Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Luna

Creat de StarDust, 29 Iunie 2009, 20:08:42

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Siberia

#225
Citat din: Xanadron din  09 Septembrie 2011, 14:51:27
...Sau aici:

http://lucianarchy.proboards.com/index.cgi?board=zorgon&action=display&thread=8862

Evident ca "toate datele" ti le-ar putea livra doar Maestrul :evil: in persoana.
Sau Mugur Isarescu macar. :-D

Vroiam sa stiu in care zona (clar ca la Luna ma gandeam) ca sa imi fac o idee cum este impartita Luna in zone de influenta ... E clar ca exista si asa ceva, dar nu cred sa fie cea prezentata de colegul @fiulploii sau nu cred sa fie completa prezentarea aceea :-D

Iar zorgon are subiecte si idei interesante, dar n-am posibilitatea lui de-a gasi ceea ce ma intereseaza :-D

@fiulploii, eu vorbeam serios cu jocul :P

Later Edit: Mersi pt. link @Xanadron, am gasit totusi ceva interesant :-D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii

#226
http://news.bbc.co.uk/1/hi/sci/tech/226053.stm

@Siberia   poate harta din linkul de mai sus nu o stii . Cat despre joc , cu voia ta , mai asteptam un pic , ok?  :-)
       Cat despre zonele de influenta pe Selena , poate ar fi interesant de stiut pe unde si-or cumparat romanii loturi de teren pe Luna, cumparate cu acte in regula - cica . Si  nu sunt singurii care au cumparat asa ceva - evident ca afacerea a inceput in iu.es.ei.

Iar aici un articol din 2007 apropo de zone
http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/1550246/Russia-sees-moon-plot-in-Nasa-plans.html

fiulploii


Arhanghelul

In completare la cele postate de voi adaug si un filmulet de pe youtube ...

Mining Helium-3 On the Moon

Tinand cont de criza energetica ce se prefigureaza datorita epuizari hidrocarburiilor si carburilor ...  pericolului permanent in exploatarea fisiuni nucleare ... poluarea pe mii de ani cu deseurile nucleare ...
Fuziunea nucleara este o mana "cereasca" ii aceasta situatie ...
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Siberia

Despre Luna, bazele de pe Luna, spatiu si extraterestri.

http://www.youtube.com/watch?v=xjoJV0GF6vY&feature=player_embedded#!
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Arhanghelul

http://www.ziare.com/magazin/nasa/nasa-in-misiune-secreta-pe-luna-1118666
http://www.agentia.org/teoria-conspiratiei/americanii-lanseaza-joi-prima-nava-spatiala-de-lupta-fara-pilot-2729.html

Citat:

"Pentagonul are proiecte secrete
Pe de alta parte, este posibil ca Pentagonul sa fi lansat o astfel de misiune secreta pe Luna. Bugetul alocat acestei structuri este mai mare decat cel al NASA. Este mai probabil ca Pentagonul sa poata face acest lucru, dovada fiind si lansarea unei misiuni misterioase anul trecut, denumita X-37B. ''
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Siberia

#231
Citat din: Arhanghelul din  15 Septembrie 2011, 00:44:45
"Pentagonul are proiecte secrete
Pe de alta parte, este posibil ca Pentagonul sa fi lansat o astfel de misiune secreta pe Luna. Bugetul alocat acestei structuri este mai mare decat cel al NASA. Este mai probabil ca Pentagonul sa poata face acest lucru, dovada fiind si lansarea unei misiuni misterioase anul trecut, denumita X-37B. ''

Are cineva mai multe informatii despre sistemul de propulsie al X-37 sau X-37 B, sau defapt, poate confirma cineva afirmatia precum ca X-37 foloseste Ununpentium ca si combustibil ?

Designed by NASA the X-33 and X-35 Passenger shuttles will now have a third installment, the X-37.
With the discovery of a new super-heavy element Ununpentium (Atomic number 115) with a massive power output, A combined NASA and Military project has begun to create the first craft capable of atmospheric Mach 10 speed and possible Hyperspace travel.
The design will feature NASA's new electron magnetic shield and Photon-Energy beam technology.
The new craft dubbed the X-37 will run entirely on a system core feul of Ununpentium.


http://www.urbandictionary.com/define.php?term=X-37&defid=1141921

p.s. - si da, am mai auzit de legatura intre Nazi, Die Glocke si Elementul 115 :-D

"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti


Siberia

Mersi mult @fiulploii... se pare ca Uup115 ramane pentru moment doar in teoriile lui Bob Lazar.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

StarDust

Ok, sa ramanem "in jurul Lunii", deja ne abatem de la subiect.
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Siberia

#235
   China a prezentat luni imagini ale Lunii cu rezolutia de sapte metri capturate de satelitul orbital lunar Chang'e-2.
   Exista zvonuri cum ca arhiva celor 746 de imagini lunare insumeaza circa 800G. Nu stiu cine are atata spatiu pe hard pentru a le descarca  :wink:

China released a set of high-resolution full moon map and moon images Monday.
With a resolution of seven meters, 746 pictures were captured by the country's second moon orbiter, the Chang'e-2.
This is the first time the world obtained and published the 100 percent coverage of moon images with the resolution of seven meters or better, according to the State Administration of Science, Technology and Industry for National Defence.
The images were photographed by a charge-coupled device (CCD) stereo camera on the Chang'e-2 from heights of 100 km and 15 km over the lunar surface between October 2010 and May 2011, according to a statement from SASTIND.

http://www.china.org.cn/china/2012-02/06/content_24561343.htm

http://www.youtube.com/watch?v=8rOULX1uT-A&feature=player_embedded#!
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

StarDust

#236
Ca tot a aparut harta HD a Lunii, (made in China) am aruncat o privire asupra zonei craterului Izsak, eram curios ce au fotografiat chinezii acolo. Pun poza un crop de pe harta, formatiunea dupa cum se stie are aprox. 4Km lungime. Poza nu are rezolutia celei facuta de Jaxa (care e mai mult decat edificatoare si am mai prezentat-o pe forum) dar surprinde acea formatiune in aproximativ aceeasi incidenta a luminii in care a fost fotografiata si de Apollo 17.

Sursa:  http://159.226.88.30:8080/CE2release/cesMain.jsp

L.E.

Am postat si imaginea luata de JAXA ca sa fie totul mai clar...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

niphilim

Primul care mi-a atras atentia asupra Lunii ca avand o uriasa legatura cu fenomenul OZN a fost regretatul Doru Davidovici care-n "Lumi Galactice" ii dedica acesteia capitolul "Luna - Cel mai mare OZN".

Aminteste ( reproduc din memorie ) despre faptul ca desenele rupestre mai vechi de 10 - 12000 ani in care este reprezentat cerul si astrii cerestri prezinta doar Soarele , stelele si foarte rar comete , insa nicaieri nu s-a gasit reprezentata Luna . Lucru care ne poate da de gandit c-a fost "plantata" pe orbita-n jurul Pamantului undeva in ultimii 10 000 ani .
Mai este evocat momentul la care luii Apollo 17 ii cade la decolarea de pe Luna un sistem ce facea parte din trenul de aselenizare , iar la impactul cu suprafata Lunii seismografele au inregistrat vibratii timp de ..... 3 h 20" ( !!! ) , lucru posibil doar in cazul unei sfere metalice goale pe dinauntru , in niciun caz al unui corp cu masa amorfa de roca si praf .
Mai vorbeste si despre zeci de observatii misterioase de la suprafata Lunii si din imediata sa apropiere , obiecte misterioase sferice , elipsoidale cat si sub forma de cruce , etc .

Acum , dupa timp spun ca Luna sfideaza cu dezinvoltura orice lege cosmica , orice lege fizica cunoasuta prin ... ea insasi .

In primul rand forma sferica nu i-o poate implementa decat o miscare-n jurul axei sale in care fortele centrifuga si centripeta sa contribuie la asta . Astfel , in loc de-o sfera am avea un mare "cartof" cosmic care sa ne lumineze noptile .....

Poate fi contrazisa totusi asta . Poate ar fi avut candva o miscare-n jurul axei si poate ca aceasta ar fi incetat la un moment dat din varii motive ....

INSA LUNA ..... ARE MISCARE IN JURUL AXEI SALE !!!!.... Si , culmea , o are nepermis de calculata !

Despre Luna se stie ca are fata vazuta si cea nevazuta ..... Insa daca nu ar avea o miscare-n jurul axei , la o jumatate de rotatie in jurul Pamantului .... ar arata fata nevazuta ! Ca atare o miscare-n jurul axei sale are EXACT aceeasi durata cu una-n jurul Pamantului . Ori nu mai cred demult in coincidente ....... Mai ales de-o asemenea anvergura si de-o asemenea importanta .

Cum si de ce s-au sistat toate aselenizarile pe Luna din '72 ... iarasi e suspect .

Cum si de ce Luna este amplasata pe-o orbita aflata fata de Pamant ( privitor )  incat discul lunar si cel solar au EXACT ( dar EXACT ! ) acelasi diametru  ..... iarasi e suspect .

Mostrele de sol selenar au cu totul si cu totul alta structura si vechime decat cele terestre .....

................................................................

O alta teorie face referire la faptul ca momentul amplasarii Lunii pe orbita ( presupunand ca acesta a fost artificial ) ar fi fost cauza Potopului . Impactul gravitational pe care l-a avut aceasta ar fi declansat Potopul .

................................................................

Ce anume ascunde fata nevazuta a Lunii , ce intrare in ce "hangar" gigantic , ce mistere o invaluiesc .... poate nu vom afla curand . Poate niciodata .
Singura certitudine din viata e faptul c-am sa mor ....

Arhanghelul

#238
Mii de multumiri colegului Stardust ...pentru sursa asiatica HD ...

Am vizualizat prin marire acesta mapare a suprafetei lunare(recomand un monitor cu 1920x1080 peste 24 inch se vede o foarte mare parte din mapare astfel aveti o imagine de ansamblu foarte  buna  a conformatie geologice de pe Luna) ...

Am gasit in acesta vizualizare un "rau" ...( probabil de carbon /azot lichefiat) ...ce are si afluienti ... ce izvoresc din nord est si dupa un traseu de ceva km (n-am gasit o scala sau nu stiu sa folosesc uneltele chinezesti ) pe directia NV ->SE se opreste intr-o "cada" aproape rotunda la sud vest .
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

arckadii

Sunt curios, oare cu un telescop amator nu se poate observa luna in detaliu astfel incat sa incercam sa vedem singuri daca intr-adevar exista ceva acolo?

Ark