Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Probe stiintifice pentru anul 2012

Creat de extrateresru_ro, 08 Februarie 2008, 16:02:08

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lylyt_ice

 FRDC; cum adica dovezi concrete(?)...crezi ca se afla printre noi vreunul care a calatorit in timp pina in 2012, si are ceva poze sau filme pe care le poate pune aici pe forum ca dovada ptr. cei care sunt neincrezatori in profetii; biblice, mayase, sau alte surse....? Pina si starea vremii de maine este "probabila" si numai maine seara poti stii daca au nimerit-o mateorologii (cu toti satelitii lor, dau gresi de multe ori) !!!!!!!! :-D
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

FRDC

Buna,
prin dovezi inteleg ca odata cu afirmatia: In 2012 se termina calendarul maya as vrea si o sursa de unde sa luat informatia.
O sursa de absoluta incredere.

Una din fraze care face inconjurul lumi este: Timpul va ajunge la 0.
Datorita cresteri incepand din 1980 a rezonantei Schumann.... stiti povestea.

Acum intrebare? - de unde stiu "ei" ca aceasta rezonanta crestre ?

Dupa mai multe cautari gasesc asta: http://www.ncedc.org/ncedc/em.intro.html unde sunt date publice la masurarile aceastei rezonanta pana in 2004 si eu nu vad nici o crestere.

In sprijinul afirmatiei cu rezonanta ar putea sa stea o legatura catre o afirmatia facuta de NASA sau Pentagon , sau de ce nu catre un site stiintific care sa ocupat (se ocupa) de aceste masuratori.

In articole am observat intercaland cuvinte care nu au nici o legatura unele cu altele : NASA, maya, biblie.

Deci sa revenim. Aveti o sursa de incredere in care au aparut aceste "profetii" ?

PS: Pe net ieri am gasit un mare cotidian online care prezenta fatidicul 2012. In partea de jos a artcicolului era trecuta sursa: forumul RUFON

Serban M

#62
Citat din: FRDC din  06 August 2008, 10:17:13
Buna,
prin dovezi inteleg ca odata cu afirmatia: In 2012 se termina calendarul maya as vrea si o sursa de unde sa luat informatia.
O sursa de absoluta incredere.

Una din fraze care face inconjurul lumi este: Timpul va ajunge la 0.
Datorita cresteri incepand din 1980 a rezonantei Schumann.... stiti povestea.

Acum intrebare? - de unde stiu "ei" ca aceasta rezonanta crestre ?

Dupa mai multe cautari gasesc asta: http://www.ncedc.org/ncedc/em.intro.html unde sunt date publice la masurarile aceastei rezonanta pana in 2004 si eu nu vad nici o crestere.

In sprijinul afirmatiei cu rezonanta ar putea sa stea o legatura catre o afirmatia facuta de NASA sau Pentagon , sau de ce nu catre un site stiintific care sa ocupat (se ocupa) de aceste masuratori.

In articole am observat intercaland cuvinte care nu au nici o legatura unele cu altele : NASA, maya, biblie.

Deci sa revenim. Aveti o sursa de incredere in care au aparut aceste "profetii" ?

PS: Pe net ieri am gasit un mare cotidian online care prezenta fatidicul 2012. In partea de jos a artcicolului era trecuta sursa: forumul RUFON

fara suparare insa au fost multi ca tine pe aici,

nici cerul nu va poate fi sursa credibila asa ca mai bine te obisnuiesti cu ideea ca trebuie sa astepti pana la proba contrarie ca sa accepti ceva ;mai bine ai citi threadul de la inceput,altceva nu iti putem oferi  :-D

Fr0styan

timpul le arata pe toate  :aliendance:

LupinThe3rd

Citat din: FRDC din  06 August 2008, 10:17:13
Una din fraze care face inconjurul lumi este: Timpul va ajunge la 0.
Datorita cresteri incepand din 1980 a rezonantei Schumann.... stiti povestea.
Pai e simplu. Daca ai ramas corigent la fizica si apoi te-ai mutat la filologie si daca iti aduci aminte formala frecv=nr.de.evenimente/durata.de.timp poti deduce ca durata.de.timp=nr.de.evnimente./frecventa si cum iti aduci aminte vag ca daca ceva tinde la infinit inversul lui tinde la 0 deduci ca timpul deduce la 0. CIr faptul ca o rezonanta poate avea loc pe mai multe frecvente nu conteaza daca nu ai inteles capitolul respectiv din almanahele de fizica. ;)
Citat din: FRDC din  06 August 2008, 10:17:13
Acum intrebare? - de unde stiu "ei" ca aceasta rezonanta crestre ?
Nu stiu dar daca vrei sa construiesti o profetie, sa scoti o carte sa faci niste bani mai intinzi si tu de niste chestii care suna bine ;).
Citat din: FRDC din  06 August 2008, 10:17:13
Dupa mai multe cautari gasesc asta: http://www.ncedc.org/ncedc/em.intro.html unde sunt date publice la masurarile aceastei rezonanta pana in 2004 si eu nu vad nici o crestere.
Debukerule, masonule, reptlianule.
Citat din: FRDC din  06 August 2008, 10:17:13
In sprijinul afirmatiei cu rezonanta ar putea sa stea o legatura catre o afirmatia facuta de NASA sau Pentagon , sau de ce nu catre un site stiintific care sa ocupat (se ocupa) de aceste masuratori.
Vezi punctul de mai sus + NASA minte, Pentagonu' minte, Basescu minte, Tariceanu minte, Iliescu minte, profetia e adevarata. Ce tot intrebi de masuratori.!?
In articole am observat intercaland cuvinte care nu au nici o legatura unele cu altele : NASA, maya, biblie.
Citat din: FRDC din  06 August 2008, 10:17:13
Deci sa revenim. Aveti o sursa de incredere in care au aparut aceste "profetii" ?
ocupa) de aceste masuratori.
Esti nu enervant care te repeti. O sa ajungi un debuker sau un francmason.
Citat din: FRDC din  06 August 2008, 10:17:13
PS: Pe net ieri am gasit un mare cotidian online care prezenta fatidicul 2012. In partea de jos a artcicolului era trecuta sursa: forumul RUFON
E vara si vorba unui coleg francez, lumea e in vacanta si trebuie sa scrie si ei ceva si vorba unui coleg roman baga in perfuzii.


Citat din: Sirius13 din  06 August 2008, 10:27:42
fara suparare insa au fost multi ca tine pe aici,

Stai linistit ca inca sunt. Totul e sa stai bine la capitolul stablitate pshica. Matematica si logica al valori diferite de la individ la individ. Sa nute superi pe nimeni din cauza asta.


rebelfire

#65
Citat din: DepthOfField din  15 Februarie 2008, 18:02:36
Extraterestru_ro, deci poti sa-mi spui ce legatura concreta este intre dovezile stiintifice prezentate acolo, gandirile/scenariile pe care le face respectivul pe blog, si anul 2012, despre ale caror probe stiitifice spui ca sunt?

lylyt, nu am pretentia ca cunosc multe din cele spuse de tine in postul anterior, legate de sumerienii buni geneticieni, tribul dogon care stia despre Sirius A si B, constructorii de piramide si alte exemple stravechi care pentru tine sunt dovezi irefutabile si in afara de orice indoiala, de vreme ce pui pret pe ele.
Tare mi-e teama ca majoritatea sunt doar interpretarile "baietilor senzationisti" care au fost si sunt mereu prezenti, cei care reusesc mestesugit sa transforme  insecte banale in insecte supersonice, sau in nave extraterestre, cei care transforma o umbra a lui Phobos in umbra navei -mama, cei care transforma o coaja erodata intr-un bigfoot martian, cei care descopera mecanici cuantice studiind "nave extraterestre" in banale particule de space debris defocalizate poate chiar particule de urina ejectate din naveta (LOOL poate o sa revin cu asta), cei care prezinta la conferinte UFO imagini infrarosii ale sondelor petroliere de la orizont, cei care arunca cu farfurii in poieni si apoi cream un fenomen din asta, sau creeaza mituri din defecte de developare, cei care isi dedica toata viata fotografiind machete agatate cu ate si insistand ca sunt din Pleiade...
Interesant, tribul dogon stia exact ce e cu Sirius A si B. De fapt mai auzisem asta. Interesant e ca tribul ala probabil traia in corturi si nu stia ce sunt alea unde radio, sau mergea cu calu' in loc sa mearga si ei cu ceva mai rapid. Dar ce conteaza asta...important e ca cineva undeva a spus ca respectivii stiau de Sirius A si B, si asta e suficient ca dovada irefutabila in cercul nostru de gandire avangardista.
calendarul maias... l-au facut pana in 2012, dar n-au stiut sa supravietuiasca ca si popor.
Spui ca Nibiru a fost descoperita de curand... De unde se stie ca e chiar Nibiru cel legendar? Ca a zis-o un "baiat senzationist" pe undeva?
Tare mi-e teama ca inventam scenarii bazate mai cu seama pe presupusele explicatii nefondate, sau lipsite de simtul masurii, a unui sau altuia, si ele capata valoare de "dovada" doar pentru ca a fost citata reciproc (are rating) intre site-uri, forumuri sau cartile publicate de respectivii senzationisti. (asta este teoria propagarii impulsului informational initial si efectul de auto-amplificare in naivitatea maselor. Si cand zic naiv, o zic in sensul de nestiinta amestecata cu dorinta de senzational)

Deci tu spui ca nu sustii ca va fi ceva neaparat exact in 2012. Ok! Dar o gramada de topicuri tocmai asta spun, iar dovezile sunt aceleasi... a zis-o omu' preistoric, sau maiasu, sau a dedus "baiatu' destept" din popor privind si el noile descoperiri si pe care le-a "adaptat" cum s-a priceput si el mai bine (sau prost) la teoria cu 2012.

bun, revenind... absolut ON-topic la acest topic.. Pana la urma intram in vreo centura fotonica in 2012, si daca da, unde e dovada? (pentru ca ce spune d-nul blogger, care a prezentat poate cel mai clar samburele informational de unde deriva toata tevatura cu aliniamentul galactic si zona de maxima energie, este doar superficialitate derivata din lipsa intelegerii unor parametri importanti la care TREBUIA sa-si raporteze rationamentul, adica dimensiuni, distante si viteze. Vrei sa intelegi incomensurabilul aparent? pai nene, adu-l intr-un sistem de masura si apoi judeca-l, ca altfel ies numai "perle" de umplut forumuri ! )

Ciuciulete...intrebare intrebatoare: de unde stii tu ce s-a intamplat cu mayasii si ca nu au "supravietuit"...?Nu au supravietuit...la ce Ciuciulete?Stii ceva si nu ne spui? Sau..crezi ca s-au evaporat si au murit asa...Stiai cumva ca mayasii, au disparut subit intr-un moment dat al istoriei si ca au lasat in urma lor cetati infloritoare in niste zone in care veau conditii din abundenta?stii ca acei mayasi au facut de exemplu sosele care rezista pana azi, desi o sosea americana - c sanu mai vorbesc romaneasca necesita reparatii la cel mult 5 ani?au lasat sistem de canalizare si irigatii mai performante ca cele de azi la nivelul lor de ATUNCI? Ca au fost cei mai tari stabilind un calendar cu erori minime..de unde stiau ei atata astronomie? Vezi ca..nu i-a ajutat stiinta din vremea lor Ciuciulete...tribul Dogon, da, exista si chiar a uimit lumea prin ce stie..spusa de oamenii de stiinta, (robert Charroux de pilda, unul din ei), vezi, ca se intampla si fara stiinta ta? spui ca mayasii  nu au supravietuit...de unde stii tu ca din diverse motive inexplicabile ptr noi, nu au disparut intr-o alta dimensiune sau ...sub pamant,a, stai ca tu nu crezi in teoria cu Shamballa si grotele din America centrala si de sub Matto Grosso si nici de sub muntele Shasta din California...De ce au disparut ei?e..cam greu ptr noi, cei cu stiinta atat de "avansata" sa deducem..mersi ptr rabdare


"Un intelept daca nu poate face ceva constructiv mediteaza, un prost insa, arunca cu piatra" doamne, da-mi mereu puterea de a fi cu mintea lucida si a realiza cat sunt de limitat fata de tine.." Rebelfire

DepthOfField

Citat din: rebelfire din  14 Septembrie 2008, 18:24:10
Ciuciulete...intrebare intrebatoare: de unde stii tu ce s-a intamplat cu mayasii si ca nu au "supravietuit"...?Nu au supravietuit...la ce Ciuciulete?Stii ceva si nu ne spui? Sau..crezi ca s-au evaporat si au murit asa...Stiai cumva ca mayasii, au disparut subit intr-un moment dat al istoriei si ca au lasat in urma lor cetati infloritoare in niste zone in care veau conditii din abundenta?stii ca acei mayasi au facut de exemplu sosele care rezista pana azi, desi o sosea americana - c sanu mai vorbesc romaneasca necesita reparatii la cel mult 5 ani?au lasat sistem de canalizare si irigatii mai performante ca cele de azi la nivelul lor de ATUNCI? Ca au fost cei mai tari stabilind un calendar cu erori minime..de unde stiau ei atata astronomie? Vezi ca..nu i-a ajutat stiinta din vremea lor Ciuciulete...tribul Dogon, da, exista si chiar a uimit lumea prin ce stie..spusa de oamenii de stiinta, (robert Charroux de pilda, unul din ei), vezi, ca se intampla si fara stiinta ta? spui ca mayasii  nu au supravietuit...de unde stii tu ca din diverse motive inexplicabile ptr noi, nu au disparut intr-o alta dimensiune sau ...sub pamant,a, stai ca tu nu crezi in teoria cu Shamballa si grotele din America centrala si de sub Matto Grosso si nici de sub muntele Shasta din California...De ce au disparut ei?e..cam greu ptr noi, cei cu stiinta atat de "avansata" sa deducem..mersi ptr rabdare

Citatde unde stii tu ce s-a intamplat cu mayasii si ca nu au "supravietuit"...?Nu au supravietuit...la ce Ciuciulete?Stii ceva si nu ne spui? Sau..crezi ca s-au evaporat si au murit asa...
Ce "stil" ai, Rebelfire...
Da, pe topic s-a discutat, si nu eu am afirmat, ia citeste tu cu atentie topicul... ca mayasii cu toate cunostintele lor avansate (si deci calendarul lor ultra-precis care se termina in 2012) nu au reusit sa se salveze ca natie puternica in fata istoriei... si au decazut sau au fost absorbiti de istorie...dar nu complet...
CitatThe Maya peoples never disappeared, neither at the time of the Classic period decline nor with the arrival of the Spanish conquistadores and the subsequent Spanish colonization of the Americas. Today, the Maya and their descendants form sizable populations throughout the Maya area and maintain a distinctive set of traditions and beliefs that are the result of the merger of pre-Columbian and post-Conquest ideologies (and structured by the almost total adoption of Roman Catholicism). Many different Mayan languages continue to be spoken as primary languages today;
m-am uitat putin pe wikipedia (scuze, daca folosesc aceasta "josnica" :-D sursa de informatii), si de fapt, vad ca civilizatia Maya nu a disparut neaparat brusc si inexplicabil, ci s-ar putea sa fi depasit capacitatea zonei de a-i sustine economic, sau o seceta prelungita de vreo 200 de ani le-a pus capac.... apoi au venit conchistadorii spanioli si i-au cam asimilat/cucerit...Si de fapt nu au disparut, ci continua si azi sa traiasca oameni provenind din acea civilizatie. Citeste aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Maya_civilization   si  http://en.wikipedia.org/wiki/Maya_peoples

Citattribul Dogon, da, exista si chiar a uimit lumea prin ce stie..spusa de oamenii de stiinta, (robert Charroux de pilda, unul din ei), vezi, ca se intampla si fara stiinta ta?
Da, Robert Charroux a fost citez: "Charroux was a pioneer of the pseudoscience of ancient astronauts, " si s-a ocupat cu literatura de fictiune mai la inceputuri. Sursa, aceeasi "parlita de" wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Charroux   omul a avut un talent mare, pe care si l-a exploatat: a fost un bun scriitor. Ca fapt divers, insasi Von Daniken s-a inspirat din el, si era sa fie acuzat de plagiat...

Citat din: rebelfire din  14 Septembrie 2008, 18:24:10
de unde stii tu ca din diverse motive inexplicabile ptr noi, nu au disparut intr-o alta dimensiune sau ...sub pamant
da, bine...  bine ca stii tu!  :-D nu-mi zice de a 4-a dimensiune, ca vad ca toate misterele acolo se duc!
David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

rebelfire

Citat din: DepthOfField din  14 Septembrie 2008, 20:40:46
Ce "stil" ai, Rebelfire...
Da, pe topic s-a discutat, si nu eu am afirmat, ia citeste tu cu atentie topicul... ca mayasii cu toate cunostintele lor avansate (si deci calendarul lor ultra-precis care se termina in 2012) nu au reusit sa se salveze ca natie puternica in fata istoriei... si au decazut sau au fost absorbiti de istorie...dar nu complet...m-am uitat putin pe wikipedia (scuze, daca folosesc aceasta "josnica" :-D sursa de informatii), si de fapt, vad ca civilizatia Maya nu a disparut neaparat brusc si inexplicabil, ci s-ar putea sa fi depasit capacitatea zonei de a-i sustine economic, sau o seceta prelungita de vreo 200 de ani le-a pus capac.... apoi au venit conchistadorii spanioli si i-au cam asimilat/cucerit...Si de fapt nu au disparut, ci continua si azi sa traiasca oameni provenind din acea civilizatie. Citeste aici: http://en.wikipedia.org/wiki/Maya_civilization   si  http://en.wikipedia.org/wiki/Maya_peoples
Da, Robert Charroux a fost citez: "Charroux was a pioneer of the pseudoscience of ancient astronauts, " si s-a ocupat cu literatura de fictiune mai la inceputuri. Sursa, aceeasi "parlita de" wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Charroux   omul a avut un talent mare, pe care si l-a exploatat: a fost un bun scriitor. Ca fapt divers, insasi Von Daniken s-a inspirat din el, si era sa fie acuzat de plagiat...
da, bine...  bine ca stii tu!  :-D nu-mi zice de a 4-a dimensiune, ca vad ca toate misterele acolo se

Esti tare Ciuciulete,te respect ptr incapatanarea ta de a aduce dovezi rationale...ai si tu dreptate pe undeva..
"Un intelept daca nu poate face ceva constructiv mediteaza, un prost insa, arunca cu piatra" doamne, da-mi mereu puterea de a fi cu mintea lucida si a realiza cat sunt de limitat fata de tine.." Rebelfire