Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Clipul "I, PET GOAT II" by Heliofant - pareri

Creat de Xanadron, 09 Iulie 2012, 13:24:51

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mr

#75
Binenteles ca toate parerile se respecta. Si a colegului romulus si a ta, alx.

Caz se face pe acest subiect atat cat exista interes si preocupare din partea unor colegi (si a mea) pentru modul "simbolistic" in care suntem jucati pe degete de papusari (indiferent de nivel). Si acest lucru este real, chiar daca 80% din timp ne consideram, unii pe buna-dreptate, integri si neinfluientabili. Mintile noastre au nevoie si de momente in care sa lase garda jos. Abia atunci ne trezim cu nusce reclame in cap sau la market ne trezim brusc ca vrem un produs inutil. Si asta este doar un exemplu simplu.
Psihicul nostru are multe "brese", iar starea de constienta nu acopera decat o parte dintre ele, pentru un om normal. Pentru un om cu rigoare psihica, cultivat procentul breselor acoperite creste. Dar nu maxim. Zic asta pentru a elimina din start ipocrizia si falsa senzatie ca detinem controlul total.

Cu riscul de a ramane neseriosi in continuare, probabil, vom continua sa "aberam" pe acest subiect, apeland la rabdarea si ingaduinta voastra, a celor care aveti o opinie diferita substantial.


Citat din: elena78 din  18 Iulie 2012, 23:58:54
un lucru daca este pozitiv sau negativ il stabilesc prin  cautare ,scormonire, cercetare ..exista o vorba :Dumnezeu a spus :cere si ti se va da ,cauta si vei gasi ,bate si ti se va deschide,,..mare intelepciune-mister  exista in aceasta fraza ..
Poti preciza, pe baza celor spuse de tine mai sus, cum ai ajuns la concluzia ca acest video este satanic?
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Xanadron

Citat din: alx din  19 Iulie 2012, 08:51:28
Sa stii Romulus ca telepatia functioneaza,ba chiar foarte bine...parerea ta,expusa aici,este EXACT PAREREA MEA... ;D
Si imi pare rau ca nu-ti pot demonstra ca aveam un mesaj pregatit sa il postez aici,90% identic cu al tau,care incepea exact asa: "mai copii..." :D

   Sunt perfect de acord cu parerea ta,si cred si eu ca se face prea mult caz de o chestie de marketing pur...iti dai seama ce cautare va avea studioul ala,la momentul la care isi trece in CV un filmulet/doua de animatie,cu sute de mii/milioane de vizionari pe youtube?
  of course,only my opinion!    alx
Hmmm... la virsta ta de -1 an :-D deja ni te adresezi cu "mai copii"? Asteapta si tu sa-mplinesti macar 0 (zero) ani, alx! :lol:

Serios acum: sintem peste 7 miliarde pe planeta si fiecare cu "stolul lui de pasarele", care bineinteles trebuie respectate ca principiu.
La modul general vorbind (si offtopic, clar) ramin insa la convingerea ca mai putin de unu la mie sintem realmente preocupati de intrebari existentiale -  si implicit de raspunsuri/ipoteze serios documentate. Si raminem pina dam coltzu' prinsi fara scapare in increngatura ocupatiilor macinatoare de timp/viatza atit de bine puse-n scena de "sforari". :evil:
Incepind cu birocratia si terminind cu lupta pentru existentza atit de pervers si artificial ingreunata pentru cei mai multi dintre noi.

Ce-i drept, "pastorii" ne mai fragezesc cu cite-un Zirkus mediatic (Madonna sau gaina ei a mai nascut un pui viu parca :-D) sau teatru scurt politic in rarele pauze dintre crize si rezbeluri, vazindu-si intre timp netulburati de trebile lor murdare, detectabile mai ales prin semnalele simbolice nebuloase strecurate-n filme SF sau nu prea, picturi murale dubioase, edificii cu arhitectura criptica etc.

Ontopic acum: atunci cind (rareori, ca-n clipul asta cu Capra-Mascota) cineva incearca Decriptarea-Incriptarii, 8-) se mai intimpla cite-o partiala Trezire a... semi-bizonilor. Unii, rezombificati rapid, recad in uitare, dar altii continua scormonirea unor notiuni/teorii doar aparent inutile din pdv practic si-ncep sa constate cu placuta surprindere ca le-au scazut dioptriile cu care marsaluiau pina acum... chiori prin Gaza, :-D ca sa parafrazez un titlu cunoscut.

Si-atunci devin, zic eu, deja semi-eliberati din plasa Matrixului, strapung cumva crusta aparentzelor si nu mai sint prea preocupati nici macar de ex. de "marea dilema" daca OZN-ul filmat in Bucegi a fost avion, turbion sau TR-3B (repet, din nou offtopic poate: de ce ne-ar interesa DOAR asta si nu plasari mai profunde-n context?)

Revenind acum la "I, Pet Goat II": chiar daca o fi comandat taman de "sforari" cu schepsisul "testarii turmei", tot mi se pare extrem de util tocmai turmei.
Beheheeh - am zis! :-D

P.S. Draga padme, io-mi masor doar propria temperatura, ca m-am pricopsit de curind si c-o viroza.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mr

#77
Citat din: Xanadron din  19 Iulie 2012, 11:00:54
Si-atunci devin, zic eu, deja semi-eliberati din plasa Matrixului, strapung cumva crusta aparentzelor si nu mai sint prea preocupati nici macar de ex. de "marea dilema" daca OZN-ul filmat in Bucegi a fost avion, turbion sau TR-3B (repet, din nou offtopic poate: de ce ne-ar interesa DOAR asta si nu plasari mai profunde-n context?)

Revenind acum la "I, Pet Goat II": chiar daca o fi comandat taman de "sforari" cu schepsisul "testarii turmei", tot mi se pare extrem de util tocmai turmei.
Beheheeh - am zis! :-D
Pastrand aceeasi nota ne/serioasa, nu pot decat sa te aprob in ceea ce spui aici, colega Xanadron, considerand ca ai pus un mare punct pe i. Si anume acela al plasarii mai profunde in context a evenimentelor exterioare si vizibile. Normal ca la aparitia unui obiect neidentificat in raza vizuala ti se nasc multe intrebari. Cele principale se concentreaza pe identificarea obiectului si consuma cea mai mare parte din energia impulsului initital, atentia asupra intrebarilor de context slabind treptat pana la disparitie. In cele mai multe din cazuri...
Cred ca este mai important contextul (cauza) in care apare un fenomen paranormal sau un OZN (efectul) decat aparitia in sine si de aici nevoia de a cauta explicatiile, logica, sensul in context, fara a ignora importanta aparitiei.   :star:
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

zaharosu

nu stiu cat de folositoare va este acest video  in care este explicat de catre producatorul de la Heliofant pe nume Louis Lefebvre, la Alex Jones . :-)

Link video :http://www.youtube.com/watch?v=HE02vkq_XdI

Xanadron

#79
Citat din: zaharosu din  19 Iulie 2012, 20:28:03
nu stiu cat de folositoare va este acest video  in care este explicat de catre producatorul de la Heliofant pe nume Louis Lefebvre, la Alex Jones . :-)

Link video :http://www.youtube.com/watch?v=HE02vkq_XdI

Extrem de folositor material - multzam fain deci, colega zaharosu!
Mi-ai luat-o de fapt inainte :-D fiindca taman il descoperisem si eu (e de azi 19 iulie si are doar 8 vizionari). Era de fapt si timpul ca nea' Jones sa atinga si  tema asta, mai importanta decit cred unii.

E OK din punctul meu de vedere si faptul ca-l si VAD in fine pe genialul artist LL, care abia acum aflu (si nu doar eu probabil) la ce filme redutabile a mai colaborat pina acum.
Macar teoretic deci, ar fi putut avea banii :roll: necesari crearii lui "I, Pet Goat II" in regie proprie.

Revin oricum - insa abia dupa ce vad si partea a doua a interviului, gasibila aici (doar 5 vizionari deocamdata :-o):

http://youtu.be/a6-nndo-OlE
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

Inainte de analiza (personala a ) acestui clip sau a oricarui eveniment mai impresionant eu zic ca ar trebui sa avem in minte tema din subiectul dezvoltat de colega @Siberia
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4030.0.html

Si imi mentin parerea ca la JO de la Londra nu va fi un eveniment de tipul 9-11.

Xanadron

#81
Citat din: fiulploii din  20 Iulie 2012, 10:30:17
Inainte de analiza (personala a ) acestui clip sau a oricarui eveniment mai impresionant eu zic ca ar trebui sa avem in minte tema din subiectul dezvoltat de colega @Siberia
http://www.rufon.org/forum/index.php/topic,4030.0.html

Si imi mentin parerea ca la JO de la Londra nu va fi un eveniment de tipul 9-11.
Pai da, exact de plasarea mai profunda-n context a oricarui fenomen (legat cu mii de fire invizibile de alte "monade" pe planuri/substraturi la fel de nevazute) ne bateam gura p-aici si eu si mr, nu doar colegul nostru Platon. :-D

Inainte de orice evaluare a... orice cred insa ca mai ales ce-a vrut sa zica artistu' :-P trebuie totusi aflat mai intai - chiar daca destui critici din diverse domenii ajung sa puna-n mina/gura/pixul creatorilor doar fantasme proprii, fara sa-i intrebe pe autori in prealabil nici macar de sanatate.

Ontopic deci: Louis Lefevbre mi-a parut un tip plin de modestie si bun-simt, lasindu-l pe "atoatestiutorul" (ca-ntotdeauna) Alex Jones sa aiureze-n voie si, cu "canadeza" lui un pic dislexica, si-a vazut de linia unghiului sau de vedere.

Recunosc ca m-a surprins in primul rind durata enorma necesara crearii lui "I, Pet Goat II": 5 ani de zile! :-o (eu o apreciam la cel mult 2-3 ani). Pina la urma-i justificata insa, daca ma gindesc mai bine... :roll:
Perioada in care LL zice c-a dus (si-l cred) o "existentza monastica".

Mi-a placut apoi ca LL nu s-a dat "expert in Oculta" si n-a absolutizat interpretarea niciunei secventze (ex.: interpretarea posibil dual-polarizata a "ochiului atoatevazator" de pe fruntea Christului Cosmic).
Care, asa cum spunea si Sf.Ioan, apare-n clip ca fiind "botezat prin foc" :star: si nu prin apa. Nici vorba deci de vreun Anticrist satanic, :evil: ci doar de-o "remodelare" a unui Christ integrator in afara Dogmei, revenit (si retrezit si el "de Mai Sus" de fapt) ca sa ne usureze tranzitia spre starea de conexiune cu "Sursa" (= Soarele, Helios :star:) fara nevoia de intermediari (da-da, d-aia bortzosi cu anterie, celulare, limuzine si multe afaceri :lol:).

Am aflat insa si chestii "punctuale" - cum ar fi semnificatia inscrisului "LC"-ul de pe podeaua sahist-masonica, unde noi ziceam ca se metamorfozeaza-n "LO" sau in "unghi plus zero" si care de fapt era - in intentia lui LL, evident - un "0.1", adica simbolul reprezentarilor binare. :-P

N-are rost sa mai bat insa cimpii cu alte chestii (le aflati singuri din interviu) si inchei cu o concluzie valabila poate nu doar pentru mine: mi s-a confirmat din nou ca prima impresie conteaza si prezumtia de buna-credintza functioneaza deseori. :wink:

P.S. Si totusi, repetitivul simbol al "orbitei cu punct extern" detectat de @biss in diverse secventze, incepind cu sigla noului studio de animatie (si MAI ALES pe obrazul sting al papuselului Obama) n-a fost deloc lamurit.
Om afla-o insa si p-asta - poate pe 20.12.2012. :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Siberia

Citat din: Xanadron din  20 Iulie 2012, 11:16:01
P.S. Si totusi, repetitivul simbol al "orbitei cu punct extern" detectat de @biss in diverse secventze, incepind cu sigla noului studio de animatie (si MAI ALES pe obrazul sting al papuselului Obama) n-a fost deloc lamurit.
Om afla-o insa si p-asta - poate pe 20.12.2012. :-D

   Eu una raman la parerea ca face referire la Centrul Galactic si pozitia Pamantului  vazuta dintr-un anumit punct al observatiei.
   Tot clipul este presarat de imagina Centrului Galactic din care emana o unda ce traverseaza 4 dimensiuni (eu am numarat 4 dreptunghiuri) iar la finalul videoclipului, pentru o mai buna intelegere a unui eventual eveniment astronomic, in stanga se distinge si o coada de Scorpion. Propriu-zis, soarele se interpune peste planul Centrului Galactic, reprezentarea acestui eveniment fiind facuta prin ceea ce pare a fi o eclipsa.
   Sa nu uitam si semnificatia acelui Scharwze Sonne...  :wink:



   Apropos: a explicat domnul L.L. de ce lipseste secunda 7.27 din videoclip ?  Ca eu una n-am cum sa ascult interviul la munca... si munca imi ocupa tot timpul in ultima vreme :((
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Xanadron

#83
Nu, creativul LL n-a explicat destule chestii - motivul fiind insa, cred eu (iar partizan al "prezumtiei de nevinovatie") doar numarul si diversitatea simbolurilor atit de fluent asamblate-n doar sapte minute jumate.

Sau, si mai bine zis poate, in 5 ani - vedeti ce relativ e totul, inclusiv Maria Sa Cronos?!

P.S. Posibil sa fie implicat in "complotul simbolistic" 8-) si Centrul Galactic, dar personal ramin la convingerea ca implicarea Soarelui-Sol-Helios :star: a fost primordiala in intentia autorului de a-si decripta poate lui insusi unele (pre)viziuni proprii.

Viziuni ale caror angoase - de ce sa nu-l credem in definitiv? - a simtit ca trebuie sublimate iegzact prin transcederea-n animatia asta de exceptie, deloc nascuta-n urma unor impulsuri materialiste.

Zic si eu, na.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

elena78

Citat din: mr din  19 Iulie 2012, 10:21:20




Poti preciza, pe baza celor spuse de tine mai sus, cum ai ajuns la concluzia ca acest video este satanic?

Acel video este satanic  100%.. a fost studiat pana  nu s-a mai putut !!nu exista nici un simbol pozitiv acolo !! sunt prea multe simboluri  negative -masonice este plin! ,sunt prea multe coincidente ,prea multe dovezi care demonstreaza clar  ca  ne pregatesc pentru o noua ordine mondiala.. ,dovezile  care sunt acolo  cu timpul le voi explica in mod amanuntit..

zaharosu

               Elena78 ... inainte sa ne explici toate dovezile ,simbolurile negative si masonice din acest videoclip, as vrea sa te intreb tu cum ai fi realizat un videoclip de genu , bineinteles sa ai posibilitatea? Hai sa fim seriosi ca oricare dintre noi care avem habar cat de putin despre ce se intampla in lumea asta am fi realizat un video  asemanator .
               Deocamdata ceea ce a relatat producatorul este plauzibil(parerea mea), numai daca nu ne explici tu mai amanuntit.

kandaon

#86
Parerea mea, legata nu neaparat de acest clip (sau nu numai de el), ci la modul general legat de simbolismul uneori ciudat ce apare ici colo, e ca se transmit niste mesaje intre diverse factiuni sau grupari "din umbra".

Adica, cineva construieste un zgarie nori cu nu stiu ce forma ce simbolizeaza o chestie straveche din folclor, aia inseamna ca pe teritoriul ala stapaneste "secta djinului Ali Baba" sau a "inchinatorilor la Lilith".
In alta parte se pun niste simboluri pe primaria orasului sau se alege un logo cu o anume forma si simboluri pentru o banca sau organizatie. Aia inseamna ca aia fac parte din "ghilda adoratorilor lui Ra" sau a "servitorilor lui Jupiter" etc.

Gruparile astea fiind transnationale isi marcheaza astfel prezenta si "teritoriile" prin astfel de simboluri, indiferent de tara sau continentul unde se afla.

Uneori isi anunta intentiile prin chestii publice "profetice" (carti, filme, muzica etc), chestii ce se intampla mai apoi la un moment dat, de obicei, mai mult sau mai putin exact.

Astea (si simbolurile si "profetiile") le pot intelege unii care sunt la acelasi nivel al cunostintelor, care folosesc aceleasi "chei" pentru "citirea" unor anumite lucruri si stiu despre ce e vorba cand vad acele simboluri, fac parte din acelasi "club" sau au fost la aceeasi "scoala" unde s-a invatat aceeasi "limba".
Omul de rand nu prea pricepe mare lucru, majoritatea nici nu sunt interesati iar cei ce sunt nu prea au cunostintele necesare. Putini probabil ajung sa inteleaga ce si cum, si aia poate fi periculos (sau profitabil) uneori probabil.

Daca e asa, gruparile astea din umbra poate folosesc sistemul asta pentru a-si face anuntate celorlalti fie prezenta intr-o anumita zona fie vreo actiune viitoare, astfel incat sa stie lumea (adica celelate grupari) sa se pregateasca sau sa stea in banca lor.
Asta inseamna ca sunt factiuni diferite, fiecare actionand cat de cat mai independent si pentru ei ca si grup, existand o anume rivalitate cel putin pana la un punct.

Sau, mai sunt unii, altii, care ar fi cam dusmanii lor, si de asta comunica prin astfel de mijloace, sa nu fie interceptati si infiltrati.

Ceva in genul transmisiilor radio in al doilea razboi mondial, cand se transmitea de la radio BBC International de ex., pentru Franta si Olanda. Crainicul spunea ca joia viitoare, la ora 22, va fi difuzata muzica de Mozart.
Partizanii si spionii infiltrati in Europa stiau ca aia inseamna de fapt ca vor fi bombardate statiile radar de pe coasta, de bombardiere venind din directia ora 10, si ca un avion le va parasuta lor statii radio si arme intr-o zona numita cu ceva ce incepe cu M si se termina cu T sa zicem.

Crainicul insa habar n-avea ce a transmis el in realitate, scopul ascuns al anuntului, nici pilotii de pe bombardiere nu stiau ce misiune au pana nu primeau datele de zbor si nici spionii sau partizanii pana nu primeau coletul cu planurile de lupta si cu codurile de comunicare viitoare. Era cineva mai sus care ii coordona pe toti

Cam asa e posibil sa fie si cu simbolismele astea, dar habar n-am ce ar putea insemna de fapt, sau daca chiar e ceva in sensul celor spuse de mine, si nu e vorba decat de simple creatii artistice

mr

Citat din: elena78 din  20 Iulie 2012, 16:51:48
Acel video este satanic  100%.. a fost studiat pana  nu s-a mai putut !!nu exista nici un simbol pozitiv acolo !! sunt prea multe  simboluri  negative -masonice este plin! ,sunt prea multe coincidente ,prea multe dovezi care demonstreaza clar  ca  ne pregatesc pentru  o noua ordine mondiala.. ,dovezile  care sunt acolo  cu timpul le voi explica in mod amanuntit..
Astept cu interes dovezile, atunci cand vei putea sa le explici.
Pana atunci trebuie remarcat faptul ca multe din simbolurile din acest clip nu apartin masoneriei sau altor organizatii secrete  (existand cu mult inaintea lor). Religia, presupus pozitiva, inglobeaza o mare parte din aceasta simbolistica in biserici/catedrale,  ritualuri etc.
Poti revedea pasaje din topicul "Trezirea din negura dogmei", pentru informatii suplimentare.
Atasez cateva imagini ale statuii din fata Catedralei din Rothenburg ob der Tauber, Germania care are gravate simboluri presupus  crestine (intrucat aceasta catedrala face parte din Drumul Pelegrinilor).
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Stjacquescompostelle1.png
Ce parere ai? Ce/cine e satanic si ce/cine nu e?  :rainbow:
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Xanadron

#88
Citat din: elena78 din  20 Iulie 2012, 16:51:48
Acel video este satanic  100%.. a fost studiat pana  nu s-a mai putut !!nu exista nici un simbol pozitiv acolo !! sunt prea multe simboluri  negative -masonice este plin! ,sunt prea multe coincidente ,prea multe dovezi care demonstreaza clar  ca  ne pregatesc pentru o noua ordine mondiala.. ,dovezile  care sunt acolo  cu timpul le voi explica in mod amanuntit..
He-he-he, ti-am dat un "Like" doar fiindca ai reusit sa catalizezi atitea reactii interesante prin afirmatia ta hazardata (e doar parerea mea, no offence).

La modul general vorbind, ma deprima efectiv usurintza cu care se trece peste continutul postarilor (si implicit peste continutul interviului cu LL in cazul asta particular). Uite-asa se da insa cu bata-n balta :lol: atit de nonshalant. E posibil de fapt ca problema sa rezide si-ntr-o... prapastie a capacitatii de intelegere, fiindca nu doar din ce ne spune musiu Lefevbre ar trebui sa fim convinsi ca simbolurile-s expuse doar in scopul "trezirii" lui (si eventual a noastre) si nu al "aruncarii verde-n fatza" a vreunui plan diabolic :evil: de perspectiva.

Si o logica elementara proprie ar trebui sa ne zica deci acelasi lucru, mai ales ca perspectiva figurata-n finalul clipului nu mi se pare deloc sumbra, ci chiar dimpotriva - luminoasa la propriu si figurat. :star:

P.S. @ colegul kandaon: De acord cu argumentatia-n favoarea "simbolismului predictiv" sau ca marca oculta de recunoastere a diverselor factiuni elitare, dar in cazul asta simplul fapt c-a fost nevoie de 5 ani de eforturi cumva izolate pentru realizarea mesajului exclude, zic eu, prezumtia de "aranjament cu target precis".
Din pdv temporal mai ales.
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

padme

Degeaba incerci sa atragi atentia, Xanadron, chestia asta deja are efectul unui "bulgare de zapada". Tipul a avut o stare, apoi o viziune, apoi s-a apucat de lucru. Fac pariu ca in aia 5 ani au aparut schimbari de la partea initiala - evenimente au avut loc intre timp, etc si asta a fost rezultatul. Degeaba incearca si el sa explice, intotdeauna va fi cineva, de fapt Alex Jones chiar incearca sa-l determine sa spuna ca filmul de fapt e altceva! Am impresia ca tipul, LL, e prea "soft" pt Alex Jones :)))))))))