Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce filosofie si ce religii au la baza extraterestrii ?

Creat de adipop, 20 Mai 2008, 23:40:30

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

adipop


INTRA_TERESTRI-adica "intra"="in","din"......
Astept raspunsurile voastre cu interes!
[/quote]

Eu cred ca exista civilizatii extraterestre si intraterestre, in exteriorul si interiorul oamenilor.
adi

contemplatorul

Citat din: prometeus din  25 Mai 2008, 17:44:05
      @ Contemplatorul
         FILOSOFIA, NU ESTE NIMIC ALTCEVA DECAT O SCOALA - ORGANIZATA IN TREPTE - PENTRU DOBANDIREA CUNOASTERII.
      Mersi pentru sustinere,Asta spuneam si eu;au dobandit cunoasterea si nu mai au nevoie de filosofie.


Prometeus,


Tu crezi, ca ai reusit ca sa stapanesti in intregime CUNOASTEREA, si ca ai reusit ca sa dobandesti toata EXPERIENTA ???

Filozofia n-are moarte, pentru ca EXPERIENTA este INFINITA, si implicit CUNOASTEREA va necesita o SISTEMATIZARE=structurare la fel de INTERMINABILA !

Tocmai in asta consta FRUMUSETEA VIETII !

Lylyt_ice,

Multumesc pentru sprijin !

darieglobur

#62
Citat din: lylyt_ice din  25 Mai 2008, 17:52:27
Filozofta este pomul...cunoasterea sunt fructele, iar fructe fara pom nu exista decit in camara...!!! Credeti ca pomul trebuie pus pe foc. dupa recolta...?

Lylyt, sa stii ca mie mi-a placut mult comparatia ta si aici sunt intru totul de acord cu tine.


Citat din: contemplatorul
darie,


Obscurul esti tu, eu sunt Opacul !

Hmm, draguta postarea ta insa ma tem ca nu ai inteles sensul in care am folosit cuvantul obscur - desi din context ai fi putut sa-ti dai seama si fara a sti prea multe despre Heraclit. Si spun asta pentru ca daca intelegeai nu ai mai fi venit cu o chestie care nu se potriveste de nici o culoare. Caci in procesul comunicarii, mai ales aici pe net, eu sunt adeptul exprimarii clare, fara echivocuri, ma rog, in masura in care este posibil acest lucru.
Pe scurt, in context, obscur insemna: care este greu de inteles, neclar, nelamurit, ermetic. In sensul asta Heraclit din Efes, care avea obiceiul sa-si exprime ideile filosofice prin niste fraze sibilice, a fost supranumit "obscurul" de catre Aristotel.
Sigur, cand ti-am spus ca risti sa-l bati in obscuritate pana si pe batranul Heraclit, am glumit putin. Insa, mai in gluma mai in serios, faceam aluzie la modul prin care te-ai obisnuit tu sa-ti exprimi ideile, din care uneori, iarta-ma ca-ti spun, nu se-ntelege mai nimic. Fraze intregi pline de echivoc si scrise cu majuscule, semne de punctuatie in exces, despartiri fortate ale unor cuvinte...Nu as vrea sa insist cu alte exemple in afara celor pe care ti le-am subliniat in postarea anterioara, sunt prea multe si, daca esti atent, lucrul asta ti l-au spus intr-un fel sau altul si alti parteneri de discutie.
Sa ne-ntelegem, eu n-am nimic cu, sa zicem, "stilul" tau. Tu poti sa scrii cum vrei, nu-i vorba. Insa eu iti spun sincer ca, in opinia mea (in masura in care mergi pe stilul asta), nu se-ntelege mai nimic din ceea ce vrei tu sa transmiti si-n felul asta risti sa ramai un vesnic neinteles.
...und Sie fliegen doch!

darieglobur

Citat din: contemplatorul din  25 Mai 2008, 21:34:06

Filozofia n-are moarte, pentru ca EXPERIENTA este INFINITA, si implicit CUNOASTEREA va necesita o SISTEMATIZARE=structurare la fel de INTERMINABILA !



uite, colea te exprimasi clar (dar pentru d.zeu, mai lasa si tu majusculele alea, ca-ntelem ce spui si fara ele! :-D) si pot spune ca-ti impartasesc opinia. sigur, s-ar putea nuanta putin insa n-am timp acum. in fine...idea e ca, dupa mine, la multi circula o conceptie gresita, cum ca extraterestrii care ne-ar vizita vreodata sau cei care sunt deja capabili sa se deplaseze nestingheriti prin cosmos, ar fi un fel de supra-oameni sau zei. in mod sigur ca exista si fiinte mult superioare noua, care au atins probabil o stare de existenta pe care nici macar n-o putem gandi. deci nu despre astia vorbim, pentru simplul motiv ca n-am avea ce. in schimb, probabil ca exista foarte multe civilizatii care desi, sa spunem, ar avea in fata noastra vreo doua mii de ani in ceea ce priveste evolutia spirituala -si implicit o tehnologie pe masura- sunt totusi fiinte ca si noi, cu emotii, cu bucurii, cu greseli, cu filozofie, cu arta si chiar cu simtul umorului.
...und Sie fliegen doch!

contemplatorul

darie,

si acum vrei sa ne convingi, preluand rolul lui Socrate adresandu-se lui Euripide - respectiv forumului  - referitor la scrierile lui Heraclit=Obscurului:

" Partea pe care am înþeles-o e minunatã, ºi îndrãznesc sã cred cã e la fel ºi cea pe care n-am înþeles-o.
Dar este nevoie de un cufundãtor din Delos, pentru a putea înþelege totul " ???

someone_creator

Faptul ca religia ortodoxa nu recunoaste existenta extraterestrilor ,nu face altceva decat sa intareasca ceea ce am spus : "cineva" mai incearca INCA sa-si mentina focul pe turta sa!Si nu este decat "mentinerea" manipularii asupra "credinciosilor" ,pardon...."hipnotizatilor",pardon...asupra "adormitilor".... :|
Si nu ma deranjeaza pe mine,ca eu cred ca exista extraterestrii si intraterestrii,ci ma gandesc la "categoria"credinciosilor,(care nu pot fi neglijati ca numar),in ce hal fara de hal sunt manipulati( a se citi -orbiti) de catre "preacuratele" (cica)fetze bisericesti! :|

adipop

Citat din: someone_creator din  26 Mai 2008, 13:37:08
Faptul ca religia ortodoxa nu recunoaste existenta extraterestrilor ,nu face altceva decat sa intareasca ceea ce am spus : "cineva" mai incearca INCA sa-si mentina focul pe turta sa!Si nu este decat "mentinerea" manipularii asupra "credinciosilor" ,pardon...."hipnotizatilor",pardon...asupra "adormitilor".... :|
Si nu ma deranjeaza pe mine,ca eu cred ca exista extraterestrii si intraterestrii,ci ma gandesc la "categoria"credinciosilor,(care nu pot fi neglijati ca numar),in ce hal fara de hal sunt manipulati( a se citi -orbiti) de catre "preacuratele" (cica)fetze bisericesti! :|

Toate sistemele de conducere piramidale, sunt depasite...
adi

lylyt_ice

  Catolicii poate ca sunt mai emancipati decat Ortodocsii, mai ales sa nu uitam ca ei se ocupa cu astronomia de multi ani si au si oameni de stiinta + un mare observator astronomic...pe cind ortodocsii se scarpina in barba si dau acatiste...
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

CHIP

Si crezi ca emanciparea de care vorbeai ii ajuta cu ceva intr-o viitoare relatie cu extraterestrii?

lylyt_ice

  Si daca relatia pt. ei, nu este ceva de viitor, ci o au dintotdeauna...?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

CHIP

Relatia nu este doar a catolicilor ci este sau poate fi  a tuturor.

lylyt_ice

  Da asa este, dar muritorilor de rind le-a fost prezentata denaturat aceasta relatie...si ei cred cu totul altceva...iar acum se pare ca incep domnii din umbra sa dea arama pe fata...iar ortodocsii, nu pricep nici ei care-i manevra de fapt!!! Au fost luati cum s-ar spune," prin surprindere"...si acum sunt blocati...nici ei nu mai stiu cum sa o dea....
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

someone_creator

Ma-ntreb,intraterestrii acestia,ce "hram poarta" aci pe Terra?
Cum si-au "dobandit" Ei corp uman?
1.-prin nastere (..?...)...adica suflet/spirit de extraterestru "intrupat" in fetus...cam asa vine,nu?  Asa...si celelalte suflete/spirite de unde vin,nu tot din ceva "extraterestru"?(ma refer la sufletele oamenilor normali).Nu sunt si ele tot extraterestre(extra_corporale =dinafara corpului) inainte de "a se naste"(inainte de a fi in fetus)...?...
Devine cam complicat.... :-D...prin urmare sa ramanem la...intraterestri... :roll:

2.-prin "posedarea" corpului unui pamantean cu acordul sufletului/spiritului acestuia din urma...???...
Si asta este cam complicat...deci sa trecem mai departe... :-D

Sunt persoane,cum am mai spus, care afirma ca in corpul lor "salasluieste" un extraterestru ,devenit asfel intraterestru.... :roll:
Nu spun ca toate aceste marturii sunt adevarate!...dar ceva-ceva te pun pe ganduri...
Asadar cum o fi ajuns aceste persoane la constientizarea acestui lucru ?Or mai fi si alte persoane de acest fel desi "nu-si amintesc"...?... :-o
Cu ce scop sunt Ei aici pe Terra...?

Pe net am citit de o astfel de persoana...respectiv o doamna din rusia(cred) care-si zice Taana-Om-Ar-Is(sau cam asa ceva).
Daca faceti o cautare pe net ,cred ca o gasiti.

sevastase

Extraterestrii, ca si celelalte rase care coabiteaza terra impreuna cu noi, sunt ori regresive or progresive.

De exemplu stiu ca anumite rase reptiliene au un sistem secular foarte rigid si indoctrinat. Numai formulele si obiceiurile de adresare, eticheta atunci cand ii intalnesti potumple cateva carti.

Altii sunt controlati central si nu au propria personalitate, au personalitati si mentalitati de stup. Cum sunt EBE sau micii gri.

Sunt un numarasa de mare de civilizatii care depasescputerea noastra sau capacitatea de a intelege.

De exemplu Sunt unele rase reptiliene care au o istorie de cateva miliarde de ani de-ai nostri. Cum explici cuiva de pe forum de aici ce si cum e cu rasa reptiliana cand ei nu au nici macar termene de comparatii pentru majoritatea conceptelor ?

Eca si cum ai explica matematica mai avansata unui copil de clasa a 2a. Fara sup[arare dar din pacate as ae.

contemplatorul

sevastase,

Eu sunt de acord cu tine ce spui (mai ales mesajul imediat anterior) pentru ca te-am urmarit ce spui, si te inteleg pentru ca si eu ii "vad".

Dar intelege-i si tu pe acei semeni ai tai, care nu pot inghiti pe "ne_mestecate" bine de tot, tot ceea ce am putea sustine noi aici,  pentru simplul fapt ca noua ni se par niste evidente.

Nu avem dreptul sa le cerem si noi: " crede, si nu cerceta=nu cere dovezi ".

Tot ceea ce le-am putea cere, este sa fie vigilenti, daca vor sa inteleaga cu adevarat, tot ceea ce li se intampla.

Te-ai gandit insa vreo secunda, ca tu, eu, si inca alti cativa=o mana de oameni, am ramas singuri intre "clone"  ?

Si ca suntem doar niste "tolerati" ?

Si, ca de fapt nici n-avem pe cine sa mai invatam, n-avem cui altcuiva sa mai spunem "cine suntem noi", n-avem efectiv pe cne sa mai salvam de la "clonare", deoarece:

am ramas doar noi si "ei", iar noi suntem=am ramas extrem, groaznic de putini ?