Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce vrem sa aflam? Cum comunicam cu ET?

Creat de iniventor, 24 Aprilie 2011, 17:53:04

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

iniventor

  Limbajul este lucru primordial al comunicarii si cred ca daca dorim vre-o data sa aflam ceva de la vre-un alien vre-o data primul lucru este sa avem un mijloc de comunicare . daca am vorbi limba noastra sau a altui popor este simplu , dar vin si pun intrebarea ce mijloc de limbaj si cum comunica?

    Daca ar fi ceva de aflat sunt materialele pe care le folosesc : poate au si ei un sistem al lui mendeleev poate mai bogat ca al nostru , sistemul lor de aparare , nevoile lor , simturile lor comparativ cu ale noastre ( noi avem 5 simturi ) dar daca ei au 8 sau 4 ce avantaje si dezavantaje ar fi? Scopurile lor pentru care sunt in vizita! Chiar daca ar fi pozitivi sau negativi din punctul nostru de vedere poate sunt multe ecuatii care ar trebui dezbatute inainte de o concluzie . Eu unul nu sunt foarte increzator sa ii iau in brate sau sa ii pun la zid pentru ca lumea se bazeaza pe fapte concrete si pe concluzii stiintifice!

    Lucrul care ma intriga este unul simplu : scopul lor , ne influenteaza pe termen stiintific in timp sau suntem parte mai mare din ceva ce avem de invatat !

  deci sunt sute de ecuatii in aceasta probelma si una este simpla : ce vrem sa aflam din punct de vedere concret si stiintific pana nu suntem pusi in fata unui fapt concret , clar in care nu prea avem ce face!

take care!

  cu stima si deosebit respect,

Iniventor

the_northpole

cam greu ce ai descris tu acolo ;
eu cred ca comunicare lor se face ... habar nu am cum comunica ,

cu ce am începe pe partea materiala probabil ar fi un tabel al elementelor .ca restul cam greu de inteles mai ales daca au sute de ani lumina avans fata de noi. Nici macar nu stim daca matematica lor se potriveste cu a noastra, si restul...
partea interesanta însa este o boala a pãmântenilor pe care o i-au atât de serios  încât o ia pe arãtura ,sau nu o ia de serios in niciun fel este spiritualitatea. eu cred ca cred ca acest lucru este acel ceva pe care ar vrea ei sa ne invete , ca restul vin de la sine.

Nox

Mutat la Diverse și redenumit... mai multã atenție când deschideți un topic nou.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

padme

@iniventor ai deschis 1100,5 topicuri pe teme care s-au mai discutat pe alaturi, fara sa spui nimic concret. Cugetarile tale le poti alipi altor discutii daca circuli putin pe forum! Parerea mea!

iniventor

va respect si asa am sa fac o sa citesc mai mult de pe acest forum ! imi cer mii de scuze daca am fost grabit atunci cand am scris deoarece am facut si greseli de scriere si greseli privind faptul ca nu am fost la obiect!


cu multa stima si respect,

  Iniventor

Siberia

#5
Daca te ajuta cu ceva sa vezi cum au incercat si altii sa descifreze modalitatea de comunicare a ET, ai mai jos un link catre un document declasificat de catre NSA - intitulat : "Key ToTheExtraterrestrial Messages" in care un dr. Campaigne prezinta 29 mesaje primite din spatiu si incearca sa gaseasca un cod pentru descifrarea lor.
(Declasificarea documentelor privitoare la ET este tare la moda in perioada asta :) )
http://www.nsa.gov/public_info/_files/ufo/key_to_et_messages.pdf
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

jean

Citat din: iniventor din  24 Aprilie 2011, 17:53:04
  Limbajul este lucru primordial al comunicarii si cred ca daca dorim vreo data sa aflam ceva de la vre-un alien vreo data primul lucru este sa avem un mijloc de comunicare . daca am vorbi limba noastra sau a altui popor este simplu , dar vin si pun intrebarea ce mijloc de limbaj si cum comunica?
Nu este adevarat ca limbajul este lucrul primordial, se pare ca acele entitati reusesc sa comunice cu oameni de diferite nationalitati mental sau folosind diferite dispozitive. Linbajul implica o atmosfera de un anumit fel. La diferite gaze si presiuni sunetele emise de anumite entitati sunt foarte diferite ca tonalitate si frecventa, si ar mai fi foarte multe de spus aici....Deci nu trebuie sa gasim un limbaj, ei fiind mai inteligenti deja poseda un sistem de comunicare.
Citat din: the_northpole din  24 Aprilie 2011, 20:55:28
eu cred ca comunicare lor se face ... habar nu am cum comunica
Vezi ce am scris mai sus. Sa ne imaginam ca ei traiesc intr-un mediu lichid sau atmosfera cu densitate foarte mare....In acest caz probabil vor comunica cu sunete de frecventa foarte joasa , infrasunete (vezi balenele, delfinii). Intr-o atmosfera rarefiata, probabil vor comunica cu sunete foarte inalte, ca liliecii, cine poate stii.
Adevarul este dincolo de noi

Xanadron

#7
Citat din: padme din  25 Aprilie 2011, 00:11:52
@iniventor ai deschis 1100,5 topicuri pe teme care s-au mai discutat pe alaturi, fara sa spui nimic concret. Cugetarile tale le poti alipi altor discutii daca circuli putin pe forum! Parerea mea!

Balastul deloc neglijabil de postari de-a-n pixu' :-D pe mai toate topicurile duce la diluarea spre... zero a densitatii schimburilor de idei, din pacate. Asta-i insa democratia internautica. :-P
Am observat acelasi lucru si pe topicul "Interviu cu TVM", unde talmes-balmesul de peroratii usor infantile au facut sa treaca neobservate nu doar idei interesante, ci si unele intrebari esentiale. La care nici nu-i de mirare ca autorul "Programului Terra" TVM n-a mai raspuns.

Strict ontopic: si io cred ca_comunicarea [sic] cu EI se face... habar nam cum - dar o i-au :lol: si eu in serios.
ET-ii :martiansmile: ceva mai putin - fiindca unii din ei nici n-au limba (la propriu), iar altii au gura plina (unii reptilieni chiar cu copane... umane, :-D iar Micii Gri :-( :moon: cu gogosile pe care ni le vind - cind noua, atunci cind ne mai rapesc ca pe vite, cind guvernului SUA la semnarea contractelor secrete mereu incalcate, cu promisiuni la fel de secrete si neonorate).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

#8
Citat din: Xanadron din  26 Aprilie 2011, 20:39:41
Strict ontopic: si io cred ca_comunicarea [sic] cu EI se face... habar nam cum - dar o i-au :lol: si eu in serios.
ET-ii :martiansmile: ceva mai putin - fiindca unii din ei nici n-au limba (la propriu), iar altii au gura plina (unii reptilieni chiar cu copane... umane, :-D iar Micii Gri :-( :moon: cu gogosile pe care ni le vind - cind noua, atunci cind ne mai rapesc ca pe vite, cind guvernului SUA la semnarea contractelor secrete mereu incalcate, cu promisiuni la fel de secrete si neonorate).

Ma gandesc ca in momentul in care ne vom putea folosi potentialul activitatilor cerebrale la maxim sau pe aproape macar, situatie care ar trebui sa coincida cu o perfecta si armonioasa comunicare intre noi oamenii, vom afla daca e cineva in cosmos interesat sa discute si cu masele in totalitatea lor, nu numai cu anumiti indivizi. Amestecul castelor de care ne vorbea @TVM pe alt topic a avut si un efect pozitiv pe linia "involutiva", acela de a oferi cheia decodarii "programului terra" mai multor indivizi fie ei dispersati prin acest ciorbete mocirlos al hibridizarii, real aspect dealtfel.

Raspunsurile la intrebari se obtin si se realizeaza prin constientizarea de catre fiecare individ a propriei sale naturi. Deci raspunsurile trebuie traite  deoarece ne nastem cu ele in noi, trebuiesc realizate, intelese la un nivel emotional/energetic caci altfel ele sunt fara de valoare, sunt doar privite sau trattate din punctul de vedere al intelectului, adica se transforma totul în noțiuni si nicidecum in constientza.

Cat despre reptilieni, Micii Gri, si altii...mai blonzi, treaba lor, in fond exista probabilitatea ca ei sa fie trei rase dintr-o comunitate INFINITA de fiinte constiente si traitoare posibil pe mai multe ori diferite planuri ale Existentzei... Cel mai important raspuns, cel mai unificator adevar e acela ca Dumnezeu/Sursa/Mintea Cosmica/Etc nu trebuie privit ca fiind Unul si Acelasi in noi toate fiintele constiente, ci noi toti purtatorii multiplelor sale manifestari il alcatuim pe EL iar misterul Vietii, calea pe care mergem nu va avea sfarsit...caci nu are inceput iar tocmai acest fapt rezida in natura noastra de origine divina. Recunosc ca ma "sperie" putin vesnicia :)

Xanadron

#9
Uite cum replici ca asta a ta, compadre @biss, ma fac sa raspund si eu la modul 100% serios, uitind de impulsul initial de-a face doar haz de necaz (nu mai vorbesc de tentatia repetata de-a face alte lucruri mai utile decit scrisul p-aici - nu chiar inutil insa, macar prin prisma unor anume auto-clarificari).

Deeeci: "amestecarea-hibridizarea raselor/castelor" stimulata christic de-acum doua milenii nici eu n-o vad doar ca pe o simpla incepere a actiunii finale de eradicare a actualului program genetic, asa cum deduce TVM (fiindca o logica simpla arata ca-n 2.000 de anisori operatiunea de "stingere a luminii" :star: ar fi fost de mult incheiata).
De fapt, e relevant simplul fapt c-am pus de 3 ori intrebarea asta autorului si n-am primit vreun raspuns. 8-)

Unul din targeturi pare sa fi fost asadar si asta ... hai sa-i zicem comunicational. :roll: De largire cumva a "domeniului de frecventze" al capabilitatilor de receptie si interconectare a unor informatii subtil-complexe de catre anumiti (putini totusi) indivizi. Care au evident nevoie de intelegerea unor noi seturi de notiuni pentru accederea la niveluri evolutive mai inalte.

Sint convins ca pina si detaliile operatiunii sint cunoscute "de cine trebuie", adica probabil de esalonul superior laborantzilor de talia lui Enlil/Enkidu/Ninhursag si - pe linia optimista "anti-deprimantul Program Terra" - :-D saltul asta evolutiv nu-i deloc circumscris "zdroabei tescuitoare" :lol: atit de limitat-repetitive banuite de inventivul si minutiosul, dar uneori limitatul in viziune TVM.

Fiindca pur si simplu nu pot accepta ca "simplificarea" (ca notiune generica - inclusiv genetica deci) ar putea conduce la evolutie sub vreo forma.
E ca si cum am aplica tale-qvale maxima "fericiti cei saraci cu duhul" :roll: si-am afirma ca o entitate inchistata-n carapacea citorva idei si care ar cunoaste o singura limba (si aia prost :-D) a atins un nivel evolutiv superior unui poliglot creativ si bine informat.

OK, o fi valabil asta ca interes pur lucrativ al unor eventuali... recoltatori ocazionali de spirite cretinoide, :lol: dar continui sa sper/cred ca, in ceea ce priveste tabloul evolutiv de ansamblu al umanitatii, alta-i strategia celor de... Foarte Sus. :star:
Fie ei categorisiti de Biserica drept "luciferici". :evil:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mr

#10
Personal cred ca acest haos aparent, generat in mare masura de neitelegerea noastra (sau intelegerea doar intr-un sens negativ) are rolul sau in experienta necesara spiritelor tinere iar planeta asta pare a fi, din multe puncte de vedere, ca o scoala. Prea multe lucruri nu se potrivesc intr-un scenariu negativ si resemnat precum este si cel al lui TVM. Faptul ca ni s-au lasat mostenire, deliberat, indicii ale unei cunostinte superioare prin diverse mijloace, de la carti fundamentale, monumente antice care ne sfideaza "stiinta" pana la atat de neitelesele initieri din asa zisele societati secrete de astazi, releva faptul ca exista cel putin o "iesire" din aceasta inchisoare si acest fapt, pentru a fi inteles, necesita o schimbare majora de perspectiva din partea noastra, care trebuie sa inteleaga Intregul si, mai ales, rostul partilor integrante.

Imi este foarte greu sa cred ca totul se intampla haotic in lumea noastra. Daca era asa pana acum eram disparuti demult de pe fata pamantului, ca si rasa, tinand cont de gradul imens de egoism si de ingustimea in gandire asociata ce a caracterizat desfasurarea unor evenimente la scara planetara. Exemplele....abunda, mai ales in istoria moderna. Efectele distructive ale gandirii umane, de-a lungul timpului cred ca au fost estompate periodic si tinute in anumite limite exact cum ne tinem noi copii din scurt (ma rog, cei care o mai fac...). :)

Una peste alta, aici cred ca intervine ceea ce numim noi "maturitate". In sens general un om matur este definit destul de subiectiv. La fel si actiunile sale sunt destul de subiective si separate. Ori, cei care ne supravegheaza ca si "parinti", stiu ca oricat s-ar stradui sa ne arate si sa ne faca sa le intelegem punctul de vedere unitar si superior, nu vor reusi. Dar EI, in acest caz, ne inteleg si ne astepta sa ne maturizam ....in sensul Lor. Comunicarea dintre Ei si noi ar fi un dialog al surzilor acum. De fapt nu comnicarea e problema ci modul in care se pun in practica cele intelese in urma comunicarii... de catre noi. Asa cum am mai spus si in alte randuri, "logica creatiei" ne scapa, deocamdata. Smerenia (si nu in sensul de umilinta, ci de rabdare si perseverenta) este singura postura care ne poate ajuta sa urcam si sa intelegem ce e cu noi pe aici...si sa gasim mijloace compatibile de comunicare cu EI.

Din tot acest haos, la final, fiecare are de benficiat chiar daca devine foarte revoltat, la un moment dat, pe un fond orgolios. Asta este si scopul prim - anihilarea si stapanirea egoului. Odata stapanit, acesta devine un instrument folositor pentru integrarea practica a cunostintelor de ordin superior cu care individul intra in contact direct.

Mesajul a fost foarte clar spus mai demult, chiar daca Legea la inceput avea niste reguli clare in ceea ce privea acumularea informatiei genetice. Daca la inceput impartirea pe caste reprezenta o reflecare a Divinului in lumea fizica (fara a atribui conotatii negative castelor inferioare), ulterior hibridizarea a adus oportunitatea atingerii  maturitatii Lor... tuturor oamenilor. Sa fie oare intamplare ...sau premeditare? :)


"19. Cãci scris este: "Pierde-voi înþelepciunea înþelepþilor ºi ºtiinþa celor învãþaþi voi nimici-o".  
20. Unde este înþeleptul? Unde e cãrturarul? Unde e cercetãtorul acestui veac? Au n-a dovedit Dumnezeu nebunã înþelepciunea lumii acesteia?  
21. Cãci de vreme ce întru înþelepciunea lui Dumnezeu lumea n-a cunoscut prin înþelepciune pe Dumnezeu, a binevoit Dumnezeu sã mântuiascã pe cei ce cred prin nebunia propovãduirii." 1 Corinteni cap 1

"18. Nimeni sã nu se amãgeascã. Dacã i se pare cuiva, între voi, cã este înþelept în veacul acesta, sã se facã nebun, ca sã fie înþelept.  
19. Cãci înþelepciunea lumii acesteia este nebunie înaintea lui Dumnezeu, pentru cã scris este: "El prinde pe cei înþelepþi în viclenia lor".  
20. ªi iarãºi: "Domnul cunoaºte gândurile înþelepþilor, cã sunt deºarte".  
21. Aºa cã nimeni sã nu se laude cu oameni. Cãci toate sunt ale voastre:  
22. Fie Pavel, fie Apollo, fie Chefa, fie lumea, fie viaþa, fie moartea, fie cele de faþã, fie cele viitoare, toate sunt ale voastre.  
23. Iar voi sunteþi ai lui Hristos, iar Hristos al lui Dumnezeu." 1 Corinteni cap 3  

Orice as face...nu pot fi convins si constrans sa raman intr-o perspectiva asa zis "logica" a manipularii. Din toata experienta care am acumulat-o pana acum, sub diverse forme, am ajuns sa fiu convins ca raiul si iadul ni-l facem din felul cum gandim, atat la nivel personal cat si la nivel de grup. Imi pot deschide si dezvolta capacitatile de a comunica cu EI pe acele "frecvente" compatibile numai prin efort personal. Din afara si dintr-o perspectiva teoretica si virtuala nu pot ramane decat un vesnic diletant. Pledez astfel pentru experienta directa ...si nu pentru una virtuala si rationala.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Xanadron

@mr: :wink: Ete cum gindeam/scriam p-aproape, concomitent...
Evident ca accentuind fiecare anumite aspecte.
...Sa fie de fapt si asta un semn al eficientzei "hibridizarii in scop evolutiv"?! :roll:
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

mr

#12
Xanadron, eu cred ca da! :lol: Si mi s-a intamplat si in multe alte cazuri...
Cel putin noi doi ....folosim, in multe cazuri, "frecvente" compatibile de comunicare. Cum am ajuns la "performanta" asta... este mai greu de inteles pentru multi, dar nu imposibil. :P
Oricum, stiintific nu prea se poate explica. :)
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

Xanadron

#13
Strict ontopic: un interesant articol scris de dr. Michael Salla, in care se confrunta opiniile dr. Frank Drake vs teoriile lui Nikolai Kozyrev (savant rus).

Primul se stie mai de multisor ca-i partizanul comunicarii ET-umane prin... unde radio :roll: (de unde si "gogoasa" SETI, dupa mine - abordata pe alt topic), iar al doilea vine cu convingerea ca utilizarea cimpurilor de torsiune (a caror manifestare ar fi si celebrele "crop-circles") e modalitatea preferata de ET, datorita in primul rind vitezei enorme de propagare a acestora (de peste 108 ori mai mare decit a luminii - detalii, in articol).

Inclin sa-l cred pe rus - chiar daca-i clar ca UNELE crop-circles sint evident falsuri create de minutza amatorilor de senzational-publicitate etc.
Dar nu chiar toate... 8-)

http://www.examiner.com/exopolitics-in-honolulu/seti-pioneer-fails-to-debunk-crop-circles-as-et-messages
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

abyss

Foarte important articolul. Despre Dr Salla sunt în continuare reþinut chiar dacã în ultima vreme ºi-a mai schimbat poziþia.
În privinþa comunicãrii cu Et nemþii de la Vrill o nimerisesa mai bine... Cea mai mare vitezã din univers e cea a gândului deoarece reprezintã o cale de comunicare nonliniarã iar conºtiinþa este translatorul universal. În prezent existã tehnologii care asistã conºtiinþa ºi invers...