Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Rebuttal

Creat de sevastase, 11 Mai 2008, 10:42:20

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

sevastase

Sper ca toata lumea intelege ca eu nu postez pe forum ca sa conving pe cineva de ceva. Dupa parerea mea suntem in mare caca si imi datoria civica de a aduce la cunostiinta publicului ( restrans cei drept ) de aici, cam in mare ce se intampla cu noi 6toti si de ce. Am ales acestforum din cauza ca MI S-A PARUT ca aduna oameni deschisi la minte si libertate de exprimare. In loc de asta, am trecut prin cateva cicluri tipizate relativ simple. Cam asa :

- Postez ceva, sunt luat la misto, incerc sa ignor, mai multe insulte mai mult sau mai putin voalate, mi erd rabdarea si raspund cu aceeasi moneda. Dup[a care moderatorii imi atrag atentia ca imi interzicaccesul sau imi dau mute daca nu incetez sa postez materiale care dezinformeaza sau urmeaza o agendaascunsa ( asta imi aminteste de securitate ), dupa care sunt luat in continuare la misto, dupa care raspund si mi se da MUTE. Sau moderarea posturilor. Moderatorii imi atrag atentia des ca nu respectregulile forumului, ca nu argumentez cum trebuie, ca postez subiecte care incita " copiii "  :lol:. Practic, sunt folosite toate mijloacele clasice pentru a impiedica validarea anumitor subiecte care se vor fi prezentate drept neadevaruri, subiecte sensibile care ii deranjeaza pe cei la putere.

Sunt absolut sigur ca moderatorii vor sa isi impuna punctul lor de vedere si ca au o anumita linie ideologica de4 mentinut, probabil de asta s-a si creat forumul. Incercarile lor puerile de a scoate pe cineva din sarite suficient de mult pentru ai provoca sa spuna ceva suficient de serios ca sa justifice moderarea sau mute, ban, sunt absolut amuzante.

Urmeaza justificari " logice " in 3...2...1...

Nox

Nu e mult de spus, doar câteva idei.

Citat din: sevastase din  11 Mai 2008, 10:42:20
mi erd rabdarea si raspund cu aceeasi moneda.

Ai pus punctul pe i...

Citat din: sevastase
Sunt absolut sigur ca moderatorii vor sa isi impuna punctul lor de vedere si ca au o anumita linie ideologica de4 mentinut, probabil de asta s-a si creat forumul. Incercarile lor puerile de a scoate pe cineva din sarite suficient de mult pentru ai provoca sa spuna ceva suficient de serios ca sa justifice moderarea sau mute, ban, sunt absolut amuzante.

"Linia ideologicã" se cheamã regulament... l-ai citit?

Oricum, acelaºi raþionament (al tãu) pot sã-l aplic pe tine...

Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

darieglobur

Citat din: sevastase din  11 Mai 2008, 10:42:20
Sper ca toata lumea intelege ca eu nu postez pe forum ca sa conving pe cineva de ceva. Dupa parerea mea suntem in mare caca si imi datoria civica de a aduce la cunostiinta publicului ( restrans cei drept ) de aici, cam in mare ce se intampla cu noi 6toti si de ce. Am ales acestforum din cauza ca MI S-A PARUT ca aduna oameni deschisi la minte si libertate de exprimare. In loc de asta, am trecut prin cateva cicluri tipizate relativ simple. Cam asa :

- Postez ceva, sunt luat la misto, incerc sa ignor, mai multe insulte mai mult sau mai putin voalate, mi erd rabdarea si raspund cu aceeasi moneda. Dup[a care moderatorii imi atrag atentia ca imi interzicaccesul sau imi dau mute daca nu incetez sa postez materiale care dezinformeaza sau urmeaza o agendaascunsa ( asta imi aminteste de securitate ), dupa care sunt luat in continuare la misto, dupa care raspund si mi se da MUTE. Sau moderarea posturilor. Moderatorii imi atrag atentia des ca nu respectregulile forumului, ca nu argumentez cum trebuie, ca postez subiecte care incita " copiii "  :lol:. Practic, sunt folosite toate mijloacele clasice pentru a impiedica validarea anumitor subiecte care se vor fi prezentate drept neadevaruri, subiecte sensibile care ii deranjeaza pe cei la putere.

Sunt absolut sigur ca moderatorii vor sa isi impuna punctul lor de vedere si ca au o anumita linie ideologica de4 mentinut, probabil de asta s-a si creat forumul. Incercarile lor puerile de a scoate pe cineva din sarite suficient de mult pentru ai provoca sa spuna ceva suficient de serios ca sa justifice moderarea sau mute, ban, sunt absolut amuzante.

Urmeaza justificari " logice " in 3...2...1...

toata lumea intelege, e-adevarat, insa nu ceea ce crezi tu! ci intelege ca realmete ai oaresce probleme si nu la picioare! nu e vorba ca nu argumentezi cum trebuie, ci ca nu argumentezi nimic. fiecare mai gresim, ori datorita orgoliului ori din prea mare incrancenare, insa tu ai cateva teme, cateva idei fixe, pe care le reiei cu obstinatie - asta-i problema! -cum ar fi:
-unu, reptilienii;
-doi, pamantul gol;
-trei, obsesia datoriei;
-patru, cine nu "te-ntelege" nu-i deschis la minte;
-cinci, mania persecutiei.
de doi sau trei ani, de cand mai arunc un ochi p'aici, stiu foarte bine ca pe forumul asta majoritatea sunt oameni pasionati, onesti si rationali, unii foarte bine informati, interesati de fenomenul ozn, de paranormal si de cunoastere in general; insa daca as fi descoperit acest forum de vreo luna-doua incoace si as fi dat cu ochii de cateva din subiectele tale, pe bune ca as fi dat bir cu fugitii...
...und Sie fliegen doch!

sevastase

Citat din: bluemoon8520 din  11 Mai 2008, 15:43:15
Nu e mult de spus, doar câteva idei.

Ai pus punctul pe i...

"Linia ideologicã" se cheamã regulament... l-ai citit?

Oricum, acelaºi raþionament (al tãu) pot sã-l aplic pe tine...


sa inteleg mai bine : daca cineva ma jigneste iar tu te faci ca ploua iar cand raspund cu aceasi moneda ma atentionezi pe mine :  cum se cheama asta ? ( poti sa citezi din regulament daca e vreo sectiune speciala  :roll: )

Eu nu vreau decat sa imi postez ideile fara sa ma ia nimeni la misto, si atat. Poti sa spui : " cred ca visezi" sau whatever dar fara apropouri personale atata tot. Insa asta nu se intampla capisci ?

pri3st3ss

Citat din: darieglobur din  11 Mai 2008, 17:17:30
toata lumea intelege, e-adevarat, insa nu ceea ce crezi tu! ci intelege ca realmete ai oaresce probleme si nu la picioare! nu e vorba ca nu argumentezi cum trebuie, ci ca nu argumentezi nimic. fiecare mai gresim, ori datorita orgoliului ori din prea mare incrancenare, insa tu ai cateva teme, cateva idei fixe, pe care le reiei cu obstinatie - asta-i problema! -cum ar fi:
-unu, reptilienii;
-doi, pamantul gol;
-trei, obsesia datoriei;
-patru, cine nu "te-ntelege" nu-i deschis la minte;
-cinci, mania persecutiei.
de doi sau trei ani, de cand mai arunc un ochi p'aici, stiu foarte bine ca pe forumul asta majoritatea sunt oameni pasionati, onesti si rationali, unii foarte bine informati, interesati de fenomenul ozn, de paranormal si de cunoastere in general; insa daca as fi descoperit acest forum de vreo luna-doua incoace si as fi dat cu ochii de cateva din subiectele tale, pe bune ca as fi dat bir cu fugitii...

subscriu.
pe langa ce a spus  darieglobur , adaug si faptul ca denaturezi anumite informatii, nu colaborezi cu colegii tai si nu iei in considerare anumite posturi.pacat... :|
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

sevastase

Citat din: pri3st3ss din  11 Mai 2008, 20:45:20
subscriu.
pe langa ce a spus  darieglobur , adaug si faptul ca denaturezi anumite informatii, nu colaborezi cu colegii tai si nu iei in considerare anumite posturi.pacat... :|
eu dau informatia cum consider eu nu denaturez nbimic. tu nu esti colega mea ci doar o tipa care se intampla sa posteze pe acelasi forum cu mine. Daca nu ai nimic relevant de spus din punctul meu de vedere nu o sa iti bag in seama postul. Atata tot. Si tu poti face la fel.

pri3st3ss

#6
Citat din: sevastase din  11 Mai 2008, 20:52:52
eu dau informatia cum consider eu nu denaturez nbimic. tu nu esti colega mea ci doar o tipa care se intampla sa posteze pe acelasi forum cu mine. Daca nu ai nimic relevant de spus din punctul meu de vedere nu o sa iti bag in seama postul. Atata tot. Si tu poti face la fel.

daca tu nu respecti "tipele" si "tipii" care :
Citat din: sevastase din  11 Mai 2008, 20:52:52
se intampla sa posteze pe acelasi forum
cu tine, de ce doresti respect?!


Citat din: sevastase din  11 Mai 2008, 20:52:52
Daca nu ai nimic relevant de spus din punctul meu de vedere nu o sa iti bag in seama postul. Atata tot. Si tu poti face la fel.
nu cred ca am spus ceva irelevant.de ce vezi problema doar dintr-o singura fateta?
de ce nu prezinti tot?
nu mi-ai raspuns inca la postul meu in legatura cu insemnele dolarului si insusi semnul dolarului ( $ ) . daca tot te iei de reptilieni si ii ataci, de ce nu explici si acest simbol?
te porti ca un copil,sevastase. daca nu iti place ceva,ignori,poate trece,nu?
de ce nu esti deschis?!de ce iti e teama?sau suntem sub nivelul tau  si nu ai de ce sa ne iei si pe noi in seama?!
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

sevastase

Sorry...credeam ca ma iei la mist0 ca in celelalte posturi cu semnul $. Ca sa raspund aici : bineinteles ca e o corelatie directa intre simbolistica reptiliana si semnul $ . Inca ceva :  gandestete la litera S cum se pronunta si asculta sasaitul sarpelui..sau / si litera K si sunetul la fel al reptilelor, sarpelui....literele sunt imaginea sunetelor care sunt amprenta vibrationala a materiei decodata cu ajutorul auzului pentru noi.  :wink:

pri3st3ss

Citat din: sevastase din  11 Mai 2008, 21:44:22
Sorry...credeam ca ma iei la mist0 ca in celelalte posturi cu semnul $. Ca sa raspund aici : bineinteles ca e o corelatie directa intre simbolistica reptiliana si semnul $ .

cum sa te iau la misto,din moment ce am postat intrebarea in topicul tau?
si cum de acum consideri raspunsul meu demn de luat in seama si atunci nu?
de ce nu explici in topicul tau ce este cu acest semn??
eu stiu,tu stii...dar sa stie si altii,nu-i lasa in ceata.
explica-mi acea corelatie directa intre simbolistica reptiliana si semnul $..poate eu stiu alta varianta...


inca o data te intreb: DACA TU NU NE RESPECTI,CUM VREI SA TE RESPECTAM?!?!?!
daca esti/te crezi superior si tot deschizi astfel de subiecte, macar fa-ti timp si raspunde tuturor posturilor din topicuile tale, ca acei "tipi" si acele "tipe" sa nu se mai ia de tine.cum adica iti pierzi rabdarea,cand tu nu ai binevoit a-mi raspunde la posturi?eu ce sa inteleg din tacerea ta?ca te crezi superior si eu una nu merit atentia si raspunsul tau?si daca eram o incepatoare si nu citisem in viata mea despre ceea ce se vorbeste pe acest forum???de ce nu explici pe intelesul tuturor?!?!?!
asta e marea mea nedumerire...
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.

Nox

Fac o micã parantezã... rebutal se scrie cu double t, în limba românã nu existã termenul. Deci corect este rebuttal... ºi cred cã se referã la termenul juridic http://en.wikipedia.org/wiki/Rebuttal cu sensul de contraargument... nu de alta, dar ar trebui sã-l scriem corect mãcar pentru ceilalþi. Aºa cã aº dori sã corectez cu acordul tãu...
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

sevastase

#10
Citat din: bluemoon8520 din  11 Mai 2008, 22:38:36
Fac o micã parantezã... rebutal se scrie cu double t, în limba românã nu existã termenul. Deci corect este rebuttal... ºi cred cã se referã la termenul juridic http://en.wikipedia.org/wiki/Rebuttal cu sensul de contraargument... nu de alta, dar ar trebui sã-l scriem corect mãcar pentru ceilalþi. Aºa cã aº dori sã corectez cu acordul tãu...
:lol: bravo....god spot :lol: cee cu obsesiaastadeascrietotul corect ?

Priestess...imi cerscuze cate-am confundatcu ceilalti . Osa dezvolt petrhead-ul cu reptilienii. Bineinteles ca e o corelatie...tre sa fii orb si surd sa nu iti dai zeama.  8-)

Nox

Citat din: sevastase din  11 Mai 2008, 20:08:15
sa inteleg mai bine : daca cineva ma jigneste iar tu te faci ca ploua iar cand raspund cu aceasi moneda ma atentionezi pe mine :  cum se cheama asta ? ( poti sa citezi din regulament daca e vreo sectiune speciala  :roll: )

Eu nu vreau decat sa imi postez ideile fara sa ma ia nimeni la misto, si atat. Poti sa spui : " cred ca visezi" sau whatever dar fara apropouri personale atata tot. Insa asta nu se intampla capisci ?

Revenind la idee... cum am mai zis... unele derapaje se mai permit. Dacã nu s-ar permite ar trebui sã ºterg peste 50% din conþinutul multor mesaje, iar topicul cu avertismente ar trebui sa aibã mult mai multe pagini.

Limita, greu de trasat undeva anume... rãmâne la bunul simþ al fiecãruia.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

DepthOfField

Citatsemnul $. Ca sa raspund aici : bineinteles ca e o corelatie directa intre simbolistica reptiliana si semnul $ . Inca ceva :  gandestete la litera S cum se pronunta si asculta sasaitul sarpelui..sau / si litera K si sunetul la fel al reptilelor, sarpelui....literele sunt imaginea sunetelor care sunt amprenta vibrationala a materiei decodata cu ajutorul auzului pentru noi.
CitatBineinteles ca e o corelatie...tre sa fii orb si surd sa nu iti dai zeama

Da' la alfabetele slave, unde avem pe C ca si simbol pt S ... cum sa ma gandesc la sasaitul sarpelui de care zici?
Mie litera K ma duce cu gandul la croncanitul cioarei, sau oricum la "vorba" multor animale diverse.
La chinezi cu alfabetul lor, nu mai zic. Inteleg deci ca alfabetul latin si limba engleza se vor impune ca sunt manifestare a reptilienilor tai, de aici si simbolistica evidenta, multumesc pentru lamuriri. Chiar ma mir ca nu mi-am dat seama pana acum.

CitatSper ca toata lumea intelege ca eu nu postez pe forum ca sa conving pe cineva de ceva
Intelegem perfect....


Citateu dau informatia cum consider eu nu denaturez nbimic
Ce informatie? Aia amestecata cu multe falsuri stiute deja precum si citate din desene animate sau fenomene perceptive normale (pareidolia) si la care am semnalat si eu cateva? Insasi faptul ca faci o ciorbica de posturi pe teme diverse si ample, dar alunecoase si foarte usor de a determina orice fel de legaturi pe care le permite imagininatia cititorului naiv si neexperimentat....adaugi poze cu reptilieni proveniti din imaginatia creatorilor acelor imagini, poze simbolice de coperta la urma urmei, produci cantitate in detrimentul calitatii, nu explici lucruri simple si la obiect care iti sunt semnalate, pentru ca, nu-i asa, discursul tau este purul adevar si deci decurge imperturbabil (fiind deci cititorii de vina daca nu inteleg "adevarul").. Compendiul de fals si adevar, amestec de legenda si simbolistici pe care le poti dezvolta oricat te tine imaginatia, trimiterea cititorului pe domeniul perceptiei subiective si al imaginatiei, sofismele de care ti-au spus mai multi colegi de forum..nu reprezinta DENATURARE zici? Sau joc si manipulare cu mintea cititorului?


Recunosc ca-mi este greu de definit si criticat pe elemente discursul tau acolo unde alunecos si partinitor, si nici nu vreau asta, ar trebui sa pierd mult timp pentru a ma face inteles la exact ceea ce vreau sa spun..si sa nu pozez doar in critic de dragul criticatului...si alti colegi au incercat sa puncteze ce e in neregula...
Este o vorba: daca mai multi oameni iti spun ca esti beat, inseamna ca trebuie sa te duci sa te culci.
Deci Sevastase:
"Make a change. Start with yourself !"
Sugerez sa te domolesti cu sofismele si pozele de coperta cu bau-bau. Incearca sa-ti pierzi timpul explicand clar si cu argumente o neclaritate sau alta semnalata. Cititorii de pe forumuri in general cauta acolo, pe topic, sa gaseasca punctual o explicatie sau alta, nu sa le aduni pe topicuri ce rezulta pe cautari pe google cu termeni de genul "X-ulescu + reptilian" samd
Calitate versus cantitate.

Subscriu si cu Darieglobur:
Citat
insa tu ai cateva teme, cateva idei fixe, pe care le reiei cu obstinatie - asta-i problema! -cum ar fi:
-unu, reptilienii;
-doi, pamantul gol;
-trei, obsesia datoriei;
-patru, cine nu "te-ntelege" nu-i deschis la minte;
-cinci, mania persecutiei.
de doi sau trei ani, de cand mai arunc un ochi p'aici, stiu foarte bine ca pe forumul asta majoritatea sunt oameni pasionati, onesti si rationali, unii foarte bine informati, interesati de fenomenul ozn, de paranormal si de cunoastere in general; insa daca as fi descoperit acest forum de vreo luna-doua incoace si as fi dat cu ochii de cateva din subiectele tale, pe bune ca as fi dat bir cu fugitii...

Intr-adevar, unii utilizatori mai vechi, au dat deja bir cu fugitii... si nu ma refer la utilizatori ocazionali.

De aceea subiectul OZN si conex este privit de multi cu reticenta si cei care participa sunt catalogati ca "o gramada de oameni care o dau pe SF-uri" . Prea multa imaginatie si scenarii adresate subiectivismului cititorului - deci acolo unde e posibil orice - ,  strica.

nu stiu daca cuvintele mi-au iesit intocmai la ce am vrut sa spun, sper sa se inteleaga.

David Sereda: "Evidence - The case for NASA UFO's" ... Evidence ?!
http://www.freewebs.com/depth0ffield/analizasereda1.htm

sevastase

Sunt curios ciuciulete :  te plateste cineva sa scrii aici pe forum ce te chinui tu sa scrii ? Ca eu consider ca esti talentat la ceea ce faci pe RUFOn...

pri3st3ss

Citat din: sevastase din  11 Mai 2008, 22:46:11
Priestess...imi cerscuze cate-am confundatcu ceilalti . Osa dezvolt petrhead-ul cu reptilienii. Bineinteles ca e o corelatie...tre sa fii orb si surd sa nu iti dai zeama.  8-)

sunt si mica si am si un nume tare obisnuit si sunt pe forum o multime de fete...nu?

considera ca sunt oarba si surda si nu imi pot da "zeama"; explica-mi pe indelete,ca la prosti!
cred si eu in reptilieni si alte rase, dar deja ceea ce postezi tu  e de tot rasul...
iar faza cu confidenta printesei DI...sa fim seriosi,sevastase!!!! spune-mi cate carti au aparut dupa moartea printesei!.. si ale confidentelor, si ale hair-stylist-ului, soferului, pedichiuristei,  body-guard etc...merg si ei pe aceeasi idee ca si noi romanii. daca un nume scoate bani, poti pune in cartea aia si "itzy bitzy spider" ca se vinde ca painea calda.
Ii invat si ei se indeparteaza,
Ascult si ei se se apropie....
Puterea mea, este tacerea mea.