Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Legaturi catre stiri interesante!

Creat de jackie28t, 12 Iulie 2006, 01:12:37

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

panta_rh_ei

#3315
Sunt de acord cu ce se spune în primul comentariu la articol. Chiar așa am învățat la școală: materialul genetic este dispersat în nucleu sub formă de cromatină și doar în timpul diviziunii celulare se organizează sub formă de cromozomi. De aia se și studiază cu dificultate; trebuie surprinși în metafaza diviziunii celulare. Ca formă și dimensiuni sunt diferiți, mai lungi , mai scurți, cu brațe inegale, funcție de poziția centromerului iar forma este aproximativ asemănătoare lui "x" dar pentru facilitarea studiului trebuia să i se dea un nume (formei).
Nenii ăștia de la descopera.ro ar trebui să fie mai atenți când scriu.

Și: Perry nu se trage din vestitul ,,Adam genetic". De fapt, cromozomul lui Y este atât de deosebit de celelalte încât strămoşii lui s-au separat de toţi ceilalţi acum aproximativ 338.000 de ani.
Citeam undeva că anunnaki au aterizat aici în urmă cu vreo 400.000 de ani deci...Dl Perry a pastrat puritatea Y-ului anunnakian. Zic și io, că altfel cum?
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

acme

Curiosity a gasit apa pe Marte. Mai exact a extras 1 litru de apa din 0,03metri cubi de sol.





http://www.sciencemag.org/content/341/6153/1475
We're born alone, we live alone, we die alone.

lylyt_ice

Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

kenjiro

The European Union Times relateaza ca un nou raport intocmit de Agentia Spatiala Federala ( (Roscosmos) afirma ca C/2012 S1 ISON a facut o serie de ""ajustari orbitale inexplicabile"" in apropierea planetei Marte si se pare ca aceasta cometa se aliniaza cu Phobos, unul dintre cei doi sateliti naturali ai acestei planete. Astrofizicianul rus Iosif Slovski, sustinea in 1959 ca Phobos este gol in interior si prin urmare este un satelit artificial.

Sursa :
http://terraencyclopedia.org/2013/09/27/misterul-cometei-ison/


Cum adica ""ajustari orbitale "" ? Doar no fi
cometa aia controlata inteligent ?

roxaline

Multumesc mult @mm si @Arhanghelul.

So .. ar trebui sa cred fara sa clipesc urmatoarele:

- din 1961 SUA nu a mai investit / actualizat / modernizat sistemul cu pricina.
- 52 de ani SUA a fost cuminte si nu si-a actualizat tehnologia nici macar dupa evenimentul "Moon" cu toate descoperirile de atunci , nici pe tot parcursul "cold war"si nici dupa toate UFO reports. Au stat si s-au plans de lipsa de bani, au cersit la surzi si cam atat ... timp de 52 de ani!
- SUA o sa stea 7 ani "blind and hapy" pana cand se "instaleaza sistemul nou".
- actuala "inchidere" pentru 7 ani este o mare operatiune de convingere a Congresului si a dragalaselor comitzii pentru a primi mai multi bani.

Nu'  sh de ce dar nu reusesc sa inghit aceste "unghiuri de vedere". POate pentru ca este dupa midnight sau poate pentru ca sunt prea ascutite. Nu am idee .. dar am greutati. Sunt si eu mica si nu pot "inghiti " 'aste chestii.

Chiar daca nu reusesc "sa inghit" povestea .. nu cer ajutor pentru asta; ma multumesc cu spranceana ridicata si astept. Ma intrebam daca astept "sa le cada-n cap albastrul cerului asa pe loc" si recunosc ca este teribil de ispititor [ emoticon cu innocent angel smile ]  :rainbow:

Versuri de la: http://www.versuri.ro/





"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

StarDust

În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Xanadron

Dupa "Mars One", :martiansad: un alt proiect (la fel de fantasmagoric, zic eu) de calatorie... fara intoarcere spre Europa, satelitul lui Jupiter:

http://www.gizmag.com/objective-europa/29132/?utm_source=Gizmag+Subscribers&utm_campaign=b8b55c7b4e-UA-2235360-4&utm_medium=email&utm_term=0_65b67362bd-b8b55c7b4e-90650205

Extras: "This is different from the Mars One idea of sending volunteers to the Red Planet as colonists without a return ticket, and paying for their upkeep by featuring the settlers on a reality show. Objective Europa appears to be purely self-sacrifice in the name of science."

Auziti voi dracovenie de idee :evil: - astronautii-sinucigasi voluntari or sa fie recompensati :roll: prin aparitia intr-un Reality-Show. :lol:
...Punem pariu c-or sa apara totusi destui amatori?!
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Aliosa


fiulploii


roxaline

"Disbelief in magic can force a poor soul into believing in government and business." ― Tom Robbins

classic

Site-ul NASA (www.nasa.gov, Administraţia Naţională pentru Aeronautică şi Spaţiu a SUA) a fost desfiinţat, iar agenţia urmează a fi închisă.
NASA se află pe lista instituţiilor şi serviciilor federale care urmează a fi închise după ce, la 1 octombrie, Congresul SUA nu a reuşit să cadă de acord asupra proiectului de buget pentru anul 2014, determinând intrarea guvernului federal într-un blocaj parţial.

http://www.space.com/23014-nasa-government-shutdown-effects-obama-statement.html
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

lylyt_ice

Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

alx

#3327
Citat din: classic din  02 Octombrie 2013, 19:24:24
Site-ul NASA (www.nasa.gov, Administraţia Naţională pentru Aeronautică şi Spaţiu a SUA) a fost desfiinţat, iar agenţia urmează a fi închisă.
NASA se află pe lista instituţiilor şi serviciilor federale care urmează a fi închise după ce, la 1 octombrie, Congresul SUA nu a reuşit să cadă de acord asupra proiectului de buget pentru anul 2014, determinând intrarea guvernului federal într-un blocaj parţial.
Ma intreb oare...ei chiar cred ca-i crede cineva? Adica eu inteleg ca nu mai ai bani pentru aia 18000 de...angajati,da pot sa presupun ca un domeniu pe net ti-ai putea permite sa platesti,macar asa,pentru nostalgici...
   Apoi,in buna traditie amerigana,astia cand renunta la ceva,se poate trage o singura concluzie : acel "ceva" e deja invechit,si nu mai prezinta importanta pentru ei,pentru ca au deja "altceva" pregatit...
  Ca sa nu mai vorbim de faptul ca nu am vazut nicaieri sa pomeneasca ce vor face cu purcoiu ala de angajati,mare parte dintre ei cu specializari care nu se mai regasesc in nici un alt domeniu de activitate...oare ii exporta in China?

   Si in final,ultima intrebare pe seara asta:cumva nenea ala de la WH,care nu prea are acte de nastere valabile si reale,s-o fi hotarat impreuna cu semenii lui ca a venit momentul "intunericului" pentru populatia mai putin..."luminata" a acestui glob...terestru?
  Ziceam si io...n-am dat cu paru! :?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

acme

Nu e vorbs ca nu au bani de domeniu (ala nu e inchiriat cu ziua). Nu mai au bani sa plateasca oamenii care il intretineau.
We're born alone, we live alone, we die alone.

lylyt_ice

Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?