Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Interviu in exclusivitate pt. Rufon - Toni Victor Moldovan

Creat de Urban, 30 Septembrie 2010, 11:12:19

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

TVM

Ma simt dator cu un raspuns privind notiunea de "Lilith" sau de "Lilit" fata de Xanadron si alti participanti la discutii. 

Aveti dreptate cu totii - am neglijat notiunea Lilit  ( in varianta mea de Zohar), caci in sutele de notiuni notate cu majuscula in Zohar , nu este usor sa omiti o notiune ce apare in circa 30 de versuri in toate cel 23 de volume ale Zoharului. Ca sa faci insa din notiunea Lilit o zeitate... este o cale lunga ... cam de 5000 de ani, caci cam atat a durat perioada de primitivism si intelegere primitiva a textelor vechi. Citit pe sarite si interpretat unilateral, ca sa nu zic extrem de ingust, am putea gasi versete in care sa vedem "femeia" din Lilit. Judecand insa in ansamblul Zoharului oricat am vrea sa gasim acea femeie , nu o vom gasi. In plus, trebuie sa spun ca nu am citit altceva decat texte vechi. Am fost total dezinteresat de mituri nascute din texte vechi, caci ele sunt, dupa parerea mea, interpretari primitive ale acestora.
Si-acum, iata ce am inteles eu...

Omenirile create de zei sunt ciclice , iar un nou program se construieste pe ramasitele genetice ale vechii omeniri distruse aproape in totalitate de zei. Noua marca genetica va fi mai simpla decat cea veche. Cei ramasi pe Terra dupa cataclismele induse de zei , desi nedoriti in noul program de inginerie genetica vor fi progresiv, in sute-mii de ani adusi la un standard genetic ridicat, aproape de cel dorit, prin incrucisari repetate cu materialul genetic modificat, ce reprezinta noua marca genetica.

Am vorbit deja in celelalte interventii de mai sus si mai ales in expunerea privind decodarea numarului 666,  despre arhitectura Pomului Vietii (PV) si despre diversele sale zone. In zona  superioara metaforizata in Zohar ca fiind lumea de sus – notata cu BINAH se gaseste structura numita ADAM, identificata in acelasi timp cu structura ZEIR ANPIN si cu structura energetica a coloanei centrale energetice  a omului (ADAM) care in BINAH detine 45 de elemente energetice. In paranteza fie spus, toate structurile energetice de coloana centrala, ale tuturor populatiilor actuale, inclusive a evreilor, contin 52 de centri energetici. In procesul de asamblare – creare – nastere sau cum doriti sa-i spuneti -  a fiintelor extraterestre – are loc o uniune de elemente genetice din BINAH cu elemente genetice ce provin din zona imediat urmatoare a PV, notata cu MALCHUT. Acesta din urma zona detine elemente genetice recoltate  - provenite de pe TERRA din programele de inginerie genetica practicate de EI. Acestea sunt mai mult sau mai putin compatibile genetic cu elementele din BINAH si urmeaza sa fie "curatate", "lamurite", tamaduite", "vindecate" sau zic eu compatibilizate genetic prin procesele descrise de Zohar si prezentate de mine in interventiile mele anterioare. Din uniunea elementelor din MALCHUT transformate si reunite cu elemente compatibile genetic detin BINAH se naste o noua fiinta ( este o uniune de elemente ca o ...casatorie ce naste fiinte vii).  MALCHUT este metaforizat in Zohar ca fiind principiul feminin – cel care se uneste cu Zeir Anpin din BINAH – adica structura ADAM  sau principiul masculin – pentru a da nastere unei noi fiinte extraterestre. In acelasi sens, metaforizarile sunt multiple: Binah este mirele, iar Malchut este mireasa, Binah este Soarele, iar Malchut este Luna, etc.

454. Master of the Universe. You are True, your Torah is truth. You gave us the precept of Tefilin, for the perfect Righteous it serves as reward for their deeds, an article of beauty upon their heads, and they serve their Father and Mother WITH THIS, BEING MALE AND FEMALE, such as the body, where all limbs serve the head. And so the woman, DENOTING MALCHUT AND THE HAND TEFILIN, serves her husband, MEANING ZEIR ANPIN.

Evident, cu cat elementele ce ajung in Malchut din NUKVA – (programul pamantean de inginerie genetica – populatia recoltata) sunt mai compatibile genetic cu elementele din BINAH, cu atat procesul de transformare este mai usor, mai rapid, mai eficient. Totalitatea  acestor elemente genetice compatibile total genetic cu zona  BINAH este notata in Zohar cu denumirea SHECHINAH si  a fost definitivata abia in perioada MOISE, cand are loc prima recolta de evrei. Cu cat aceste elemente genetice sunt mai departate de program, in afara liniilor genetice pure, cu cat sunt mai hibride, amestecate genetic, cu atat procesul de transformare este mai lent, ineficient si se intampla ca aceste elemente chiar sa nu poata fi transformate si sa "pice" direct in Ghehonom, adica in IAD  - "cazanul cu smoala" etc .
In editiile trecute ale PT am dedus, am scris despre un preprogram aplicat populatiilor restante pe Terra in procesul de compatibilizare a unei populatii cu marca genetica dorita a SD. Astfel observasem inca de atunci ca au fost doi "ADAM" , asa cum se spune in Corinteni (Noul Testament) si anume: ADAM cel dintai care a fost viu si Adam cel de pe urma care a fost cu duh dadator de viata.
In perioada primului ADAM sunt produsi Cain si Abel. Scriam atunci chiar si de presupusa EVA I si EVA II  ( caci atunci nu stiam nimic despre  LILIT) si mai mentionam ca aceste fiinte fiind de laborator nu au parasit niciodata PV.

Completarile vin din Zohar. E si normal ca dupa un mare cataclism era o diferenta mare intre populatia restanta si marca genetica propusa pentru noul program. Primul si al doilea volum al Zoharului vorbeste foarte clar despre acesta perioada in care marca genetica este stabilita  - structura ADAM este cladita in BINAH.
Astfel, populatia restanta de pe Terra acelui moment, mult diferita genetic de structura din BINAH a suferit un program de apropiere genetica. Generatii intregi de material genetic tot mai mult modificat genetic, cu fiecare generatie, au fost recoltate, iar materialul genetic (acele "litere" egergetice au fost intoduse in Malchut, puritatea lor genetica fiind depare de cea dorita. Aceasta perioada este situata intre distrugerea fostului program si nasterea lui Seth – circa 1500 de ani pe Terra  - dupa estimarea mea. In toata acesta perioada structura BINAH – ADAM – principiul masculin,  se uneste cu elemente genetice din Malchut  - principiul feminin, elemente care sunt departe de a realiza o uniune - prelucrare genetica perfecta . Compatibilizarea acestor elemente genetice in fabrica PV prin metode de terapie genetica cu unda este numai partiala, dar progresiv, cu trecerea generatiilor, devine din ce in ce mai performanta. Aceasta este perioada in care ADAM este "doar viu", nu este si "dadator de viata".
Intelegeti ca introducerea voita a acestor elemente hibride in PV  si compatibilizarea lor partiala progresiv mai aproape de marca genetica dorita a fost pentru a produce progresiv elemente genetice hibride progresiv mai simple genetic care sa se combine cu populatia locala a PIG (arealului de program genetic de pe Terra). In toata acesta perioada practic, in PV intra elemente genetice hibride pe care Zoharul le denumeste "mixed multitude", adica multimea amestecata de elemente genetice pe care o noteaza cu notiunea LILIT.
Terminologia Zoharului denumeste global aceste elemente hibride –– evil – satana, partea cealalta (The Other Side)  - adica diferit de marca genetica a LOR. Tot ce este diferit de EI evident este nedorit, rau, murdar, epileptic, greu, vinovat,  slab, LILIT – female demon . Iata acum cate versuri :

Vol 1 Beresheet A 251. Because when the Other Side saw this - that just as he planned on doing, the Side of Holiness preceded it (by these actions), then the Other Side went along to wander about, together with all its hosts and legions to watch over those who perform their conjugal rights naked and by the light of the candle. AS A RESULT OF THIS, all their children born from that intercourse are born epileptic, because they are possessed by spirits that come from the Other Side. And these are the 'naked spirits' of the wicked that are called 'evil spirits'. These are pursued and killed by Lilit (female demon).

Vol 1 Beresheet A 268. There are fifteen forms of incest (sexual misconduct), which are equivalent to the numerical value of Yud-Hei OF THE NAME YUD-HEI-VAV-HEI, and the other six are equivalent to the Vav OF THE NAME YUD-HEI-VAV-HEI. EVEN before the children of Yisrael were exiled and the Shechinah was still with them, the Holy One, blessed be He, commanded Yisrael, "The nakedness of your mother, shall you not uncover" (Vayikra 18:7). THEY SHOULD NOT HARM THE SHECHINAH, WHICH IS THE MOTHER OF YISRAEL. So this exile is CONSIDERED the uncovering of the nakedness of the Shechinah, as it is written: "For your transgressions was your mother put away" (Yeshayah 50:1). Therefore, because of THE TRANSGRESSIONS OF incest, the children of Yisrael were banished and the Shechinah was condemned to exile. This is the uncovering of the nakedness of the Shechinah, BECAUSE THE GOING OF THE SHECHINAH INTO EXILE IS CONSIDERED TO BE HER NAKEDNESS, AS IT IS WRITTEN: "ALL THAT HONORED HER DESPISE HER, BECAUSE THEY HAVE SEEN HER NAKEDNESS" (EICHAH 1:8). The nakedness OF THE SHECHINAH is Lilit, the Mother of the mixed multitude. IT IS CONSIDERED NAKEDNESS BECAUSE THE RULE OF THE SHECHINAH, THE MOTHER OF YISRAEL, AND HER BOUNTY PASSED TO LILIT, THE MOTHER OF THE MIXED MULTITUDE. The mixed multitude, WHICH HAS CONTROL OVER YISRAEL IN EXILE, REPRESENTS the nakedness OF THE SHECHINAH and the nakedness of supernal Yisrael, WHO IS ZEIR ANPIN, THE HUSBAND OF THE SHECHINAH. And of this SUPERNAL YISRAEL, it is written: "The nakedness of your father shall you not uncover" (Vayikra 18:7). BECAUSE WHEN THE SHECHINAH IS IN EXILE, LILIT AND THE MIXED MULTITUDE RECEIVE HIS ABUNDANCE, WHICH WAS SUPPOSED TO BE GIVEN TO THE SHECHINAH. FOR THIS REASON, THE EXILE IS CONSIDERED THE NAKEDNESS OF SUPERNAL YISRAEL.

393. "Let there be lights (me'orot)," IS WRITTEN WITHOUT THE LETTER VAV BECAUSE everything derives from it. THUS THIS PHRASE, "LET THERE BE LIGHTS (ME'OROT)," WHICH MEANS CURSES, also includes the creation of Lilit in the world. It is written: "The small and great are there" (Iyov 3:19). It is also written: "But there Hashem in majesty will be for us" (Yeshayah 33:21), REFERRING TO THE MOCHIN OF GREATNESS IN HER. Of this, it is written: "Lilit shall rest there, and find for herself a place of rest" (Yeshayah 34:14). SHE SHALL REST IN MALCHUT AS WELL, BECAUSE EVERYTHING FINDS A PLACE THERE, EVEN THE KLIPAH OF LILIT.

408. "And Elohim created the great crocodiles" (Beresheet 1:21), refers to the Leviathan and its mate. THE VERSE CONTINUES "And every living creature (Heb. Nefesh) that creeps", which refers to the Nefesh of that living creature that moves to all four corners of the world. HE ASKED: Who is this living creature who creeps? HE REPLIED: It is Lilit.

Sau din VOL. 22-4 KI TETZE

123. Her mistress is a garden. The handmaid is filthy refuse from the aspect of the mixed multitude. The refuse is mixed in the garden in order to grow seeds of the aspect of the Tree of Knowledge of Good and Evil. From the aspect of idolatry THE HANDMAID is called Saturn, Lilit, filthy refuse, because she is excrement mixed with different types of filth and vermin, into which dead dogs are thrown. The children of Esau and Ishmael are buried in it. She is a grave for idolatry, where the uncircumcised are buried, who are dead dogs, vermin, a bad smell and filthy, and who became foul through her, who is the adhesion attached to the mixed multitude that are mixed in Yisrael, and who is attached to the bones and flesh that are the children of Esau and Ishmael, who are a dead bone and unclean meat, meat that is torn by beasts in the field, of which it says, "you shall cast it to the dogs" (Shemot 22:30).


In toata aceasta periada de preprogram in care scriam ca a existat ADAM I si EVA I incompatibili cu marca genetica de fapt dorita, lucrurile stau cam asa... De fapt, ADAM a fost creat corect de la inceput, dar nu a putut primi elementele  genetice dorite – total compatibile, pentru a "da nastere" la fiinte extraterestre "corecte" , caci nu a avut de unde... Atunci in acesta perioada sunt produse fiinte hibride destinate Terrei, care fac legatura intre cele doua programe, iar ADAM "se va uni" cu un MALCHUT hibrid sau daca vreti neaparat, cu o "femeie" hibrida, notata cu LILIT.  Faptul ca elementele hibride nu ajung in Binah este notat in versetul urmator:

416. The Holy One, blessed be He, sawed him through, MEANING THAT HE SEPARATED THE FEMALE FROM THE MALE, and prepared her, just like a bride is prepared. Then he brought her to him, as it is written: "And he took one of his sides, and closed up the flesh in its place" (Beresheet 2:21). "And he took one" MEANS precisely one. ADAM HAD TWO RIBS AND HE TOOK ONLY ONE OF THEM. HE CONTINUES: I have learned from the books of the ancient sages THAT THE RIB THAT WAS NOT TAKEN symbolized Lilit, who was with him and who conceived from him, AS SHE WAS THE FIRST WIFE OF ADAM AND WAS TAKEN AWAY FROM HIM.

Daca vreti, lantul AND dublu-helix simbolizeaza cele doua coaste ale lui ADAM. Copierea informatiei genetice se face prin despartirea celor doua lanturi – coaste in procesul de transcriptie genetica. In acea perioada lantul - coasta provenita din Lilit nu avea structura genetica dorita si de aceea este "inchis" si indepartat din ADAM, astfel incat nici un element genetic din LILIT nu a ajuns in BINAH

417. LILIT was not "a help to match him", as it is written, "but for the man there was not found a help to match him" (Ibid. 18). What does this mean? IT MEANS SHE WAS AN EVIL KLIPAH AND HE COULD NOT TRUST HER. SHE STAYED WITH HIM until that time, of which it is written: "It is not good that the man should be alone; I will make him a help to match him" (Ibid.). FOR THEN SHE WAS TAKEN AWAY FROM HIM. Come and behold: Adam was the last BEING TO BE CREATED. Therefore, he had to come into the world as a complete being. THIS IS WHY LILIT HAD TO BE TAKEN AWAY FROM HIM AND CHAVAH GIVEN TO HIM INSTEAD.




In ZOHAR VOL. 2 – BERESHEET B este specificata natura hibrida a lui Cain
354. Rabbi Shimon said that she was the mother of demons, being of the side of Kayin, and that along with Lilit, she is responsible for the epileptic death of babies. Rabbi Aba said to him: But sir, RABBI SHIMON, NAAMAH was charged with seducing men IN THEIR SLEEP WHILE THEY DREAM, PLACING HER TO THE RIGHT OF THE KLIPOT. KILLING CHILDREN, HOWEVER, IS FROM THE LEFT ASPECT.
HE RESPONDED THAT this is precisely correct, because she seduced men and bore spirits into the world. She still persists in her seductive work in the world. BUT RABBI SHIMON SAID: SHE COOPERATES WITH LILIT, AND THE DEATH COMES FROM THE SIDE OF LILIT, NOT THAT OF NAAMAH.

369. We have learned that after the passing of Cain and Abel, Adam returned to his wife. A different spirit enveloped him and he begot Seth. From this lineage, the righteous trace their line in the world. The Holy One, blessed be He, increased Chesed in the world, and with each was also born a female to populate the world, just as above, AS ZEIR ANPIN AND MALCHUT WERE BROTHER AND SISTER. The friends have established in the general Mishnah that it is written ABOUT THEM, "And if a man shall take his sister, his father's daughter, or his mother's daughter, and see her nakedness... It is a disgraceful (Heb. chesed, it is confusing but the word chesed can mean disgraceful or kindness) deed" (Vayikra 20:17). Assuredly it is Chesed, for after Chesed rests, offspring and roots come out underneath upwards, and branches spread, MEANING ZEIR ANPIN AND MALCHUT. What was near moved away. Then the branches grew, ZEIR ANPIN AND MALCHUT, and came to join into one in a tree. This was in the beginning, in the concealed state of the world. It is written, "For I have said, the world is built by love (chesed)" (Tehilim 89:3). THEREFORE, from now on, people in this situation THAT MARRY THEIR SISTER "shall be cut off in the sight

Daca ar fi sa facem din notiunea LILIT prima femeie a liu ADAM, atunci am putea s-a facem la fel de bine sotia lui Satan, Samael, Azazel, etc

682. Here we must look into that, for certainly his dominion is only during the night in the darkness. This is the secret of: "Because of the fear by night (lit. 'nights')" (Shir Hashirim 3:8), which is the fear of Gehenom. And he said, "the nights" IN THE PLURAL, because it refers to SAMAEL and his female, LILIT. Therefore, he has power only during the night.

Sau ce ati zice daca am considera ca femeia – sotia lui lui Noe a fost....chivotul, caci v-am spus intr-o intreventie anterioara ca copii lui Noe au fost nascuti de ... chivot, Noe fiind introdus in Chivot in periada potopului, adica in ark – tradus drept ...arca! In Zohar si in general in textile vechi trebuie analizate metaforele.

Cam in aceeasi ordine de idei, o perioada careia Biblia il acorda circa 5 pagini (de la crearea lui ADAM pana la Seth)  este dezbatuta in doua volume ale Zoharului, iar multe alte volume din Zohar fac de asemenea referire la ea. Este si normal ca notiunea de LILIT sa nu se regasesaca in Biblie. Cu toate astea cine a citit PT poate gasi referiri la logica existentei perioadei de preprogram de inginerie genetica, de pregatire  a patului AND propice derularii unui program serios de inginerie genetica. Primele 5 capitole ale Bibliei constituie TORA, iar din aceasta, va asigur, nu lipseste nimic . Astazi sunt 132 de variante de Tora care difera intre ele printr-o singura litera. Asta se datoreaza in special versetului din Zohar care spune ca daca din Tora s-ar scoate chiar si o litera ordinea Universului s-ar prabusi.  Prin urmare notiunea de LILIT nu exista in Biblie .

Cu asta inchei definitiv prezenta mea pe acest site.

Am ajuns aici  invitat de un membru al "echipei zero" – Domnul Urban , caruia ii multumesc.
Se pare insa ca am deranjat profund alti membri ai aceleiasi "echipe Zero"care se dovedeste a fi extrem de hibrida. Prin urmare, nu cred ca are rost sa intru in polemica cu ei atat timp cat limbajul nostru este total incompatibil, poate la fel de incompatibil ca "limbajul" lui ADAM si a lui LILIT.

O seara buna tuturor !
Cu stima,
Toni Victor Moldovan


MateiC

In primul rand tin sa salut toti membrii acestiu forum pe care il urmaresc de ceva timp dar fara a ma implica in discutiile purtate. Acest subiect totusi ma determinat  sa ma inscriu in speranta ca voi clarifica anumite aspecte pe care nu prea le inteleg.
In mare am crescut marcat de Erik von Daniken si se pare ca sfarsesc prin a studia ceea ce se cheama fenomenul esoteric.

Acum sa trecem la subiectul care ne "arde" pe toti.
Dupa ce am citit de 2 ori tot ce sa scris aici, si am incercat sa pun cap la cap cu ceea ce stiam eu, sunt cateva observatii pe care as vrea sa le fac:
Daca tot vorbin de informatii esoterice in general, sa nu uitam un lucru, in marea majoritate a scrierilor vechi se face o diferenta clara intre Zei si Dumnezeu , iar diferenta are legatura exact cu subiectul acestui topic; Dumnezeu poate creea viata (sufletul de origine divina) ceilalti il pot manipula, insusii in interese proprii.
Din aceasta cauza Mr. "luce" :) & company nu poate si nu va putea sa fie pe aceeasi treapta cu creeatorul sau. De unde ma duce gandul ca in Zohar ar putea fi descris de fapt procedeul de insusire al celui mai pretios  lucru din Univers. Miza bataliei: sufletele noastre.
Pe de alta parte am incercat sa fac exercitiul propus de Dl. TVM si sa incerc sa judec din punctul lor de vedere. In acest caz aproape totul capata sens. Singurul lucru pe care nu il pot integra si a fost pus pe firmament de altcineva inaintea mea,  ce ii impiedica de fapt sa faca curatenie generala inainte de a incepe urmatorul program. In principiu chiar si cu o metoda heirupista de genul nucleara sau neutronica daca luam in calcul ceea ce reiese din PT ca de vreo 2000 de ani sau cam incheiat campaniile de recoltare. Conform timpului de injumatatire, suprafata pamantului era apta de repopulare in acest moment.... gata sterilizata (asta din punct de vedere material – care pana la urma se pare ca tot energie este dar de o alta vibratie) din punct de vedere al materialului energetic uman  presupun doar ca se puteau procesa /anihila tot ceea ce era de prisos. In acest ragaz.
Dar "eu" administratorul acestui vast laborator se pare ca sunt obligat sa joc dupa o anumita lege/procedura care imi interzice sa fiu eficient din punctul "meu" de vedere. Daca are o minima logica ce am spus eu, urmatoarea intrebare este: cine supravegheaza/impune aceasta lege si de ce?
Sper ca rspunsurile pe care o sa le dati sa ne aduca ceva lumina referitor la aceasta chestiune.
Va doresc o zi minunata

PS Sa inteleg ca vin combinele pe tarla pt recolta finala?

Nox

Salut, MateiC!

Bunã observația ta și deci concluziile pot fi multiple și anume cã teoria d-nului TVM în unele aspecte poate fi faultatã (și aici mã refer în special la recoltarea de suflete la care eu personal cam strâmb din nas). Eu tind sã merg pe varianta lui Michael Tsarion.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

dab270277

Nu sunt adeptul teoriei domnului TVM in totalitate. Urmatorul program a inceput deja. Studiati ce spun fosti militari americani cu grad inalt poate chiar fosti presedinti americani si veti intelege ca de fapt ... nu avem ce face. Totul este stabilit de multa vreme. Programul codex alimentarius si multe altele fac trecerea catre noul program (noua rasa). Nu este in interesul nimanui sa provoace un razboi nuclear in care baza tehnico materiala a omenii sa fie distrusa. De fapt noul program am putea spune ca este o noua treapta in evolutia noastra. Asa cum dezbatem subiecte gen ... cine a intervenit in evolutia noastra acum 5000 de ani asa poate peste 5000 de ani o alta civilizatie va dezbate acelasi subiect.
"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain

mr

MateiC, bine ai venit pe acest forum (in varianta activa :) )!

Citat din: MateiC din  03 Decembrie 2010, 14:51:04
Daca tot vorbim de informatii esoterice in general, sa nu uitam un lucru, in marea majoritate a scrierilor vechi se face o diferenta clara intre Zei si Dumnezeu , iar diferenta are legatura exact cu subiectul acestui topic; Dumnezeu poate creea viata (sufletul de origine divina) ceilalti il pot manipula, insusii in interese proprii.

Informatiile ezoterice sunt informatii stiintifice pure numai ca pentru a fi intelese necesita o abordare din alta perspectiva, paradigma si ceva munca in acest sens. Ai remarcat foarte bine existenta si diferenta dintre doua categorii separate de creeatori. O categorie este pe un nivel mult superior celor pe care ii numim noi zei. Domnul TVM a descris detaliat si credibil, asa cum a inteles dansul, activitatea celei de-a doua categorii, fara a o integra in contextul veritabil generat de prima categorie.
Diferenta dintre creeatori (sunt creeatori cu totii, numai ca pe nivele f diferite) consta in faptul ca primii au creeat totul dintr-o paradigma pe care secunzii fie nu o cunosc, fie incearca sa o ascunda cu orice pret. Miza, foarte probabil, este pusa pe potentialul nostru ca spirite.

Datoria noastra, a celor pe care macar ne preocupa acest fapt, este aceea de a afla motivatia actiunilor zeilor pe plan genetic (si nu numai) si de a ne elibera din "inchisorile" impuse de ei. Am sustinut si sustin faptul ca fiecare dintre noi poseda tot ce este necesar pentru a ajunge in sfera creeatorilor primordiali. De aceea am atras atentia asupra oricarei forme de manipulare informationala, emotionala facuta constient sau inconstient. Oamenii, aflati pe trepte evolutive diferite, au nevoie de o informare cat mai corecta si completa asupra a tot ce li se intampla.

Legea de care vorbesti cred ca este facuta de "zeisori" si ea are multe lacune pentru ca nu se aliniaza la legea primordiala. Actiunile celor care ne pastoresc "rasa" sunt dintr-o sfera joasa prin faptul ca impun o anumita directie incalcand astfel liberul arbitru cu care ne-au inzestrat adevaratii creatori. Mai evident de atat nu are ce sa fie...

Citat din: dab270277 din  04 Decembrie 2010, 09:56:48
Nu sunt adeptul teoriei domnului TVM in totalitate. Urmatorul program a inceput deja. Studiati ce spun fosti militari americani cu grad inalt poate chiar fosti presedinti americani si veti intelege ca de fapt ... nu avem ce face. Totul este stabilit de multa vreme. Programul codex alimentarius si multe altele fac trecerea catre noul program (noua rasa). Nu este in interesul nimanui sa provoace un razboi nuclear in care baza tehnico materiala a omenii sa fie distrusa. De fapt noul program am putea spune ca este o noua treapta in evolutia noastra. Asa cum dezbatem subiecte gen ... cine a intervenit in evolutia noastra acum 5000 de ani asa poate peste 5000 de ani o alta civilizatie va dezbate acelasi subiect.

Interventia a fost facuta atat pe plan genetic cat si informational pentru ca cele doua aspecte sunt interconectate.
Codex Alimentarius, prin gama de substante nocive si cu actiune lenta, nu cred ca face decat sa altereze in timp zestrea genetica transformand astfel trupurile umane care se vor naste in masini care nu mai pot primi spirite de vibratie mai inalta. Deci, evolutia noastra ar fi de fapt o involutie, o transformare intr-o rasa robotizata.
Personal, nu cred ca asta este planul divin. Toate au o limita si ciclic ea este atinsa. Spre logica asta cred ca ar trebui sa tindem in cautarile noastre daca vrem sa aflam cu adevarat cum stau destinele noastre.  
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

dab270277

Cand am spus evolutie am spus intre ghilimele. Scopul final este cel care la spus "mr". Acela de a denatura zestrea noastra genetica.
"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain

andrei

   Salutare tuturor!
Am citit cu ineres toata dezbaterea anterioara si ca orice om (care nu citeste doar ca sa citeasca) am tras unele concuzii, nu prea incurajatoare si care sa fiu sincer, se cam bat cap in cap cu teoria mea,formata in timp, despre rostul nostru pe aceasta planeta.Mai pe scurt cred totusi ca-Cineva acolo sus ne iubeste si ne urmareste atent ca sa spun asa si iata de ce:Sa incercam o poveste:Acum 2000 si ceva de ani,acel cineva a observat ca principala preocupare a oamenilor,era sa-si dea in cap unii la altii mai tot timpul,folosind ca pretext de cele mai multe ori religiile, cu multitudinea lor de zei ,care de care mai razboinici si mai intriganti.
Drept umare si adoratorii lor se incaierau intre ei, nascocind fel de fel de arme din ce in ce mai sofisticate.Acel cineva a facut niste calcule si a ajuns la concluzia ca,lasati de capul lor, oamenii vor tinde spre o societate razboinica devenind un pericol pentru ei si pentru altii,daca apucau sa avanseze tehnologic.Ce era de facut?Sa se arate si sa dicteze:De astazi inainte ,faceti cum zic eu!Incalca probabil niste reguli.Si atunci simplu;A interzis multimii de ,,zeitati" sa-si mai faca de cap pe Pamant si a invenntat o altfel de religie,una noua bazata pe iubirea de semen,introdusa ca un program  intr-un calculator,cu care sa mai franeze pornirile belicoase ale creatiei sale,pana cand aceasta va devenii mai constienta de rostul ei in Univers.Si probabil ca a observat si protejat civilizatia oamenilor si cind a mai venit vre-un ,,zeu" mai razboinic si cind pamantenii au vrut sa-si dea singuri la cap in timpul Razboiului rece sau cind a mai venit vre-un pietroi de prin spatiu.Doar programul a cam expirat si a venit timpul ca Acel Cineva sa  scrie altul...






Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

Xanadron

Induiosatoare viziune... :roll:
Ai citit oare "Malleus Maleficarum" ("Ciocanul Vrajitoarelor"), andrei?
Ti-l recomand - fie si doar fiindc-a fost tiparit in 36 de editii (intre 1484 si 1669), manualul asta de tortura al lui Kramer si Sprenger a fost o carte... de baza a Bisericii.



Despre nenumaratele razboaie cu punct de pornire religios ce sa mai spunem?
Conflicte singeroase nu doar dintre religii diferite (cruciade, islam/crestinism), ci chiar dintre partizanii "sectelor" crestine (catolici-ortodocsi, hughenoti-romano-catolici etc.)?

Sugestiv e si graficul asta - al "gropii de potentzial" dezastruoase in care Biserica a aruncat umanitatea pentru multe secole, in "Evul Negru":



Evident ca nu trebuie negat rolul pozitiv al preceptelor religioase non-violente (in teorie cel putin :-P), dar daca le punem in balantza cu date de genul celor de mai sus, bilantzul general nu mi se pare deloc pozitiv la scara istorica.
Si asta - fara sa mai intram in analize complexe ale paguboasei generalizari a principiului "iubeste-ti aproapele, ba chiar si dusmanul", deturnat abil de slujitorii Bisericii in directia unei obendientze absolute in fatza "iubitzilor conducatori", fie ei criminali 8-) - indiferent de epoca.

P.S. strict ontopic: Cartea d-lui dr. Toni Victor Moldovan (la al carei ingenios concept... cu accente in definitiv cinice nu ader in totalitate) are un moto sugestiv:

AVERTISMENT !
Dacã sentimentul religios, credinþa în Dumnezeu înseamnã foarte
mult pentru dumneavoastrã, vã aduce bucurie, siguranþã în acþiune,
protecþie psihicã, raþiunea de a fi, NU CITIÞI ACEASTÃ CARTE !

Definirea mai clarã, posibila demitizare a credinþei dumneavoastrã este
posibil sã vã angoaseze sau chiar sã vã facã nefericiþi. NU CITIÞI
ACEASTÃ CARTE !

Dacã nu v-aþi pus niciodatã întrebãrile: cine suntem?, de unde
venim?, încotro ne îndreptãm?, NU CITIÞI ACEASTÃ CARTE !
Rãmâneþi fericiþi ºi trãiþi clipa!
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

andrei

   De acord cu tine Xanadron, in privinta razboaielor si crimelor faptuite in numele credintei crestine.Dar argumentul tau poate devenii foarte usor si un contraargument.De ex:Daca s-au faptuit asemenea orori in numele unui singur Dumnezeu,in numele citorva zeci de Dumnezei (pt care se practicau sacrificiile umane nu de putine ori)si a caror multumire maxima era sa-si incaiere adoratorii,cam cate asfel de orori s-ar fi petrecut in 2000 de ani?Si ar mai fi o chestiune.Eu aici nu sustin ca religia crestina ar fi o nemaipomenita realizare.Din contra mi se pare un soi de ghiveci realizat din partile mai bune ale mai multor religii.Mai sustin doar ca a fost creata pt. a fi folosita ca o frana si ca mijloc de reeducare si ca Acel Cineva,sa fi folosit cu intentie aceste parti familiare oamenilor, deja acceptate in acele timpuri,tocmai pentru ca noua religie sa fie mai usor de implementat si de inbratisat.Iar vis-a-vis de Evul mediu,cred ca esti de acord, credinta nu a fost decat un pretext pentru a justifica crimele bisericii si ale conducatorilor in luptele lor pt.putere sau inavutire.Mai sustin de asemeni ca daca cineva sa straduit sa protejeze si sa educe o civilizatie nu vad rostul pentru care ar permite nimicirea ei,mai ales atunci cand in sfarsit se pare ca aeasta a inceput sa deschida ochii.
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

Urban

Citat din: andrei din  22 Ianuarie 2011, 20:18:06
De ex:
Daca s-au faptuit asemenea orori in numele unui singur Dumnezeu, in numele citorva zeci de Dumnezei (pt care se practicau sacrificiile umane nu de putine ori)
si a caror multumire maxima era sa-si incaiere adoratorii,cam cate asfel de orori s-ar fi petrecut in 2000 de ani?
Sirul ororilor nu s-a terminat, nu a fost stopat si nici nu a existat vreodata vreo intrerupere, el continua neintrerupt, chiar daca acum este mai "rafinat".

Citat din: andrei din  22 Ianuarie 2011, 20:18:06Si ar mai fi o chestiune.Eu aici nu sustin ca religia crestina ar fi o nemaipomenita realizare.
Nici nu e.

Citat din: andrei din  22 Ianuarie 2011, 20:18:06Din contra mi se pare un soi de ghiveci realizat din partile mai bune ale mai multor religii.
Partile bune sunt in apocrife si in alte texte oculte, cred ca ai vrut sa spui "partile rele".

Citat din: andrei din  22 Ianuarie 2011, 20:18:06Mai sustin doar ca a fost creata pt. a fi folosita ca o frana si ca mijloc de reeducare si ca Acel Cineva,sa fi folosit cu intentie aceste parti familiare oamenilor, deja acceptate in acele timpuri,tocmai pentru ca noua religie sa fie mai usor de implementat si de imbratisat.
http://silentiumlink.blogspot.com/2009/11/taina-tainelor.html

Citat din: andrei din  22 Ianuarie 2011, 20:18:06Iar vis-a-vis de Evul mediu,cred ca esti de acord, credinta nu a fost decat un pretext pentru a justifica crimele bisericii si ale conducatorilor in luptele lor pt.putere sau inavutire.
Foarte corect... si poti sa adaugi ca in continuare credinta este tot un pretext pentru acapararea de noi si noi privilegii ale unei elite.

Citat din: andrei din  22 Ianuarie 2011, 20:18:06Mai sustin de asemeni ca daca cineva sa straduit sa protejeze si sa educe o civilizatie nu vad rostul pentru care ar permite nimicirea ei,mai ales atunci cand in sfarsit se pare ca aeasta a inceput sa deschida ochii.
Faptul ca nu ne-au fost aduse la cunostinta raspunsuri la intrebarile "cine suntem?, "de unde venim?... "unde ne indreptam?" si multe altele nu inseamna ca Acel Cineva s-a straduit sa ne protejeze, despre Educatie nu are rost sa continui ca ne putem intinde pe pagini intregi... Acel Cineva nu da doi bani pe Om, ci il foloseste asa cum stie el mai bine.
Daca ai o turma de oi nu te apuci sa iti inveti oile Filosofie sau Matematica ci pur si simplu le dai sa manance si apoi te bucuri de laptele si branza lor, asta e avantajul Ciobanului.
Toata istoria umanitatii este o facatura ordinara, toate cunostintele sunt imbarligate in asa hal incat nu poti sa iti dai seama cat la suta e adevar si cat la suta minciuna (stii regula, 3/1 - trei goange la un adevar), avem impresia ca stim dar de fapt habar nu avem pe ce lume traim, noi incercam sa "intuim" ce anume este adevarat si ce nu.
Subscriu la concluzia lui Xanadron, pentru cine e in stare sa vada printre randuri "semnele" spun clar ce urmeaza sa primeasca umanitatea si vremea e pe sfarsite, dar asta nu inseamna ca vine vreo Apocalipsa si nici ca vreun asteroid are de gand sa rupa in doua planeta... baietii destepti sunt undeva sus si se amuza teribil de incercarile timide ale Omului de a iesi din criza asta a constiintei.
Religia este autosuficienta, adica domoleste setea de Cunoastere a credinciosilor sai.
Rareori un religios va cauta sa afle mai mult, si extrem de rar vor avea Curajul si Inteligenta de a contesta Axiomele/Dogmele care stau la baza ei. Cei care o fac sunt ereticii.
Credinta este primul pas al Cunoasterii lumii in care traim, Stiinta fiind ultimul.
Orice drum incepe cu un prim pas, dar pentru a ajunge la capat trebuie sa mergi in continuare, sa nu te opresti in bariere invizibile, iluzorii, ci sa mergi pana la capat...Acolo vei gasi Stiinta.

Ocultismul, Astrologia, Ezoterismul, Info-energetica, Parapsihologia, etc., sunt pasi necesari si obligatorii in evolutia de la Cunoastere Empirica Initiatica (initiala, de incepator)-religioasa la Cunoastere Pura Fundamentala (de baza, de profesionist)-stiintifica.
Insa defectul Stiintei moderne este ca bazele ei au fost puse de un grup initiatic-religios: masonii, prin Isaac Newton (ca tot a fost ziua lui de nastere) si astfel au inclus in Stiinta Moderna Matematica-Fizica, involuntar, axiome nedefinite religios.
Pe baza acestor Erori fundamentale neobservate, in Stiinta au aparut fisuri in zonele limita, fisuri care au dus la modele stiintifice absurde, Stiinta deviind incet spre Religia Stiintei, apogeul noii Religii fiind atins cu Mecanica Cuantica.
Din pacate explicatiile Mecanicii Cuantice au atins nivele fanteziste fara precedent, ele dand apa la moara pentru numeroase secte ale Religiei Stiintei...
Religia Stiintei: cati oameni Inteleg profund mecanismele fizice de la baza functionarii masinilor si aparatelor ce ne inconjoara si cati doar Cred in ele?

Un Model Stiintific trebuie sa fie simplu de inteles, dar cand el devine dificil, initiatic, e limpede ca ceva e neclar acolo, si greseala este ascunsa sub diplome Universitare, Doctorate, Grade Initiatice si Jargoane tehnice.
Cunostintele moderne sunt arhisuficiente pentru construirea unui Model Stiintific Unic, dificultatea fiind nu lipsa de Cunostinte ci Abundenta lor, si in primul rand existenta prea multor descrieri diferite ale aceluiasi lucru, de parca ar fi mai multe.

"Supraspecializarea sparge Cunoasterea intr-o mie de domenii si o lasa sa sangereze." Isaak Asimov.

Stiinta nu poate exista pe mai multe domenii separate decat daca este Incompleta, STIINTA Adevarata nu este decat UNA si nu poate avea la BAZA decat O singura Axioma, principiile fundamentale toate fiind Definite Corect si Relativ intre ele, relatiile fiind Legile Naturale, singurele Legi. Aceste Legi nu pot fi demonstrate teoretic deoarece sunt Fundamentale, ele nu pot fi decat Definite teoretic si dovedite corect experimental, practic.
Astfel se poate dezvolta un Model CORECT cu O singura Axioma.

abyss

E atât de mult de spus pe tema Realitãþii Complete încât rãmân fãrã cuvinte.
Îþi înþeleg punctul de vedere Urban, ºi sunteþi îndreptãþiþi sã vedeþi sistemele de credinþe religioase precum ºi cele ºtiinþifice în acest mod. Rãmâne veºnicã întrebarea de ce omul iubeºte mai mult starea de sclavie ºi alege sã nu facã nici o alegere clarã pe care sã o manifeste pe termen lung. De când au plecat zeii s-au gãsit mereu unii care sã instituþionalizeze Realitatea Completã ºi sã supraspecializeze Adevãrul. Deºi în esenþã suntem cu toþii identici din toate punctele de vedere ceeace ne deosebeºte sunt alegerile pe care le manifestãm ori nu în existenþe. Eu rãmân la impresia mea cã nu era nevoie de nici un tranzistor pe lumea asta ca sã putem aprecia perspectiva laturii active a infinitãþii. Însã lenea e mare ºi puturosii s-au organizat în cea mai odioasã coaliþie menitã sã triºeze legile devenirii. Ei vor suporta consecinþele. Noi pe aici nu stãm prea mult, iatã deja unii dintre noi ne-au pãrãsit prematur. Calea e liberã ºi oricine e aºteptat la capãtul ei dar trebuie înþeles cã aici nu stãm vecinic, dupã cum nici sorii nu existã doar pentru a lumina. Dacã unii au ales sã rãmânã pe partea aceasta a lumii... e alegerea lor ºi în acelaºi timp pierderea lor cãci nu în aceastã manifestare fizicã rezidã Realitatea Completã. Unii dintre noi reuºim sã mai ridicãm vãlul ºi sã întrezãrim prin ochii încã lipiþi Lumea cea Mare. 

mr

Citat din: Urban din  22 Ianuarie 2011, 20:45:28
Orice drum incepe cu un prim pas, dar pentru a ajunge la capat trebuie sa mergi in continuare, sa nu te opresti in bariere invizibile, iluzorii, ci sa mergi pana la capat...Acolo vei gasi Stiinta.

Ocultismul, Astrologia, Ezoterismul, Info-energetica, Parapsihologia, etc., sunt pasi necesari si obligatorii in evolutia de la Cunoastere Empirica Initiatica (initiala, de incepator)-religioasa la Cunoastere Pura Fundamentala (de baza, de profesionist)-stiintifica.
Insa defectul Stiintei moderne este ca bazele ei au fost puse de un grup initiatic-religios: masonii, prin Isaac Newton (ca tot a fost ziua lui de nastere) si astfel au inclus in Stiinta Moderna Matematica-Fizica, involuntar, axiome nedefinite religios.
Pe baza acestor Erori fundamentale neobservate, in Stiinta au aparut fisuri in zonele limita, fisuri care au dus la modele stiintifice absurde, Stiinta deviind incet spre Religia Stiintei, apogeul noii Religii fiind atins cu Mecanica Cuantica.
Din pacate explicatiile Mecanicii Cuantice au atins nivele fanteziste fara precedent, ele dand apa la moara pentru numeroase secte ale Religiei Stiintei...
Religia Stiintei: cati oameni Inteleg profund mecanismele fizice de la baza functionarii masinilor si aparatelor ce ne inconjoara si cati doar Cred in ele?

Un Model Stiintific trebuie sa fie simplu de inteles, dar cand el devine dificil, initiatic, e limpede ca ceva e neclar acolo, si greseala este ascunsa sub diplome Universitare, Doctorate, Grade Initiatice si Jargoane tehnice.
Cunostintele moderne sunt arhisuficiente pentru construirea unui Model Stiintific Unic, dificultatea fiind nu lipsa de Cunostinte ci Abundenta lor, si in primul rand existenta prea multor descrieri diferite ale aceluiasi lucru, de parca ar fi mai multe.

"Supraspecializarea sparge Cunoasterea intr-o mie de domenii si o lasa sa sangereze." Isaak Asimov.

Pana la urma, stiinta moderna, fundamentele religiilor, ezoterismul profund, OZN-urile si extraterestrii/intraterestii fac parte din aceeasi Unitate si au la baza o desfasurare tehnica si logica. In alte vremuri co-existenta lor era ceva firesc.
Faptul ca ele au devenit astazi (si nu numai) "domenii distincte" arata clar ca de multe mii de ani nu a mai existat o constiinta comuna care sa posede suficienta vointa sa le mentina unite. Au ramas la voia intamplarii pe masura ce s-a continuat caderea in tenebre (conform mersului descendent al ciclului curent - Kali-Yuga) iar "oportunistii" si-au facut de cap conturand si mai bine separarea.

Imaginati-va cum ar fi fost astazi daca in scoli se pastra "invatarea" perceptiei realitatii fizice din interior spre exterior si nu invers cum se face astazi. Cum ar fi fost daca toata educatia s-ar fi facut prin constientizarea celor trei componente ale fiintei umane (trup fizic, "calculator de bord"-minte, spirit) si subordonarea ierarhica naturala a lor (cu spiritul la "timona")?
Programarea brutala a mintii (doar e un calculator) si ignorarea pana la bagatelizare a spiritului (de la varste din ce in ce mai fragede ale copiilor - cel mai bun exemplu este al guvenului de astazi care doreste o "educatie" a romanilor de la varste din ce in ce mai mici), a inlesnit foarte usor delimitarea inchisorii in spatiul fizic si reducerea pana la maxim a sanselor ca indivizii sa depaseasca zidurile. Ratacirea spirituala la nivel fizic ii transforma foarte usor intr-o masa de "manevra" la discretia "profitorilor". In acest contex nimic nu mai are logica si apar conflictele - de orice nuanta.

Insa, Pamantul e ca o scoala dura de corectie. Deasupra sunt "autoritatile" care nu vor lasa lucrurile sa degenereze mai mult de anumite limite. Urmeaza "reset-ul"! Pentru ca Unitatea nu are cum sa dispara. Ea trebuie invatata. Numai ca pe alte baze...

Citat din: @biss din  23 Ianuarie 2011, 03:45:16
E atât de mult de spus pe tema Realitãþii Complete încât rãmân fãrã cuvinte.
Îþi înþeleg punctul de vedere Urban, ºi sunteþi îndreptãþiþi sã vedeþi sistemele de credinþe religioase precum ºi cele ºtiinþifice în acest mod. Rãmâne veºnicã întrebarea de ce omul iubeºte mai mult starea de sclavie ºi alege sã nu facã nici o alegere clarã pe care sã o manifeste pe termen lung. De când au plecat zeii s-au gãsit mereu unii care sã instituþionalizeze Realitatea Completã ºi sã supraspecializeze Adevãrul. Deºi în esenþã suntem cu toþii identici din toate punctele de vedere ceeace ne deosebeºte sunt alegerile pe care le manifestãm ori nu în existenþe. Eu rãmân la impresia mea cã nu era nevoie de nici un tranzistor pe lumea asta ca sã putem aprecia perspectiva laturii active a infinitãþii. Însã lenea e mare ºi puturosii s-au organizat în cea mai odioasã coaliþie menitã sã triºeze legile devenirii. Ei vor suporta consecinþele. Noi pe aici nu stãm prea mult, iatã deja unii dintre noi ne-au pãrãsit prematur. Calea e liberã ºi oricine e aºteptat la capãtul ei dar trebuie înþeles cã aici nu stãm vecinic, dupã cum nici sorii nu existã doar pentru a lumina. Dacã unii au ales sã rãmânã pe partea aceasta a lumii... e alegerea lor ºi în acelaºi timp pierderea lor cãci nu în aceastã manifestare fizicã rezidã Realitatea Completã. Unii dintre noi reuºim sã mai ridicãm vãlul ºi sã întrezãrim prin ochii încã lipiþi Lumea cea Mare.  

Subscriu in totalitate, @biss!
Mai adaug doar faptul ca niciodata nu a fost exclusa vreo posibilitate de a alege in aceasta lume. Situatia de astazi este generata de un lung sir de alegeri "nefericite" si inca ar mai fi posibila o "salvare" genereala (cel putin teoretic). Practic, sansele sunt nule...

TVM nu a facut decat sa incerce o explicatie logica, insa perspectiva ingusta si "apasata" nu a facut decat sa ingroase tendinta separatista si sa atraga in ea, pentru multa vreme si pe altii. De aceea, personal, am considerat ca trebuie sa am o alta pozitie... spre comparatie.
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

andrei

   Se pare ca nu sa grabit nimeni sa ma lumineze asa ca a trebuit sa ma luminez singur :-D :star:Asadar reiau:In prima postare (vroiam sa folosesc ca ex.oile,cand a aprut postarea ta Uban,cea in care folosesti pt exemplificare tot oile)fapt care ma surprins si de care m-am minunat oarecum.Asadar iata cum suna in mare prima postare,in care foloseam tot oile..noastre de asta data.
   Spuneam ca in postarea ta oile sunt doar tunse si mulse pe cind in cartea d-lui TVM ele sunt si mancate.Si nu ar fi nimic ca doar de asta sunt oi,sa le dea la ciobani: branza,lana,carne.Dar ce te faci daca oile isi cultiva singure iarba,fabrica submarine sau avioane sau zboara in cosmos? Pai si sa vrei sa mananci o asfel de oaie,nu te mai lasa vecinii,sau O.P.P.A.-urile,sau savantii care vor sa le cerceteze.(Aici cred ca Adam nu a fost chiar tampit cand a mancat din Pomul Cunoasterii) :-D.Spuneam mai apoi ca in cartea d-lui TVM,am observat mai multe ciudatenii,care se bat cap in cap de la un capitol la celalalt.Cea mai bizara mi se pare urmatoarea:La un moment dat autorul ne spune ca ar exista niste extraterestrii foarte avansati care pot sa faca orice mai putin suflete.Si atunci prin nu stiu ce mare inginerie genetica ei, modifica sufletele facand din ele suflete pure, pe care mai apoi le manevreaza in folos propriu.Dar zic eu aici:-Si sufletele alea sunt facute sau fabricate de cineva si puse in noi aici pe Pamant,cu un scop probabil,cineva mai evoluat,decat extraterestrii astia furaciosi.Si atunci in virtutea dreptului de autor,cei din urma nu se supara pe ceilalti care le subtilizeaza produsul si le incurca socotelile?Si fiind mai evoluati nu le da ,,peste mana"ca sa spun asa? :?Si ar mai fi si alte contradictii tot atat de mari.Ex.Daca sufletele vin pure si se ,,murdaresc"abia dupa nastere,din cauza liniei genetice impure,ce ii opreste pe extraterestrii d-lui TVM sa le fure, cu o secunda inainte ca ele sa patrunda in viitorul corp uman, macar pentru a nu mai pierde timpul cu tot programul asta alambicat,tinand cont ca ei stapanesc timpul si spatiul? :? :-D

    La o lecturare mai amanuntita pun pariu ca mai gasim inca multe alte asemenea bizarerii,ceea ce ma conduce la cealalta postare a mea in care ii dadeam dreptate lui biss apropo de ceata in care ne introduce cartea d-lui TVM. :-D.De asemeni ma raliam ideii lui biss,cea cu interpretarea unor texte mai serioase. :evil: :-D :wink:







































Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

mr

Citat din: andrei din  25 Ianuarie 2011, 03:30:52
   Se pare ca nu sa grabit nimeni sa ma lumineze asa ca a trebuit sa ma luminez singur ... 

Pai nici nu are cum sa te "lumineze" cineva atata timp cat tu esti o entitate unica si cu o perceptie la fel de unica (doar daca nu esti vreo clona "spirituala" a vreunuia dintre noi :P ). Mai reciteste o data intreg topicul si vei gasi si alte indicii. Citeste si altceva legat de acest subiect (carti apocrife, Biblie, Coran, kabbala etc) apoi mai reciteste inca o data acest topic. Informatie gasesti peste tot in carti si mai ales pe internet insa procesul de "intelegere" in felul tau unic trebuie sa se produca in urma eforturilor tale conjugate.
Si inca ceva: citeste cu inima pentru ca cititul cu mintea nu te indeparteaza de concluziile sau confuziile pe care le ai acum. :)
Dupa aceea.... mai reciteste inca o data acest topic!
"Mintea intuitiva este un dar sfant si mintea rationala este servitorul fidel. Noi am creat o societate care onoreraza pe servitor si care a uitat darul." Albert Einstein

andrei

    Stimate domn
In calitatea mea de cautator de antichitati de peste 20 de ani,te asigur ca am avut acces la numitele texte la care faci trimitere (unele destul de vechi si nealterate de cenzura bisericeasca sau de alta natura ) altele destul de rare si greu de procurat si in sfarsit unele care sunt la indemana tuturor,adica multa maculatura. :-DDin toate mi-am format o parere proprie asupra vietii,pe care mi-am permis sa o expun aici,deci te asigur ca nu sunt,,clona spirituala a nimanui" :wink:.Din aceasta pricina nici nu postez trimiteri spre diferite link-uri,deoarece sunt de parere ca aici nu aruncam unii in altii cu ideile altora,ci dezbatem anumite subiecte prin prisma propriilor noastre trairi.Vis-a-vis de treaba cu luminarea,nu ceream o luminare spirituala,ci mai mult o lamurire.Pur si simplu nu reuseam sa postez unele idei si nu stiam din ce motiv.(Vina era a mea).Ma rog fiecare intelege ce doreste :lol:Acum,apropo de cartulie:Stimatul domn TVM,ne spune chiar domnia sa,ca din sursa lui de inspiratie nimeni nu a inteles nimic vreme de 2000 de ani.(Ma indoiesc serios ca sa descoperit acum misterul vietii pe Pamant).Spre marea mea dezamagire cred ca ma aflu cam in aceeasi pozitie.Am urmat sfatul dvs. binevoitor (adica sa citesc si sa rascitesc topicul)si spre marea mea dezolare,am ajuns la concluzia ca ma numar in randul marii majoritati a profanilor :wink:,adica a celor care din lipsa unui spirit calauzitor(al autorului) :rainbow: riscam sa ramanem in bezna, :fullmoon:reusind numai sa constatam unele contradictii evidente care sar in ochi.Ca urmare din perspectiva mea ingusta de vedere,imi permit sa cataloghez cartulia in categoria maculatura S.F. SI SUBLINIEZ CA ESTE PUNCTUL MEU PROPRIU DE VEDERE. :-oDe asemenea imi permit sa nu urmez sfatul ,,citeste cu inima nu cu mintea" deoarece mi se pare prea asemanator cu ,,crede si nu cerceta".si nu se incadreaza in umila mea filosofie. :evil:











Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.