Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Pareri ! Ce am fotografiat ?

Creat de OzN_HunteR, 13 Februarie 2008, 10:28:21

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

jean

Sunt pasari calatoare, formatia de zbor este tipica pasarilor care calatoresc pe distante mari. Lumina portocalie slaba este o reflexie a luminilor orasului. Am vazut adesea stoluri  de pasari zburand noaptea si la fel reflectau lumina si din locatia din oras unde am facut observatia.
Adevarul este dincolo de noi

prodcomb

Citat din: Guest din  17 Noiembrie 2015, 15:31:31
Locatia este Piata Gorjului, cartierul Militari. Pasarile zburau catre N, deci in directia Lacul Morii: https://www.google.ro/maps/place/Bulevardul+Iuliu+Maniu+128-134,+Bucure%C8%99ti/@44.447276,26.021302,15z/data=!4m2!3m1!1s0x40b201ae7858627b:0xb546eb17087b0e2a

Pasari observate de la mine: porumbei, gugustiuci, vrabiute, pescarusi, cotofane, ciori, corbi si soimi.

Din listă alegem acum păsările care zboară și noaptea (la luminile orașului).
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

alx

#347
Asa...si care este rostul acestor posturi?
Citat din: Guest din  16 Noiembrie 2015, 23:57:54
Este vorba despre un stol de pasari sub forma de V ce a trecut de la Sud catre Nord pe deasupra mea. Data exacta este 10.11.2015, orele 00:30.
Raspunsul la intrebare este chiar in intrebare...deci revin: care este rostul acestor posturi? Sau acum ne transformam in...ornitologi?
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

prodcomb

Citat din: alx din  18 Noiembrie 2015, 09:48:23

Sau acum ne transformam in...ornitologi?


Sunt necesare și aceste cunoștințe; altfel lumea este plină de mistere!
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

jean

Citat din: Guest din  18 Noiembrie 2015, 10:18:55
@jean
In locatia mea nu sunt surse puternice de lumina si nu am mai vazut pasari sa zboare noaptea sub forma de V. Mergand spre N m-am gandit ca nu poate fi vorba despre pasari migratoare.
Raspunsul este simplu si punctual
1- nici la mine in Colentina, zona mea de observatie, nu sunt surse puternice de lumina si totusi am vazut cum se reflecta lumina difuza de peste oras pe burta si aripile pasarilor;
2- Am vazut pasari zburand noaptea primavara sau toamna in formatie de V.
Adevarul este dincolo de noi

maura

Rugaminte

Cea care a facut aceste fotografii se intreaba ce pot fi anomaliile descoperite dupa descarcare . Mentiona ca acestea se vad DOAR pe  fotografiile facute in zona respectiva -Poiana Gutanu. Era oarecum in apropierea locului unde s-a prabusit elicopterul israelian in 2010-Fundata -Zarnesti...  de aici gandul ei ca ar fi ceva "paranormal". A mai facut in ziua respectiva si alte fotografii dar fara "liniutele" ciudate. M-am oferit sa o ajut stiind ca pot apela la voi si experienta voastra si de aceea va rog sa o ajutati cu explicatii. Originalele sunt toate in link iar alte detalii tehnice in afara de faptul ca sunt facute cu telefonul nu cunosc.
https://www.dropbox.com/sh/zqrtr3w4yqceftf/AAD368uBhxNiGa3Bm1zvLqw-a?dl=0

Multumesc frumos :rainbow:
"Cine caută adevărul îşi asumă riscul de a-l găsi."

prodcomb

Telefonul mobil a devenit un adevărat osciloscop, la utilizarea lui ca aparat de fotografiat.
De obicei semnalele se auzeau într-un radio-receptor apropiat. Dar aici se pot și vedea.
Există o defecțiune care permite acest lucru la un telefon mobil care face și fotografii.
Dacă se făcea filmare era mai interesant.

Pentru mai multă siguranță utilizez aparate care nu sunt și telefoane. ;)
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Arhanghelul

#352
Citat din: prodcomb din  08 Iunie 2016, 20:21:41
Telefonul mobil a devenit un adevărat osciloscop, la utilizarea lui ca aparat de fotografiat.
De obicei semnalele se auzeau într-un radio-receptor apropiat. Dar aici se pot și vedea.
Există o defecțiune care permite acest lucru la un telefon mobil care face și fotografii.
Dacă se făcea filmare era mai interesant.

Pentru mai multă siguranță utilizez aparate care nu sunt și telefoane. ;)

Colegul prodcomb a nimerit aproape exact ce se petrece cu modulul foto-video al telefonului mobil ... cu adevarat a functionat in mod osciloscop(accidental)... doar cu o mica completare ...

Dupa forma(perioada) si nivelul pe verticala (amplitudinea) ... semnalele sunt digitale (liniute cu distante egale) cu salt de amplitudine/frecventa in functie de valoare campului electromagnetic receptionat ce afecteaza modulul(controler-ul senzorul) de conversie a luminii in semnal electric de pe fotocelulele cu tranzistori FET(tranzistori cu efect de camp, adica transzistori care in functie de un camp electric se deschid mai mult sau mai putin ... m-am explicat mai putin specializat ... ca sa priceapa si cei care nu au treaba cu electronica ... in concluzie functioneaza ca un ansamblu matricial folosind  milioane de robineti=celule foto ...

Cum au ajuns aceste liniute in semnalul electric generat de senzorul foto ?
A ajuns printr-o slaba ecranare si un filtru prost construit inainte de modului/controlerul de conversie ... ca ... concluzie ... o calitatea slaba a proiectari si integrari acestul modul foto intr-un telefon/tableta ...

De unde este acest semnal electromagnetic ""parazit"" ?
Presupun doua surse posibile :
- Modulul de emisie-receptie(poate fi GSM/WI-FI/Bluetooth) a telefonului obligat ca in aceasta zona montana sa-si mareasca puterea de emisie si implicit sensibilitate;
- Un emitator cu transmisie digitala (date) cu spectru imprastiat (salt in frecventa; posibil ceva gen CDMA - standar militar) ... spectrul imprastiat genereaza acel salt pe verticala( in amplitudine/frecventa) al "" liniutelor"" ...

In functie de cum a fost orientat telefonul pentru pozare avem liniutele verticale sau orizontale pe poze ... probabil a fost un telefon cu foarte mult plastic si fara casete de ecranare pe cablaj ...

https://translate.google.ro/translate?sl=en&tl=ro&js=y&prev=_t&hl=ro&ie=UTF-8&u=http%3A%2F%2Fwww.ausairpower.net%2FOSR-0597.html&edit-text=&act=url

P.S. As putea dezvolta mai mult ... dar poate intr-un episod viitor ...
P.S.2 O presupunere ... un semnal de bruiere puternic poate sa influienteze radarul de altitudine de la bordul unei aeronave ... si sa pacaleasca piloti ... ce astfel dau cu el de sol /stanci ... asa ca o teorie constipata ... pardon conspirata ... de autoritarile puse in slujba lui Itzic ...
_____________________________________________________________________
Probleme de baleaj pe verticala in trecutul  catodic ...

Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

#353
Scuzati-mi ...  greselile de tastare(gandire) ... dar asa ... este dupa o seara inchinata zeNului Bachus  ... si dimineata conSPIRAta ...  :-D

Apropo ... ce osciloscop a folosit prietena ta ... pardon tembelefon ? ... ca un asa detector ... este o minune ... pe gratis ... tinand cont .. cat costa un scanNer/analizor de frecvente radio ...  :lol: :evil: :martiansmile:

P.S. Este de vanzare?   :evil:

http://www.gsmcenter.8m.com/articole/anti-radar.htm
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

prodcomb

Ar putea să fi fost în calea fasciculului unui radioreleu.

Dacă ar putea detecta radarul cu laser ...  :-D
distanța dintre a observa și a descoperi este cuprinsă între zero și infinit

Arhanghelul

#355
Citat din: prodcomb din  09 Iunie 2016, 14:27:51
Ar putea să fi fost în calea fasciculului unui radioreleu.

C-am foarte sigur ... dar tot cu transmisie digitala in spectrul imprastiat ... aici cu imprastierea ... mah ""imprastiez"" cu oricine ... ma contrazice ... RECunosc ... la sigur ... semnatura semnalului radio ... o recunosc si-n ViS ...

Citat din: prodcomb din  09 Iunie 2016, 14:27:51
Dacă ar putea detecta radarul cu laser ...  :-D

Lasere frate ... Sa te ti ... iti dai seama ca ne batem pe tembelefonul ala( :evil: :-D :lol: :martiansmile: :rainbow: ) ... PARANORMAL ... eu vin cu (tridentul  :evil:)3 unde ... metricomilimetriconanometrica ... ca sunt mai maimuta ...

https://www.youtube.com/watch?v=kmu6myuCJvE



Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Arhanghelul

#356
""ANCOM acordă:    licenţe de utilizare a frecvenţelor radio şi autorizaţii de asignare a frecvenţelor radio pentru furnizarea de reţele publice şi servicii de comunicaţii mobile celulare: GSM 900, DCS 1800, DECT, CDMA 450, IMT-2000/UMTS (3G);""

http://www.ancom.org.ro/radiocomunicatii_2906
http://www.radcom.ro/ro/istoric
http://www.mobilis.com.ro/servicii.html
http://www.stsnet.ro/
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

maura

Multumesc pentru explicatii baieti :star:

Persoana cu telefonul osciloscop nu e prietena mea de aceea i-am trimis explicatiile cenzurand glumitzele aferente :lol:). Am pus cu grija intrebari despre tipul telefonului. Sper sa-mi divulge informatia si sa nu fie dezamagita ca nu a fost nimic paranormal.

"Cine caută adevărul îşi asumă riscul de a-l găsi."

maura

"... ce osciloscop a folosit prietena ta ..."

      Sony Xperia M2
"Cine caută adevărul îşi asumă riscul de a-l găsi."

OzN_HunteR

Am facut poza asta in urma cu aproximativ o saptamana cu dorinta de a prinde in poze o tornada.... ciudat faptul ca un poza am prins in coltu de sus dreapta ceva ce pare a fi 2 turnuri iar nori de sus sunt efectivi drepti.....
A nation which has forgotten the quality of courage which in the past has been brought to public life is not as likely to insist upon or regard that quality in its chosen leaders today - and in fact we have forgotten.

John.F.Kennedy