Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

AL 3-lea ochi

Creat de mistic, 18 Aprilie 2007, 08:40:30

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

adipop

Citat din: pri3st3ss din  20 Aprilie 2007, 22:01:02
mistic...eu nu am luat de pe site-uri,imi pare rau..
eu am prezentat din proprie experienta si din experienta celui care ma indruma...
eu am avut probleme mari la deschiderea acestui punct..dreri de cap,ameteli,tulburari de vedere...
acum ..eu am spus-o si o mai repet: fiecare persoana are in spate experientele sale ,nu numai din aceasta viata,dar si din celelalte...

Totul depinde de scop.....si de bun simt.
adi

Shadowman

#496
 Citesc pe unele topicuri de pe forum si pe Net, despre ciacre.De ciacre am auzit si la unele emisiuni TV...Ciacra-n sus,ciacra-n jos,ciacra-n frunte,ciacra-n buric,ciacra-n piept... S-ar roti,s-ar activa,s-ar curata,s-ar destupa...Ce e ceacra sau ceacrili astea,stie cineva...? :roll:  Ce se face cu ele ? Cum arata ? Sunt de mici dimensiuni ? Sunt umflate,sunt colorate... ?  :roll:  Se pateaza ,se curata... ?  :roll:
Astept raspuns din partea unui cunoscator si vazator de ciacre . Daca exista un cunoscator si vazator de ciacre  aici, pe forum ,il rog sa nu-mi raspunda prin insiruiri de copy-paste de pe Internet...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Serban M

#497
Citat din: Shadowman din  19 Decembrie 2009, 18:59:54
Citesc pe unele topicuri de pe forum si pe Net, despre ciacre.De ciacre am auzit si la unele emisiuni TV...Ciacra-n sus,ciacra-n jos,ciacra-n frunte,ciacra-n buric,ciacra-n piept... S-ar roti,s-ar activa,s-ar curata,s-ar destupa...Ce e ceacra sau ceacrili astea,stie cineva...? :roll:  Ce se face cu ele ? Cum arata ? Sunt de mici dimensiuni ? Sunt umflate,sunt colorate... ?  :roll:  Se pateaza ,se curata... ?  :roll:
Astept raspuns din partea unui cunoscator si vazator de ciacre . Daca exista un cunoscator si vazator de ciacre  aici, pe forum ,il rog sa nu-mi raspunda prin insiruiri de copy-paste de pe Internet...

ciacre ? vezi matale la taraba urmatoare.

e ca si cum ai da explicatii esoterice unui cocalar.

Shadowman

Citat din: Sirius13 din  19 Decembrie 2009, 19:24:20
ciacre ? vezi matale la taraba urmatoare.

e ca si cum ai da explicatii esoterice unui cocalar.

Spiritualizatule !  :-D
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Urban

#499
Citat din: SpiritAngel din  19 Decembrie 2009, 17:05:39
... un prieten de al meu apropiat si-a deschis chakrele ne tinand cont de vreo ordine a inceput cu al-3-lea ochi si nu sa dus la nici un psyhyatru si nu a avut apsolut nici o problema.Adica tu spui ca iti trebuie ani de zile sa dechizi o chakra asta este total gresit.

imi cer suze si sper sa nu se supere nimeni dar deschiderea unei chakre la un om normal dureaza maxim 3 luni .

Nu se supara nimeni, dar spune-mi te rog la ce-i foloseste ca si-a deschis apsolut toate chakrele...adica acu' isi foloseste 100% creierul sau are vreo putere speciala...intreb si eu ca vad ca a fost foarte grabit sa si le deschida...deci la ce-i foloseste?
Si cat dureaza "deschiderea" la un om anormal sa zicem?
Multumesc anticipat pentru raspuns

Shadowman

Citat din: @biss din  20 Decembrie 2009, 17:32:08
acum pe bune...tu chiar faci mișto sau nu prea știi clar despre ce e vorba? sau ai incercat si nu ti-a iesit un rezultat satisfacator?

Esti cunoscator si vazator de ciacre ? Sau vorbesti din postura de teoretician ?
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

Citat din: @biss din  20 Decembrie 2009, 18:12:36
Nu vorbesc din postura de teoretician si nici de ''maestru''.

In aceasta situatie,spun doar atit : NEXT !
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

Shadowman

Citat din: @biss din  20 Decembrie 2009, 18:38:53
WOW....... tu chiar nu meriti nimic! asa sa rãmâi!

Ferice de cei cunoscatori !  :rainbow: Ferice de cei vazatori (de ceacra...) ! :rainbow:
Mda...
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

mistic

shadowman  chakrele sunt puncte de energie  aflate in corpul eteric, fiecare atrage un anumit tip de energie si are anumite proprietati care se reflecta in asupra individului. ochakra se poate deschide usor, insa pentru a functiona la capacitatea maxima necesita mult timp, pentru ca cineva sa poata folosi intregul potential al chakrellor acestea trebuie sa fie in perfecta armonie.

Tayka

SHADOWMAN-mi-ai lãsat o impresie de coleg finuþ,titrat,dar de când le zici la chakra-suri: cioacre nu ºtiu cum se face dar îmi apari cam ca ºi... cocoºatul dela Notredame...La budiºti ºi yogini cuvântul chakra-s. este sfânt,ºi dacã te-ar prinde cred cã ai rãmâne fãrã.. CIOACRE..
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Tayka

MISTIC-este adevãrat ele sânt puncte energetice dar nu alimenteazã doar corpul eteric ci întregul pery-spirit cu înveliºurile sale:eteric,astral,mental,etc.ºi care spre deosebire de corpul material,se alimenteazã prin aceste chakras-uri cu energia Prana.Ele nu se deschid uºor cum zici, ci se activeazã.Omul primitiv are toate chakre-le active,însã pe mãsurã ce acesta trãieºte într-o societate civilizatã,dezvoltatã tehnologic, datoritã hranei inadecvate ºi a stress-ului,aceste chakras-uri îºi încetinesc viteza, devin tot mai puþin active ºi chiar se blocheazã producând înbolnãvirea organelor din zonã.Prin reactivare omul se însãnãtoºeºte.Deschiderea lor este cu totul altceva având drept scop descãtuºarea energiei Kundaliny ºi se poate realiza doar pritr-o trãire specialã, misticã sau prin disciplina yoga.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Shadowman

 Revin cu intrebarea : Exista cunoscatori sau vazatori de chakras-uri (hai sa va fac hatârul...) pe forum ? Care sa vorbeasca
din practica,nu din teorie...

Citat din: Tayka din  22 Decembrie 2009, 02:27:23
La budiºti ºi yogini cuvântul chakra-s. este sfânt,ºi dacã te-ar prinde cred cã ai rãmâne fãrã.. CIOACRE..

...sau fara a treia roata de la bicicleta.
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

SpiritAngel

stai putin  :| sa ma lamuresc si yo cum se pronunta corect chakra ? eu pronunt asa :chakra este bine? :?

Tayka

SpiritAngel-În vechea sanscritã se scrie-chakras,nadys,ceiace înseamnã-roatã sau floare,în limbile europene substantivele prin traducere se denatureazã primind genul feminin ºi de aceia se scrie chakra-ºi se pronunþã :ceacra,ceacrele etc.cu accentul pe ultimul a.
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

Shadowman

#509
 Termenul de "ceacra" sau "ciacra" ( si nu "CIOACRA"  :lol:,cum gresit mi-l atribuie Tayka...Apropo,schimba rezolutia la monitor sau mareste fonturile daca ai probleme cu vizionarea paginilor ) a intrat in limbajul cotidian la inceputul anilor '90 cind,odata cu deschiderea granitelor si aerul proaspat de libertate,au patruns,dinspre Rasarit,un intreg alai de spiritualizati.
Spiritualizati in "ceacra" ( ori "ciacra" ),horoscopisti,bioenergoterapeuti,maseuri si maseuze,ghicitori in ceasca,persoane cu indeletniciri obscure ori indivizi cu leacuri dubioase au mai sosit si din alte zari,dar nu ma voi referi acum la acestia...
CIACRA sau CEACRA ( rostita,adesori si ªEACRA sau ªACRA ) nu sunt termeni peiorativi si nici pronuntii "cocalare" (cum gresit interpreteaza Tayka si Sirius13 ) ci pronuntia curenta,uzuala,a grupurilor de vorbitori ai dialectului dacoromân,ramura estica.
 Persoanele spiritualizate venite dinspre Rasarit au impus acesti termeni,pe cale orala,in limbajul,sa-i spunem "de specialitate",fiind acceptat de catre ucenici,adepti,suporteri,prezentatori si invitati la emisiunile radio si TV .
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY