata impresia ta de "soft" lasata de LL, intr-o lume in care agresivitatea gaunoasa e regula "succesului". :-P

P.S. Oricum n-am inteles asupra a ce anume "incerc sa atrag atentia" si nici pasajul cu "intotdeauna va fi cineva" - sa CE OARE? :roll:
...Dar macar ti-am raspuns la ce-am inteles. :wink:

Weekend placut tuturor! - o sa lipsesc o tzira din zona, fiind deja cu picioru' mai zdravan.
Plec asadar sa mai joc si eu niste table-n parc, ca destul am aiurat pe RUFOn. :lol: :-D :lol:

P.S. 2 (scleROZA, deh): Din pdv strict temporal, clipul nu trateaza evenimente petrecute la modul concret dupa 2007-2009, asa ca pica si varianta schimbarilor pe parcurs - cel putin teoretic. Si practic ar fi de fapt imposibil (fiindca efectiv sisific) sa faci modificari "din mers" si de-o amploare semnificativa unei animatii de genul asta.
Zic asta fiindca, pur intimplator, stiu cu ce se maninca grafica - iar asta 3D cel putin e diabolic de complexa.


Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

kandaon

Citat din: Xanadron din  20 Iulie 2012, 18:00:55
He-he-he, ti-am dat un "Like" doar fiindca ai reusit sa catalizezi atitea reactii interesante prin afirmatia ta hazardata (e doar parerea mea, no offence).

La modul general vorbind, ma deprima efectiv usurintza cu care se trece peste continutul postarilor (si implicit peste continutul interviului cu LL in cazul asta particular). Uite-asa se da insa cu bata-n balta :lol: atit de nonshalant. E posibil de fapt ca problema sa rezide si-ntr-o... prapastie a capacitatii de intelegere, fiindca nu doar din ce ne spune musiu Lefevbre ar trebui sa fim convinsi ca simbolurile-s expuse doar in scopul "trezirii" lui (si eventual a noastre) si nu al "aruncarii verde-n fatza" a vreunui plan diabolic :evil: de perspectiva.

Si o logica elementara proprie ar trebui sa ne zica deci acelasi lucru, mai ales ca perspectiva figurata-n finalul clipului nu mi se pare deloc sumbra, ci chiar dimpotriva - luminoasa la propriu si figurat. :star:

P.S. @ colegul kandaon: De acord cu argumentatia-n favoarea "simbolismului predictiv" sau ca marca oculta de recunoastere a diverselor factiuni elitare, dar in cazul asta simplul fapt c-a fost nevoie de 5 ani de eforturi cumva izolate pentru realizarea mesajului exclude, zic eu, prezumtia de "aranjament cu target precis".
Din pdv temporal mai ales.

De aceea am si spus ca nu ma refer neaparat la clipul asta.
Monsieur Lefevbre poate fi foarte bine o persoana onesta, cu o minte ascutita si cu ceva imaginatie bogata (ma refer aici mai mult la cum a pus lucrurile in imagini, nu la intelesul clipului). Destule chestii pot fi puse cap la cap din diferite franturi si bucatele gasite ici colo, daca ai minte pentru asta.

Sigur, multi nu o sa priceapa foarte exact, altii or sa aiba interpretari proprii (vedem si aici pe forum), unii o sa considere asemenea realizari simple aiureli, altii nici nu o sa stie ca exista.
Chiar daca omul a avut o ideea buna si luminoasa sa zicem, ca si mesaj, este inca foarte putin pentru a produce un impact in noianul sau oceanul de informatii si dezinformari lansat de altcineva, si in care se scalda omenirea cu toate problemele ei.



abyss

Filmul e un amalgam de profetii antice precum si moderne. Ma intreb insa care e primul film I Pet Goat. Sau am inteles eu gresit ca ar mai fi fost o prima parte?

elena78

#93
Citat din: mr din  20 Iulie 2012, 17:33:52

Pana atunci trebuie remarcat faptul ca multe din simbolurile din acest clip nu apartin masoneriei sau altor organizatii secrete  (existand cu mult inaintea lor).

iti respect parerea insa nu sunt de acord cu ea........am o intrebare aparent nevinovata :esti sigur ca te-ai uitat cu atentie  la  acel clip  care se afla la inceputul  acestui articol ?? esti sigur ca cunosti  simbolurile  masoneriei  sau organizatiilor  oculte????repet  totusi  iti respect parerea insa nu sunt  de acord cu ea...

elena78

Citat din: mr din  20 Iulie 2012, 17:33:52
Astept cu interes dovezile, atunci cand vei putea sa le explici.
Pana atunci trebuie remarcat faptul ca multe din simbolurile din acest clip nu apartin masoneriei sau altor organizatii secrete  (existand cu mult inaintea lor). Religia, presupus pozitiva, inglobeaza o mare parte din aceasta simbolistica in biserici/catedrale,  ritualuri etc.
Poti revedea pasaje din topicul "Trezirea din negura dogmei", pentru informatii suplimentare.
Atasez cateva imagini ale statuii din fata Catedralei din Rothenburg ob der Tauber, Germania care are gravate simboluri presupus  crestine (intrucat aceasta catedrala face parte din Drumul Pelegrinilor).
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Stjacquescompostelle1.png
Ce parere ai? Ce/cine e satanic si ce/cine nu e?  :rainbow:

o alta intrebare tot aparent nevinovata  adresata tie domnule mr semnele ,desenul care se afla inscriptionat pe statuie  ,,are origini naturale sau artificiale,,??desenul   a fost facut  cand a fost creata statuia  de acelasi artist ?? sau a fost facut   de catre unul ,,intelept ,, care se plictisea  si  nu avea ce sa faca in un anumit moment  al zilei si a trecut la fapta   ca sa  dauneze  frumusetea statuii ???

mr

elena78, nu inteleg ce vrei sa spui prin "are origini naturale sau artificiale". Este o contradictie in termeni. Statuia nu poate avea origine naturala. Ea a fost creata. Deci, artificiala. Simbolurile, chiar daca nu sunt acolo de la inceput, au un nivel de oxidare asemanator cu cel al corpului statuii ceea ce denota un timp indelungat de existenta. Preotii care pastoresc catedrala banuiesc ca ar fi luat masuri pana acum daca era ceva in neregula pentru ca statuia se afla chiar la intrarea in catedrala si este privita de oricine. Dar cum nu este nimic in neregula... :wink:

Oricum, acesta este unul din multele exemple in care se poate demonstra uzanta crestinismului (fie catolic, fie ortodox) de aceste simboluri stravechi. Ptr cine are ochi sa auda si sa vada. De aceea nu cred ca ar fi oportuna continuarea discutiei in aceasta cheie, deja dezbatuta si cu alte ocazii. Si in plus, suntem off-topic!

M-am uitat de multe ori la clip. Si ma mai uit. Cunosc simbolistica, in general. Cunosc perspectivele din care se poate interpreta simbolistica. Inclusiv perspectivele de care se folosesc organizatiile oculte, ca parte asa-zis negativa, si biserica, ca parte asa-zis pozitiva. Si alte perspective, mai "libertine".

Abordarea ta in care unesti aceasta simbolistica straveche doar de o presupusa latura negativa si limitarea imaginii de ansamblu doar la aceasta perspectiva cu tente oarecum habotnice, nu ma poate lasa indiferent.
De aceea ti-am cerut argumente cu care sa-ti sustii atitudinea radicala. Dar tu ai raspuns cu alte intrebari.
Ai spus ca "s-a studiat acel clip pana nu s-a mai putut". Te rog sa prezinti aici, inainte de a sustine cu tarie o eticheta, acele concluzii rezultate in urma studiului.

Ai reusit sa parcurgi interviul luat de Alex Jones lui Louis Lefevbre?  Ce impresie ti-a lasat autorul acestui film?

P.S http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,3304.30.html
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Xanadron

#96
Citat din: @biss din  22 Iulie 2012, 00:58:43
Filmul e un amalgam de profetii antice precum si moderne. Ma intreb insa care e primul film I Pet Goat. Sau am inteles eu gresit ca ar mai fi fost o prima parte?
Mea culpa - la inceputul topicului am receptionat in graba background-ul povestii clipului si n-am mai putut edita prima postare, iar pe parcursul dezvoltarii discutiei am luat-o pe alte carari si-n unele analize s-a mentionat de fapt in treacat ca "My Pet Goat" (sau "The Pet Goat") e povestea pe care o citea marioneta cu IQ=90 G.W. Bush (dupa ce fusese anuntat ca Turnurile Gemene au fost lovite), in dimineatza zilei de 9/11/2001 unor puradei dintr-o scoala americana (povestioara-i in atasamente).
Nu s-a facut deci vreun clip "I, Pet Goat I".
Doar ca, evident, scena din scoala vizitata de Bush e prezentata "metamorfozat" la inceputul animatiei lui Lefevbre.

Bush's Seven Minutes of Silence

Interesanta e repetarea "in cor" impreuna cu elevii a cuvintelor "KITE... PLANE... HIT... STEEL... MUST" :-o (in loc de "Kite - Kit - Steal - Playing") si d-aici 1001 interpretari conducind spre un ritual satanic. :evil: Mai ales fiindca se observa cum coperta cartii din mainile lui Bush e PE DOS.
Problema-i oricum controversata si merita "sapaturi" mai serioase, desi nu vad ce-ar mai putea schimba post-factum.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

padme

Citat din: Xanadron din  20 Iulie 2012, 23:03:33
O fi "soft" musiu Loius Lefevbre, da' recunoaste si tu ca-i genial, draga padme - pe felia lui cel putin.
Tot logic vorbind acum, dac-ar fi fost la fel de bun si pe partea de marketing (ca sa nu-i zic "abureala" :lol:) chiar l-as fi suspectat ca-i si el "tras de sfori". :evil:  DAR NU-I. Cel putin asta cred io.

Cu agitatul :-D Alex Jones - cu mult mai putin independent decit LL, crede-ma - e ceva mai complicata insa treaba si mi-ar trebui citeva hectare de topic separat ca sa-mi expun argumentele. Nu doar vocea lui ca smirghelu' ar fi deci motiv de iritare, ci si modul destul de simplist (parerea mea) in care a abordat subiectul asta deloc facil, ca sa nu mai zic nimic de mania lui de-a nu lasa interlocutorul sa-si termine raspunsurile.

Asa ca mie tocmai Alex Jones mi-a parut si soft, si stiff in final. :-D
In orice caz e cumva justificata impresia ta de "soft" lasata de LL, intr-o lume in care agresivitatea gaunoasa e regula "succesului". :-P

M-am referit la faptul ca Lefevbre s-a dovedit a fi dezarmant de sincer si...corect, nu-mi vine acum cuvantul exact! Oricat a incercat Alex J. sa-l determine sa spuna ca animatia facea referire le Illuminati si alte simboluri, Lefevbre a ramas pe pozitie si a sustinut opinia lui cu privire la simboluri si ce a incercat el sa faca. La asta m-am referit ca a fost "soft" - ia sa fi inceput sa bata putin campii pe bucata pe care o dorea Alex jones sa vezi ca n-ar mai fost nici asta intepat, dar spre dezamagirea lui....nu s-a intamplat! Fac pariu ca s-ar fi asteptat la un interviu ceva mai agitat, sa fi zburat cuvinte si conspiratii in stanga si-n dreapta si cand colo... ata ete!


Citat din: Xanadron din  20 Iulie 2012, 23:03:33
P.S. Oricum n-am inteles asupra a ce anume "incerc sa atrag atentia" si nici pasajul cu "intotdeauna va fi cineva" - sa CE OARE? :roll:
...Dar macar ti-am raspuns la ce-am inteles. :wink:

Credeam ca s-a inteles din ce am spus mai departe: intotdeauna va fi cineva care nu va crede insusi autorul si va sustine ca animatia aia e cu totul si cu totul altceva. Daca te uiti ceva mai sus intelegi la ce ma refer!

Pe bucata de marketing n-are nici o nevoie, doar sa fi profitat de interviu,  la treaba pe care a facut-o se "vinde" singur....A fost preluata animatia pe varii site-uri, vad ca multi isi dau cu parerea...


mr

#98
La fel de sincer mi s-a parut si mie a fi Loius Lefevbre. Din multe puncte de vedere ii inteleg mesajul care a vrut sa-l transmita cu acest clip. Desi am o vaga impresie ca el face parte dintr-un grup care vede lucrurile in acest fel si el, cunoscand simbolistica si avand acest "skill" al graficii 3D, a fost cel mai in masura sa-l transpuna in acest film.

Iar acest grup isi doreste/intrezareste o noua ordine mondiala, dar de cu totul alta natura decat si-o doresc greii actuali ai sistemului.
Desi simbolistica generala este f des intergrata intr-o logica oarecum negativa (prietenii stiu de ce), clipul o foloseste din plin iar cheia de intelegere a mesajului face parte dintr-o paradigma pe care o inteleg doar putini.
Astfel, filmul are o eticheta negativa din start ptr simplul motiv ca foloseste simboluri pe care multi le vad doar in dreptul organizatiilor secrete, iluminatilor etc. Si cum tot ce e secret/discret provoaca reactii ostile, de respingere pare oarecum normala si o "satanizare" a clipului. Si mai ales daca baza de apreciere a simbolurilor se limiteaza doar la perechea simpla dumnezeu/satan.

De exemplu, simbolul zvastica, deriva din simbolistica centrului si reprezinta desfasurarea ciclului, curgerea timpului, o anumita etapizare a manifestarii intr-un anumit sens. Deci o reprezentare pozitiva, reala. Tot ce a ajuns astazi ca imagine din acest simbol antic, dupa ce a trecut prin epoca nazista, este o reprezentare extrem de negativa. Si aceasta reprezentare negativa domina si va domina mentalul colectiv intrucat sunt putini cei care considera ca trebuie sa caute mai inainte de perioada nazista intelesul acestui simbol.

Si de aici analogiile pot continua cu celeleate simboluri stravechi. Simplul fapt ca astazi sunt folosite si de organizatii oculte, din pacate, lasa sa razbata doar o lumina subiectiva si denaturata asupra intelesului lor real. Iarasi, importanta covarsitoare a intelegerii corecte cade pe umerii fiecarui individ in parte, pe capabilitatea lui de a se deprograma de proiectiile negative voit induse in mental de unii, si de felul cum lasa lumina din dotare sa il conduca spre descoperirea imaginii reale.
Dar, cum extragerea aurului implica manevrarea unei cantitati uriase de balast, asa si disponibilitatea cautatorului in a-si gasi "aurul" personal.

Modul in care este privit acest film ma coduce cu gandul la cuvintele scrise de Scarlat Demetrescu, in preambulul cartii sale "Din tainele vietii si ale universului". Speta este cam aceeasi:
"Iubite cititor, daca am putut face putina lumina în sufletul tau, ma voi simti fericit când voi fi sus. Dar daca cele scrise aici ti s-au parut visari sau fantezii, îti cer iertare ca ti-am tulburat ideile si ti-ai pierdut timpul cu citirea acestei carti.
Însa, îti afirm, în fata lui Dumnezeu, ca tot ce am scris nu e de la mine – caci si eu sunt un om ca orice om – ci sunt ideile, gândirea celor din lumea tacerii, din lumea luminii eterice.
Vor venii dupa mine altii, care vor semana idei si mai înalte, profunde si sublime. Ceea ce n-a, putut face eu vor face urmasii mei, caci asa e legea firii, legea evolutiei."

......
"Desigur, adevarurile descrise în acest tratat vor depasi întelegerea multimii. Numai entitatile spirituale evoluate le vor întelege, aprecia, sorbi cu nesat, pâna la ultima pagina. Cei care înca nu se ridica la nivelul acestor destainuiri, vor zâmbi, socotindu-le fantezii, rataciri ale unor minti bolnave. Acestora le recomand cu insistenta sa închida cartea si sa nu o mai citeasca, deoarece, într-adevar, le tulbura mintea si mersul vietii."

Bineteles, fiecare este in masura sa inteleaga ce vrea. Cu tot respectul cuvenit.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Xanadron

Binevenite si ultimele comentarii ale colegilor mr, padme sau kandaon, in ciuda "racirii" relative a noutatii topicului asta surprinzator de accesat.

Ma gindeam insa acum si la un gen de interpretare mai... primitiva :-D (pe masura IQ-ului lui G.W. Bush) a mesajului din simplista povestioara "The Pet Goat" citita pe 9 septembrie 2001 nu tocmai intimplator copiilor din scoala vizitata-n Sarasota / Florida - continui sa cred asta.

Mai clar: o capra (= Baphomet :evil:) e buna pe linga casa omului (= Umanitatii), chiar daca va roade si distruge tot ce intilneste.
Fiindca, atunci cind va calca hotii (calare poate p-un Blue Beam :star:) ea e mereu pe faza. :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

elena78


mr

#101
Loius Lefevbre, fie a integrat un simbol care se vrea transmis maselor prin mijloace media - si aici ar putea fi integrat el insusi in echipa care are ca sarcina propagarea acestui mesaj, fie a fost co-regizor la ultima parte din seria Batman - The Dark Knight Rises . Drapelul SUA (sau drapelele, pentru ca sunt cate doua, si in film si in clip - intamplare?) sfasiat nu poate simboliza decat o degradare a imaginii de locomotiva a democratiei a acestei natiuni, o decadere din postura de jandarm al lumii, o erodare a valorilor oamenilor liberi.
In clip-ul "I, pet goat II" drapelele au pe fundal un turn cu ceas. Aluzie simbolica la Big Ben? 8-)
Iar cine transmite aceste mesaje cred ca stie ce va urma. Roadmap-ul se deruleaza nestingherit.
O alta dovada de predictive programming? Vom vedea... :rainbow:
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

fiulploii

Citat din: mr din  04 August 2012, 12:03:34
..
Iar cine transmite aceste mesaje cred ca stie ce va urma. Roadmap-ul se deruleaza nestingherit.
O alta dovada de predictive programming? Vom vedea... :rainbow:
Sunt de acord cu tine @mr in sensul ca este ( ca e sub cincizeci  :lol: ) niste baieti care stie harta de drum . Asa a fost dintotdeauna , am putea zice . INSA , sa nu uitam ca harta nu este totuna cu terenul  :-D .
  Conform acelui program predictiv de care spui azi trebuia sa avem un guvern mondial  :-D oficial instalat in urma unor evenimente anume . Ori , vedem ca nu e asa, cel putin in realitatea noastra.
  Nu am acum posibilitatea sa gasesc alte fapte asemanatoare din Istorie insa eu personal, am tras o concluzie in privinta asta : planurile oculte nu se realizeaza la nivelul propus . De ce ? Habar nu am . Inclin sa dau dreptate celor care zic ca mai exista o forta necunoscuta noua, marele public.
  De fiecare data , ceva se opune realizarii prin diferite metode  :-D

mr

#103
Zic ca planul lor continua nestingherit, in sensul de perseverenta, deoarece si-au pus in practica suficient de multe puncte pana acum. Si de la 9/11 incoace tot ne arata: invazia Irakului, razboiul contra terorismului (fictiv), atentatele din marile capitale europene, criza economico-financiara. Si inca cate or mai fi pe lista lor de acum incolo...pana la statul fascist global.
Sunt de acord cu ideea ca exista o "forta" necunoscuta (cel putin deocamdata) care reuseste sa tina un curs mai "soft" al efectelor provocate de roadmap-ul "stapanilor". Poate, fara aceasta forta, eram demult exterminati. Dar, asa cum am mai spus mai demult, si aceasta forta are propriul sau roadmap, care se bazeaza pe cu totul alte scopuri de indeplinit si care cuprinde o zona cu mult mai extinsa decat interesele planetei Pamant.
Supraveghetorii cred ca intervin doar atunci cand parti din planul intunecatilor tind sa afecteze planul zonei, lasand totodata sa se "arda natural" karma negativa uriasa acumulata de umanitate...
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

fiulploii

Da, baietii rai sunt perseverenti si dovezi sunt peste tot in jurul nostru .
Si eu m-am intrebat de ce oare isi realizeaza totusi din planuri . Un raspuns posibil ar fi ca nimeni nu poate merge in locul nostru  :-D
Cat despre forta cealalta , am inglobat in concept mai multe aspecte particulare :
- o forta pur umana , organizata , gen asa-numita Fratie Alba. Care nu este unica pe pamant existand mai multe asemenea organizatii care nu e obligatoriu sa se si ajute reciproc. Fiecare isi vede de rasa lui .
- o forta non-umana insa pur terestra . Daca dau detalii (partial neverificate si partial neverificabile )o sa zica lumea sa postez pe siteuri SF  :-D
- o forta non-umana si non-terestra , ceea ce unii numesc Supraveghetorii desi in zona asta sunt multe aspecte complexe , depinde de nivelul vibrational la care se face analiza. In linii mari ar fi cei materiali si cei imateriali , evident ca din punctul de vedere uman.

Iar cireasa de pe tort suntem de fapt noi, cei 7 miliarde , socotiti atat ca suma cat si ca individualitate .
Ca un exemplu mic , fara referinte si linkuri : experimentul de la New-York ( parca  :roll: ) in care timp de nu stiu cate zile , un grup de oameni a meditat la pace iar rata criminalitatii s-a redus considerabil .Poate stie cineva mai multe si mai exacte despre asta  :-D
Cand s-a intrerupt experimentul , rata criminalitatii a sarit de media pentru acea perioada , probabil ca sa se compenseze oarece .
Totul aici si acum este orientat spre violenta si decadenta dar inca e bine . Pentru cat timp, nu stiu .
O sa vedem .

Toate cele de mai sus referitoare la acea forta trebuie tratate ca si posibilitati de existenta si nu ca fapte certe 100% . Exista ceva dovezi circumstatiale si multe altele atat de ambigui incat la o simpla prezentare a lor esti catalogat in cel mai bun caz un posibil scriitor de SF proaste.  :lol:

Parerea mea..