Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Intalniri cu ,,fata padurii", OZN-uri, rapiri, etc.

Creat de jean, 05 Iulie 2014, 18:45:42

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jean

Legaturile dintre fenomenul OZN si folclor au fost puse in evidenta inca demult, de numerosi ufologi, incepand cu cercetarile lui Jacques Vallée sau Thomas Ed. Bullard.
Un caz romanesc interesant, din aceasta categorie, in care rapirile OZN se imbina cu elemente ale credintelor populare, este cel al lui DB. Cazul este descris in revista Magazin de domnul Dan Farcas. Este impartit pe trei articole si probabil va mai continua. Am citit aceste articole si cazul este destul de interesant din punctul meu de vedere daca reusim sa privim dincolo de povesti. Merita citit.
DB s-a nascut in 1968 si a crescut in satul Craciunesti, din judetul Maramures, sat aflat la circa 9 kilometri est de Sighetu Marmatiei, aproape de Tisa, care face acolo granita cu Ucraina.
Mai multe puteti citi pe magazin, Domnul Farcas face o descriere destul de completa.
http://www.revistamagazin.ro/content/view/11065/4/
Ce crede DB despre aceste aparitii, citat:
DB este ferm convins ca toate intamplarile, cele prin care a trecut el si cele de care se povesteste, sunt manifestari ale unei civilizatii superioare noua ,,care exista paralel cu noi si despre care socot ca ne monitorizeaza, adica ne poarta de grija si nu prea ne lasa ca sa facem toate prostiile cate le-am putea face... Ei sunt chiar in mijlocul nostru si au astfel de veghetori...". El considera ca fiintele cu care s-a confruntat sunt ,,acea rasa extraterestra" descrisa in literatura ufologica ca ,,inaltii blonzi", despre care ,,se spune ca este rasa cea mai benefica". Si VB, mama lui DB, e de parere ca ,,Eu m-am gandit ca fata aia, de buna seama, e de la extraterestri" odata ce si ea a vazut ca ,,a coborat din farfuria ceea". Dar pentru DB extraterestrii nu inseamna neaparat fiinte venite de pe o alta planeta ci poate dintr-o alta realitate.

Aceasta este si parerea mea  si sunt de acord cu cele spuse mai sus.
Si batanii din satul natal vorbeau de dansurile si cantecele unor femei frumoase in padurea de langa sat. Nu era bine sa le vezi si sa le auzi cantand. Pacat ca la vremea respectiva nu eram in tema si nu am cerut mai multe detalii.
Adevarul este dincolo de noi