Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Intre vis si realitate

Creat de mariusvlad, 26 Iunie 2012, 12:22:11

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

mariusvlad

In decursul vietii mi-a fost dat sa traiesc o serie de evenimente fiecare dintre ele anticipate de catre un vis ciudat, un fel de mesaj codificat a-l carei descifrare era foarte usoara dupa petrecerea evenimentului real. Acest tip de vis imi ramane intiparit cu detalii in minte si nu pot sa imi iau gandul de la el pana nu se petrece evenimentul conex.
Poate cel mai ciudat vis s-a petrecut azi noapte si il relatez aici poate in viitorul apropiat voi putea face o conexiune.
Pe un camp gasesc doua obiecte ciudate avand forma arahidelor in coaja, culoare si aspect pamantiu. M-am apropiat de ele. Ambele erau sparte si lipsea cam 25% din coaja astfel incat se vedea inauntru. Interiorul era captusit cu un material gri asemanator catifelei care emitea o lumina placuta iar pe fundul acestor capsule era o materie asemanatoare multor galbenusuri de ou grupate impreuna avand un galben luminos foarte placut.
In acel moment intrebandu-ma din ce lume vin si ce anume sunt, buzele au inceput sa ma arda, apoi toata gura parca a luat foc si caldura se indrepta spre gat. Cineva imi spunea (telepatic deoarece nu vedeam pe nimeni) ca nu ar fi trebuit sa imi pun acele intrebari.
M-am trezit din vis speriat, tusind si facand eforturi sa respir deoarece simteam in continuare ca imi arde gatul cu toate ca eram treaz. Vroiam sa ma ridic din pat si sa beau apa dar imi era imposibil sa ma misc. Am adormit relativ repede si pana dimineata nu s-a mai intamplat nimic, doar ca acel vis impreuna cu momentele de dupa el imi sunt inca foarte clare.

uforever

CitatIn decursul vietii mi-a fost dat sa traiesc o serie de evenimente fiecare dintre ele anticipate de catre un vis ciudat, un fel de mesaj codificat a-l carei descifrare era foarte usoara dupa petrecerea evenimentului real.

Poti sa ne povestesti macar unul dintre evenimente(am inteles ca-s mai multe), impreuna cu visul evident? asta daca nu cumva e prea personal :-D

CitatM-am trezit din vis speriat, tusind si facand eforturi sa respir deoarece simteam in continuare ca imi arde gatul cu toate ca eram treaz. Vroiam sa ma ridic din pat si sa beau apa dar imi era imposibil sa ma misc.

Esti sigur ca erai treaz?  faptul ca nu te puteai misca e cel putin ciudat, o spun in cunostinta de cauza, plus ca e posibil sa fi avut un vis pe 2 nivele, mie mi se intampla des. In perioada in care ai postat "patania" nu eram activ pe forum, acum am vazut, deci da-i bataie :wink:, poate ne mai explicam cate ceva din "infinitul subconstientului".
Obisnuiesc sa am vise lucide, cat si premonitorii in mod constant, iata unul de acum 3 zile("premonitie cu intarziere de o luna/jumate" :lol:): am visat un amic care imi povestea ca s-a despartit de sotia lui, cauza fiind "un piciorus dragutz de una bucata dama" :evil:, ma refer la adulter(obisnuieste, e genul asta). A doua zi prietenul, cu care ma vad foarte rar, ma sunat pentru ceva urari de ziua mea, i-am povestit visul, iar reactia a fost: <pai stai bre ca m-am si impacat cu ea(sotia), a plecat o saptamana de acasa, m-a prins cu una de la firma "indragostitii din conserva", e trecuta treaba de vreo luna jumate>...superb, nu? :-) Asta(visul) chiar a avut simtul umorului...

Al doilea vis, mai vechi, dar tot distractiv: am lucrat la o firma de ecologizare, deci implica hale, depozite, birouri...etc. visam ca in hala , pe langa muncitori, pe margine era plin de serpi, visul era mai mult un cosmar deoarece urasc serpii. A doua zi, unul dintre muncitori("foarte glumetz" :|) mi-a pus un sarpe gasit in hala pe birou, vreau sa-ti spun ca era sa fac dublu atac cerebral, plus infarct cu pareza pe partea stanga :-o ...si astea-s doar cele amuzante :-D
Eu am facut "deschiderea", now it's your turn, nu de altceva dar m-am cam plictisit de apocalipse.


mariusvlad

Majoritatea acestor vise au in prim plan un avion de pasageri alb, fara insemne care survoleaza sau se prabuseste peste o cladire. Aceasta cladire imi este cunoscuta si este legata de o persoana care v-a muri in zilele imediat urmatoare. Imi este destul de greu sa vorbesc despre aceste visuri tinand cont ca mi-am pierdut fiica in varsta de 6 ani in urma unui asemenea vis in care avionul se prabusea peste gradinita pe care o frecventa. In acel vis toti copii au murit iar singurul supravietuitor era fiica mea. In decurs de cateva zile am pierdut-o dar acele zile au fost un cosmar continu sperand pana in ultima clipa ca destinul se va schimba.

''Esti sigur ca erai treaz?''
Nu sunt sigur dar ma simteam foarte...treaz.

abyss


Avertisment.
Stau si ma intreb de cate topicuri cu vise si visuri plus visat o mai fi nevoie... Mai fratilor, alegeti si voi un topic deja existent, nu mai creati la plezneala pentru fiecare lucrusor, vis, vis mai ciudat etc. un topic nou.

elena78

Citat din: uforever din  23 Decembrie 2012, 00:19:20

Al doilea vis, mai vechi, dar tot distractiv: am lucrat la o firma de ecologizare, deci implica hale, depozite, birouri...etc. visam ca in hala , pe langa muncitori, pe margine era plin de serpi, visul era mai mult un cosmar deoarece urasc serpii. A doua zi, unul dintre muncitori("foarte glumetz" :|) mi-a pus un sarpe gasit in hala pe birou, vreau sa-ti spun ca era sa fac dublu atac cerebral, plus infarct cu pareza pe partea stanga :-o ...si astea-s doar cele amuzante :-D


este chiar distractiv visul dumneavoastra domnule uforever !! :lol  a-ti lucrat la o firma de ecologizare??? si cati membrii lucrau acolo??? :lol:erau si  barbati si femei??poate in acel  moment simteai    o atractie irezistibila pentru unul dintre acei membri ,nu crezi???a-ti visat serpi  si ei s-au manifestat  sub forma unor tentatii  deoarece ei simbolizeaza  sexualitate ...ei pot reprezenta  si intelepciune si reincarnare..

multi psihanalisti  care au studiat visele oamenilor printre care si Sigmund Freud si Carl Jung  au spus sa ne  scriem  visele  cele mai particulare  in un carnetel ,deoarece ele reprezinta  anumite fragmente din vieti anterioare ... sau  eventuala viitoare  realitate ...

Cativa ani dupa asasinarea presedintelui Abraham Lincoln un prieten al presedintelui insusi a spus ca la scurt timp inainte de a fi ucis ,presedintele a avut un vis  in care a vazut   corpul sau expus la Casa Alba.....a fost o moarte prezisa-anuntata  prin intermediul visului??


padme

Citat din: uforever din  23 Decembrie 2012, 00:19:20
Obisnuiesc sa am vise lucide, cat si premonitorii in mod constant, iata unul de acum 3 zile("premonitie cu intarziere de o luna/jumate" :lol:): am visat un amic care imi povestea ca s-a despartit de sotia lui, cauza fiind "un piciorus dragutz de una bucata dama" :evil:, ma refer la adulter(obisnuieste, e genul asta). A doua zi prietenul, cu care ma vad foarte rar, ma sunat pentru ceva urari de ziua mea, i-am povestit visul, iar reactia a fost: <pai stai bre ca m-am si impacat cu ea(sotia), a plecat o saptamana de acasa, m-a prins cu una de la firma "indragostitii din conserva", e trecuta treaba de vreo luna jumate>...superb, nu? :-) Asta(visul) chiar a avut simtul umorului...

Nu adulterul/despartirea in sine sunt premonitiile in cazul asta, pt ca asta ar fi insemnat ca ceea ce ai visat tu sa se intample intr-un viitor. Premonitia este faptul ca ai visat prietenul cu care urma sa ai o discutie si  o informatie pe care urma sa o primesti! Poate ca daca ai fi stat mai mult in contact cu prietenul respectiv (zic eu) s-ar fi manifestat si prima premonitie, adica sa vezi despartirea inainte sa se intample. Cumva subconstientul tau a anticipat telefonul si informatia, cred ca ai inteles ce-am vrut sa spun...

darksid3

#6
Explicatii pot sa fie multe, problema e ca sansele ca nici una sa fie reala, sunt foarte mari. In general, visurile sunt interpretari ale subconstientului si raportari la anumite momente din trecut sau scenarii imaginare. Pe de alta parte, exista si visuri ce nu pot sa fie puse pe seama subconstientului, ele avand caracter premonitor, in unele situatii, detaliile fiind prea clare. Deci coincidentele des amintite, nu sunt coincidente. Este de notorietate faptul ca serviciile secrete au oameni care viseaza, tocmai pentru ghicirea unor elemente ce inca nu s-au manifestat.
La tine, in primul rand trebuie sa-ti delimitezi foarte bine perceptia si sa fii sincer cu tine. Daca instrumentele tale nu sunt corespunzatoare, nu poti sa ai incredere in ideile pe care emiti, accepti, etc.
11.11

uforever

#7
Citat
Nu adulterul/despartirea in sine sunt premonitiile in cazul asta, pt ca asta ar fi insemnat ca ceea ce ai visat tu sa se intample intr-un viitor. Premonitia este faptul ca ai visat prietenul cu care urma sa ai o discutie si  o informatie pe care urma sa o primesti! Poate ca daca ai fi stat mai mult in contact cu prietenul respectiv (zic eu) s-ar fi manifestat si prima premonitie, adica sa vezi despartirea inainte sa se intample. Cumva subconstientul tau a anticipat telefonul si informatia, cred ca ai inteles ce-am vrut sa spun...

Da bre inteleg, nu acord foarte multa importanta acestui gen de vis, avand in vedere ca le am des si nu sunt obositoare,  :-D, tre' sa recunosc ca ma amuzat si sigur ca inteleg ce spui...Eu nu stau sa le analizez ca elena78, mai am si eu niste treaba pe planeta pamant si nu prea ma pricep, am incercat, mi-am facut un caiet, dar cine sta sa noteze fiecare detaliu constant, prefer sa fiu atent la cele cu adevarat importante, cele lucide sau cu detalii clare, alea imi dau batai de cap. Sa mai spun ca pentru mine sarpele reprezinta doar un animal ce-mi creeaza repulsie? :-D

Citateste chiar distractiv visul dumneavoastra domnule uforever !! :lol  a-ti lucrat la o firma de ecologizare??? si cati membrii lucrau acolo??? :lol:erau si  barbati si femei??poate in acel  moment simteai    o atractie irezistibila pentru unul dintre acei membri ,nu crezi???a-ti visat serpi  si ei s-au manifestat  sub forma unor tentatii  deoarece ei simbolizeaza  sexualitate ...ei pot reprezenta  si intelepciune si reincarnare..

Hai "sa dansam cantecul cu intelepciunea", "sexualitatea" imi face rau, avand in vedere ca membrii firmei erau barbati in totalitate si nu cred ca am vazut vreunul cu "portjartier rosu" sub salopeta. :lol:, asa ca, prefer simbolul cu reincarnarea sau intelepciunea. Ultima oara cand am vazut un film cu Brad Pitt, am fost atras de nevasta-sa. :-D

CitatImi este destul de greu sa vorbesc despre aceste visuri

Sigur ca nu o sa mai vorbim despre asta, situatia e foarte delicata.

Citat''Esti sigur ca erai treaz?''
Nu sunt sigur dar ma simteam foarte...treaz.

Ei, aici e problema, era ciudat rau sa paralizezi pur si simplu fiind treaz, deja intram in alt subiect. Parerea mea este ca ai intrat in alt vis, mi se intampla destul de des sa nu ma pot misca sau sa plutesc pur si simplu prin toate colturile camerei. Uneori simt/vad entitati in jurul meu, nu le pot distinge foarte bine, sunt ca niste umbre fara o forma clar definita. Daca sti ca ai astfel de capacitati e bine sa le cunosti, visele trebuiesc "spionate", ideea cu "carnetelul sub perna" nu e rea, dar implica disciplina, plus ca dupa fiecare vis de genul asta, la trezire nu trebuie privit spre fereastra, lumina "dauneaza", pierzi mare parte din detalii si e posibil sa fie foarte importante. Pentru a evita necazurile semnalate in anumite vise, trebuie sa luam decizi rationalo-afective, nu doar afective sau doar rationale, trebuie ascultata si inima(hiperconstiinta). Totusi cum recunoastem "visele valabile", cele care intr-adevar ne semnaleaza ceva? pai aici tine de fiecare in parte, iar dupa un timp devine automatism, pur si simplu le recunosti.











fiulploii

Rog pe oricine care a avut vise - adica pe toata lumea  :roll:  - sa explice aici de ce crede ca atunci cand scrie pe forum- de exemplu- traieste una realitate ( sau Realitatea ) si nu un vis.  :-D
Merci anticipat .

StarDust

Va povestesc si eu un vis recent... Eu de obicei, in ce pozitie adorm, in aia ma trezesc. Acum doua nopti, nu stiu cum, am ajuns sa ma trezesc pe spate (pozitie pe care evit sa dorm pentru ca intotdeuna am vise ciudate pe care nu le pot controla :D). Ei bine, inainte de a ma trezi (la realitate) asa cum ziceam, eram pe spate si am inceput sa imi vad camera, in stinga mea, langa pat era o creatura/silueta umanoida inalta intunecata si la care nu distingeam detalii, cu un cap cam patratos, imediat a aparut alta identica in dreptul usii de la camera (usa termopan cu sticla), a trecut prin usa, si se apropia de pat. In momentul ala m-am trezit brusc, exact in pozitia din care observasem inainte totul, si destul de agitat...
Un vis ciudat... vi l-am spus si voua  :-)

fiulploii poate ca si ceea ce numim noi realitate e tot un vis, dar daca e asa, pentru mine e un vis extrem de bine conceput, Iluzia e totala, senzatiile oferite de toate organele noastre de simt, coincid in totalitate si formeaza un intreg. Un intreg, care isi continua existenta si dupa ce eu, nu mai exist, si independent de mine. De aceea acest vis de zi cu zi, eu il numesc realitate.
Ca or mai fi si alte realitati... candva vom afla raspunsul  :-)
Binenteles, e doar punctul meu de vedere.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16