Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Cum ati dori dumneavoastra sa fie lumea in care traiti?

Creat de angellla29, 08 Decembrie 2011, 10:06:47

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

angellla29

Cum ati dori dumneavoastra sa fie lumea in care traiti? Si care ar fi contributia dumneavoastra la creearea ei?

Eu mi-as dori sa fie o lume in care sa nu mai existe razboaie, ura, politica corupta, minciuna si dorinta de putere....As dori ca oamenii sa fie mai buni....sa nu fie indoctrinati cu religii false....si cu dorinta avida de putere....prin orice mijloace....Ce as face eu pentru creearea acestei lumi...Daca as putea as pedepsi pe toti acei care au distrus.....si distrug aceasta lume....Cu ...moartea!!!!! Pentru ca degeaba ne imbatam cu ideea ca acesti oameni pot deveni oameni buni....Exista un proverb de mii de ani :"lupul isi schimba parul....dar naravul ba"!!!! Iar pe hoti....asa cum procedeaza arabii...taierea manii de la cot....Sa vedeti atunci daca cineva ...ar mai indrazni sa fure....un ou....
Cand l-am intrebat pe fiul meu cum vrea el sa arate aceasta lume....el mi-a raspuns : Sa pot sa o creez asa cum vreau eu....fara sa fiu "impins" de la spate....si sa nu mai fiu nevoit sa fiu sclavul unui sef..... care de cele mai multe ori....imi"rapeste"absolut tot timpul liber....

calator astral


Ganditorul

 :evil: :evil: :martiansmile: :evil:
Ai grija ce-ti doresti... Intotdeauna va exista cineva mai prost/needucat ca tine, si unul mai destept/educat ca tine. Cand iti doresti sa nu mai fie prosti iti doresti de fapt ca toti cei 7 miliarde de oameni sa fie mai destepti ca tine ...iar tu sa fi ultimul prost/needucat ! Asta vrei ?
Eu cred ca-ti doresti ca prostii sa nu mai aiba putere de decizie (asupra ta), iti doresti ca ierarhic-social sa ai "deasupra ta" numai oameni destepti, buni, capabili - si asta e altceva

fiulploii

Aceasta lume, asa cum e , este lumea ideala pentru noi, oamenii . Ai ocazia sa cresti sau sa scazi , ai ocazia sa fii liber sau sclav, ai ocazia sa te manifesti in toata splendoarea sau in toata micimea de care esti in stare.
  Asa cum e , eu zic ca e lumea ideala .

Nicipreaprea

#4
Citat din: fiulploii din  08 Decembrie 2011, 12:43:19
Aceasta lume, asa cum e , este lumea ideala pentru noi, oamenii . Ai ocazia sa cresti sau sa scazi , ai ocazia sa fii liber sau sclav, ai ocazia sa te manifesti in toata splendoarea sau in toata micimea de care esti in stare.
  Asa cum e , eu zic ca e lumea ideala .

Deci pentru tine e ideala lumea asta ...   :martiansmile:

"Unica si ultima implinire a fiecarui om este sa traiasca in propriul vis"
                                                                    ~ I.P. Culianu ~
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

Aliosa


ariel

Mi-as dori o lume in care oamenii sau mai bine zis legaturile dintre oameni sa se bazeze pe respect....respect fata de alti oameni...respect fata de natura....respect fata de lumea animalelor...respect fata de Planeta Noastra (care ne-a suportat mult prea multe).

"De poti vorbi multimii,fara sa minti, si daca
Te poti plimba cu regii, fara a te-nginfa,
De, nici amici, nici dusmani, nu pot vreun rau sa-ti faca,
Pentru ca doar dreptatea e calauza ta;
Si daca poti sa umpli minuta trecatoare,
Sa nu pierzi nici o fila din al vietii tom,
Al tau va fi pamintul, cu bunurile-i toate
Si, ceea ce-i mai mult chiar, sa stii, vei fi un OM!" .......Rudyard Kipling

"Sa avem seninatatea de a accepta ceea ce nu poate fi schimbat,curajul de a schimba ceea ce poate fi schimbat si mai ales intelepciunea pentru a face deosebirea intre cele doua posibilitati" (Marc Aurelius)

fiulploii

Citat din: Nicipreaprea din  08 Decembrie 2011, 13:25:41
Deci pentru tine e ideala lumea asta ...   :martiansmile:

"Unica si ultima implinire a fiecarui om este sa traiasca in propriul vis"
                                                                    ~ I.P. Culianu ~
Pana la unica si ultima implinire , menirea omului este sa transforme lumea in visul sau  :lol:
Adica, omul - asa cum  il stim toti , cu bune si cu rele - nu isi are locul intr-o lume ideala pentru ca rostul lui este sa creeze lumi ideale. Deci, omul e un creator .
Evident, doar parerea mea , @Nicipreaprea , fiindca se pare ca unii nu inteleg ca ceea ce scrie fiecare reprezinta doar parere personala  , nimic altceva  :wink:

Nicipreaprea

Citat din: fiulploii din  08 Decembrie 2011, 15:04:43

Evident, doar parerea mea , @Nicipreaprea , fiindca se pare ca unii nu inteleg ca ceea ce scrie fiecare reprezinta doar parere personala  , nimic altceva  :wink:

:fullmoon:

Evident ... pot sa spun ca o parere a mea ca EU este prost, dar pot sa-mi extind parerea zicand ca oamenii care se crede destepti e cei mai prosti. Folosind acest mic artificiu inconstient mental dominat este ei. Cu toate ca OMUL EGAL ESTE.

ps. WINK
________________________________________
"Know your enemy and they probably will not be your enemy."

fiulploii

Citat din: Nicipreaprea din  08 Decembrie 2011, 15:29:15
:fullmoon:

Evident ... pot sa spun ca o parere a mea ca EU este prost, dar pot sa-mi extind parerea zicand ca oamenii care se crede destepti e cei mai prosti. Folosind acest mic artificiu inconstient mental dominat este ei. Cu toate ca OMUL EGAL ESTE.

ps. WINK
Evident , subscriu stimate coleg . :wink:

angellla29

#10
Citat din: fiulploii din  08 Decembrie 2011, 12:43:19
Aceasta lume, asa cum e , este lumea ideala pentru noi, oamenii . Ai ocazia sa cresti sau sa scazi , ai ocazia sa fii liber sau sclav, ai ocazia sa te manifesti in toata splendoarea sau in toata micimea de care esti in stare.
  Asa cum e , eu zic ca e lumea ideala .

Daca pentru tine e IDEALA lumea asta :-o....ma duc sa imi iau o curea si un sapun....si sa caut primul copac .....inca liber!!! :wink:

@Colega Ariel iti doresc sa ai parte de o lume asa cum o visezi tu....Si totusi sunt curioasa cum ar fi lumea in conceptia dumneavoastra....dragi colegi!!!!!




Ganditorul

Exista intotdeauna o diferenta   intre lumea ideala pe care o dorim si lumea reala pe care o traim . Cu cat diferentele sunt mai mici cu atat atingem o stare de multumire mai profunda.
Interesant este ca ne raportam de multe ori la pesimismul sau optimismul unor inaintasi - valori subiective pentru ca acestia au emis ipoteza in alte conditii decat cele de azi. Una e sa fi fost fericit/multumit sau nefericit/nemultumit de lumea de acum 50-100 de ani si alta e sa spui exact acelasi lucru de lumea de acum.
- Numai ca exista si o varianta - sa-i spunem de compromis - in care iti cladesti o lume mai aproape de visele/dorintele tale in jurul tau - prin acceptarea/neacceptarea unor persoane in propriul anturaj, prin dorintele de "a avea ceva" implinite, prin cunoasterea pe care o acumulezi zilnic, prin implinirea materiala/profesionala, prin sentimente nobile fata de apropiati, printr-o gramada de lucruri care apartin "lumii tale".
- Evident ceea ce ai tu nu poate avea toata lumea, micul tau "univers" este unic in felul sau. Dar suma unor astfel de mici "universuri" de realitati de viata poate da un intreg care sa schimbe ceva din intreg. De aceea agreez si voi agreea mereu pozitiile sustinute de unii colegi de forum care indeamna la actiuni benefice care sa schimbe ceva aici, in jurul nostru, la trairea vietii intens pe directia creatiei aici, in imediata noastra apropiere.
- Pareri de genul "sufar ca X din Papua Guinee n-are o coaja de paine" sau "lumea e infecta pt ca nu stiu care Presedinte si-a luat Ferrari in timp ce altii mor de foame", "lumea va disparea pt ca nu stiu care papagal a spus asta la TV" sunt cele mai mari consumuri inutile de timp/energie (si viata). Nu poti sta ca nesimtitul, fara sa ai o parere de rau pt asta ... dar de aici pana la ati nega total "universul" cu bucurii/realizari din jurul tau e distanta mare. E imposibil sa nu ai nici un reper care sa-ti confere multumire/fericire in viata ... numai ca ignori asta la stimulii pesimisti aruncati pe piata de "neica nimeni".
- De aceea am sustinut mereu ca largirea acestui mic "univers" personal e calea spre schimbare. Iar largirea "universului personal" inseamna implicare in cele mai mici amanunte, aparent nesemnificative - daca nu am trece nepasatori pe langa unul care scuipa seminte pe jos (ca ex), sau care injura sau e nepoliticos/injurios in public - poate ca actiunea noastra ar schimba ceva. Nu la modul singular dar "universul nostru" ar da semnalul pentru altii, si altii la altii... si actiunea a 1 milion, 10 milioane ar face sa fie mai multa curatenie in jur, mai mult respect, mai multa bunastare.
- Pare curios dar si reciproca e valabila - lasarea "universului" altora sa vina peste noi cu blamari, mizerii, opinii pesimiste, actiuni violente... ne-a schimbat incet, incet viata in ceea ce azi ne nemultumeste. Noi i-am lasat sa vina prin nepasarea/neinterventia noastra, prin acceptarea "manelismului" la orice nivel al vietii sociale.
Si acum ne plangem ca nu vine "Fat-Frumos" sa faca curatenie...
Am fost ca si voi peste hotare si stiu ca asa s-au cladit societatile civilizate - prin cutuma/obiceiul oamenilor care o compun, iar cand obiceiul a fost destul de raspandit a devenit lege, iar cand a devenit lege ...a devenit si obligatie sanctionabila.
La noi singura cutuma este "lasa-l si p'ala sa faca ce vrea, ca-i dreptul lui" desi e clar ca "dreptul lui" ne deranjaza si ne schimba incet, incet viata.

angellla29

#12
Citat din: Ganditorul din  08 Decembrie 2011, 18:44:08
Exista intotdeauna o diferenta   intre lumea ideala pe care o dorim si lumea reala pe care o traim . Cu cat diferentele sunt mai mici cu atat atingem o stare de multumire mai profunda.
Interesant este ca ne raportam de multe ori la pesimismul sau optimismul unor inaintasi - valori subiective pentru ca acestia au emis ipoteza in alte conditii decat cele de azi. Una e sa fi fost fericit/multumit sau nefericit/nemultumit de lumea de acum 50-100 de ani si alta e sa spui exact acelasi lucru de lumea de acum.
- Numai ca exista si o varianta - sa-i spunem de compromis - in care iti cladesti o lume mai aproape de visele/dorintele tale in jurul tau - prin acceptarea/neacceptarea unor persoane in propriul anturaj, prin dorintele de "a avea ceva" implinite, prin cunoasterea pe care o acumulezi zilnic, prin implinirea materiala/profesionala, prin sentimente nobile fata de apropiati, printr-o gramada de lucruri care apartin "lumii tale".
- Evident ceea ce ai tu nu poate avea toata lumea, micul tau "univers" este unic in felul sau. Dar suma unor astfel de mici "universuri" de realitati de viata poate da un intreg care sa schimbe ceva din intreg. De aceea agreez si voi agreea mereu pozitiile sustinute de unii colegi de forum care indeamna la actiuni benefice care sa schimbe ceva aici, in jurul nostru, la trairea vietii intens pe directia creatiei aici, in imediata noastra apropiere.
- Pareri de genul "sufar ca X din Papua Guinee n-are o coaja de paine" sau "lumea e infecta pt ca nu stiu care Presedinte si-a luat Ferrari in timp ce altii mor de foame", "lumea va disparea pt ca nu stiu care papagal a spus asta la TV" sunt cele mai mari consumuri inutile de timp/energie (si viata). Nu poti sta ca nesimtitul, fara sa ai o parere de rau pt asta ... dar de aici pana la ati nega total "universul" cu bucurii/realizari din jurul tau e distanta mare. E imposibil sa nu ai nici un reper care sa-ti confere multumire/fericire in viata ... numai ca ignori asta la stimulii pesimisti aruncati pe piata de "neica nimeni".
- De aceea am sustinut mereu ca largirea acestui mic "univers" personal e calea spre schimbare. Iar largirea "universului personal" inseamna implicare in cele mai mici amanunte, aparent nesemnificative - daca nu am trece nepasatori pe langa unul care scuipa seminte pe jos (ca ex), sau care injura sau e nepoliticos/injurios in public - poate ca actiunea noastra ar schimba ceva. Nu la modul singular dar "universul nostru" ar da semnalul pentru altii, si altii la altii... si actiunea a 1 milion, 10 milioane ar face sa fie mai multa curatenie in jur, mai mult respect, mai multa bunastare.
- Pare curios dar si reciproca e valabila - lasarea "universului" altora sa vina peste noi cu blamari, mizerii, opinii pesimiste, actiuni violente... ne-a schimbat incet, incet viata in ceea ce azi ne nemultumeste. Noi i-am lasat sa vina prin nepasarea/neinterventia noastra, prin acceptarea "manelismului" la orice nivel al vietii sociale.
Si acum ne plangem ca nu vine "Fat-Frumos" sa faca curatenie...
Am fost ca si voi peste hotare si stiu ca asa s-au cladit societatile civilizate - prin cutuma/obiceiul oamenilor care o compun, iar cand obiceiul a fost destul de raspandit a devenit lege, iar cand a devenit lege ...a devenit si obligatie sanctionabila.
La noi singura cutuma este "lasa-l si p'ala sa faca ce vrea, ca-i dreptul lui" desi e clar ca "dreptul lui" ne deranjaza si ne schimba incet, incet viata.

Draga colega....spune-ne si noua cum ar arata lumea ta? Cum ai dori tu sa fie lumea in care tu si familia ta sa poata trai....un pic mai bine...si in alte conditii?

Apropos....va spune ceva noua Europa.....SUE????Asta sa fie oare noua noastra lume? Ma rog o parte din ea....

Tayka

#13
 Să visăm la o lume mai bună este ca şi cum ne-am dorii un profesor mai indulgent.. :wink:
Tot ceea ce este fundamental diferit deranjeaza ordinea stabilita (Jean Piere Petite).

liviu86

Am sa incep ca la gradinita. Lumea in care as vrea sa traiesc eu ar trebui sa fie asa: fara popi si moaste, parlamentari libidinosi si hoti si in general derivate din aceste 2 categori. Sau daca stau si ma gandesc mai bine, moaste as vrea. Ma distrez prea copios cand "enoriasi" merg si le ling dupa care isi dau coate in ficati si mutra. Pace!