Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vasile Rudan si misterul din Carpati

Creat de memphis, 20 Martie 2010, 16:53:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Ganditorul

2 intr-unul e mai faina promotia ...
Dar cum o dai sau o intorci tot la "calator" ajungi - ca doar el detine SECRETUL - "unde s-a auzit, sau pe unde se invata, sau CINE si DE CE ne invata tinerii ca ... DACIA n-a existat".
Cunosc traseul acestui mesaj "DACIA n-a existat", l-am mai intalnit sustinut de "argumente" asemanatoare si in alte parti - dar vreau sa vad daca "calatorul" are "sange in instalatie" (cum spui tu...) ca sa ne spuna si noua public CINE, CUM si DE CE ?
Pariu ca nu spune si ca o sa trebuiasca sa apelam la tele-bio-detectia tip V. Rudan ca sa aflam cate ceva ...? :-P :evil:

P.S. Nu-i atac la persoana, Parol.  E aparare la "atac la stramosi"

angellla29

#391
Citat din: Ganditorul din  28 Octombrie 2011, 18:27:47
2 intr-unul e mai faina promotia ...
Dar cum o dai sau o intorci tot la "calator" ajungi - ca doar el detine SECRETUL - "unde s-a auzit, sau pe unde se invata, sau CINE si DE CE ne invata tinerii ca ... DACIA n-a existat".
Cunosc traseul acestui mesaj "DACIA n-a existat", l-am mai intalnit sustinut de "argumente" asemanatoare si in alte parti - dar vreau sa vad daca "calatorul" are "sange in instalatie" (cum spui tu...) ca sa ne spuna si noua public CINE, CUM si DE CE ?
Pariu ca nu spune si ca o sa trebuiasca sa apelam la tele-bio-detectia tip V. Rudan ca sa aflam cate ceva ...? :-P :evil:

P.S. Nu-i atac la persoana, Parol.  E aparare la "atac la stramosi"

Asteptam cu interes... raspunsul@ Calatorului....  Dar din cate cred eu...umila mea parere...este ca principal vinovat de predarea tampeniilor astea in scoli...este nimeni altul decat bananaman....onor ministrul Educatiei si Invatamantului...cum mama masii il cheama ca am uitat....

horia2008

#392
Citat din: calator astral din  28 Octombrie 2011, 14:21:42
pentru ultima data, sa terminam cu "alba-neagra" asta, foarte respectos intreb: in care lucrare a scris Herodot cuvintul "DACIA" sau macar a pomenit "DACII"?
Cine dintre istoricii-scribii-carturarii acelor timpuri a scris vreodata numele "DACII", "DECEBAL" sau "DACIA"?
Care contemporan al presupusei "puteri" Dacia?
Vorbiti de tone de aur pe care "romanii le-au furat dacilor" dar nu exista nici macar un inel, un lantic, o pereche de cercei, orice podoaba facuta din aur care sa fi apartinut dacilor...
Nici un orasel neinsemnat, cu doua stradute amarite, nici o statuie, nici o necropola, nici o relicva istorica cu presupusa limba a dacilor, nimic....absolut nimic.
Doar vint.
Columna infatiseaza o campanie de civilizare a citorva sute de triburi barbare, sangeroase,printre care si dacii, un trib izolat pe Valea Jiului care a migrat de foame in Apuseni.
Nici un dac n-a pus in veci piciorul la Sarmisegetuza, nici unul n-a fost vreodata la Sfinx, la Adamclisi sau prin oricare loc sacru din Carpati.
Romanii ne-au lasat toate datinile si obiceiurile, limba,numele tarii, si vrem-nu vrem ei si numai ei sint parintii nostri. Acolo unde se odihnesc zeci si zeci de mii dintre ei, in imensele necropole care impinzesc Romania, acolo unde au fost ingropati dupa lupte seculare cu tot soiul de hoarde barbare, fiti convinsi ca ei,romanii,strabunii nostri, se rasucesc in mormintele lor, au amaraciunea celor care sint nedreptatiti si batjocoriti.
Dar Adevarul,ca si uleiul din apa, va iesi intr-o sfanta zi la suprafata.
Continuati sa ridicati in slavi practicantii magiei negre si a sacrificiilor umane rituale.

Pai si ungurii ziceau ca pe aici, prin Ardeal batea vantul cand au venit ei; si-or fi impartit zone de influenta cu romanii... :|; deci ne tragem din Atila si Traian? sau numai tu?! :-o

Calatorule, iti sugerez sa vezi pe tema asta si cu prof.dr. Tudor Diaconu (aka Mosu) desi el e de alta parere, cred va intelegeti pana la urma, vedeti voi cum va lamuriti, ca potential, slava Domnului,  aveti... :roll:

Citat din: ovidiumro din  30 Septembrie 2011, 20:10:05http://www.youtube.com/watch?v=GKlp8Vm_odQ#



Siberia

Dragule - cel mai iubit dintre pamanteni si nepamanteni -  @calator astral, eu am ramas cu o mare dilema in urma spuselor tale si poate reusesti sa mi-o clarifici:
   Daca Dacia n-a existat, se intelege ca nici dacii n-au fost daci (logic, nu?!) atunci cine sunt "momarlanii" ???
(ii mai tii minte pe momarlanii aia, din Valea Jiului, unicii urmasi ai dacilor, dupa cum ziceai ? :-D)
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

kandaon

#394
Fara suparare, cei care spun ca dacii si Dacia nu au existat sunt cel mai probabil ceea ce se numeste "troll" (cu unu sau doi de "l", numai stiu), pentru ca refuz sa cred ca cineva care are cat de cat niste minime cunostinte istorice poate sa afirme constient sau serios asa ceva.

Sigur, nu or fi descoperit dacii America sau nu or fi colonizat Japonia, sau ce mai mai spun unii ici colo, dar sa cazi in extrema ailalta si sa zici ca nu au existat e de-a dreptul ridicol :roll:


calator astral

Kandaon,iti raspund indirect prin aceasta replica destinata userului siberia.

Citat din: Siberia din  28 Octombrie 2011, 19:04:49
Dragule - cel mai iubit dintre pamanteni si nepamanteni -  @calator astral, eu am ramas cu o mare dilema in urma spuselor tale si poate reusesti sa mi-o clarifici:
   Daca Dacia n-a existat, se intelege ca nici dacii n-au fost daci (logic, nu?!) atunci cine sunt "momarlanii" ???
(ii mai tii minte pe momarlanii aia, din Valea Jiului, unicii urmasi ai dacilor, dupa cum ziceai ? :-D)

ti-am mai spus siberia ca te joci cu cuvintele...am spus si o repet : dacii au existat,un trib neinsemnat cum erau sute pe teritoriul de atunci care actualmente apartine Romaniei,si da, momirlanii sint urmasii dacilor.
Stai aproape de ei,siberia, fa o vizita prin zona lor,a momirlanilor,eu am fost deseori,am studiat problema, vei vedea ca toti se revendica descendentii directi ai dacilor, au pastrat o mica parte din graiul si portul dacilor prin satucuri pierdute,mai ales anumite superstitii,asta in enclava Valea Jiului.
Nu. Nu e deloc "logic" sa afirmi "daca Dacia nu a existat inseamna ca nici dacii nu au existat!".
Tiganii exista dar Tigania nu.
Eschimosii exista dar Eschimosia nu.
Inuitii exista dar Inuitia nu.
S.a.m.d.

Deci revino la o atitudine colegiala si respecta inteligenta colegilor tai.
Observ ca inca nu a raspuns nimeni la intrebarile mele directe si simple.
Repet una naiva, de nestiutor dornic sa descopere:
In care text contemporan dacilor apare scris "DACIA" sau "DACII" ?
Multi vorbesc de Herodot...in care lucrare de-a lui apare cuvintul "DACIA"? Unde a scris el "D A C I I" ?
____
Daca primesc un singur raspuns mai continui acest interesant dialog. Daca nu...regret,ramin pe pozitia mea:
"Dacia, tara eroica care a rezistat cuceritorilor romani, tara dacilor,din neamul maret al tracilor" este o mare gogoasa,o diversiune a Panslavismului,care a cazut pe un "os" greu de digerat,a incercat cu forta sa ne cucereasca,sa ne "rusifice" ,sa ne impuna alfabetul cirilic, fara succes insa.
Ce e mai logic decit "daca nu poti dobori un dusman,fa-ti-l prieten!" ,inclusiv cu forta si minciuna "stai frate ca tot balcanic esti,inconjurat de slavi si huni,nu esti latin,nu ai vreo legatura cu Roma,deci cu Occidentul!".

kandaon

Citat din: calator astral din  28 Octombrie 2011, 20:04:57
Kandaon,iti raspund indirect prin aceasta replica destinata userului siberia.

ti-am mai spus siberia ca te joci cu cuvintele...am spus si o repet : dacii au existat,un trib neinsemnat cum erau sute pe teritoriul de atunci care actualmente apartine Romaniei,si da, momirlanii sint urmasii dacilor.
Stai aproape de ei,siberia, fa o vizita prin zona lor,a momirlanilor,eu am fost deseori,am studiat problema, vei vedea ca toti se revendica descendentii directi ai dacilor, au pastrat o mica parte din graiul si portul dacilor prin satucuri pierdute,mai ales anumite superstitii,asta in enclava Valea Jiului.
Nu. Nu e deloc "logic" sa afirmi "daca Dacia nu a existat inseamna ca nici dacii nu au existat!".
Tiganii exista dar Tigania nu.
Eschimosii exista dar Eschimosia nu.
Inuitii exista dar Inuitia nu.
S.a.m.d.

Deci revino la o atitudine colegiala si respecta inteligenta colegilor tai.
Observ ca inca nu a raspuns nimeni la intrebarile mele directe si simple.
Repet una naiva, de nestiutor dornic sa descopere:
In care text contemporan dacilor apare scris "DACIA" sau "DACII" ?
Multi vorbesc de Herodot...in care lucrare de-a lui apare cuvintul "DACIA"? Unde a scris el "D A C I I" ?
____
Daca primesc un singur raspuns mai continui acest interesant dialog. Daca nu...regret,ramin pe pozitia mea:
"Dacia, tara eroica care a rezistat cuceritorilor romani, tara dacilor,din neamul maret al tracilor" este o mare gogoasa,o diversiune a Panslavismului,care a cazut pe un "os" greu de digerat,a incercat cu forta sa ne cucereasca,sa ne "rusifice" ,sa ne impuna alfabetul cirilic, fara succes insa.
Ce e mai logic decit "daca nu poti dobori un dusman,fa-ti-l prieten!" ,inclusiv cu forta si minciuna "stai frate ca tot balcanic esti,inconjurat de slavi si huni,nu esti latin,nu ai vreo legatura cu Roma,deci cu Occidentul!".

Calatorule, eu nu iti pun la indoiala inteligenta, ci cunostintele istorice, care, cu tot respectul, sunt aproape inexistente. Asta daca tu esti serios in ceea ce spui, si nu postezi "la misto" sa vezi ce reactii provoci (inca nu sunt sigur).

Herodot vorbeste despre geti, e drept, pe care ii include intre traci. Dar, Strabo, Trogus Pompeius, Cezar, Dio Cassius, Suetonius, Tacitus, Aggripa, Ptolemeu, Paulus Orosius etc. etc. vorbesc si de daci si Dacia. Cei care ii pomenesc pe daci si pe geti spun fie ca dacii sunt o ramura a getilor si vorbesc aceeasi limba, fie ca dacii sunt un alt nume pentru geti. Daca vrei e ca si cum cineva in evul mediu vorbea de valahi, moldoveni si transilvaneni. Dar ei erau unul si acelasi popor, aveau insa si nume regionale. La fel spune si Strabon, ca getii sunt cei de la Dunare si de langa Marea Neagra iar dacii sunt cei din zona Ardealului si dinspre Germania, dar ca sunt unul si acealsi popor si vorbesc aceeasi limba.
Dio Cassius spune ca ii numeste daci pentru ca asa isi spun si ei, desi stie ca unii greci si chiar romanii ii numesc geti.

Uite aici o harta a lui Agrippa (asta a fost contemporan cu Cezar si cu Augustus, si deci si cu Burebista)

http://www.livius.org/vi-vr/vipsanius/agrippa2.html



vezi ce a scris el langa Dunare

Nu cred ca mai are rost sa pomenesc de arheologie, Columna lui Traian (el si-a luat titlul de Dacicus, apropo), ce spun etnologii sau istorici ai religiilor precum Eliade sau Culianu despre traditiile dacilor si influentele lor pana in zilele noastre in traditiile si mitologia romaneasca.
Nu neaga nimeni nici componenta romana a noastra, stai linistit, insa cea dacica e cel putin la fel de prezenta, ba chiar majoritara, zic eu. Nu prea se mai vede niciuna in ultimul timp, din pacate, si se pare ca suntem pe o curba descendenta ca si popor

Si apropo, dacismul nu a aparut sub nici o influenta KGB  :roll:, ci a inceput sa se manifeste puternic inca din sec XIX, nu stiu daca ai auzit de "Dacia preistorica" a lui Nicolae Densusianu, sau de ce spunea B.P. Hasdeu

Siberia

#397
Citat din: calator astral din  28 Octombrie 2011, 20:04:57
In care text contemporan dacilor apare scris "DACIA" sau "DACII" ?
Ok.
Sa incepem cu un raspuns la aceasta intrebare.
"Miliarul de la Aiton este o bornă kilometrică (în latină miliarium) din anul 108 d.C., care a fost descoperită în secolul al XVIII-lea în comuna Aiton, județul Cluj. O copie a miliarului a fost așezată în iunie 1993 în fața Poștei din Turda (Piața 1 Decembrie 1918).
...
Inscripția era parțial ștearsă și ea a fost copiată cu lacune după cum urmeayă: "IMP. CÆSAR NERVA TRAIANVS AVG. GERM.DACICUS PONTIF.MAXIM. POT:XII:COS.IV IMP.VI.P.P.FECIT. PER.COH.I.FL.VLP. SP.MIL.C.C.I.Q. A POTAISSA PO. CÆ M.P.X."
Inscripția completă este: "IMPerator CAESAR NERVA TRAIANUS AUGustus GERManicus DACICUS PONTIFex MAXIMus (tribunicia) POTestate XII, COnSul IV, IMPerator VI, Pater Patriae, FECIT PER COHortem I FLaviam ULPiam hiSPanorum MILliariam Civium Romanorum EQiutatam A POTAISSA naPOCAE. Millia Passuum X." Inscripția a fost înregistrată în ,,Corpus Inscriptionum Latinarum", vol.III, textul 1627, Berlin, 1863.
Traducerea inscripției în română este aceasta: Împaratul Caesar Nerva Traianus Augustus (învingator al) germanilor (și) dacilor, preot suprem (investit) cu putere (tribuniciară) de 12 ori, consul de 4 ori, aclamat împarat de 6 ori, părintele patriei, a făcut (această bornă) prin intermediul (unității militare) cohorta I Flavia Ulpia Hispanorum de o mie de pedestrași, cetățeni romani și cuprinzând un contingent de cavalerie.
..."

http://ro.wikipedia.org/wiki/Miliarul_de_la_Aiton
"Marco Ulpio Nerva Traiano, in latino: Marcus Ulpius Nerva Traianus (Italica, 18 settembre 53 – Selinus in Cilicia, 8 agosto 117), fu imperatore romano dal 98 al 117.
Sotto il suo comando supremo l'Impero Romano raggiunse la sua massima estensione territoriale (5,5 milioni di chilometri quadrati). Il suo titolo completo era IMPERATOR • CAESAR • DIVI • NERVAE • FILIVS • MARCVS • VLPIVS • NERVA • TRAIANVS • OPTIMVS • AVGVSTVS • FORTISSIMVS • PRINCEPS • GERMANICVS • DACICVS • PARTHICVS • MAXIMVS.[1]"


Titulatura de MAXIMUS DACICUS pe care a primit-o Traian dupa cucerirea Daciei iti spune ceva ?
http://it.wikipedia.org/wiki/Traiano
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a4/Roman_Dacia.svg

O harta a Daciei (asa cum apare in cartile de istorie a "invingatorilor"), harta despre care se spune :"La Dacia attorno alla fine del I secolo".
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e6/Roman_provinces_in_a_1867_school_atlas.jpg

O harta a Daciei conform Geografiei lui Ptolemeu - secolul 2 e.n.
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Ptolemy_Cosmographia_Dacia%2BDanube.jpg

Si pot continua...
"The Getae are mentioned for the first time together in Herodotus in his narrative of the Scythian campaign of Darius I in 513 BC. According to Herodotus, the Getae differed from other Thracian tribes in their religion, centered around the god (daimon) Zalmoxis whom some of the Getae called Gebeleizis.[28]
...
Justin wrote that the Dacians are spoken of as descendents of the Getae.[21] [22]. Appian, who began writing his Roman History under Antonius Pius, Roman Emperor from 138 to 161, noted: "ut going beyond these rivers in places they rule some of the Celts over the Rhine and the Getae over the Danube, whom they call Dacians"[23]. Dio Cassius adds, "I call the people Dacians, the name used by the natives themselves as well as by the Romans, though I am not ignorant that some Greek writers refer to them as Geta, whether that is the right term or not..."[24] [25]"

http://en.wikipedia.org/wiki/Getae

Incrementa dacorum per Rubobostem regem iti spune ceva ?

Dupa cum bine stii si tu, user @calator astral, REGATUL DAC are o istorie de cel mult 200 de ani sub aceasta denumire - ani in care triburile dacice au fost unite de Burebista si de Decebal.

Citat din: calator astral din  28 Octombrie 2011, 20:04:57
...
si da, momirlanii sint urmasii dacilor.
Stai aproape de ei,siberia, fa o vizita prin zona lor,a momirlanilor,eu am fost deseori,am studiat problema, vei vedea ca toti se revendica descendentii directi ai dacilor, au pastrat o mica parte din graiul si portul dacilor prin satucuri pierdute,mai ales anumite superstitii,asta in enclava Valea Jiului.
Momarlanii sunt urmasii dacilor in egala masura cu cei din Tara Hategului, cu cei din Oltenia, Sibiu sau alte regiuni.
Daca ti-s atat de dragi, ce cauti in Franta, user @calator astral ? De ce nu haladuiesti  prin muntii Vaii Jiului sa te tragi de nojite cu momarlanii ? De ce nu te duci sa vanezi impreuna cu ei diavoli pe dealuri in timp ce pasteti oile ?
Daca ti-s atat de dragi, ia si mai citeste cate ceva despre ei ca sa te  poti acomoda cu ei cat mai degraba... poate o sa ai nevoie...
http://studiietnoistorice.wordpress.com/analize-si-cercetari/momarlanii-si-obiceiurile-lor-interviu-cu-petre-fagas/

Citat din: calator astral din  28 Octombrie 2011, 20:04:57
Nu. Nu e deloc "logic" sa afirmi "daca Dacia nu a existat inseamna ca nici dacii nu au existat!".
Tiganii exista dar Tigania nu.
Eschimosii exista dar Eschimosia nu.
Inuitii exista dar Inuitia nu.

Logica pe care am aplicat-o este exact "logica" pe care o aplici dumneata in multe cazuri, user @calator astral. Incercam doar sa-ti atrag atentia ca ai o tendinta de a judeca lucrurile la modul "extremal".
Consider ca atitudinea mea a fost indeajuns de colegiala in ceea ce te priveste, tinand cont ca te-am considerat tot timpul "coleg" si nu "inamic/creat/reptilian" sau mai stiu eu ce altceva.
La fel consider ca respect inteligenta tuturor colegilor care dau dovada ca o poseda.
Daca te referi in schimb la a respecta incercarile tale de manipulare sau dezinformare  pe care le pui in practica pe mai toate subiectele (lucru care dealtfel imi da de gandit in ceea ce priveste "agenda" dumitale pe acest forum), recunosc ca nu ma simt obligata sa le respect. Da si dumneata dovada de respect fata de inteligenta noastra sau fata de parerile noastre si nu ne mai privi pe unii dintre noi ca pe niste fiinte subevoluate care nu-ti pot patrunde logica afirmatiilor si inteligenta opiniilor.

Cred ca ajunge.
In definitiv, subiectul Prof. Vasile Rudan ne invata sa devenim paranormali!!! nu face referire la Existenta sau nonexistenta Regatului Dac.



"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Nox

Am permis o oarece deviere de la subiect, dar acum deja se exagerează. Tot ce urmează după mesajul meu şi nu va fi legat de subiect se va şterge direct. Să nu spuneţi că nu v-am avertizat!
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

incognito

Cine poate defini:
  - paranormal
  - extrasenzitiv
...fara dex, wiki, s.a.m.d.
Un mare poet a spus: ,, Eu sunt nebun ca nu-s ca tine,
                                      Tu esti nebun ca nu esti ca mine.

mr

#400
Citat din: incognito din  31 Octombrie 2011, 22:54:22
Cine poate defini:
  - paranormal
  - extrasenzitiv
...fara dex, wiki, s.a.m.d.
Un mare poet a spus: ,, Eu sunt nebun ca nu-s ca tine,
                                      Tu esti nebun ca nu esti ca mine.

Paranormal poate fi orice iese din sfera de definitie normala, oficiala legata de manifestari care nu pot fi explicate prin prisma "stiintei" care cica sta la baza societatii noastre. Multe din experientele paranormale de multe ori sunt individuale si astfel... "nedemonstrabile".
Extrasenzitiv cred ca se poate referi la tot ceea ce actioneaza dincolo de sfera de perceptie a celor 5 simturi ale noastre, binenteles la fel de "nedemonstrabile".
Paradoxul este ca fiecare dintre noi, fie ca este constient sau nu, traieste zilnic asfel de manifestari para si extra. Oare cine este pregatit sa accepte atat de multe definiitii pe cati suntem si la fel de adevarate pentru fiecare in parte?
Fiecare dintre noi este un nebun in sinea lui, precum zicea poetul!  :star:
Si totusi....lumea in care traim nu e tocmai o nebunie! :star:
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

tractorbeam

Deci sa ne intoarcem la oile noastre:
In cartea "Zeita fata chip" prima povestire se numeste "Aventura la Stalpii Tainitei" si este vorba de un colectiv condus de un profesor (N.B.1. - toarashu' Rudan) care cauta ceva: cand o comoara, cand un izvor-minune, cand ruinele cetatii care avea pe poarta semnul solar.

Tainita exista, Stalpii exista - greu accesibili la ora actuala, lipseste comoara - inca negasita si raul cu apa vie pe care Luana (este un el si nu o ea) o folosea pentru vindecarea ranilor. Totusi in urma unui cataclism o parte din membrii expeditiei dau de un izvor vindecator si Gabi isi vindeca pleoapa ranita.
N.B.2.- cine merge ACUM acolo trebuie sa priveasca si sa "vada" semnele. Fara sa vedem si sa intelegem semnele, care semne nu se dezvaluie oricui si orisicand, nu intelegem semnificatia drumului initiatic, necesita mai mult de o simpla excursie in zona pentru a INTELEGE.
De fapt functioneaza asa: ochii privesc dar nu vad, ochii vad dar creierul nu intelege/nu asimileaza informatia.

incognito

Primul semn pe intelesul tau (tractorbeam)... cadou

tractorbeam

 :?  Sa vedem... doua scuturi in loc de brate la vedere, casca hemisferica, chip ascuns, protejand puiul de dac (caciulita dacica este dovada) mai sa fie...nu cumva...zeul local protejand semintia dacilor? Asta in ce priveste metopa lipsa la ora actuala. Dar stim noi sigur ca nu e un fals? Mai intalnim oare undeva aceasta imagine? La urma urmei singura fotografie e facuta de dl.Rudan iar acesta este, zic eu, cel putin nesincer in anumite declaratii. Incep sa cred ca metopa in cauza nu a disparut intamplator ci cu adresa. Dar vorba aia "Cui bono?" Posibil ca acest comentariu sa starneasca cuibul de viespi de pe forum  :evil:
Precis o sa aud comentarii de genul: nepatriot, anti-dac, anti-roman, anti-orice si multi isi vor face un titlu de glorie din a ma ataca, doar ma asteapta, cum se zice, la cotitura. Departe de mine acest lucru.
Oricum ma gandeam ca dl.Rudan cu capacitatile sale extrasenzoriale la vremea cand a disparut metopa a localizat-o precis, ca vorba aia, zice el ca i-a localizat pe aia 3 ziaristi rapiti in Irak acu la batranetze si nu ar fi descoperit el coscogeamitea pietroiul disparut atunci in plin regim nea'Ceasca? Ha? Aud?  :fullmoon:





incognito

piatra nu a disparut, a fost ,,imprumutata".Dl.Rudan prin insasi faptul ca a scos aceasta poza a riscat foarte mult.E cazul sa facem si o precizare.Aici nu este vorba de a fi sau a nu fi dac... Investigatiile dl.Rudan au scos clar in evidenta o civilizatie mai ,,veche",rezultatele fiind sustinute de, sa zicem, o metopa, doua metope etc.
Al doilea semn...cadou.