Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sunete ciudate peste tot in lume

Creat de @Lex, 12 Ianuarie 2012, 15:15:44

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

uforever

Maaaaaaiii, "salata verde" am consumat si eu(na...golan incurabil), dar nu intri in "Trambitele Apocalipsei" asa usor, tare imi e ca-s "butonate" prin NEXUS sau ATMOSPHERE STUDIO...am un "filing"...la un moment dat, zici ca-i roaba lu' taica-meu, pe care nu o unge la "rotisor" niciodata... :lol: 

Bre' sunnyboy 8-), a zis classic-ul nostru ca era pe "apa plata cu lamaie", deci de unde sunete "LSD-inene"?

Parerea mea "non-herbivora": "vrajiiiiala", ultimele "iutuburi"nu place la baiatu', asta nu inseamna ca, prietenul classic nu a avut o experienta reala...chiar "underground" :-).

sunnyboy

#61
Sunt offtopic, asa ca voi fi scurt. Nu sunt hunedorean, doar mai am lucrari pe-acolo, dar imi fac veacul prin Cluj.

skycleaner

Nu prea postez eu pe forum pentru ca timpul imi fuge de sub picioare. Candva la inceputul topicului am facut si eu cateva comentarii, fara insa sa mai urmaresc firul discutiilor. Acum m-am hotarat sa va povestesc istoria traita atunci. Era intr-o sambata dupa amiaza si ma uitam la cativa copii care se jucau cu o minge in fata portii mele(asta din cazua vecinilor care le interzic copiilor sa se joace cu mingea la portile lor). Era senin si cald, vara fiind si tin minte ca vecinul de vis-a-vis care isi construia casa noua adusese cativa baloti sau cum naiba le zice, de BCA pentru constructii. Le depozitase unele peste altele in margine drumului si chiar ma intrebam cand avea sa le bage in curtea lui, acolo unde le era locul, dealtfel. Era un fel de zapuseala in aer si ma simteam cam abatut. Zgomotele au inceput treptat ca si cum un avion de vantoare se apropia incet incet de noi. Apoi sunetele s-au amplificat fara ca vreun avion sa apara si seninul cerului nu era brazdat de nimic in acel moment. Sunetele au devenit ciudate si foarte schimbatoare ca si intensitate si tonalitate. Parca mii de trambite si mii de orgi isi urcau la cer sunetele. Devenise infiorator si parca ceva electric imi ridica parul in sus. Toata experienta a durat cate minute bune. Ne-am urcat pe stiva de BCA sa vedem in zare daca sunt ceva avioane sau elicoptere. Nimic de acest gen. Parca imi era si greata sau cam asa ceva simteam in acel moment. Apoi sunetele au scazut in intensitate si curand s-a facut liniste. Am ramas impresionat de experienta traita si multe zile m-am gandit la sunetele alea. Eram impresionat si de faptul ca traisem ceva asemanator cam cu un an mai inainte cand in zona Comanesti, deci la 4 kilometri de mine se auzise acel boom celebru despre care s-a scris prin presa si s-a dat si pe la tv. Sunetele veneau sau macara pareau a veni din zona muntilor Nemira, insa daca stau sa ma gandesc bine paraca ma inconjrau din toate partile. A fost o experienta unica si mi se face piele ca de gaina de cate ori imi amintesc.

jean

Kimberly Wookey din Terrace, British Columbia, a inregistrat recent un zgomot ce nu poate fi deocamdata explicat, relateaza Daily Mail.
Canadianca a fost trezita dimineata de un sunet puternic. Ea a reusit sa suprinda acest eveniment neobisnuit intr-o inregistrare video. Ea spune ca a fost infricosata de acest fenomen ciudat, ale carui origini raman inconjurate de mister.
Wookey a spus ca a mai auzit acest sunet si inainte, dar doar acum a reusit sa-l inregistreze si sa-l posteze pe YouTube.
http://www.ziare.com/magazin/ciudat/fenomenul-the-hum-sunete-stranii-intr-un-oras-din-canada-video-1254945
Adevarul este dincolo de noi

uforever

Eu nu spun ca acest fenomen nu este real, dar aici pare o gluma by "los cocalaros". Sa spunem ca mi-ati face o vizita absolut intamplator, fara sa ma anuntati macar cu un telefon. Desigur ca v-as "ucide incet", unul cate unul, rand pe rand :lol:, dar sigur "v-ati bucura de "cantecul canarului" :lol:.....pardon, al cocalarului ce traieste  in cartierul meu "respirand/inspirand" in vuvuzeaua lui, motiv de bucurie al propiului neuron singuratic, ce sigur tine cu o echipa de football, evident "PANAAAA LA MOARTEEEEE".
Trecand peste "calmul " ce ma caracterizeaza fara urma de indoiala, cred ca as putea recunoaste o "vuvuzea", chiar si in timp ce parasesc corpul fizic. As putea recunoaste acest sunet, chiar si pierdut prin liniile temporale, trecand printr-un episod de schizofrenie :lol: Si acum vine intrebarea: de ce? Pentru ca urasc acest sunet atat de mult, incat am cerut firmei de cablu sa-mi scoata toate canalele cu profil sportiv(normal ca s-a rezolvat:"nu putem...").
Va rog sa-mi iertati momentul de ratacire :-D.....concluzia: FAKEEEEEE! :lol: 

Arhanghelul

Strange sounds in the sky - Bucharest, Romania - 12.09.2013

"Arhanghelul said, on septembrie 25, 2013 at 9:01 pm

Comentariul tău e în așteptare.

In zona Drumul Taberei (Ghencea, Tricodava, etc.) se executa lucrari de inlocuire/schimbare a covorului asfaltic ... locuiesc in zona si am vazut desfasurarea lucrarilor ...zgomotul seamana exact cu cel al frezei de asfalt ..."

http://saccsiv.wordpress.com/2013/09/25/video-sunete-ciudate-la-bucuresti-romania-drumul-taberei-12-09-2013/#comment-183165
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Ganditorul

Posibil sa fie un fals dar in zona, dupa cate stiu, circula si un tramvai - si ala nu se aude chiar asa. Daca era in alta zona as fi zis ca e sunetul de CET - atunci cand dau drumul la suprapresiune. Mai multe date nu poate da decat cel care a facut inregistrarea - si apare iar intrebarea : de ce aceste sunete atrag atentia unui singur om/familie cand practic le aude o multime muuult mai mare ? Sa fie o "microfonie" bine regizata ?

extrateresru_ro

#67
Aseara, 16 octombrie, pe la ora 12:00, am auzit si eu aceste sunete ciudate, in zona Dristor. Mi s-a parut neobisnuit, dar mi-a fost clar ca este foarte neobisnuit, pentru ca iesise multa lume la balcoane. Am dat mai multa atentie sunetului pentru ca azi din intamplare mi-a sarit in ochi un articol de pe facebook despre aceste sunete si ascultand sunetul inregistrat, mi-am dat seama ca este exact acelasi sunet. Explicatii stiintifice, explicatii ezoterice...sunetele exista.
am incrededere in fiecare OM,dar nu am incredere in diavolul din el.

arckadii

Filmul nu-i apartine pentru ca imi apartine mie. Si nu este in Drumul Taberii ci in Pantelimon. Iar un blog extrem de bine documentat... Sunetele s-au auzit si ieri, am o filmare si de atunci. Cred totusi ca este vorba de lucruri banale...asa cum scriam si in description-ul videoului...

Ma rog, va pot oferi mai multe detalii daca doriti.

Ark

arckadii

Citat din: Ganditorul din  25 Septembrie 2013, 23:41:57
Posibil sa fie un fals dar in zona, dupa cate stiu, circula si un tramvai - si ala nu se aude chiar asa. Daca era in alta zona as fi zis ca e sunetul de CET - atunci cand dau drumul la suprapresiune. Mai multe date nu poate da decat cel care a facut inregistrarea - si apare iar intrebarea : de ce aceste sunete atrag atentia unui singur om/familie cand practic le aude o multime muuult mai mare ? Sa fie o "microfonie" bine regizata ?

Te asigur ca nu este un fals. Eu am inregistrat acele sunete. Se auzeau cumva dintre blocurile pe care le vezi in imagine, filmarea a fost efectuata cu un Kodak Playsport. Pur si simplu au inceput din senin si s-au terminat din senin. Ieri le-am auzit din nou, tot de acolo. Am filmat iar, cu un Nikon D3100. Nu stiu ce este din pacate. Am fost si jos, la sursa presupusa a sunetelor, dar nu am gasit nimic. Toata lumea era linistita...

Ark

Arhanghelul

#70
Citat din: arckadii din  17 Octombrie 2013, 10:58:17
Filmul nu-i apartine pentru ca imi apartine mie. Si nu este in Drumul Taberii ci in Pantelimon. Iar un blog extrem de bine documentat... Sunetele s-au auzit si ieri, am o filmare si de atunci. Cred totusi ca este vorba de lucruri banale...asa cum scriam si in description-ul videoului...
Ma rog, va pot oferi mai multe detalii daca doriti.
Ark

Nu vreau sa pic ... de ... PROST ... ce-am scris mai sus  ... este inca valabil ...  :mrgreen:

Citat din: Arhanghelul din  25 Septembrie 2013, 21:05:33
Strange sounds in the sky - Bucharest, Romania - 12.09.2013
"Arhanghelul said, on septembrie 25, 2013 at 9:01 pm
Comentariul tău e în așteptare.
In zona Drumul Taberei (Ghencea, Tricodava, etc.) se executa lucrari de inlocuire/schimbare a covorului asfaltic ... locuiesc in zona si am vazut desfasurarea lucrarilor ...zgomotul seamana exact cu cel al frezei de asfalt ..."
http://saccsiv.wordpress.com/2013/09/25/video-sunete-ciudate-la-bucuresti-romania-drumul-taberei-12-09-2013/#comment-183165
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Comment Youtube
Altruis Man
Publicat la 12.09.2013


"Strange sounds heard in Bucharest on 12.09.2013. I don't know what this is. It may as well be a water conduct, a large metal plate dragged on the concrete or something else. Just posting it for you to hear it.
INFO: VIDEO SHOT IN PANTELIMON, ROMANIA. After seeing several comments on blogs and forums I can inform you that this video is shot in PANTELIMON, BUCHAREST. However, I do not think that this is a supernatural sound. It is probably just some tool used by workers in the area. No need to assume otherwise."

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
25.09. 2013
"Iata comentariul cititoarei ana postat la articolul VIDEO: Sunete ciudate au produs panica la Bratislava?:

Iata si raspunsul fratelui tataia:
Da. Confirm eu personal, ca din nefericire s-au auzit. Le-am auzit cu urechile mele. Filmarea este facuta in cartierul Drumul Taberei (nu imi apartine) dar recunosc locurile. NU stiu ce au fost acele zgomote....dar aici in Drumul Taberei se lucreaza de zor la metrou si m-am gindit ca poate este ceva in legatura cu santierul...
NU stiu daca zgomotele sint cu adevarat de la lucrarile la metrou sau au cu totul si cu totul alta origine dar trebuie sa recunoastem ca fenomenul zgomotelor ciudate ia amploare! Ma gindesc ca este in firea omului sa incerce sa gaseasca explicatii rationale chiar si cind acestea lipsesc. Dar de auzit s-au auzit. Le-am auzit cu urechile mele, pot confirma in fata oricui iar filmarea este facuta in cartierul meu..."



P.S. Probabil in perioada respectiva conditiile meteo (temp., umiditate ,nebulozitate,etc.) au favorizat ... sa se auda aceste sunete (de la lucrarile de constructie ?) ... mai ales intre zonele cu caldiri/blocuri mai inalte (8-11 etaje) din Bucuresti ...
P.S.S. Am auzit astfel de sunete la mine in zona ... si sunt sigur ca proveneau ...  de la freza de asfalt ...
Am zis. :mrgreen:
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

arckadii

Dupa cum spuneam si eu in description, cred ca sunetul are o explicatie rationala. A fost postat tocmai din acest motiv doar pe youtube si nu si aici. Cred ca multe din sunetele pe care le aud oamenii peste tot in lume sunt de fapt foarte explicabile si nu exista motive de ingrijorare. In cazul de fata, parerea mea este ca era vorba fie de o placa metalica tarata pe asfalt (pe care am descoperit-o intre blocuri) fie de un utilaj de genul celor pe care le-a mentionat Arhanghelul. In consecinta, cred ca putem sari peste filmul de fata :)

Ark

Nox

#72
Citat din: extrateresru_ro din  17 Octombrie 2013, 09:59:54
Aseara, 16 octombrie, pe la ora 12:00, am auzit si eu aceste sunete ciudate, in zona Dristor. Mi s-a parut neobisnuit, dar mi-a fost clar ca este foarte neobisnuit, pentru ca iesise multa lume la balcoane. Am dat mai multa atentie sunetului pentru ca azi din intamplare mi-a sarit in ochi un articol de pe facebook despre aceste sunete si ascultand sunetul inregistrat, mi-am dat seama ca este exact acelasi sunet. Explicatii stiintifice, explicatii ezoterice...sunetele exista.

Am auzit și eu un sunet ciudat neobișnuit aseară (16 spre 17 octombrie 2013), undeva spre/după miezul nopții. Întâmplarea face că eram deja în pat la ora aia. Prima impresie a fost că e un avion cu reacție (ce zboară foarte jos?!), am fugit și am deschis geamul poate observ ceva, dar nimic. Cam un minut a durat sunetul respectiv. Zona Nicolae Grigorescu.

Ark, nu văd niciun link sper videoul despre care vorbiți mai sus!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

arckadii

Nox,

Am scos filmul de pe youtube. Din pacate am primit niste mailuri foarte dragute prin care mi-am readus aminte ce colorata este limba romana, referitoare la film si am preferat sa renunt sa mai postez asa ceva. Daca ajuta, pot extrage sunetul de pe film si sa-l postez din nou aici. Oricum imaginile nu sunt relevante...doar niste blocuri.

Ark

Ganditorul

#74
Azi, sambata 26.10.2013 intre 8.30 si 9.30 astfel de sunete s-au auzit in sudul Bucurestiului pe directia iesirii spre Giurgiu - Selgros- Mall Grand Arena. Nu stiu daca proveneau de la centrala din sudul Bucurestiului, de la o lucrare edilitara sau ne aflam in fata acelorasi sunele ciudate. Numai cineva care statea mai aproape de zona respectiva ar putea da detalii. De la mine se auzea vag doar acel muget de 5-10 secunde ce se repeta la intervale de 15-20 sec.
Ieri a fost acel cutremur de 7,1 grade, in Japonia-sa fie o propagare a sunetului din subteran care sa strabata scoarta terestra,traversand pamantul ? Putin probabil dar nu cred ca putem exclude ipoteze de legatura dintre cele 2 fenomene - daca intr-adevar sunetele nu proveneau de la o activitate tehnica umana. Pana la urma cunoastem prea putin despre fenomenul de rezonanta si efectul acestei rezonante la blocuri subterane dimensiuni mari si foarte mari.