Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vasile Rudan si misterul din Carpati

Creat de memphis, 20 Martie 2010, 16:53:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ganditorul

Au mai fost si alte pietre "imprumutate" ... Cele de la Argedava, langa Bucuresti, de exemplu.
Daca ar fi sa "ma pun in pielea personajului" as spune ca a stiut tot timpul unde au disparut aceste "pietre"... dar unele lucruri le poti spune pe loc... pentru altele trebuie sa astepti niste zeci de ani.

Ganditorul

M-am uitat atent la indiciile oferite de "incognito". Hmm... "seamana dar nu rasare". Daca semnul Pamantului si al Casei pot fi acceptate, semnul ce ar vrea sa semnifice Luna si Soarele nu se justifica. Simetria aproape perfecta ce ar trebui sa dea semnificatia este de fapt cea care anuleaza ipoteza - Luna si Soarele sunt atat de diferite...
Dar intr-adevar, intr-un anumit context (al cautarii strabunilor foarte indepartati, al cautarii civilizatiilor extrem de vechi) se poate forta aceasta metafora. Sa dau si eu un indiciu - cei care au "imprumutat" si scos din circuitul public pietrele de la Argedava (f. asemanatoare cu cele de la Sarmisegetuza - "discul solar") cautau tot "civilizatiile primordiale". Le mai cauta si acum... si "le scot din circuitul public" ori de cate ori au ocazia.

Arhanghelul

#407
Citat din: Ganditorul din  05 Noiembrie 2011, 15:07:30
M-am uitat atent la indiciile oferite de "incognito". Hmm... "seamana dar nu rasare". Daca semnul Pamantului si al Casei pot fi acceptate, semnul ce ar vrea sa semnifice Luna si Soarele nu se justifica. Simetria aproape perfecta ce ar trebui sa dea semnificatia este de fapt cea care anuleaza ipoteza - Luna si Soarele sunt atat de diferite...
Dar intr-adevar, intr-un anumit context (al cautarii strabunilor foarte indepartati, al cautarii civilizatiilor extrem de vechi) se poate forta aceasta metafora. Sa dau si eu un indiciu - cei care au "imprumutat" si scos din circuitul public pietrele de la Argedava (f. asemanatoare cu cele de la Sarmisegetuza - "discul solar") cautau tot "civilizatiile primordiale". Le mai cauta si acum... si "le scot din circuitul public" ori de cate ori au ocazia.
Acelasi lucru il fac cu "jidovi" ce ii gasesc la sapaturi ... unde i-au dus/depozitat pe cei gasiti la vest de Bucuresti ...
Sa-l intrebam tot pe nea Rudan ?

L.E.
http://misterele-terrei.blogspot.com/2010/02/marturisire-despre-descoperirea.html
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Rayden

o parte din semnele civilizatiei primordiale de pe meleagurile noastre inca se mai vad pe teritoriul tarii noastre, de la sfincsii de prin muntii nostri si pana la "movilele" ridicate de "uriasi"..s-au mai gasit si alte dovezi si "cineva" le tot colecteaza..insa, or sa mai iasa si altele..si vor deveni prea multe si ascunderea lor nu va mai fi posibila..si atunci adevarul o sa iasa la iveala..si cred ca nu mai e mult pana atunci.

incognito

pentru ,,Ganditorul" in vechime simbolurile erau mai subtile, tocmai pentru a induce in eroare.Aici avem ,,dualitate" extrema si raspunsul ... se configureaza in alta metopa si alta metopa etc... sa fiu sincer astept sa vedeti si altceva , nu doar ce scriu eu .
pentru ,,Tractorbeam" se confirma foarte clar ca si alte persoane stiau de metopa, nu doar Dl.Rudan, dovada este tocmai grafica carti pe care o dezbati.Metopa, copil, Adamclisi.

astazi fara cadourii...


tractorbeam

Citat din: incognito din  06 Noiembrie 2011, 19:14:21
pentru ,,Tractorbeam" ...astazi fara cadourii...

Sa intorc atunci cadoul: numele de fata al Ruxandrei este Rizescu. Ruxandra Rizescu. Undeva in jurul varstei de 45-50 de ani acum. Cine si-o mai aminteste pe Ruxandra?

tractorbeam

Update: dupa unele surse numele este de LIZESCU.

Ganditorul

Un film fara sunet in care ceata se aseaza/se ridica de pe un oras aflat pe malul unui rau nu inseamna nimic.
Gasim acelasi lucru si in Romania in orasele de pe malul Oltului, Muresului, Dunarii. Mistificare/fake... luati-o cum vreti !
Dar nu are nimic de-a face cu Profesorul Rudan, "efectul Rudan" & Co.

Ganditorul

#413
Rectific - filmul e cu sunet ...dar aceleasi concluzii.
Cel cu avionul "disparut"... pot sa fac si eu un film la fel. O camera de luat vederi fara filtre IR/UV ... pus cadru cu cerul liber in continuarea unui cadru cu avion, marirea luminozitatii etc. Fain ar fi un film cu "disparitia" unui avion pe pista la aterizare. Poate am timp sa fac unul...

Revenind si continuand ideeea unui coleg care a expus f documentat situatia din M-tii Buzaului...
Sintetizand se vad 2 intentii clare la fata locului - una de cercetare/dezvoltare a subiectului si alta de distrugere/ascundere a datelor/faptelor/locurilor/artefactelor. Si aici, din aceste contradictii de interes apar ezitarile in relatarea unor rezultate din cercetari.
In cazul "Buzau" se dinamiteaza "stalpul" desi aveam toata eternitatea la dispozitie pt cercetare . La Argedava se extrag piesele arheologice (inclusiv scheletele de giganti) iar apoi totul cade in paragina si uitare - desi era si este o descoperire de exceptie. Disperarea cu care se distrug - sub masca "cercetarii" - unele vestigii strabune am vazut-o si la Sarmi ( unde se facea "arheologie" cu buldozerul) si in alte parti, unde sub masca amenajarii unui drum (care e si acum dupa 5 ani la fel de inpracticabil... :evil:) se dinamiteaza locuri ce par vestigii extrem de vechi. Am vazut un astfel de loc, fotografiat/studiat indelung de "turisti straini" pt ca apoi sa fie dinamitat ... pt "largirea unui drum". Nu pot da locatia ca sa "nu dau din casa" cum bine spune un coleg.

Ce vreau sa spun este ca se distrug cu precadere locuri care duc spre "energia de forma" Nu putem defini clar asta - suntem niste spectatori ai unor fenomene inexplicabile cum e "ceata verde". Dar daca ar fi sa dau o definitie as spune :
"Materia care aranjata intr-o anumita forma emite un camp energetic de o factura speciala - care nu permite altei materii sa se propie de prima" - adica un sistem perfect de conservare.

Penetrarea acestui camp, acestei "energii de forma" (cum este si cea de piramida) se face prin dispozitive care sunt de fapt interfata dintre tehnologia/puterea noastra de cunoastere sii ... o tehnologie a anticilor (cum a fost si "lantul" de care au tras brailenii disparuti in Buzau). Odata distruse aceste "interfate" locul ramane izolat pe veci ascunzand pentru totdeauna datele/informatiile existente (Din cate stiu la Buzau s-a incercat o forare la mare adancime in zona respectiva. Din motive necunoscute nu s-a putut trece de nivelul de 400m adancime ). Orice "comunicare" pe aceasta tema este intrerupta sub aspectul "dogmatismului stiintific" care nu vbb si nu cerceteaza astfel de "prostii", des sunt destule date faptice si  desi multi oameni simt aceasta interferenta inexplicabila cu aceste "campuri de forma".
Multi dintre cei care au fost la Sarmi isi aduc aminte de inexplicabilele "defectari" ale aparatelor foto, cei care au fost in Buzau isi aduc aminte de supraexpunerea pozelor... in realitate frecvente perturbatoare ale traseelor de functionare ale aparatelor noastre foto in contact cu aceste campuri.

Raman intrebarile " Cine si de ce isi asuma riscul de a distruge/ascunde aceste fenomene stranii, cine si de ce astupa gura cercetatorilor care ar avea ceva de spus (cum prb este si dl Rudan). De ce-si asuma aceste riscuri ? Ce anume ar putea dezvalui scoaterea la suprafata a acestei tehnologii strabune ?
Pentru a vedea dimensiunea acestui conflict, a acestor riscuri asumate de protagonisti va aduc aminte ca "revolta" din Egipt a fost insotita de devastarea Muzeului de Egiptologie din Cairo, Irakul a fost golit de artefacte . Si pot sa mai aduc cateva locuri in care pare ca "a luat foc violenta" numai ca sa se ajunga la ...artefacte. Sunt aceste artefacte atat de importante incat sa merite initierea unor zone de conflict in zona care sa favorizeze disparitia lor sau sunt doar coincidente ? Explica "valoarea" lor actul de "furt sub litera Legii Martiale" (cand un hot cu creier ar putea sparge un muzeu, lejer, pe timp de pace... dar atunci s-ar vedea EXACT ce s-a furat - pe cand in "timp de razboi" aceasta evidenta este vaga).
Iata numai cateva intrebari extrem de "tentante". La care mai adaug una
- Sunt perceptiile extrasenzoriale una din putinele metode de cercetare a acestor fenomene, de aici rezultand strictul control al persoanelor ce au asemenea abilitati ?

tractorbeam

#414
Citat din: Ganditorul din  16 Noiembrie 2011, 11:56:19
In cazul "Buzau" se dinamiteaza "stalpul" desi aveam toata eternitatea la dispozitie pt cercetare .

Penetrarea acestui camp, acestei "energii de forma" (cum este si cea de piramida) se face prin dispozitive care sunt de fapt interfata dintre tehnologia/puterea noastra de cunoastere sii ... o tehnologie a anticilor (cum a fost si "lantul" de care au tras brailenii disparuti in Buzau).

Raman intrebarile " Cine si de ce isi asuma riscul de a distruge/ascunde aceste fenomene stranii, cine si de ce astupa gura cercetatorilor care ar avea ceva de spus (cum prb este si dl Rudan).

Ce anume ar putea dezvalui scoaterea la suprafata a acestei tehnologii strabune ?


1. In cazul Buzau este evident ca se dorea recuperarea rapida a cadrelor MI disparute. Nu mai era loc de asteptare, autoritatile banuind ca acolo se gaseste o intrare, care intrare exista in zona Turtudui dar nu sub menhirul dinamitat.

2. In parte cred ca ai dreptate dar nu a existat nici un "lant" sau alt dispozitiv, ci numai o formatiune piramidala galbena si pulsatorie, in interiorul careia de observa un alt obiect.

3. Optiunea de a ascunde este imputabila acelora care atunci au cerut sistarea experimentelor.

4. Il astept pe dl.Rudan aici sa ne povesteasca mai in amanunt respectivul eveniment petrecut in data de 13 septembrie 1981. Asta daca nu cumva are gura astupata. Daca nu poate el, poate incearca colonelul MApN in retragere - singurul martor al dematerializarii. Daca nu cumva respectivul a trecut la cei drepti intre timp.

5. Scoaterea la suprafata a acestor artefacte si tehnologii ar putea sa ne faca constienti ca acum 6.000 de ani niste entitati, nu neaparat inrudite cu homo sapiens   :martiansmile:, se ocupau de foraje si extragere de minerale in zona Buzaului. Probabil fiind putini numeric si temandu-se de strabunii nostrii care erau prea putin "sapiens" si mai mult dedicati artei martiale a ghioagei, s-au gandit la instalarea unor dispozitive care le dadeau posibilitatea sa calatoreasca intre 2 puncte folosind energiile de forma. Ca fuga e rusinoasa dar e sanatoasa. :evil: Sau cine stie, poate ca se temeau chiar de ai lor dovada necropolele diferite descoperite in zona.


 
 

Ganditorul

Sunt si nu de acord cu ipotezele.
1. Disparitia unor oameni in uniforma - oarecum in misiune - nu ar trebui sa nasca masuri absurde. Prima data pt ca sub uniforma porti stigmatul "disparitiei in misiune" in orice clipa iar asta nu trebuie sa justifice distrugerea/disparitia obiectivului studiat/cercetat. Doi, pt ca dinamitarea e cea mai nepotrivita masura pt o "recuperare din spatele unei porti" pt simplu motiv ca ..."recuperatul" poate fi la 20 cm de poarta pe care tocmai o dinamitezi. Raman la zicala strabuna - portile sunt ca femeile...trebuie sa ai "cheia potrivita".
2. Poti masca dorinta de a distruge ceva ...sub aparenta actiune benefica a "salvarii". Asta n-o vom sti niciodata...putem doar presupune. Dar prea multe presupuneri converg spre argumentul distrugerii.
3. Nu sunt de acord cu existenta unei civilizatii foarte dezvoltate in paralel cu una subdezvoltata. Suna frumos dar nu e validat de practica. Oriunde in lumea pe care o cunoastem civilizatia dezvoltata a dominat/distrus civilizatia arhaica. Sa spui ca o civilizatie era capabila de constructii extraordinare (ce presupun escavatii masive si refacerea solului in forma initiala), dominate de elemente care si azi raman o enigma dar... in acelasi timp se speria de ciomagul dacului ascuns de dupa copac, pentru ca apoi sa dispara fara urme, e un pic cam fortat.
Mai plauzibil ar fi - si aici cred ca putem generaliza - ca civilizatia inaintata a strabunilor a fost cuprinsa de o ... amnezie totala prin care am uitat tot - si felul de constructie a piramidelor, si felul cum ingropam secrete la Buzau - si ne-am transformat in ceea ce suntem azi ... o civilizatie care invata si alceva decat puterea focului deschis. Vom putea trece vreo data de acest prag de amnezie ...pricepand si aceste forme de civilizatie a strabunilor ?
Uite, exagerez si eu acum, dar ma chinui mult ca sa gasesc si o aplicatie moderna care sa nu aiba la baza combustia .
Restul pe MP...

tractorbeam

Fenomenul Near Death Experience (NDE).

Se pare ca dl. Rudan s-a decorporalizat in repetate randuri. Pe site-ul sau, una din ultimele postari povesteste despre asa ceva, numai ca aspirarea in tunelul de tip vortex se petrece in zona din Buzau - Bozioru respectiv triunghiul Colti - Nucu - Lacul Gotis si se face noaptea, fara a fi direct legata de vreun experiment militar ci doar ca tehnica de eliminare a unor consecinte negative generate de un eveniment OZN.
Relatarea seamana izbitor cu cele ale unui fizician si unui alt subiect care s-au apropiat de vortexul de la Bozioru si au fost aspirati.
De data asta dl Rudan este static nu se apropie de nici un vortex insa vine vortexu' la el ca deh, stiti cum e cu Mahomed si cu muntele.
Cand s-o hotari sa spuna omu asta adevaru' oare?    :evil:



Xanadron

#417
Citat din: tractorbeam din  06 Decembrie 2011, 12:42:28
Fenomenul Near Death Experience (NDE).

[...] Cand s-o hotari sa spuna omu asta adevaru' oare?    :evil:

Niciodata, inclin sa cred. Fie si doar fiindca am vaga impresie ca destule din fenomenele realmente traite de dl profesor Rudan i-au ramas lui insusi neclare - ca mecanism de producere si chiar consecintze. 8-)
Chestie care nu cred sa aiba insa vreo importantza, fiindca-s convins ca adevarul va fi cindva spus inevitabil... chiar de catre zona. :-D

P.S. Undeva mai la sud de regiunea figurata-n harta atasata s-a petrecut deci presupusa "intrare in palnie"?
Intreb si io ca sa ma aflu-n treaba... deductiva - fiindca in luna iulie 2010 elicopterele israeliene (doua CH-53) erau "interesate" se pare mai ales de zona din jurul lacului Hansaru. :roll:

P.S. (later edit): Harta indica un posibil traseu turistic destul de interesant - din multe altele demne de parcurs in prea putin "calcatii" Munti ai Buzaului (cu exceptia unor cluburi de fani ATV / 4x4).
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Xanadron

#418
Sorry pt. dubla postare - facuta din eroare de greseala :-D si imposibil de sters, dupa cum vad (chestie in minus din "trusa de instrumente" a forumului de la o vreme - poate ne lamureste cineva si de ce oare?).

Daca tot am postat insa, hai sa vin cu niste poze ale Stilpilor si Coltilor Tainitei (confundati de majoritatea non-localnicilor - doar ultimii fiind mai usor accesibili). Zona poate fi interesanta pentru unii exploratori amatori - v. detalii postate mai demult aici:

http://www.rufon.org/forum/index.php?topic=2071.15
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

incognito

Nimic nou sub soare .
Nu tu vortexuri,porti atemporale OZN-uri etc.Singurul lucru dubios era o ciocanitoare, (CIA,NFS,SRI  :lol:)care ma terorizat 3 zile.