Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Tehnici de accesare a memoriei astrale

Creat de Grifon, 18 Iulie 2017, 10:04:31

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Grifon

Se impune totuși o precizare - sau, mai bine zis, o diferențiere.
Accesarea memoriei transcendente nu e acelasi lucru cu OBE. Nu necesită "desprindere", si prin urmare nu implică nici riscurile (reale) evidențiate de dl.@Gânditorul. E vorba doar de a conecta cele două memorii, de a primi niște input -uri din zona...astrală.
E drept că numitorul comun sunt tehnicile pregătitoare (" setarea" minții în postura receptivtății), dar ulterior nu mai e vorba de acelasi lucru.
Se pot face extensii paralele ale discuției, însă mi-ar place să nu uităm de unde am plecat.

Revenind la tehnicile discutate, trebuie să menționez că unul din cele mai sigure indicii ce ne pot atesta valabilitatea practicii este intensitatea percepțiilor. Desi scurte, si la început abia fulgurante, impresiile veritabile din "cealaltă" memorie devin, după oarece exersare, foarte ...vii, foarte...pătrunzătoare (e chiar greu să le definesc în termeni obișnuiți).
Cine le-a mai avut (precum le-am avut si eu) stie exact la ce mă refer. Imaginile receptate sunt cumva ...încărcate cu simțire, nu precum cele pe care le vedem în mod cotidian. Aceste simțiri generează chiar o tulburare - aspect care, în lipsa antrenamentului mai îndelungat, contribuie si el la pierderea flash-ului. Fiorul resimțit ne "scoate" din meditația receptivă, aducându-ne un soi de "tresărire" lăuntrică, involuntară - ce nu poate la început fi combătută.

Dar aici e relativ...poate doar eu am avut asemenea specific...

abyss

Si eu resimt acel fior-reflex. E mai mult o uimire copilărească de care nu scap.

Grifon

La problema aceasta, din păcate, n-am putut găsi soluții.
Mintea e cea care "tresare", surprinsă fiind de receptarea a "ceva" din afară. Si ca si cum n-ar fi destul, nu doar că "tresare", dar apoi se repede, aproape instantaneu, să ia noutatea la disecat...firește, evaporând-o...
S-ar putea dezvolta o obișnuință de a depăși "tresăririle", dacă am avea mai des asemenea flash-uri. Din nefericire însă, ele sunt atât de rare (cel puțin la mine) încât pur și simplu nu am când să dezvolt vreun antrenament....
Și nici nu se repetă. Niciodată nu am avut aceleași viziuni - chiar dacă, oarecum, unele au fost înrudite.

E ca și cum am viziona frame-uri disparate (si f.f. scurte) dintr-o " rulare" (pe care o putem doar prezuma a fi mai amplă"). Nu putem ști nici dacă aceste frame-uri sunt din acelasi "film" sau din "filme diferite".
E clar că recepția poate fi îmbunătățită - dacă nu până la un " tot", măcar până la prelungirea momentelor (așa încât flash-urile să crească, să zicem, până a fi secvențe...)

Însă, repet, n-am reușit (încă) extinderea performanței.

abyss

#33
Xperyens, genul acesta de postare este încadrabilă la cosul de gunoi. Ca să nu mai zic de atacuri la persoana. Mai lasă te de ALCOOL când postezi. Preferabil definitiv fiindca..... riști să devii fascinant de ridicol.
Ps . Asta e prima avertizare!

Aseneth

@ Guest : Nici o sticla.

@toata lumea care vrea memorie astrala: Exista varianta sa va amintiti din experientele anterioare sau ulterioare si unele dintre ele sunt atat de socante incat nu mai puteti sa vedeti din nou lumea asa cum este? Aveti creierul si psihicul destul de puternic pentru a ramane voi insiva?

fiulploii

Deși eu nu vreau memoria astrală  :lol: sunt de părerea exprimata in poza atașata . E perfect adevărat ce zici , cei care uita ca totul e o iluzie e foarte posibil sa ajungă dilii in cazul mediu, in cel extrem depărtat e moartea.

Grifon

Citat din: Aseneth din  29 Iulie 2017, 16:03:54.
@toata lumea care vrea memorie astrala: Exista varianta sa va amintiti din experientele anterioare sau ulterioare si unele dintre ele sunt atat de socante incat nu mai puteti sa vedeti din nou lumea asa cum este? Aveti creierul si psihicul destul de puternic pentru a ramane voi insiva?

Întrebări importante, stimată @Aseneth. Există, neîndoielnic, riscul ca actualizarea unei vieți precedente să bulverseze maximal psihismul actual, încărcându-l cu moștenirea traumatică a unor experiențe urâte (poate chiar extreme).
Acesta e și motivul pentru care există "separarea" memoriilor (sau compartimentarea lor, pe paliere diferite de conștiență)
Eu nu am ajuns, precum am menționat, la "lecturi" ample - ci doar la scurte sclipiri (unele chiar...scurtissime). Însă, admit...de vreme ce până si simplele fulgurări mi s-au părut intense si "încărcate" cu trăire...ansamblul integral poate, în anumite condiții,  da peste cap actuala conștiență.
----------------------------

Stimate domn @Guest....
Dacă tot vorbim de bulversări, nu mă pot împiedica să vă constat a fi o persoană... tulburată. Prin urmare, vâ voi lăsa în pace, asigurându-vă de întreaga mea compasiune.

abyss

Citat din: fiulploii din  29 Iulie 2017, 17:43:29
Deși eu nu vreau memoria astrală  :lol: sunt de părerea exprimata in poza atașata . E perfect adevărat ce zici , cei care uita ca totul e o iluzie e foarte posibil sa ajungă dilii in cazul mediu, in cel extrem depărtat e moartea.
Ce legătură are cu subiectul in discuție ?

fiulploii

Citat din: abyss din  29 Iulie 2017, 23:53:55
Ce legătură are cu subiectul in discuție ?

Nici una , vreau doar să spariu lumea doritoare de exotism  :lol:
Adevarul e ca din punct de vedere creștin acest subiect este o erezie, o rătăcire iar daca aceasta sămânță exista in creierul practicantului atunci omul se dilește puțin sau chiar moare. In cazul cel mai fericit are impresia ca primește mesaje de la partea luminoasa numai ca, demonii adesea îmbracă haina îngerilor , zice .. casta preoțească .

Binele si răul nu exista decât numai la nivelul adumbrit al lui 3D insa suntem atat de pătrunși încât credem ca suntem 3D.
Părerea mea si atat .

abyss

#39
Iarăși te intreb , ce treaba are acest off topic practicat in mod repetat cu subiectul in cauză ?
  Aveti la dispozitie alte zone de discuție liberă cum ar fi "comentarii libere" si altele sau mai poti iniția un subiect de tip hibrid , chestiune acceptată pana acum unde poti detalia, dezvolta rwpercursiunile negative ale acestui demers de accesare a memoriei astrale. Chiar te rog să procedezi in acest sens. Dar nu mai diluati acest subiect.
Multumesc.

Later Edit: - Voi incerca o varianta extinsa cu mai multe "usi" pe etaje descrescatoare. O singura usa pare a nu se sincroniza prea bine pe tinta temporala, sau ceva de acest gen. Voi incerca in viitor dupa mai multe teste, sa pun pe fiecare usa cate -100.000 de ani. Intru si vad ce este. Probabil si teoretic deocamdata...daca nu am fost pe undeva nimic nu va aparea. Tzinta mea principala se afla undeva cu aproximativ 1 milion de ani in urma.
  Am speranta ca in acest fel, sa reusesc pe cat posibil a localiza temporal "flashurile".

@Aseneth
"@toata lumea care vrea memorie astrala: Exista varianta sa va amintiti din experientele anterioare sau ulterioare si unele dintre ele sunt atat de socante incat nu mai puteti sa vedeti din nou lumea asa cum este? Aveti creierul si psihicul destul de puternic pentru a ramane voi insiva?"
Raspunsul meu este DA.  :-)

Grifon

#40
Citat din: abyss din  30 Iulie 2017, 14:26:41
Later Edit: - Voi incerca o varianta extinsa cu mai multe "usi" pe etaje descrescatoare. O singura usa pare a nu se sincroniza prea bine pe tinta temporala, sau ceva de acest gen. Voi incerca in viitor dupa mai multe teste, sa pun pe fiecare usa cate -100.000 de ani. Intru si vad ce este. Probabil si teoretic deocamdata...daca nu am fost pe undeva nimic nu va aparea. Tzinta mea principala se afla undeva cu aproximativ 1 milion de ani in urma.
  Am speranta ca in acest fel, sa reusesc pe cat posibil a localiza temporal "flashurile"

Hm, domnule @abyss, d-ta ești ambițios, nu glumă !
Eu mă lupt să dibuiesc crâmpeie din (măcar) ultima, si d-ta vrei să mergi....până la capăt ?!
Respect determinarea dumitale...dar aș lua-o, totuși, cu pași mai mărunți.

Tehnic vorbind, într-adevăr, unica "ușă" vizualizată nu permite selectarea unor momente distincte din noianul memoriilor transcendente. Fiind o "intrare" unică, ea permite ori acces doar la ultima existență, sau un acces aleatoriu - ceva așa, gen "Quantum Leap".

Dacă însă vrei să ai un selector al destinațiilor, e destul însă să schimbi tabloul vizualizării. Citisem pe undeva (chiar nu-mi amintesc unde) o variantă, pe care o poți dezvolta / adapta cam așa:

Un drum printr-o grădină (decorată mental de gustibus). La capăt, un soi de clădire care să emane spiritualitate (biserică romană, gotică, pagodă, piramidă,...stupa...sau orice altceva). Drumul se parcurge în aceeași manieră ...acumulatoare de pasivitate (iar dalele, dacă dorești, le poți transforma în borne / etaloane de timp parcurs (retro).
Odată intrat în clădire, avansezi spre un soi de altar (sau postament, etc). Pe acest suport e o carte deschisă (tip ceaslov, să zicem) cu multe file
Ceasllvul e deschis la pagina actuală - si se poate vizualiza inclusiv înfățișarea prezentă, sub care este scris ceva în simboluri (fără ca pagina să fie deplin completată, evident)
După o perioadă oarecare de calibrare cu viziunea paginii, se poate începe întoarcerea filelor.
Cât de mult vrei să retro-citești ? O pagină, o viață ? Sau din 3 în 3, 5 în 5...s.a.m.d. ?

Ei, ăsta-i exercițiul. Câteva comentarii acum:

1) Eu n-am încercat niciodată varianta aceasta (doar am îmbunătățit-o teoretic)
2) În esență e același lucru ca precedenta, necesitând aceleași rigori pre-cultivate.
3) Diferența o dau filele = selector de "plonjări"
4) Cred că e mai dificilă ca cealaltă. Acolo, întunericul de "după ușă" înlesnește receptivitatea pasivă a minții. Aici, filele   forțează cumva vizualizarea conștientă, și apare clar pericolul fanteziilor subiective.

Motivul pentru care n-am încercat-o e f. simplu. Pentru că n-am ajuns s-o stăpânesc nici pe cealaltă, mai ușoară (zic eu). Nu mă pot arunca la kilometri, când eu abia adun milimetri, nu ?

Aseneth


abyss

Sau lumina.... eu când deschid usa e o lumina atat de orbitoare incat de multe ori ma retrag închizând usa...sau trebuie sa stau mai mult timp pana reușesc să văd ceva cat de cat.

Aseneth

@abyss: Ca sa ajungi la acea usa, mergi prin intuneric. De aceea este si greu sa te obisnuiesti cu lumina. Dar te obisnuiesti, daca esti hotarat.




Aseneth

@Guest: Mult prea stimate domn, am spus deja doua lucruri de care trebuie tinut cont la inceput.
Unul, ca cel care vrea sa acceseze domenii care nu se invata la scoala, trebuie sa fie sigur ca nu o ia razna in urma celor aflate pe aceasta cale.
Doi, ca cel putin prima parte a drumului vizualizat ( in caz ca se recurge la aceasta metoda), trebuie facuta in intuneric. Noaptea, seara, prin padure intunecata... oricum, dar in intuneric.


In ceea priveste oamenii care au baut prea mult din apa uitarii, raul Lethe ( a.k.a alcool), le recomand sa nu acceseze vreo memorie ca s-ar putea sa faca scurt circuit( a.k.a AVC)
Dar sunt convinsa ca nimeni de aici nu intra in aceasta categorie. Ziceam doar asa.... pentru eventualii vizitatori.