Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Inscriptiile din Sanctuarul Mariei-Magdalena, o idee?

Creat de calator astral, 14 Noiembrie 2012, 13:52:10

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

calator astral

Ati citit cu totii Da Vinci Code al indragitului initiat Dan Brown.
Haideti sa iesim din pistele false ale fictiunii si sa analizam daca putem adevaratul mister al relatiei dintre Hristos si Maria-Magdalena, poate nu degeaba scrie in Biblie ca unii discipoli d-ai lui Isus se lamentau ca "stapinul se inchide cu Maria Magdalena mai tot timpul".
Maria Magdalena are un rol primordial in Biblie, il stim cu totii.
.Solicit ajutorul dvoastra, aveti vreo idee referitoare la simbolistica unor semne si nu numai pe care le-am fotografiat,  desi interzis, in interiorul Sanctuarului unde se odihnesc presupusele ramasite ale Mariei-Magdalena?
Toti regii Frantei, a doua zi dupa incoronare, inclusiv Napoleon sau Ludovic al XIVlea, veneau sa mediteze si sa se roage, singuri,la moastele sfintei Miriam din Magdala.
Dan Brown a anchetat, a scris o carte dar ca si Corut,Rudan sau Cinamar in cazul Bucegilor, a facut diversiune, situind intriga romanului la Paris, nu la Sainte Baume, unde e adevarata locatie a poate-femeii lui Hristos.
Propun niste semne/inscriptii/reprezentari grafice de pe urna cu resturile sfintei sau de pe vitralii, Sanctuarul apartinea templierilor, benedictinilor si acum e pazit cu strasnicie de iezuiti.
Locul e magic, urcusul greu, vegetatia centenara, copacii strambi, numele masivului sugestiv :Pont de l'Etoile (Podul Stelei).


Maria-Magdalena nu a fost deloc o "prostituata", Biblia ne spune doar ca a fost primul personaj vindecat de Hristos, a fost exorcizata, din trupul ei Fiul Domnului a scos sapte draci, ea e primul martor al reinvierii Lui, ea a adus vestea reinvierii lui Isus.

Dar multe mistere inconjoara existenta acestui personaj extraordinar.

Cotez din wikipedia:
In anul 1896, lângă localitatea Nag Hammadi din Egipt, au fost descoperite trei papirusuri în limba coptă.

Unul dintre ele era documentul apocrif ,,Evanghelia după Maria Magdalena", o lucrare gnostică, redactată în jurul anului 160 d.C.
Ulterior, două copii în limba greacă ale acestui document au fost descoperite și în nordul Egiptului, alături de o copie a Evangheliei apocrife a lui Toma.

Aceste evanghelii nu au fost incluse în Nou Testament, deoarece contineau relatări contrare ideologiei taberei proto- ortodoxe.
Conform Evangheliei după Filip, Maria Magdalena a fost discipola preferată a lu[4 Isus.


Vechile documente lasate de templieri si iezuiti pe care le-am citit in manastirea adiacenta Sanctuarului relateaza ca Maria-Magdalena era zilnic purtata in Cer de ingeri, acolo se reintilnea cu Isus Hristos.

Ma intereseaza niste semne si citeva reprezentari grafice.
O idee?

AdarM

Citat din: calator astral din  14 Noiembrie 2012, 13:52:10
Ati citit cu totii Da Vinci Code al indragitului initiat Dan Brown.
Haideti sa iesim din pistele false ale fictiunii si sa analizam daca putem adevaratul mister al relatiei dintre Hristos si Maria-Magdalena, poate nu degeaba scrie in Biblie ca unii discipoli d-ai lui Isus se lamentau ca "stapinul se inchide cu Maria Magdalena mai tot timpul".
In care Biblie scrie asta?!!!!! :-o
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

calator astral

#2
Citat din: AdarM din  14 Noiembrie 2012, 17:37:07
In care Biblie scrie asta?!!!!! :-o

E un subiect controversat, nu asta ma intereseaza pe mine, ci inscriptiile alea oarecum masonice, se vehiculeaza aceasta teorie conspirativa a unei relatii intre ea si Mantuitor, tinuta sub tacere de Biserica, oricum eu am scris clar in postul meu " poate" sotia neoficiala ca o incertitudine de genu cine-mai-stie, m-am bazat pe doua texte, e vorba de Evanghelia dupa Maria si Evanghelia dupa Filip, texte gnostice, precizez, cu credibilitatea corespunzatoare,deci, interpretarea lor poate fi bineinteles contestata.

--------------------------

Textul din Evanghelia dupa Maria:

--------------------------

"Trei femei mergeau impreuna cu Mantuitorul: Maria, mama sa, sora lui si Maria din Magdala, a sa koinonos"

------------------

KOINONOS care se traduce din greaca prin "tovarasa", conform altor experti, aceasta interpretare este una nepotrivita, deoarece cuvantul folosit ca "sotie" in Noul Testament este "gune" si nu "koinonos".

Astfel, Ben Witherington  a scris in Revista de Arheologie Biblica urmatoarele "Exista un alt cuvant in greaca, gune, prin care lucrurile ar fi fost foarte clare. E mult mai probabil ca koinonos sa aiba sensul de "sora" in sens spiritual."

Mai este un verset in Evanghelia lui Filip, in care se spune ca Iisus o saruta pe Maria Magdalena.

---------------------------

"Tovarasul lui este Maria din Magdala. El, mai mult decat pe toti ceilalti discipoli o saruta mai mult pe ea. Ceilalti  ii spuneau: 'De ce o iubesti mai mult pe ea decat pe noi?' "

-----------------------

Nu asta era scopul topicului meu, repet, nu stiu daca ai observat dar pe urna transparenta sint niste desene si reprezentari grafice alaturi de inscriptia in latina Navis Deo care ar putea insemna " Nava lui Dumnezeu".

Asta e shpilu, nu altu.

Cu stima
calator

AdarM

Monserule, pai din doua, una:
- Ori n-ai proprietatea termenilor, ori introduci in ecuatie valori gresite, drept pentru care rezultatul nu poate fi decat la fel de gresit.
In primul post faci inca o afirmatie eronata, respectiv faptul ca un numar de Evanghelii n-au fost introduse in Biblie pe motiv de (citez) - "contineau relatări contrare ideologiei taberei proto- ortodoxe."
La data selectarii textelor evanghelice nu putem vorbi de ortodoxie, o spune indeajuns de clar succesiunea istorica.
Pe urma, legat strict de scrierile gasite la Nag Hammadi, o multime de experti inca se straduiesc sa le descifreze, textul suportand transformari majore de la un individ la altul si asta pentru ca e deteriorat, cuvintele mai mult se ghicesc decat se citesc. Chiar si varianta de azi a Bibliei a suferit transformari majore fata de textul initial, insa mi-ar trebui mult timp si spatiu sa ti-o dovedesc.
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.

calator astral

Am proprietatea termenilor si nu introduc in ecuatie valori gresite, drept pentru care rezultatul nu poate fi deloc gresit, nu fac o afirmatie eronata, respectiv faptul ca un numar de Evanghelii n-au fost introduse in Biblie pe motiv de (citez) - "contineau relatări contrare ideologiei taberei PROTO - ortodoxe.

Acum te intreb eu pe tine, care ai proprietatea vorbelor, observ, ce inseamna "proto" si daca in opinia ta "ortodox" si proto-ortodox e acelasi lucru.

Deja confunzi cuvintul "ortodox" ca adept al religiei crestin ortodoxe cu termenul identic "ortodox" (ortos = veche / dox = lege).
Deci proto-ortodox inseamna dinaintea ortodoxiei , e o etapa anterioara  ortodoxiei.

Opresc aici dialogul, nu agreez tonul pe care il utilizezi.
Esti plin de certitudini in eroarea ta.
Vezi exemplul "protocronism" daca esti inca nedumirit.

Forest Gump

Simbolurile sunt masonice, cel putin echerul , compasul si capitelurile ornamentate ale coloanelor.
Cat despre inscriptie, consider ca nu ma pot pronunta decat pe baza unui text integral.

PS. textele apocrife sumt reale, decoperite in ultimii 60-65 de ani si nerecunoscute de Bis Otodoxa/Bis Catolica datorita controverselor pe care le implica

fiulploii

Nu mai dau citate ca nu are rost doar o rugaminte : inainte de a emite pareri despre ce inseamna sau care este originea unui cuvant , mai bagati o cautare cu gogu , bre.
http://en.wikipedia.org/wiki/Orthodoxy
  :-D
Pariu ca subiectul asta va deveni cu cantec?  :wink:
Parerea mea..

calator astral

Adaug citeva noi fotografii personale.
Nu stiu daca comit un sacrilegiu...dar cum sint Toma-Necredinciosul am fotografiat interiorul urnei aurite care contine presupusele resturi ale Mariei-Magdalena.
O premiera mondiala, doar pe rufon vezi asa-ceva.
Nu va spun in ce conditii am reusit performanta asta, cu toti calugarii,preotii si falsii pelerini prezenti la fata locului. Am intins o luuunga mina telescopica prin gratiile de protectie.
Intr-un moment de neatentie m-am sutit dincolo de altar, dupa citiva metri am descoperit izvorul secret consemnat in arhivele benedictine din care se hidrata sfanta,din superstitie am bagat capul in el.
Aveti o fotografie cu o inscriptie in latina foarte interesanta.
Ulterior cu un prieten temerar am escaladat peretele vertical si m-am pozitionat exact deasupra Sanctuarului sapat in stanca muntelui, mai bine zis amenajat intr-o pestera.
Am avut sansa de a descoperi intrarea/iesirea spre sanctuar, situat 200 de metri mai jos, am coborit pina la un palier situat 50 de metri mai jos in interior, aveam o franghie cauciucata prea scurta, explorarea e ingreunata de lipsa oricaror asperitati parietale, conducta subterana pare slefuita-topita cu laser, daca e adevarata legenda cu abductia cotidiana de catre ingeri a Mariei-Magdalena spre Nava lui Dumnezeu, atunci doar aia poate fi singura iesire din Sanctuar.

Revin cu noi anchete personale daca am timp.

AdarM

Citat din: Forest Gump din  14 Noiembrie 2012, 21:15:15
Simbolurile sunt masonice, cel putin echerul , compasul si capitelurile ornamentate ale coloanelor.
La capiteluri ai flori de crin si alea nu sunt simboluri masonice.
Avand in vedere cui ii este dedicat monumentul si de catre cine, le gasesc absolut firesti.
Florile de crin au fost incluse inca de la inceputuri in heraldica franceza, iar crestinii le-au dedicat prioritar personajelor feminine din Biblie, ca simbol al puritatii si castitatii lor.
Citat din: calator astral din  17 Noiembrie 2012, 11:09:39
Adaug citeva noi fotografii personale.
Nu stiu daca comit un sacrilegiu...dar cum sint Toma-Necredinciosul am fotografiat interiorul urnei aurite care contine presupusele resturi ale Mariei-Magdalena.
Hughenotii au vandalizat monumentul iar moastele le-au pus pe foc (sec. XVI).
Ce s-o mai afla in urna, numai Dumnezeu stie...
Marcus Tullius Cicero: Traim vremuri grele, copiii nu-si mai asculta parintii si orice prost crede ca poate sa scrie o carte.

Increde-te in cei care cauta Adevarul, dar indoieste-te de cei care spun ca l-au gasit.