Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce filosofie si ce religii au la baza extraterestrii ?

Creat de adipop, 20 Mai 2008, 23:40:30

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

lylyt_ice

 Si daca unii extraterestrii rai sunt deja printre noi si conduc deja lumea cu scopul de a ne subjuga total, iar extraterestrii de buna vointa, vad tot ce se intimpla cu noi si nu au cum sa ne ajute, din cauza ca astia negativi ameninta ca da ca se amesteca cei buni ne vor distruge pe toti?
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Nox

Citat din: lylyt_ice din  24 Mai 2008, 01:29:22
Si daca unii extraterestrii rai sunt deja printre noi si conduc deja lumea cu scopul de a ne subjuga total, iar extraterestrii de buna vointa, vad tot ce se intimpla cu noi si nu au cum sa ne ajute, din cauza ca astia negativi ameninta ca da ca se amesteca cei buni ne vor distruge pe toti?

Dacã ar fi aºa înseamnã cã cei rãi joacã la cacealma, pentru cã dacã ar fi putut i-ar fi distrus/subjugat pe cei buni deja. Sau a 2-a variantã e cã cei buni îs destul de proºti sã nu-ºi dea seama cã cei rãi joacã la cacealma... sau nici una din variante pentru cã adevãrul nu e aºa alb ºi negru...
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

lylyt_ice

 pai ...clar ca joaca la cacialma; de ce crezi ca s-au inarmat cu arme de distrugere in masa si de ce acum incearca cu toate fortele sa duca in deriva omenirea. prin: tv, muzica, sex, droguri, ura, religii si secte, dorinta de inbogatire...................? Tocmai ca cei buni sa se lasa pagubasi crezand ca oricum nu mai au nimic de salvat.......! Teama lor cea mai mare, este ca se apropie zioa scadentei...si daca oamanii se trzesc la realitate atunci toata munca lor de pana acum(DE MII DE ANI) este de geaba....
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Nox

Citat din: lylyt_ice din  24 Mai 2008, 01:54:22
[...] Tocmai ca cei buni sa se lasa pagubasi crezand ca oricum nu mai au nimic de salvat.......! [...]

Asta înseamnã cã ãi' buni sunt cam superficiali ºi n-aº vrea sã am de-a face cu ei în cazul ãsta.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

lylyt_ice

Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

adipop

Citat din: someone_creator din  24 Mai 2008, 00:48:05
Stau,ma gandesc si ma-ntreb...cum se va face aceasta "Schimbare".  ???

Reprezentantii extraterestrilor vor contacta reprezentantii umanilor(presedintii tuturor tarilor).Asta pt. ca nu este un singur reprezentant al Terrei.
Sunt acesti presedinti capabili?Vorbesc ei in numele popoarelor,in numele omenirii ?! Pot ei incheia aceste colaborari fara interese egoiste si meschine?!
Eu daca as fi in locul extraterestrilor,m-as cam teme(asta ca sa nu spun :ca n-as avea deloc incredere!)sa le dau oamenilor(in conditiile in care se afla),ultimele tehnologii super-avansate si anumite informatii.Da...si o sa-mi spuneti ca daca ei n-au incredere in oameni,automat,nici oamenii n-au incredere in ei!Asta ar fi corect!Prin urmare cum se va face?
Ar trebui mai intai sa ne cunoastem,sa ne frecventam apoi sa se instaureze un raport de prietenie care va duce la intarirea increderii.Si pt.aceasta o sa fie necesar sa ne intalnim "la o cafea "pe Terra sau la ei acasa(de ce nu!?).... :-D

Eu as face o mica colonie si-as invinta oamenii sa vada. As cumpara o insula, un teren, ceva, ca orice om. Si-as mediatiza. Nu m-as incurca cu nici un conducator sau reprezentant al puterii...Care putere religioasa sau militara, ar avea credit moral ?
Daca as intampina greutati din partea oamenilor de la asa zisa putere, as continua ce-am inceput...fara sa-i distrug astfel incat sa nu creez un precedent.
Niciodata nu trebuie folosita forta, ca sa se demonstreze ca se poate si astfel.
Este greu sa fii placut, unde nu esti dorit.
As persevera. Oamenii invata prin comparatie si-si dau seama pana la urma de noua alternativa, pe care li se ofera.
Fara graba.

Si aceasta perioada de cunoastere cat va dura?Nu ar trebui' sa ne grabim cumva?!(avand in vedere stadiul avansat de degradare al Terrei si al rasei umane).Sau la ce alta modalitate va ganditi voi?
Teoretic ar trebui' sa se inceapa cu schimbarea din interior catre exterior.In cazul oamenilor-cu schimbarea lor interioara,a mentalitatilor,a conceptiilor gresite,a modului de a gandi ...samd.Aceasta schimbare dureaza muuuuuuult tiiiiimp!(nu cred ca avem tot acest timp la dispozitie... :|
Si acum ce e de facut mai intai?!(!"timpii de azi "cerand o accelerare a procesului evolutiv)
1.schimbarea omenirii+colaborare extraterestra,rezulta,-schimbarea totala a sistemului       sau
2.schimbare totala de sistem+colabor.extrat. care duc la schimbarea totala a omenirii. ( ? ? ?)
Precizez ca in primul caz ,schimbarea omenirii necesita foarte mult timp(in cazul cel mai optimist) iar in al 2-lea caz,schimbarea se produce "fortat",prin soc.
Daca in conditiile actuale se incheie o colaborare cred ca presedintii tarilor nu-si vor respecta cuvantul dat in acord(nici toti termenii acordului) si vor folosi tehnologiile primite de la extrat.,pt. a-si mari puterea si influenta asupra altor tari care la randul lor,avand si ele aceste tehnologii,vor riposta ajungandu-se la...... :|
Eu nu stiu ce sa mai zic.....oricum as da-o ,nu iasa bine!... :|

Ba da. Perseverand, ramanad pe aceiasi frecventa, as gasii solutii cu siguranta. Apar solutii cu putere mare de impact asupra populatiei. Important este sa avem o conduita de bun simt si atunci si natura va juca un rol hotarator in aceasta colaborare.

adi

adipop

Citat din: lylyt_ice din  24 Mai 2008, 02:30:27
pai...cine te obliga ? :-D

Pai, bunul simt te obliga, sa n-o lasi asa in deriva cu bunii sau cu raii...De-aia spun de educare bilaterala, a celor care sunt needucati.
Putem sa invatam cei bun, unii de la altii, fara mandrie sau orgoliu.
adi

prometeus

         Cred ca ,religia' extraterestrilor este cunoasterea,o cunoastere ,aplicata';trebuie sa studieze noi specii si sa le ajute in evolutie.Cum aici e foarte mult de munca,nu au timp de filozofie.


contemplatorul

#38
Of, of, of, Prometeus,

FILOSOFIA, NU ESTE NIMIC ALTCEVA DECAT O SCOALA - ORGANIZATA IN TREPTE - PENTRU DOBANDIREA CUNOASTERII.

FARA DISCERNAMANT=LOGICA=RATIUNE=CUNOASTEREA "DA CAPO AL FINE", NU EXISTA DECAT HAOS=ADICA NIMIC IMPORTANT !

Tot ceea ce EXISTA LA NIVEL MATERIAL, a fost INITIAL IMAGINAT SI TESTAT, adica: A EXISTAT MAI INTAI LA NIVEL SPIRITUAL !


Adica: S-A NASCUT INTRADEVAR DIN "NIMIC", LA MODUL PROPRIU !

Numai ca, absolut tot ceea ce s-a nascut si a aparut LA NIVEL MATERIAL, traieste cu ILUZIA=HOLOGRAMA CA ESTE IN_DEPENDENTA, chiar ca urmare=consecinta -  precum si in exclusivitatea -

PROPRIEI IMAGINATII !!!

Acest din urma aspect fiind profund autocontradictoriu: deoarece MATERIALISTII SUSTIN CA SPIRITUL NU POATE EXISTA IN AFARA=IN LIPSA MATERIEI, FIIND STRICT DEPENDENT DE EXISTENTA MATERIEI PRIM_ORDIALE, deci: MATERIALISTII, nu au cum:

SA-SI FI AUTO_DETERMINAT VREODATA EXISTENTA MATERIALA, in consecinta NU-SI POT AUTO_DETERMINA NICI SPIRITUL !

Deschideti bine si cat mai repede ochii, daca vreti sa-l cunoasteti pe:

CEL CE A FOST, ESTE, SI VA FI !

ADICA: PE CEL CE ESTE ALFA, DAR SI OMEGA, adica: atat INCEPUTUL, cat si SFARSITUL !

Sa puteti intelege: CE SEMNIFICATIE - NIVEL DE CUNOASTERE - ARE VITA DE VIE PENTRU CRESTINI, care nu este nimic altceva decat:

O REPREZENTARE A ARBORELUI GENE_A_LOGIC DIVIN !

contemplatorul



O reprezentare MATERIALA a EVOLUTIEI

- atentie: in loc de EVOLUTIE a se citi DESCENDENTA=DE_GENERARE=DE_NATURARE -

A GENETICII DIVINE=SPIRITUALE !

contemplatorul


In concluzie, Vaticanul are dreptate:

EXTRATERESTRII sunt tot IMAGINATIE si CREATIE, ARHITECTURA DIVINA, la fel cum suntem si noi OAMENII:

descendentii - "de_generatii" sau "de_naturatii" - PRIMATELOR !

darieglobur

Citat din: prometeus din  24 Mai 2008, 10:48:46
         Cred ca ,religia' extraterestrilor este cunoasterea,o cunoastere ,aplicata';trebuie sa studieze noi specii si sa le ajute in evolutie.Cum aici e foarte mult de munca,nu au timp de filozofie.



In principiu, de acord cu tine. Mai putin ultima consideratie, respectiv aia in care spui ca "nu au timp de filozofie". Daca prin filozofie intelegi numai "vorba multa si inutila" atunci, da, ai dreptate. Dar filozofia nu se reduce la sensul asta peiorativ. Exista multe definitii ale filozofiei si nu cred ca este cazul sa le redam colea, pentru ca ar necesita un topic separat. Dar, asa, in linii mari, e bine de stiut ca filozofia inseamna si conceptie generala despre lume si viata. Deci putem vorbi de filozofia unui om, unui grup, unei societati etc.
...und Sie fliegen doch!

darieglobur

Citat din: contemplatorul din  24 Mai 2008, 12:04:58
In concluzie, Vaticanul are dreptate:

EXTRATERESTRII sunt tot IMAGINATIE si CREATIE, ARHITECTURA DIVINA, la fel cum suntem si noi OAMENII:

descendentii - "de_generatii" sau "de_naturatii" - PRIMATELOR !

Asta-i numai concluzia ta si sper ca nu te superi daca mai sunt si alte pareri diferite. :-D
...und Sie fliegen doch!

someone_creator

Precizare-Concluzie-IPOTEZA  referitor la acei extraterestri super-evoluati din povestirea mea.
Pai...nu sunt DELOC super-evoluati!
Daca un pamantean (adica "je"-eu) a putut imagina acele lucruri ca le-ar face ei ATUNCI sunt la fel de "evoluati" ca pamantenii,adica ca mine!... :lol:  Si se afla la acelasi nivel de "evolutie" ca mine... :lol:...adica la un nivel mediocru(ca sa nu spun inferior)... :-D
Ei fiind un fel "dualul" creat de mine( sau eu-dualul creat de ei... :roll: ) au aceleasi conceptii de gandire ca si mine...ca si pamantenii!Prin urmare CEI super-evoluati trebuie sa faca/gandeasca "lucruri" NET superioare celor scrise de mine,lucruri inimaginabile de catre pamanteni....EI trebuie sa fie intotdeauna in fata cu un pas,sa aibe intotdeauna un "+1"!
Sau trebuie sa-mi imaginez "lucruri" din ce in ce mai...inimaginabile...astfel "ii oblig" sa fie intotdeauna "mai sus" cu un "+1".... :-o


In legatura cu realizarea acelei colonii/oras consider ca si pt.aceasta trebuie ceruta permisiunea!Dar imi place ideea,foarte interesanta!Si oamenii,cei care vor,se vor duce acolo ca sa invete!
Si acest oras va fi construit sub forma de cerc(am o obsesie cu cercurile..concentrice.. :-D )si structurat pe nivele ,dispuse,bineinteles,concentric.Plecand de la nivelul cel mai de jos(nivel la care se afla acum oamenii) si pe masura ce "se scolesc" ajung la niveluri superioare).Si acest oras "scoala" este condus de EI -de invatatorii lor cei mai buni asta pana cand se vor "laurea" si oameni.Fain!
Mai este o mica-mare problema ,printre altele ...
Daca acesti extrat.sunt asemanatori noua...atunci se va ajunge iar la...."si fiii cerului s-au indragostit de fiicele pamantenilor si s-au casatorit cu ele"!.... :roll:...sau cam asa ceva!

contemplatorul

Citat din: someone_creator din  24 Mai 2008, 21:09:21
Precizare-Concluzie-IPOTEZA  referitor la acei extraterestri super-evoluati din povestirea mea.
Pai...nu sunt DELOC super-evoluati!
..............
Mai este o mica-mare problema ,printre altele ...
Daca acesti extrat.sunt asemanatori noua...atunci se va ajunge iar la...."si fiii cerului s-au indragostit de fiicele pamantenilor si s-au casatorit cu ele"!.... :roll:...sau cam asa ceva!


http://www.youtube.com/watch?v=y4Y6CXwqfsM