Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Alte observatii OZN

Creat de andrei, 22 Noiembrie 2011, 01:53:29

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Aliosa

Citat din: Guest din  30 Decembrie 2013, 20:46:01
Salut,

Ne referim la filmul de MVI_5510.MOV, cel de 02:32 minute, da?
Tare faza cu testul, dar...  te inseli. Dar poate nu-ti place ca ti-am pus un film la dispozitie si ca am cerut sa ma dumiresc, zici ca nu mai fac asta?

Noi probe poti sa aduci si tu daca te uiti la el si-ti consumi din timp asa cum fac si eu, numai ca incepe sa nu-mi mai placa situatia asta, eu fac filmu, va impartasesc tot ce gasesc in el, consum timp sa va indic probe, si apoi imi spui tu ca fac teste pe forum, si ca eu stiu sigur ce am vazut; nu era mai usor sa ma intrebi decat sa tragi tu concluzii bazate pe nimic?

Daca ai filmul la care ma refer, ai vazut si sfera cea verde indicata de mine, sau aia e tot chinezarie?

In alta ordine de idei draga Aliosa, arata-mi un balon/chinezarie care se comporta ca in acel film si te cred pe cuvant. Daca eu vin cu probe dar sunt contrazis cu ipoteze teoretice... e destul de clar ceea ce cred eu despre asta.

Multumesc ca apreciezi timpul meu dedicat fenomenului si analizelei lui.

Cu bine,

Imi pare rau ca nutzi place parerea mea dar asta e si nu am alta inca .

Probele aduse de tine sunt : o filmare pe timpul noptii(cum sunt majoritatea) care prezinta niste lumini de diferite culori , unele se deplaseaza altele nu .

Concluzia logica si nu teoretica e , ai filmat niste lumini neidentificate, nu pot contura un obiect oricat as incerca sa strofoc oricare frame din acel filmulet , conditiile in care ai facut filmul ma impiedica, nu ca ai fi facut-o intentionat, e logic , e noapte si o distanta maricica pana la sursa.

Nu inteleg ce inseamna din punctual tau de vedere , manevre ciudate , nu am vazut miscari bruste cu viteze incredibile pentru tehnologia pamanteana  . Trecerea de la o culoare la alta e ceva banal , vezi instalatia pomului de craciun ca un simplu exemplu .
Cu o drona potzi face tot ce apare in film, ca sa ma fac inteles , exemple potzi cauta pe youtube , gasesti o gramada .

Ca acele lumini (posibile obiecte) raman neidentificate, nu contest .

Probe noi nu pot aduce(nu am vazut/filmat nimic in acea seara/noapte) , tu detii singura proba, eu pot satzi atrag atentia la ceva ce ai filmat si nu ai observant inca .

Multumesc si eu pentru intelegere .


fiulploii

Citat din: Guest din  30 Decembrie 2013, 21:39:16

Miscari bruste/nepamantene are acea lumina verde pe care am mentionat-o.
Pe ce te bazezi cand afirmi cele de mai sus? Proverbul care zice ca ''noaptea toate pisicile sunt negre'' se aplica si aici in sensul ca noaptea iluziile optice in privinta miscarilor bruste aparente sunt mari . Chiar si distanta estimata zic eu ca este eronata .
Citat
Ai spus singur ca distanta e maricica, cata-i drona sau chinezaria sa fie de mare?
Presupunand ca ar fi o drona- doar ca ipoteza , evident- la cat estimezi marimea ei , tu fiind cel mai in masura sa faci asta ca martor ocular ?

  Presupunand bineinteles ca distanta pana la lumini e cea estimata pana acum.

Ai vazut baloane colorate cu lumina interioara asigurata de leduri , noaptea?
Zic si eu..

Aliosa

Citat din: Guest din  30 Decembrie 2013, 21:39:16
Salut,

Nu am specificat nicaieri in descriere ca face manevre ciudate, asta e titlul fotografiei, si asa am dat-o cand am facut analiza in care am observat acele cadre in momentul schimbarii de directie.

Daca nu ai proba atunci nu inteleg de ce ai spus ca ai vazut filmul?
Miscari bruste/nepamantene are acea lumina verde pe care am mentionat-o.

Ai spus singur ca distanta e maricica, cata-i drona sau chinezaria sa fie de mare?
Isi schimba comportamentul luminilor in decursul filmului.

Explicatia cu chinezariile/dronele prezente pe tot spatiul aerian este cea mai la indemana (nu logica - apare numai in urma unei analize profune) explicatie care sincer poate fi adusa ca argument oricaror lumini observate noaptea.

Cu bine,
Asa cum am spus si mai sus,
Citat din: Aliosa din  30 Decembrie 2013, 21:22:01
Concluzia logica si nu teoretica e , ai filmat niste lumini neidentificate
si da , o simpla explicatie in incercarea de a identifica aceste lumini , sunt chinezariile .
Nu inteleg ce proba trebuie sa aduc ca sa confirm ca am vazut filmul ?

fiulploii

Citat din: Guest din  30 Decembrie 2013, 22:32:48

Probabil "baloanele mele" aveau si o elice atasata din moment ce schimba sensul de mers.


Eu zic ca aparent se schimba sensul de zbor.
Dar e doar parerea mea..

Aliosa

Citat din: Guest din  30 Decembrie 2013, 22:38:25
Salut,

Poate nu am inteles eu bine, dar ai spus asa:

Am crezut ca tu nu o detii.

Pai nu ai spus nimic despre sfera verde, ai observat-o? Nu ai facut nicio referire la ea. Apoi daca vedeai filmu, e cam greu sa mai crezi ca erau baloane asa cum ai spus in primul raspuns.

Multumesc,

Mai jos ai primul meu raspuns .
Citat
De unde ai certitudinea ca nu este balon sau baloane ?
Din raspusurile tale de pana acum , urmarite cu atentie , trag concluzia ca tu stii despre ce este vorba in filmuletul facut in seara respective si ne supui unui test .
Parerea mea este ca in acel film nu am vazut nimic iesit din comun , nici o manevrea dubioasa , iar de lumini e plin cerul in ultima vreme avand in vedere cate chinezarii sunt la vanzare . Pana la noi probe eu nu-l pot numi OZN pentru ca nu am certitudinea ca este obiect , cel putin din filmare nu rezulta asta .
Daca e de origine extraterestra/paranormala sau nu, nu cred , am vazut dubioshenii care intradevar se incadrau la "am ramas cu gura cascata" , iar ce ai filmat tu se poate reproduce simplu cu tehnologia prezenta la noi .
Sa-mi spui unde am spus eu ca e balon, nu de alta dar se pare ca ne intelegem in paralel si sincer e ultimul meu raspuns pe acest subiect pentru simplu fapt ca nu sunt aici sa demontez probele si nici sa alimentez convingerea ca poate identificam un OZN intr-o lumina pe cer in toiul nopti .

Succes la vanatoarea de lumini multicolore .

lylyt_ice

Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

alx

#111
Citat din: Guest din  12 Ianuarie 2014, 05:33:41
Se pare ca nu mai functioneaza deloc modulul de atasare, nu pot sa public cadrele dar le puteti vedea aici:
Eu zic ca merge...am atasat 2 imagini de test.Si nu m-am atins de setarile forumului.Verifica ca nu cumva tipul de fisier sa nu apara in lista celor acceptate de sistemul de atasamente.Sau sa nu fie prea mare...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

jean

In nordul cartierului Tei se afla aeroportul Baneasa. Activitatile aeriene desfasurate aici pot duce la observatii aeriene eronate. Mare atentie!
CitatA mai observat cineva asta? Repet, lumina fada.
Nu am observat lumina pe directia indicata de tine, dar, am facut o alta observatie din cartierul Colentintina, vecin cu Tei, de aceasta data in directia sud. Spre cartierul Pantelimon.
Este facuta tot pe 14.01.2014 in jurul orei 18.41. Putin deasupra blocurilor din dreapta (SV), a aparut o lumina de culoare portocalie, magnitudine aparenta putin mai mica ca planeta Jupiter care se afla pe cer la acea ora. S-a deplasat spre E sau mai bine zis SE (in stanga) din cauza scaderi luminozitati pana la disparitie. Traectoria a fost liniara si aproape paralela cu linia de la blocuri. Directia de observatie, spre S. Cerul era senin si nu batea vantul. Interesant este ca, viteza de deplasare parea mult mai mare ca a lanternelor chinezesti. Observatia a durat mai putin de un minut cred. Asta afost tot. Daca este nevoie de amanunte revin....
Adevarul este dincolo de noi

Urban


Urban

#114
Citat din: Guest din  19 Ianuarie 2014, 00:37:00
Ei filmau printre copaci, probabil oamenii din clip sunt supermani.
Cel care filma era chior, filma multimea in loc sa filmeze in directia in care filmeu oamenii (defapt erau la alt eveniment).
Filmul este un montaj prost facut intre real si modele 3d.
Cand dispare se pierde imaginea dar continua sa se auda coloana sonora.

Obiectul este o holograma, nu este real.
Daca holograma arata atat de bine provocand reactia din clip, cum ar fi in cazul unui OZN adevarat?
Sau cum am face diferenta dintre o holograma si un OZN adevarat?
Sau...mai putem face diferenta dintre un OZN adevarat si o holograma?
....
https://www.youtube.com/watch?v=Jx1sedl2XSM

Asta era ideea, nu daca oamenii sunt supermani sau ca imaginea se pierde si se aude numai coloana sonora. :-D

classic

#115
O holograma interesanta. Daca mai traia Ceausescu, cam asa ar fi aratat si orasele noastre  in timpul vizitelor de lucru.
China Takes Bluebeam To The Extreme Very Disturbing Hologram City Projected On A River
We all live under the same sky, but we don't all have the same horizon.
(K. Adenauer)

alx

Citat din: Urban din  19 Ianuarie 2014, 00:23:15
https://www.youtube.com/watch?v=SVI4SS0NY_E
Si parerea mea este ca asistam la un CGI,destul de prost facut,in fapt.Sincer,oamenii aia cred ca urmareau o interventie a unui elicopter...parca se si aude la final zgomotul specific acestuia,suprapus peste zgomotul orasului...si nu vorbesc de pocniturile motocicletei...

Citat din: Guest din  19 Ianuarie 2014, 21:36:08
1. O holograma nu poate fi proiectata ziua pe lumina!
2. O holograma nu poate fi niciodata cu adevarat mai inchisa decat culorile ambientului pe care este proiectata!
Stimate coleg,cred ca te afli intr-o...eroare.Poate daca studiezi modul de producere a unei holograme,iti vei da seama ca aceasta NU are nevoie de un suport pe care sa fie proiectata,si ca poate fi proiectata oricand,in orice conditii. Tu cred ca te refereai la proiectiile 3D,care sunt alta mancare de peste...

Una peste alta,cred ca tehnologia actuala(cel putin cea militara,mai putin accesibila muritorilor de rand)permite crearea unor...iluzii care cu greu pot fi deosebite de realitate.Insa asta e doar ce cred eu,bineinteles...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

aswotim

Citat din: alx din  16 Octombrie 2013, 19:41:00
  O singura rugaminte: esti bun sa-mi explici cum se poate ca un balon,care este relativ o sfera,sa reflecte  o sursa de lumina spre un observator unic de pe doua puncte ale suprafetei sale,puncte situate la distanta?
Daca se poate,un desen ar fi ideal...eu is mai greu de cap si nu prea inteleg... ;D
La orice balon translucid sau transparent iluminat dintr-o sursa de lumină apar doua zone diametral opuse luminoase, prin reflexie. Foarte multe baloane de spionaj americane sau rusesti care se foloseau intre 1950-1970 au fost luate drept OZN-uri ne-terestre. Iată o fotografie în care cele două zone luminoase formează un fel de ochi la un cap de ET.

alx

Citat din: aswotim din  19 Ianuarie 2014, 22:58:50
La orice balon translucid sau transparent iluminat dintr-o sursa de lumină apar doua zone diametral opuse luminoase, prin reflexie. Foarte multe baloane de spionaj americane sau rusesti care se foloseau intre 1950-1970 au fost luate drept OZN-uri ne-terestre. Iată o fotografie în care cele două zone luminoase formează un fel de ochi la un cap de ET.

Salve.
Multumesc de lamuriri,desi eu cerusem aceste lamuriri in contextul:
Citat din: prodcomb din  16 Octombrie 2013, 13:34:32
Citat din: tractorbeam din  16 Octombrie 2013, 12:32:12
Perioada: intre anul 1982 si1985
Locatia: la o masa undeva pe bd.Dacia in casa la unchiul meu
Raportorul: un medic ginecolog destul de in varsta ne-a povestit ca undeva in anul 1968 chiar inainte de invazia sovietica in Cehosolvacia se afla cu sotia undeva in zona Cazane a Dunarii, cand le-a aparut pe cer o forma gen jumate de minge de rugby dar care avea si doua faruri - le-a zis el - in partea superioara, tot asa "jumatatea de minge" a stationat vreo 2 ore, asta a mers si a dat telefon si la militie cum era pe vremea aia si dupa aceea, la vreo 15-20 minute dupa ce s-a intors sa priveasca dinn nou obiectul, acesta a disparut in sus cu o viteza fantastica. Omul tinea si un jurnal de vacanta si s-a dus la el acasa (statea in acelasi bloc cu unchiul, si ne-a adus jurnalul unde era descrisa si desenata "aratarea".
Sotia lui a confirmat spusele acestuia.Eram un pusti pe vremea aia si ceea ce a relatat mi-a facut o puternica impresie.


În 1968 au fost multe "farse cu balonul" în special în Banat, despre care s-a mai scris.
"Farurile" erau de fapt reflexii ale Soarelui pe materialul balonului.
Deci era vorba sa mi se explice cum puteau niste reflexii sa semene cu faruri de masina...si nu numai cum pot aparea 2 reflexii,IN CONDITI IDEALE,de pe un balon.
   Multumesc oricum.
O seara buna   alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

aswotim

"Faruri de masina" - e o comparatie facuta de un martor care trebuie sa se raporteze la experienţele sale anterioare. Putea să spună ochi de pisica sau orice altceva...