Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Scepticul

Creat de sevastase, 19 Aprilie 2008, 15:42:06

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sevastase

Scepticismul a ajuns la grad de arta. Refuzul de a da piept unei realitati tulburatoare pentru unii ingrozitoare pentru altii, a dat nastere unor explicatii si justificari ce frizeaza limita penibilului. Este de inteles de ce exista aceasta teama de necunoscut, accentuata uneori de nesiguranta si instabilitatea generata de realitatea de a fi mintit si deceptionat de-a lungul vietii de cei ce ar fi trebuit sa te ocroteasca si sa te protejeze.

Demiurgul

Teama de necunoscut ne este data cu lingurita in fiecare zi ca sa fim cat mai limitati in gandire de  aceea cred in viitorul cel mai apropiat ..vom calatorii extrem de rar fiindca teama de necunoscut va fi din ce in ce mai mare ..iar petrolul  limitat  va avea si el contributia lui ..asadar vom fi mai usor de condus  ..vom fi ca o stana ..iar conducatorii vor avea dreptul la viata noastra ...

romulus

CitatScepticismul a ajuns la grad de arta
---- Oricum ai vrea s-o dai monsher este mai bine sa fii  sceptic decat naiv ! Parerea mea .
----Si apoi, nu prea inteleg de ce "realitate" vorbesti ! Daca eu si cu tine vom privi impreuna un meci de fotbal - par igzamplu - sunt sigur ca "realitatea" vazuta de mine va fi una, cea vazuta de tine , alta , iar de catre .....arbitru , alta !
----Am zis !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David