Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Interviu in exclusivitate pt. Rufon - Toni Victor Moldovan

Creat de Urban, 30 Septembrie 2010, 11:12:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mariusvlad

Am  notat maestre.
On topic... De la TVM asteptam o continuare, o confirmare...  A ieșit complet din scena?  A mai publicat ceva după PT?

fiulploii

Prima parte

  Dupa parerea mea , TVM greseste in cercetarea lui fiindca priveste , citeste si judeca totul prin prisma gandirii materialiste in care materia este pusa inaintea mintii. Exista o traditie aproape data uitarii care zice asa , foarte pe scurt si cu reflexe in Vechiul Testament :
   - la inceputuri , Adam ocupa tot Universul fiind o fiinta vegetala cu membre moi si luminoase ce se intindeau spre cele patru colturi ale zarii. Acesta era paradisul in care nu exista nici un element animal, in care Adam era lipsit de dorinte , griji si nemultumiri. Urmele acestui stadiu vegetal uman se gasesc in corpul uman de azi in sistemul nervos simpatic .
   
   Corpul vegetal al omului are sapte flori principale pe care le numim chakre , flori ce au un anumit numar de petale . Chakra fruntii de exemplu se zice ca are doua petale ce au fost reprezentate sub forma de coarne de exemplu in statuia lui Moise, luata in discutie candva pe forum.
   - trupul lui Adam fiind la inceput amorf si moale a inceput sa se solidifice capatand o consistenta apropiata cu ceara. Am uitat sa zic ca trupul lui Adam era verde   si era un organism hermafrodit . Pe masura solidificarii, acest trup a inceput sa se imparta in doua , reproducandu-se asexuat. Eva s-ar fi nascut astfel din cartilajele ceroase ce indeplineau pt Adam functia de oase.
   - urmasii lor se reproduceau de asemenea asexuat prin utilizarea sunetelor analoge activitatii creatoare a Cuvantului . Acest Cuvant si tehnica respectiva este astazi considerat pierdut .

  Partea interesanta urmeaza  :lol: In acea vreme nu exista Moartea . Adam, Eva si urmasii lor nu au murit . Din cand in cand adormeau pt a-si reface fortele .
  Acestia ar fi protoomenirea sau omenirea 1.0.- omenirea vegetala.

  Povestea cu Lilith ? Eu zic sa o lasam deoparte deocamdata  :lol: Stadiul paradisiac al oamenilor-flori sau al oamenilor-vegetale a fost numit Era Soarelui sau Era de Aur a omenirii desi oamenii erau cam verzi la culoare  :-)

  Tranzitiaa de la viata vegetala la viata animala este ilustrata de povestea sarpelui incolacit pe trunchiul vegetal al lui Adam sau asa numita Caderea in pacat .
  Aparitia vietii animale si a sexxului ca metoda de reproducere a insemnat aparitia Mortii in lume. Sexul a adus cu el foamea si dorinta care insa au venit insotite de nemultumire, frustare, frica si regret.
  Cine a ispitit-o pe Eva ? Satan sau Lucifer?
   Satan =Saturn, stapanul intunecat al materiei fiindca materia este intunecata in comparatie cu energia din care a luat fiinta prin cristalizare.
   Lucifer =Luceafarul= Venus , zeita animata de dorinte carnale si sexualitate ce avea ca simbol ...marul  :evil:
  Lucifer esste un rau necesar fiindca fara ajutorul lui omenirea nu ar fi depasit stadiul vegetal si astfel avem omenirea 1.1. - omenirea animala. Astfel , am reusit saa ne deplasam pe suprafata pamantului si mai ales saa fim impulsionati in actiunile noastre de dorinte si mai ales, sa fim constienti ca entitati singulare .
  Aceeasi traditie de care am amintit la inceput , aminteste ca atunci cand a cazut Lucifer, un smarald mare s-a desprins din fruntea lui , cu alte cuvinte , se va pierde treptat capacitatea de perceptie a celui de-al treilea ochi .


  Deocamdata ma opresc aici :lol:

  Pe scurt pt cine vrea sa stie mai repede de ce greseste TVM conform unei anumite traditii obscure sau absconse  :roll: :
      - omul are 3 corpuri : mineral, vegetal si animal iar impreuna alcatuiesc corpul fizic vizibil si palpabil cu orice inclusiv cu sertarul inchis peste degete  :lol:
      - zoharul nu a fost consemnat de oameni care gandeau in aceeasi ''cheie'' ca si noi cei de azi. Teascurile si ''pietrele de moara'' ori maruntirea CS-urilor si inglobarea lor in Sursa apoi expulzarea lor pt a forma alte si alte forme cu pierderea identitatii proprii nu este adevarul suprem ci adevarul partial - dealtfel, si aceasta postare a mea se include in aceeasi categorie a adevarurilor partiale  :lol:
   

abyss

Șarpele și mărul au alta semnificație, cel puțin așa cred eu. Nu este o cădere în păcat ci reprezinta însăși actul de conștientizare de sine. Acest act apare ca rezultat al circulației energiei dinspre ceakra de jos către cea din creștetul capului și apoi invers apărând în jurul corpului o aură. ..O anvelopa eterica...de forma unui măr. ...un toroid . Aceasta manifestare toroidala a energiei ca rezultat al unor fluxuri opuse poate fi asociata cu un anumit grad de conștiența. Planeta zic unii ca e vie și conștientă. ...soarele ....etc.

fiulploii

Citat din: abyss din  01 Mai 2015, 11:29:35
Șarpele și mărul au alta semnificație, cel puțin așa cred eu. Nu este o cădere în păcat ci reprezinta însăși actul de conștientizare de sine. Acest act apare ca rezultat al circulației energiei dinspre ceakra de jos către cea din creștetul capului și apoi invers apărând în jurul corpului o aură. ..O anvelopa eterica...de forma unui măr. ...un toroid . Aceasta manifestare toroidala a energiei ca rezultat al unor fluxuri opuse poate fi asociata cu un anumit grad de conștiența. Planeta zic unii ca e vie și conștientă. ...soarele ....etc.

Subscriu . Este unul din nivelele in care se poate ''citi''.


Ma tem ca si zoharul este scris in codul ATBASH pe un alt nivel .
http://rumkin.com/tools/cipher/atbash.php

fiulploii

Citat din: abyss din  01 Mai 2015, 11:29:35
Șarpele și mărul au alta semnificație, cel puțin așa cred eu. Nu este o cădere în păcat ci reprezinta însăși actul de conștientizare de sine. Acest act apare ca rezultat al circulației energiei dinspre ceakra de jos către cea din creștetul capului și apoi invers apărând în jurul corpului o aură. ..O anvelopa eterica...de forma unui măr. ...un toroid . Aceasta manifestare toroidala a energiei ca rezultat al unor fluxuri opuse poate fi asociata cu un anumit grad de conștiența. Planeta zic unii ca e vie și conștientă. ...soarele ....etc.

Revin parțial ...color :)))
Seriile Adam & Eva erauvegetativi -analog vegetalelor adica nu aveau conștienta si putem zice ca erau entități individuale insa aveau o gândire de grup . Prin elementele fruct si animal au căpătat conștienta animală adica au devenit complet separați si mobili - toate astea petrecându-se si rapid si încet la fel cum se zice despre muntele Meru ca este si moale si tare , si mic si mare.
   Adăugându-se constiinta animalieră - ca sa nu zic animalica :) - au trecut intr-o noua etapa de dezvoltare , au devenit conștienți de existența unui Stăpân - Creator - Supraveghetor. Ca o posibila dovada la existența stadiului vegetal ar fi si consemnarea existentei si folosirii numai a hranei lichide in paradis sau laborator sub forma textuală " curgea numai lapte si miere" .

   Sărind putin din necesitați de raționament la alt domeniu mai eteric , cele 3 culori sau forte fundamentale si aranjarea lor pot fi asimilate pe un anume nivel cu :
   - roșu - corp fizic
   - galben - suflet
   - albastru - spirit
   - roșu + galben = fizic + suflet
   - roșu + albastru = fizic + spirit
   - galben + albastru = suflet + spirit
   - roșu + galben + albastru = fizic + suflet + spirit = om

Daca adaugăm si amănuntul ca putem amesteca in retorte :) Ingredientele in diverse rapoarte obținem o multitudine de varianteconstructive .

Ca o știre de ultima ora S-a descoperit ca femeile transmit o anume gena care se activează doar la urmașii de sex feminin si este specifica nevoilor energetice feminine , de aceea majoritatea bărbaților au o durata de viata mai mică decât a consoartelor :))
   Pe undeva este foarte logic sa fie așa daca luam de buna informația ca "om" însemna "sclav" făurit pt munci fizice .

  Citeam intr-o revista ca omul este singura ființa - ca sa nu zic animal - la care puiul se naște imatur pt a supraviețui , durata de îngrijire necesitând ani buni . Acest lucru ar fi o adaptare la mersul biped acesta ducând la o strâmtorare a canalului pelvian astfel încât copilul trebuie sa fie "moale" pt a putea ieși si pt ca mama să supraviețuiască nașterii.

  Multe ipoteze .... si multe nivele de acțiune cu mulți actori .

kandaon

#440
Citat din: fiulploii din  29 Aprilie 2015, 13:32:47

  Pe scurt pt cine vrea sa stie mai repede de ce greseste TVM conform unei anumite traditii obscure sau absconse  :roll: :
      - omul are 3 corpuri : mineral, vegetal si animal iar impreuna alcatuiesc corpul fizic vizibil si palpabil cu orice inclusiv cu sertarul inchis peste degete  :lol:
      - zoharul nu a fost consemnat de oameni care gandeau in aceeasi ''cheie'' ca si noi cei de azi. Teascurile si ''pietrele de moara'' ori maruntirea CS-urilor si inglobarea lor in Sursa apoi expulzarea lor pt a forma alte si alte forme cu pierderea identitatii proprii nu este adevarul suprem ci adevarul partial - dealtfel, si aceasta postare a mea se include in aceeasi categorie a adevarurilor partiale  :lol:
   

Parerea mea e ca omul are intr-adevar trei corpuri sa le zicem asa, dar ele ar fi corpul fizic, material (care poate cuprinde influente de la alte organisme in decursul evolutiei (poate involutiei uneori?) si modificarilor lui (naturale sau artificiale/induse), apoi corpul energetic/electric/astral/eteric, ori cum s-o mai numi el si in final corpul sufletesc sau sufletul care le anima pe astea doua.

Sufletul ar fi nemuritor iar in functie de nivelul de evolutie sau diverse capacitati poate ca si corpul astral si chiar cel fizic ar putea fi nemuritoare la unii (sau cvasi-nemuritoare). Corpurile fizic si electric/energetic se intrepatrund (posibil ca acel junk DNA, acel ADN despre care se zice ca e in plus si nu are nicio treaba vizibila cu organismul, ar fi de fapt interconectarea intre cele doua corpuri) si se influenteaza intre ele. In mod normal corpul energetic il domina (si influenteaza mai mult) pe cel fizic, mintea (creierul energetic) controleaza creierul fizic etc, contactele electrice fac legatura intre neuronii fizici, fac inima sa bata si tot asa.

Ce inteleg eu (si sunt de acord cu TVM desi interpretez un pic diferit) e ca supercivilizatiile alea au modificat cat de cat corpul fizic uman pentru a-l modela cumva si pe cel energetic/astral conform nevoilor lor. Un alt scop ar fi fost limitarea duratei vietii, puterii si sanatatii lui, trebuie doar sa fie suficient de lunga incat sa permita nasterea, cresterea, procreerea si grija fata de urmai, pana cand acestia ajung la maturitate si pot continua ciclul.

Apoi supercivilizatiile astea colecteaza corpurile astrale cu sufletele inca atasate de ele pentru a le introduce si imbina cu niste corpuri fizice deja mature pe care le produc ei pe banda rulanta, cu creierul deja format si cu cunostintele necesare deja descarcate in el.
Nu stiu cat le maruntesc ei sau daca le folosesc pur si simplu ca atare ori doar le fac niste reglaje pe ici pe colo sau le aduc niste imbunatiri sau upgradari, nu as considera Zoharul si ce se zice acolo singura pista viabila, mai sunt ai alte traditii. Posibil sa depinda si de nivelul de dezvoltare tehnologica (inclusiv al biotehnologiei ori tehnologiei astralo-energetice hehe) al respectivei supercivilizatii care face colectarea unora sau altora

Oricum ideea e ca astfel sar peste ciclu cunoscut la noi, cu sarcina, nastere, crestere a copilului pana la maturitate etc. Actual cred ca sunt in jur de 500 de milioane de decese anual pe Terra. Asta inseamna ca anual aia colecteaza si isi maresc numarul cu pana spre (or fi si ceva pierderi ici colo) 500 de milioane de oameni (sau ce or fi ei, oricum ceva inrudit cu oamenii daca nu oameni).
Acele obiecte spatiale gigantice ce ar fi fost filmate pe langa Soare (soarele insasi putand fi o poarta stelara sau statie de reincarcare cu energie) ar putea veni exact pentru colectarea, prelucrarea si "nasterea" a sute de milioane de noi "extraterestrii" folosind corpuri astrale si sufletesti umane de pe Terra pe care le combina cu corpurile fizice fabricate de ei, pentru a le insufleti si da viata.

Nu e exclus nici ca unii (poate si dintre omenirile trecute) sa fie bagati aici (pe Terra) drept pedeapsa, sa fie reciclati, reeducati, prelucrati pentru cine stie ce chestii au facut in trecut (sau ce razboaie au pierdut).
Dat fiind valoarea Terrei ca si capacitate de productie (poate si partial inchisoare, poate chiar si loc de recreere pentru unii) planeta e protejata si supravegheata corespunzator, de la evitarea unor coliziuni cu corpuri ceresti ce ar pune viata in pericol, la centurile van Allen si corpul magnetic al Terrei care tine la distanta cine stie ce radiatii periculoase, la supravegherea si controlul cu ajutorul unor corpuri ceresti precum Luna si pana la sisteme de software energo-informationale gen Matrix sau cronici gen Akasha pentru tinerea evidentei, coordonarii activitatii si bunului mers al lucrurilor (si al recoltarilor, cazarilor, plecarilor, venirilor etc)

Oricum bajbaim si noi printre ipoteze si interpretari venite din imaginatie, franturi de informatii din diverse surse, interpretari mai mult sau mai putin fantastice, dar poate si ceva logica sau informatii dobandite din ADN-ul ancestral ori preluate din eter de unii mai "sensibili" sau cu "puteri" de genu asta hehe.

fiulploii

La Conciliul de la Constantinopol S-a hotărât eliminarea diferențelor între suflet si spirit pt a nu sminti credincioșii  :-D

Iar urmările se constata , inclusiv cu efecte fizice .
Părerea mea

rebelheart

ieri am terminat si eu de citit cartea, e uluitoare, m-a tinut "cu sufletul la gura", si deznodamantul tragic m-a dezarmat, recunosc ca sunt in starea de negare, insa voi incerca sa fiu cat mai obiectiva. am citit si cele 30 de pagini de comentarii cu mult interes.
  adevarul e ca PT mi s-a parut, din pacate, logica. totul se leaga, totul are sens.
   acum, sigur ca nu ne place sa fim o cultura de fasole pe plaiurile terrei (care ar putea fi si ea o fiinta cu constiinta de sine), care va fi mancata/aruncata/selectata in curand si se va face o ciorba din noi. am cateva nelamuriri si as vrea sa comentez pe baza subiectului "ce se va alege de noi?":

- ce suntem noi mai exact? noi suntem acel CS? adica aia ne iau pe noi, ne scot mintea, amintirile, practic vom fi niste "noi" amnezici, si ne adauga un nou "sistem de operare" si o soma compatibile? sa inteleg ca ne vom simti in acord cu gandurile emise de acel e.t.? asta daca avem "noroc" sa fim ADNMN compatibili cu ei, lucru extrem de improbabil?

- comform Bibliei, noi, popoarele, sigur suntem hibridati, avem ADN greu. nu ne ia nici ET, nici IT. asadar, tot de acolo aflam ca CS-ul nostru, care suntem de fapt, noi?!! se duce in "iezerul de foc". totusi, din aceleasi scrieri aflam ca sufletul e nemuritor (insa nu sunt lamurita, TVM spune ca nu e), si ca iezerul este "scrasnirea dintilor" (poate o metafora care descrie altceva?!)  si ca ori distruge sufletul, ori il tine in suferinta vesnica- nu m-am lamurit, deci incetam sa mai existam, sau ne transformam in altceva, sau suferim pur si simplu (cine a avut suparari intelege durerea sufleteasca, eu la asta ma refer, cred ca asta ar fi "iezerul" din perspectiva suferintei)

- nu inteleg o chestie. sufletul nostru traieste o gama larga de emotii: suferinta, bucurie, tristete, iubire, recunostinta, compasiune etc. in urma unor evenimente spontane sau provocate. cum se face ca acei ET nu traiesc emotiile date de un CS, avand in vedere ca il utilizeaza in acelasi scop ca si omul?

- s-a mai exprimat parerea asta aici, o reiau si eu - da, sigur ca trebuie sa existe o entitate superioara, peste acesti "zei" ciorditori de suflete. raspunsurile sunt in noi, in comportamentul nostru la general si comparatia cu comportamentul lor. mie nu mi se par evoluati spiritual, din contra, doar ca sunt foarte batrani si detin multe cunostinte. ne-au facut mai inteligenti decat o maimuta, dar pentru interesele lor.
   -> exploatam animalele, dar ni se pare criminal ca suntem exploatati - gandire tipic lor
   -> ne exploatam unii pe altii, ne sabotam - comportament tipic lor (SD si LI)
   -> suntem cruzi si egoisti - tipic lor
  desigur, sunt si oameni care nu se incadreaza in comportamentul asta, si poate ca evolutia spiritului inseamna sa constientizam ca facem altora lucrurile care noua nu ne plac. stiu, asta n-o sa ne salveze, dar cred ca odata cu constientizarea spirituala, s-ar putea deschide niste usi.

- si probabil ca supercivilizatiile astea ne privesc cu mare dispret. intr-un fel, le dau si dreptate, chiar daca asta nu le da dreptul sa ne exploateze. de exemplu, pe mine ma enerveaza oamenii mai prosti decat mine, pentru ca de obicei au un comportament primitiv si uneori nu constientizeaza sau nu le pasa ca deranjeaza. acum, altul mai inteligent ca mine ar putea sa gandeasca la fel despre mine iar eu sa nu sesizez asta.  ma intreb, niste zeitati dotate cu inteligenta si cunoastere, cam cat de prosti ne vad?

- o ultima completare, demult am citit despre niste tablite de smarald, scrise cica de un spirit care s-a reincarnat pe terra de mai multe ori dupa ce a acces in planuri superioare. mit, fictiune, adevar? habar n-am. dar merita sa reiau povestea aia cu mai mult interes. poate stiti voi mai multe?

fiulploii

#443
@rebelheart,
Eu zic sa mai faci un efort si sa citești in completare toate postările de la acest subiect apoi sa revii .
Părerea mea...

rebelheart

Citat din: fiulploii din  15 Mai 2016, 09:47:08
@rebelheart,
Eu zic sa mai faci un efort si sa citești in completare toate postările de la acest subiect apoi sa revii .
Părerea mea...

@fiulploii, la ce te referi? am citit toate comentariile, poate am sarit un pic daca n-a fost strict pe subiect (foarte rar). am cautat si alte subiecte despre PT pe forum, nu am mai gasit decat vreo 2-3 referiri.

fiulploii

Citat din: rebelheart din  15 Mai 2016, 20:53:23
@fiulploii, la ce te referi? am citit toate comentariile, poate am sarit un pic daca n-a fost strict pe subiect (foarte rar). am cautat si alte subiecte despre PT pe forum, nu am mai gasit decat vreo 2-3 referiri.
:-D vreau sa spun ca la a doua citire începi de obicei sa vezi pădurea si sa nu mai vezi copacii ceea ce iti permite sa ai o vedere de ansamblu asupra oricărui subiect . Nu neg cultura sau inteligenta lui TVM si nici efortul , tenacitatea si disponibilitatea de a descifra texte antice citite in limba originala , chestii care nu sunt la îndemâna oricui . Apreciez munca lui TVM ca deschizător de drumuri insa dupa părerea mea, dumnealui greșește considerând textele evreiești ca fiind la prima mână si ridicându-le la rangul de "rapoarte de laborator " ori se pare ca informațiile au fost preluate din alte surse , trecute prin filtrul si modul de gândire specific altei culturi si apoi scrise pt a fi transmise peste timp generațiilor care le pricep .
  Presupunând unicitatea si veridicitatea sursei se ajunge la generalizarea acțiunii asupra întregii rase umane uitându-se de alte centre străvechi : Sumerul , China, Toltecii , etc.

  S-au ridicat niste semne de întrebare de către cativa colegi la care domnul TVM nu prea a făcut față .
Părerea mea... nu e dracul atat de negru pe cat pare  :evil:

kandaon

Citat din: rebelheart din  15 Mai 2016, 01:23:34
- comform Bibliei, noi, popoarele, sigur suntem hibridati, avem ADN greu. nu ne ia nici ET, nici IT. asadar, tot de acolo aflam ca CS-ul nostru, care suntem de fapt, noi?!! se duce in "iezerul de foc". totusi, din aceleasi scrieri aflam ca sufletul e nemuritor (insa nu sunt lamurita, TVM spune ca nu e),

Aici nu sunt nici eu de acord cu teoria lui TVM, si eu cred ca sufletul e nemuritor si e posibil sa faca o confuzie intre corpul astral sau eteric (posibil numit si spiritual) si cel sufletesc, sufletul propriuzis, care e cel ce da viata si anima corpurile material si astral.

Citat din: rebelheart din  15 Mai 2016, 01:23:34- s-a mai exprimat parerea asta aici, o reiau si eu - da, sigur ca trebuie sa existe o entitate superioara, peste acesti "zei" ciorditori de suflete.

Nu cred ca TVM neaga posibilitatea asta, atata doar ca acea entitate superioara nu pare sa intervina, cel putin aparent.
Dar nici nu cred ca ne putem da noi seama la nivelul nostru omenesc de acum.
Parerea mea e ca a mai intervenit cand si cand, si ca poate inafara de ea (sau ei/ele) mai e cel putin o factiune (diferita de ET sau IT care se ocupa impreuna cu "ciordeala") care se opune planurilor sau actiunilor "ciorditorilor" sau "recoltatorilor" care folosesc Terra ca pe o ferma sau plantatie de suflete.
Aici cred ca nu a realizat asta TVM si de aia a si gresit la previziunea cu "sfarsitul" actualei omeniri, devenita deja mult prea mixata si iesita din standarde. "Recoltatorii" au incercat zic eu sa elimine actuala "recolta", chiar mai de demult, dar nu prea le iese.
Posibile urme ale unor astfel de incercari ar putea fi inca de pe vremea imparatului Iustinian, cand au avut loc niste fenomene climaterice ciudate si extreme peste tot in lume (nu se stie sigur cauza, teoriile sunt de la impactul unor comete la eruptii vulcanice din America in Pacific). Frig si zapada in plina vara, atmosfera planetei acoperita de un fel de ceata in unele zone (ziua lumina era similara celei unei nopti cu luna plina), urmate de distrugerea culturilor agricole, foamete, razboaie, lupte interne pentru resurse, lipsa apei potabile in unele zone (apa neacoperita avea un gust amar si nu mai era buna de baut, am inteles ca s-a baut bere la greu perioada aia  :-D) si la cativa ani o epidemie masiva in Europa si Orientul Apropiat (probabil ciuma), care a ucis de ex 40% din populatia Constantinopolului de la acea data.

Fenomenele alea ar fi dus si la slabirea si eventual caderea unor imperii precum cel Sasanid in Orientul Apropiat si Mijlociu, imperiul Gupta in India sau civilizatia (anterioara aztecilor) care a construit Teotihuacan in America precolumbiana (marele oras unde s-au ridicat piramidele soarelui, lunii si a sarpelui cu pene)

Citat din: fiulploii din  16 Mai 2016, 15:26:11
   Presupunând unicitatea si veridicitatea sursei se ajunge la generalizarea acțiunii asupra întregii rase umane uitându-se de alte centre străvechi : Sumerul , China, Toltecii , etc.

TVM are si un blog si imi amintesc ca am citit acolo odata demult si ceva despre civilizatia indiana (cu brahmani si castele alea ale lor care nu au voie sa se amestece, tot din motiv de pastrat ADN cat mai pur si compatibil dupa TVM) si parca si ceva cu civilizatiile precolumbiene, da aici nu sunt foarte sigur. In mai toate civilizatiile antice au existat insa astfel de impartiri pe caste sau grupuri sociale (gen clasa sacerdotala, clasa razboinica si clasa producatorilor etc etc)

Oricum teoria lui imi pare logica in modul in care o prezinta desi si eu sunt de acord ca dracul nu e atat de negru pe cat pare (sau ar vrea sa fie).

panta_rh_ei

Citatde acord ca dracul nu e atat de negru pe cat pare
Satanistii, aia adevarati cica, zic ca-i blond cu ochi albastri. adica nimic nu e ce pare-a fi  :-D :-D
LIBERTATEA este doar aspectul negativ al intregului fenomen - viatza omului - al carui aspect pozitiv este RESPONSABILITATEA. LIBERTATEA  este in pericol sa degenereze intr-un capriciu daca nu este vietzuita in termenii RESPONSABILITATZII.

rebelheart

@fiulploii nu mai am puterea sa citesc PT si a doua oara, cel putin nu acum.
stii, in hipnoze in care au avut acces la sufletul celui hipnotizat, el (sufletul) spune ca nu intelege timpul si ca e acolo dintotdeauna. ca si cand ar fi etern. sau poate ca nu stie ca poate fi distrus. nu stiu, din 3D unde suntem noi nu putem intelege.
imi place optimismul tau.

@kandaon, legat de hibrizi, eu nu inteleg o treaba: se nasc copii la fiecare ora, gradul de hibridare e foarte mare. TVM spune in carte ca din aceasta cauza, CS nu se mai reincarneaza decat foarte rar. asta inseamna ca oamenii din ziua de azi nu prea au suflete din cauza ADNMP e mult prea hibridat si divers, astfel, sufletele aflate momentan in eter, nu se pot reincarna in aceste corpuri pe motiv de incompatibilitate?

Xanadron

#449
Ca sa... semi-lamurim  :lol: paradoxul reincarnarilor - lipsa dupa unii pe linia "non-sufletismului" actual, in exces dupa altii pe directia suprapopularii la fel de actuale -, ma vad nevoit sa auto-citez doar una din postarile la care dl dr TVM n-a raspuns tocmai complet, asa cum nu doar @fiulploii remarca de curind.
Nu va mai pisalogesc insa decit c-un scurt extras la tema nephilimo-annakimo-refaimica, si mai ignorata fiindca nelamurita de vreo culoare, in ciuda faptului ca extrasesem intrebarile conexe tot din Zohar.:
""Slabiciunea" (LAXity) stranie a Refaimilor (="umbre" in ebraica, ultima spitza aparenta a Nefilimilor descendenti din Anakimi, spitza careia ii apartinea se pare si legendarul Goliat) descrisa in al doilea paragraf are aspecte, zic eu, cel putin stranii - si anume ciudata lor ambivalentza structurala (jumatate umani/jumatate angelici) ori tendinzta lor suicidara (prin ingerarea de plante toxice sau inecare)... atunci cind le murea "jumatatea fizica trecator-terrana""!!!"
Citat din: Xanadron din  08 Octombrie 2010, 01:02:23
Ei, treaba se complica deja, :roll: desi aparent se si clarifica - din punct de vedere... tehnic al manipularilor evolutiei genetice "in serii succesive" cel putin -, stimate dle doctor Toni Victor Moldovan!
Motiv pentru care incerc sa schitez si-o continuare a binevenitei interventii a colegului mr, strecurind evident in paralel si citeva intrebari (deloc retorice insa) pentru dumneavoastra.

Ingenioasa interpretare a datelor din Zohar e intr-adevar extrem de plauzibila, mai ales pe linia ultimelor cercetari pe tema "maleabilitatii ADN-ului non-codor" sub influentza limbajului, memoriei trairilor, senzatiilor etc - chiar daca numitele incriptari sint dificil reflectabile cu fidelitate, din motivele la fel de credibil expuse ale inevitabilelor incongruentze ale traducerilor succesive, posibil chiar pornind de la un "limbaj ingeresc".
[...]
Trecind insa de capitolul asta cumva tehnicist, pirdalnica de curiozitate a unui insignifiant omuletz cu sufletul mai mult ca sigur destinat Iezerului de Foc (JE adica :lol:) ma face sa va intreb (si sa MA intreb, evident) daca aparent necontrolata suprapopulare actuala a Terrei nu are cumva si vreo legatura cu o posibila "comanda suplimentara de producere a ultimului tip de BMW-Sapiens" :-D - chiar daca modelul urmeaza a fi scos din fabricatie foarte curind?!

Mai clar: sint poate 7 miliarde de some ingeresti in asteptarea a tot atitea suflete "recuperate"? :roll:
Si care-ar fi explicatia plauzibila a aglomerarii din ultima vreme a liniilor de productie a Zeilor, daca "modelele actuale" ar fi depasite? (avem doar norma Euro-5 se pare, si ei au nevoie de Euro-6 deja :-D) ...O masa de selectie mai mare cumva?!
Numita aglomeratie pare oricum in contradictie flagranta cu zvonurile (care nu-s doar zvonuri de fapt) despre apropiata depopulare a Terrei prin diverse metode (de la WW-III la Codex Alimentarius, vaccinuri, eugenie etc).
Sa fie cumva vorba doar de inceperea unor sabotari reciproce ale programelor diverselor "gasti divine"?!
Hmmmm... va marturisesc ca-ncep sa fiu terifiat cumva de finalul aparentei fictiuni SF numita "Sfirsitul copilariei" - celebrul SF al lui Arthur C. Clarke, care-i clar ca stia mai multe decit credeam pina acum...

Voiam sa continui pe un plan si mai profund, al scopului existentei noastre dincolo de aparent implacabila soarta de "cobai galactici" - asta fiind legata de postarea cu noima a colegului mr -, dar orele inaintate ma fac sa ma opresc deocamdata aici - nu inainte de-a va ura un weekend excelent!
Citat din: TVM din  08 Octombrie 2010, 01:52:33
Pentru Xanadron...
Stiu destre experimentul cu ouale de salamandra si de broasca. Sunt multe altele asemanatoare si toate se bazeaza pe terapia cu unda genetica. De aceea am insistat si mai insist sa cititi articolul
http://www.emergentmind.org/gariaev06.htm . Este unul dintre cele mai la obiect articole pe care le-am citit. Ceea ce se intampla in PV la nivel de compatibilizare de informatie genetica este practic terapie cu unda genetica ("cei morti sunt tamaduiti si lamuriti !" - este nemaipomenit de sugestiv spus".
Memoriile pamantene sunt indepartate si se pastreaza matricea genetica  - structura informatiei genetice pure, simple dupa care, miile de ingeri ( structuri genetice ce apartin PV  - compatibile cu cele pamantene) a caror pozitie nu poate fi nicicum determinata exact (cuante de "lumina" - informatie ADN-EI (energie informationala)) inconjoara structura genetica recoltata si o transforma in structura genetica identica cu a LOR . Ingerii din PV nu sunt nici pe departe sub vreo forma umana - umanoida etc, ci pur si simplu sunt unitati genetice proprii LOR, care prin terapie de unda compatibilizeaza unitatile genetice provenite de pe Terra.
Citat din: TVM din  08 Octombrie 2010, 02:21:43
In alta ordine de idei : NU VA FACETI SPERANTE! NICI UNUL DINTRE NOI NU VA AJUNGE IN VREUN POM AL VIETII.
Fiecare dintre civilizatiile extraterestre de desfasoara PIG pe Terra au propriul PV cu structuri proprii. Indienii sunt in programul zeilor Manu spre exemplu si Cartea legii lui Manu da amanunte extrem de interesante pe care le-am vazut numai dupa ce am citit Zoharul...
Recoltele umane au disparut, caci perioada de recolta a trecut de ceva timp mii de ani pentru unii (evrei - programul zeilor evreilor a fost exploatat de ceilalti zei intre timp) , sute de ani pentru alte programe (maya, khmer etc). Ceea ce este in viata acum pe Terra sunt din punctul de vedere  al zeilor "gunoiaie genetice". Gradul de hibridare a crescut enorm. Chiar daca ne gandim de exemplu  la India, castele sunt in buna parte amestecate.
Tot ceea ce se afla in viata acum este total neinteresant pentru EI. Singurul punct de vedere care este luat in seama (cred eu) este posibilitatea ca acest "gunoi genetic" sa contamineze urmatoarele PIG, tot prin efectul de unda genetica pe care l-ar putea avea asupra populatiilor urmatoare. . Atunci , in mod logic, este ca EI sa faca curatenie generala si sa stranga toate corpurile spirituale care migreaza dupa distrugerea actualei civilizatii. Lucrul acesta este descris f bine de Biblie, iar Zoharul ne povesteste despre destinul gunoiului genetic.
Acesta este prelucrat in cele 7 trepte ale lui "JE" - iezerului de foc - Cea mai mare parte este atat de incompatibila cu EI incat nici nu merita prelucrarea si ramane pe treapta cea mai de jos spre distrugere. O mica parte urmeaza un program de compatibilizare care poate sau nu sa devina complet. Toate astea nu sunt inchipuirea mea , ci descrieri din Zohar pe care eu asa le vad traduse. Am sa pun versetele in pagini, asa cum am facut-o si in trecut.  Programul Codex Alimentarius si adiacentele fac si mai incompatibila structura genetica a putinelor generatii viitoare - dar asta este si scopul. Astfel de structuri sunt plasate direct in zona "gunoi".
Prin urmare nu este vorba de o supracomanda din ultima serie BMW, ci de o nevoie disperata de-a reduce o supraproductie scapata de sub control, mai mult decat atat de sabotare a calitatii acestei supraproductii care nu va folosi la nimic, dar care trebuie distrusa pentru a nu contamina noul model.
Sper sa dormiti bine dupa asta!
Cu stima, TVM
In fine, ar fi excesiva si citarea ipotezelor noastre asupra prezumtivelor reincarnari de mai multe tipuri (cel putin doua), asa ca-i clar necesara re-citirea intregului topic - chestie pe care am facut-o si eu chiar azi, intr-o noua tentativa de verificare a "teoriei sertarului".
...Si da, se reconfirma privirea "cu alti ochi" (mai incetzoshati doar aparent la batrinetze :lol:) a oricaror foste pareri. Apar deci noi interpretari - macar unele in detaliu, fiindca altele au ramas si-n cazul meu batute-n cuie.

In continuare NU cred asadar c-am fi (noi astia vechiturile "impurificate" cu norma Euro expirata :-D) doar niste gunoaie cosmice intr-un lantz trofic celest mai mult ca sigur real si cu unele caracteristici "tehnic-genomice" bine decriptate de meticulosul TVM... darrrr un lantz trofic celest mult prea funest si fara noima daca urmam cam chiorash exclusiv linia spilurilor zoharice - in orice cheie logica le-am cintari, inclusiv una "non-umana". :-(
Despre asta insa, in curind pe aceleasi ecrane. :wink:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/