Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

REFERENDUMUL- o amenintare pentru democratie?

Creat de angellla29, 03 Noiembrie 2011, 14:34:17

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

angellla29

Stati ca nu inteleg...democratia inseamna poporul, parca asa imi amintesc.... Cum un referendum  ca acel din Grecia poate fi daunator democratiei? Nu reprezinta VOCEA POPORULUI??? Deci daca Papandreous a aplelat la puterea democratiei e contra ..democratiei? Un imens paradox...cred ca si Romania ar trebui sa faca un referendum daca mai ramanem in UE...marea hotie unita....Nu credeti ca asa ar fi normal intr-un stat democrat? Dar stai ca noi NU avem Papandreous-i in tara...nu s-au nascut inca...Avem numai slugi si sclavi ordinari....la conducere...


L.E. Ma gandesc ca REFERENDUMUL e o amenintare pentru DICTATURA...pentru  COLONII.... nu pentru state SUVERANE SI DEMOCRATE...

Ganditorul

#1
Cred ca ai "ridicat la fileu" 2 probleme.
1. Existenta si ratiunea de a fi a UE
2. Referendumul din Grecia.

1. Orice forma de organizare poate aduce beneficii participantilor daca este functionala. UE a fost gandita ca o structura de cooperare dintre puternicile industrii franceze si germane in efortul lor de a face fata unei concurente neloiale care impunea bariere economice si reguli comerciale preferentiale - si nu cred ca e cazul sa spun cine facea acest lucru.
Dupa caderea comunismului a fost si mai evidenta necesitatea cooperarii pt ca regulile jocului economic se impuneau de pe pozitii de forta - sa ne aducem aminte campaniile de "pace" din Irak, Afganistan si Yugoslavia. Lupta pentru "sferele de influienta" era dura si pe fata si o tara singura nu putea face fata presiunilor.
UE a luat nastere deci - in forma actuala - ca o cooperare intre statele europene nevoite sa faca fata unei presiuni economice si politice enorme, pe fondul crizelor mai mult sau mai putin reale (si multe state au aderat dupa 90).
Daca ne inchipuim ca opozantii UE au stat degeaba ne inselam. Au facut tot ce le-a sta in putinta pentru dezagregarea acestei cooperari care era imaginea independentei tarilor europene, o punte catre o viata care are la baza si altceva decat FORTA si AMENINTAREA CU FORTA. Nu cred ca Grecia a intrat in criza gratuit - Grecia cred ca a fost o tara destul de slaba ca sa joace la doua capete - si al UE si al anti-UE - iar acum plateste aceasta prostie - si o platim si noi pt ca ne-am facut ca nu vedem ). Distrugerea din interior a UE este scopul final pt ca "n-ar da bine la imagine" ca dupa "lupta impotriva comunismului si terorismului" acum sa se lanseze o noua tinta - lupta impotriva UE.
Pentru credibilitatea variantei "acoperite" de peste ocean, UE ar trebui sa se dezintegreze din interior, sa fie cat mai multe tensiuni economice interstatale, sa se creeze sindromul "fricii de cooperare" (cam ce s-a intamplat si la noi dupa 90 ... dar la o scara mult mai mare ).
Arta in a face cooperare este in primul rand de a nu te lasa deturnat de la scopul initial. Acest "strigat" al Frantei " Grecia sa se hotareasca daca vrea in UE sau nu " e de fapt semnalul det pentru destramare. Cine il da si de ce face asta ? Probabil Iuda are astazi fata de muschetar...
Ce se va intampal dupa disparitia UE... pai, un colos politico-economico-militar ca SUA va putea impune orice conditii de cooperare oricarei tari europene, fara ca aceasta sa aiba alta varianta. Preturi mari la materii prime...preturi mici la produs finit... cooperare in campaniile de "pace"...combustibili conditionati de "alinierea" la politicile interne ale ...globalizarii ).
Daca asta ne dorim ... atunci JOS UE.
Dar eu cred ca mai corect ar fi sa corectam aceasta deturnare de la scopul initial al cooperarii europene, aceasta deviere fortata de la un subiect care inseamna pana la urma ...viitorul nostru.

2. Referendumul este necesar pt ca dupa validarea lui conducerea elena - indiferent care va fi ea - va putea inabusi orice forma de anarhie, anarhie care dupa cum se vede foloseste scopului anti-UE. Vor fi ani multi de sacrificii pentru poporul grec si conducerea statului vrea o asumare constienta dinn partea populatiei a acestui "ajutor".
"Subiectul" in propozitie nu cred ca e Grecia ci existenta UE, acoperirea celui de-al doile "front" de conflict care a facut o gaura de 100 de mld euro in bugetul tarilor europene (primul "front" a fost Yugoslavia, intamplator sau nu... tot tara preponderent ortodoxa )
Cine este cel mai inversunat impotriva acestui referendum care ar putea sa aduca stabilitate in politica UE ??? Pai, cel care "grabeste lucrurile", cel care este suparat ca Grecia nu accepta direct/neconditionat "ajutorul", cel care crede ca o masura facuta "dupa ureche" si fara acordul poporului grec va putea aduce ceva bun. De ce o face ?? Pentru ca e ingrijorat de soarta U.E. ??  Pentru ca ne vrea binele ? Ma indoiesc...

Siberia

#2
Dupa parerea mea U.E. a fost primul stadiu in implementarea globalizarii.
Acest prim stadiu a fost necesar pentru a crea un precedent in crearea unor uniuni continentale statale, iar crearea acestei uniuni a fost stabilita inca de la inceputul secolului XX.
U.E. a fost atat cobai cat si deschizator de drumuri, si-a facut bine treaba pana acum, dar se pare ca lucrurile trebuiesc precipitate in directia globala si nu unional-continentala.
Cat despre criza Greciei si referendumul aparut peste noapte, parerea mea este ca sunt doar jocuri dinainte stabilite chiar de cei care acum striga si dau din picioare. Sa nu uitam ca e nevoie de o destabilizare a sistemului pentru a crea necesitatea instaurarii altor principii financiare globale.
La fel cred ca toata aceasta agitatie atat pe pietele financiare cat si in pietele unor orase au acelasi scop, toate fiind in stransa legatura.

Ar mai exista o posibilitate (dar nu stiu cine ar putea s-o verifice) si anume ca toata aceasta agitatie sa fie provocata de lupta a doua factiuni: una care doreste instaurarea NWO, si una care doreste intarzierea acestei instaurari sau chiar neinstaurarea ei si schimbarea polilor de putere.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

andrei

   Salut!
De data asta te contrazic Angellla29.Nu spun asta pentru ca mor de dragul francezilor,ci pentru ca, cunosc situatia de la fata locului ca sa spun asa.Spre deosebire de altii(ma refer la italieni si mai ales la spanioli)grecii, da-mi voie sa-ti spun ca isi merita soarta.Nu stiu daca cunosti,dar ei au trait pe picior mare vreme de 30-40 de ani numai din imprumuturi. Salariile erau de multe ori mai mari decat in alte tari din Europa,nu percepeau impozite decat simbolice si chiar si pentru astea existau fel de fel de scutiri cu pretexte de-ti sta mintea in loc.Iata un ex:Daca tu erai propietar al unui mic magazin,puteai sa fi scutit de plata totala a impozitelor daca declarai ca iti extinzi magazinul.Dar nimeni nu te lua la rost daca tu construiai in fiecare an cate un perete.Construiai si basta.Declarai ca ai cheltuit tot profitul cu constructia si la revedere.Anul urmator mai faceai un perete,si iar nu mai plateai nimic la stat.Ca urmare statul Elen se imprumuta ca sa acopere deficitul in fiecare an cu dobanzi din ce in ce mai grele.Lasitatea guvernului grec sta in faptul ca a preferat sa indatoreze statul,decat sa ia vre-o masura antipopulara, care le putea zdruncina scaunele si implicit beneficiile functiilor.Ca urmare avand tot timpul la dispozitie bani din partea creditorilor,statul platea fel de fel de ajutoare,aproba mariri de salarii si pensii tot intr-o veselie ca sa iasa la alegeri iar si iar.Ca urmare poporul elen o ducea tot intr-un bairam.Sa sti ca in Grecia ziua de munca incepea de obicei pe la 10-11 si se termina pe la ora 16,17 cel tarziu.Noaptea toate barurile si localurile de distractie erau pline ochi pana dimineata.Urmarea,s-a ajuns(de mult) nu numai la fundul sacului propriu ci si la fundul buzunarelor creditorilor.Acum,sefii U.E.si bancherii au inteles ca statul Elen nu poate platii in veci uriasa datorie acumulata in treizeci de ani de huzur si au hotarat sa o reduca la jumatate cu unele conditii:-impozite,reduceri salariale,taieri de ajutoare,etc.Usor de zis,greu de facut.Invatati cu viata de huzur,grecii nu  vor accepta in veci sa isi schimbe modul de viata.La fel de iresponsabil si las,ca intotdeauna guvernul elen,incearca sa arunce pisica moarta in curtea poporului,pentru a putea spune apoi :-,,Noi v-am pus sa alegeti si voi ati ales.Noi nu suntem de vina". Numai ca pentru greci nu prea mai exista alegere.Si intr-un caz si in celalalt sunt in galeata.Daca nu primesc imprumutul,Grecia intra in incapacitate de plata.Nu se mai platesc ajutoare,pensii,salarii si.. adio bairam.. :-D Si raman cu datoriile.Daca primesc imprumutul,implicit si conditiile,guvernul trebuie sa ia masuri:taieri de salarii,de pensii,ajutoare etc.Si tot ..adio bairam .Dar macar scapa de o parte din datorii.:-D Papandreous stie bine toate astea.Stie ca el este raspunzator pentru ce o sa se intample si tremura in izmene.Nu stie cum sa iasa bine si cauta sa se spele pe maini ca Pilat din Pont. :lol:De cealalta parte europenii,au gasit o cale de mijloc,care sa salveze Grecia(si interesele lor,de ce sa nu o recunoastem)dar nu au putut garanta ca salveaza si guvernul(si pielea lui Papandreous)dar se asteptau ca omul sa fie macar in ceasul al doisprezecelea,mai responsabil si sa puna interesele tarii mai presus de ale lui.De asta se crucesc toti..de ce la dus mintea pe asta.Prefera sa lase Grecia cu 100 de miliarde de euro in plus la datorie,doar ca sa isi scape pielea. :-D Oricum nici pentru Papandreous,nici pentru greci nu urmeaza timpuri prea bune.
Dacă citești doar cărți pe care toată lumea le citește nu vei putea gândi decât cum toată lumea gândește.

Xanadron

Oameni buni, chiar nu inteleg de ce va consumati inutil timpul si energiile cu bagaboanta :-D asta care-i politica in definitiv. Mai precis politica "vizibila" - aia pulverizata prin tembelizor si/sau ziare direct in mintile deja lenevite de informatia predigerata cu care ne-am obisnuit in ultimele decenii.

Zic asta nu doar fiindca pe topicul asta s-ar face politica marunta (OK, cu scuza/pretextul, dar de fapt iluzia desurubarii capacului lazii cu abureli a sforarilor NWO  :evil:), ci si fiindca sper c-ati aflat deja ca Papandreu & Co. deja.... S-AU SUCIT abrupt, anulind referendumul, :lol: confirmind din nou targetul ametzelii urmarite de "teatrul scurt absurd" atit de pervers/iscusit pus in scena zi de zi de expertii-n manipulare.
Care reusesc sa ne convinga cit de priceputi sintem nu doar la fotbal sau masini, ci si la politichie... :-P
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

angellla29

#5
Citat din: Ganditorul din  03 Noiembrie 2011, 15:38:52
Cred ca ai "ridicat la fileu" 2 probleme.
1. Existenta si ratiunea de a fi a UE
2. Referendumul din Grecia.



1. Orice forma de organizare poate aduce beneficii participantilor daca este functionala. UE a fost gandita ca o structura de cooperare dintre puternicile industrii franceze si germane in efortul lor de a face fata unei concurente neloiale care impunea bariere economice si reguli comerciale preferentiale - si nu cred ca e cazul sa spun cine facea acest lucru.
Dupa caderea comunismului a fost si mai evidenta necesitatea cooperarii pt ca regulile jocului economic se impuneau de pe pozitii de forta - sa ne aducem aminte campaniile de "pace" din Irak, Afganistan si Yugoslavia. Lupta pentru "sferele de influienta" era dura si pe fata si o tara singura nu putea face fata presiunilor.
UE a luat nastere deci - in forma actuala - ca o cooperare intre statele europene nevoite sa faca fata unei presiuni economice si politice enorme, pe fondul crizelor mai mult sau mai putin reale (si multe state au aderat dupa 90).
Daca ne inchipuim ca opozantii UE au stat degeaba ne inselam. Au facut tot ce le-a sta in putinta pentru dezagregarea acestei cooperari care era imaginea independentei tarilor europene, o punte catre o viata care are la baza si altceva decat FORTA si AMENINTAREA CU FORTA. Nu cred ca Grecia a intrat in criza gratuit - Grecia cred ca a fost o tara destul de slaba ca sa joace la doua capete - si al UE si al anti-UE - iar acum plateste aceasta prostie - si o platim si noi pt ca ne-am facut ca nu vedem ). Distrugerea din interior a UE este scopul final pt ca "n-ar da bine la imagine" ca dupa "lupta impotriva comunismului si terorismului" acum sa se lanseze o noua tinta - lupta impotriva UE.
Pentru credibilitatea variantei "acoperite" de peste ocean, UE ar trebui sa se dezintegreze din interior, sa fie cat mai multe tensiuni economice interstatale, sa se creeze sindromul "fricii de cooperare" (cam ce s-a intamplat si la noi dupa 90 ... dar la o scara mult mai mare ).
Arta in a face cooperare este in primul rand de a nu te lasa deturnat de la scopul initial. Acest "strigat" al Frantei " Grecia sa se hotareasca daca vrea in UE sau nu " e de fapt semnalul det pentru destramare. Cine il da si de ce face asta ? Probabil Iuda are astazi fata de muschetar...
Ce se va intampal dupa disparitia UE... pai, un colos politico-economico-militar ca SUA va putea impune orice conditii de cooperare oricarei tari europene, fara ca aceasta sa aiba alta varianta. Preturi mari la materii prime...preturi mici la produs finit... cooperare in campaniile de "pace"...combustibili conditionati de "alinierea" la politicile interne ale ...globalizarii ).
Daca asta ne dorim ... atunci JOS UE.
Dar eu cred ca mai corect ar fi sa corectam aceasta deturnare de la scopul initial al cooperarii europene, aceasta deviere fortata de la un subiect care inseamna pana la urma ...viitorul nostru.

2. Referendumul este necesar pt ca dupa validarea lui conducerea elena - indiferent care va fi ea - va putea inabusi orice forma de anarhie, anarhie care dupa cum se vede foloseste scopului anti-UE. Vor fi ani multi de sacrificii pentru poporul grec si conducerea statului vrea o asumare constienta dinn partea populatiei a acestui "ajutor".
"Subiectul" in propozitie nu cred ca e Grecia ci existenta UE, acoperirea celui de-al doile "front" de conflict care a facut o gaura de 100 de mld euro in bugetul tarilor europene (primul "front" a fost Yugoslavia, intamplator sau nu... tot tara preponderent ortodoxa )
Cine este cel mai inversunat impotriva acestui referendum care ar putea sa aduca stabilitate in politica UE ??? Pai, cel care "grabeste lucrurile", cel care este suparat ca Grecia nu accepta direct/neconditionat "ajutorul", cel care crede ca o masura facuta "dupa ureche" si fara acordul poporului grec va putea aduce ceva bun. De ce o face ?? Pentru ca e ingrijorat de soarta U.E. ??  Pentru ca ne vrea binele ? Ma indoiesc...

Intrebare: Este Grecia tara democrata? Raspuns : DA...se vede de la o posta....

Intrebare secundara: Este Romania tara democrata? Raspuns : NU. Este colonie...se vede de la o posta...chiar doua....


REFERÉNDUM s. n. consultare a cetățenilor unei țări care trebuie să se pronunțe prin ,,da" sau ,,nu" asupra unei chestiuni importante de ordin general; plebiscit (2). (< fr. référendum, lat. referendum)


DEMOCRAȚÍE ~i f. 1) Formă de organizare și de conducere politică a societății, care proclamă suveranitatea poporului. 2) Formă de guvernare a statului, bazată pe separația puterilor și pe votul universal. 3) Stat căruia îi este proprie o astfel de organizare. 4) Metodă de conducere a unui colectiv, care asigură participarea tuturor membrilor la luarea deciziilor importante. [Art. democrația; G.-D. democrației; Sil. -ți-e] /<fr. démocratie

Am pus aici niste definitii pentru cei care nu stiu ce inseamna democratia si referendum...Nu ma refer la colega @Ganditorul....De ce oare aveti impresia ca Grecia este "manipulata " de DARKSIDE...ca sa grabeasca sfarsitul marelui rahat  UE.... cand eu am impresia ca toti ceilalti sunt ai lui VADER...(asta aluzie la Star Wars....) si  observ ca singura care este de partea REBELILOR e GRECIA!!! E singura tara care a reusit sa ii faca sa tremure pe oamenii mici si negri din UE....si NATO!!! Nu o fii Papandreu...Yoda...dar e curajos...chiar daca o fi gresit si el....dar a avut CURAJUL...sa fie DEMOCRAT  chair si in ceasul al-XII-lea....Ceea ce Boc-Boboc nu o sa faca niciodata...pentru ca e prea  LAS!!!!!

Acum serios....nu vi se pare normal intr-o tara democrata....ca Romania... sa avem si noi parte de un referendum asa cum au grecii...referitor la datoria uriasa a tarii....pe care la urma urmei tot noi o platim?? Pai de asta scarbele astea fac ceea ce fac.....ca nu vine nimeni sa ii traga de maneca atunci cand fac...manariii sau hotii.....Fara suparare  daca toti  gandesc ca daca ii spui hotului...STOP nu mai fura, nu mai invada....nu mai fura din buzunarul meu.......vine Guvernul Mondial  peste  ei ....si masonii...si iluminatii... si le mananca urechile.....Fratilor voi nu vedeti ....ca suntem manipulati la sange cu BAU-BAU.... Nu fac referendum ca vine Guvernul Mondial peste mine si ma ia Dracul...cum bine zicea Tayka.....E un rahat mare fratilor....sa credeti asta....daca cainii nu latra...ursul merge....dar daca mai multi caini latra....ursul nu mai vine ...

Siberia

Citat din: angellla29 din  04 Noiembrie 2011, 11:19:59
DEMOCRAȚÍE ~i f. 1) Formă de organizare și de conducere politică a societății, care proclamă suveranitatea poporului. 2) Formă de guvernare a statului, bazată pe separația puterilor și pe votul universal. 3) Stat căruia îi este proprie o astfel de organizare. 4) Metodă de conducere a unui colectiv, care asigură participarea tuturor membrilor la luarea deciziilor importante. [Art. democrația; G.-D. democrației; Sil. -ți-e] /<fr. démocratie [/b][/size]

@Angellla29, iti recomand sa urmaresti (cand ai timp) seria de interviuri a lui Yuri Bezmenov in care explica iluzia democratiei, Noua Ordine Mondiala si Uniunea Europeana, iluzia civilizatiei si cei patru pasi importanti pentru infrangerea oricarei natiuni: demoralizarea, destabilizarea, criza si normalizarea.
Te asigur ca nu va fi o pierdere de timp si vei intelege lucrurile intr-un alt mod.
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

dab270277


Noi avem 100 miliarde datorie si nu am construit nimic. Ei au 300 de miliarde si sunt pusi la punct. Au porturi au autostrazi au cai ferate. Au turism. Hai sa fim seriosi. Nu exista grec sarac. Asta este un model pentru toate statele lumii. Si daca nu platim datoria care este problema? Ne asociem 3/4/5 tari si ne debarasm de restul lumii. Grecii au sansa sa sparga si sa naruiasca planurile NWO. E simplu. Frati Greci nu platiti nimic!
"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain

Ganditorul

#8
Foarte bun documentarul recomandat ...si tine doar 9 minute.

Ma mira doar faptul ca atacam cu atat usurinta un popor - poporul grec - care a fost si este o victima a speculatiilor financiare transnationale. Acum grecii sunt lenesi, prosti, idioti sau "curajosi" ca ies in strada...mai ieri era randul nostru sa fim "lenesi, infractori, cersetori". Maine va fi poate randul nemtilor...
- Grecia traieste din 3 activitati de baza comert/transport maritim, turism si masline (si citrice). In Grecia, ca si in alte tari mediteraneene nu poti muncii la ora pranzului - e prea cald. D'aia grecii intre 11-16 cam freaca menta - cafea, table, tigari. Bun, ok. E specificul tarii lor - globalizarea, aia pe care o criticam noi, exact astaa face - globalizeaza judecatile netinand seama de specificul tarii.
Sub aceasta globalizare a "judecatilor" grecii sunt vinovati ca nu muncesc intre 11-16 ca altii.
- In realitate Grecia e o tara curata, aranjata, cocheta(fara PET-uri si gunoaie perpetue..)  ... care stie sa scoata bani frumosi din turism (si turismul inseamna si statul "degeaba" si zambitul la oaspetele ce a venit sa-ti viziteze vestigiile istorice - frumos aranjate si scoase in evidenta ... nu ca la noi).
- Stiu sa scoata bani frumosi si din comert - acolo poti/puteai sa vinzi orice, sa cumperi orice... fara franele care astazi ataca comertul romanesc prin reguli si IQ -uri comunitare absurde. Si grecii erau in UE la fel ca noi ... dar pietele lor erau pline de producatori autohtoni si comertul era cel marunt, de dugheana, care oferea aproape fiecarui grec posibilitatea sa-si obtina venitul necesar zilnic. Noi "am pasat" latura de comert la "super-mall" aproape in exclusivitate... si asta ne costa, ne costa extrem de mult.
- Agricultura - bazata pe cultura maslinului e ceva ce noi romanii nu vo face in veci. Maslinul iese pe rod dupa 50 DE ANI. Adica ai grija o viata de o livada de maslini pt ca ... nepotul tau sa culeaga prima recolta. La noi ... pai noi nu stim sa avem grija de livezi care ies pe rod dupa 3 ani si milioane de ha stau parloaga prin Romania. Asa ca pana sa vedem "paiul din curtea altuia" ar trebui sa vedem "parul din ochiul nostru".

GRECIA a gresit din pct meu d.v. pt ca a aratat ca distributia castigului poate face astfel ca si ultimul om sa se simta fericit muncind cinstit. Faptul ca Grecia obtinea castiguri asa - dansand, cantand, primind turisti (pt ca orice s-ar zice in Grecia a fost cam fiecare european...) - a deranjat enorm. "Elita" nu doreste oameni zambind, nu doreste multi oameni care castiga decent ... si-ar pierde astfel puterea de dominatie prin suferinta si FRICA.
Iar pentru acest "pacat" Grecia trebuie sa plateasca. Si plateste pentru ca a avut "conducatori" prea increzatori in succesul lor de moment.

Eu zic ca avem ulte de invatat din criza din Grecia. Daca vom invata si solidaritatea atunci vom fi de 1000 de ori mai castigati.
-  Sincer, prefer sa dau 100 de euro/an pt a ajuta Grecia decat sa dau 100 euro/an pentru a plati dobanzile pe care rechinii financiari le pun la "imprumuturile strategice" din Romania, sau la firmele capusha din distributia gazului, sau la "baietii deshtepti" din industria energetica romaneasca, sau la "regii" asfaltului,  sau Bechtel sau ... sa mai continui ?

dab270277

Foarte frumos Ganditorul. Ma bucur ca mai exista oameni care vad realitatea altfel decat este prezentata in ziarele financiare si la TV.
"The history of our race, and each individual`s experience, are sown thick with evidence that a truth is not hard to kill and that a lie told is immortal." Mark Twain

horia2008

ok, Ganditorule, adevarat ce spui, dar faptul ca grecii fenteaza taxele si impozitele este o realitate; statul in loc sa cheltuie din ce colecteaza, cheltuie din imprumuturi si de aici nasolia, au cu ce sa-i ameninte, santajeze, constranga, or what ever nasoale vor sa le faca  :-(; delicata treba cu "las' ca merge si-asa"....




mm

  Iti inteleg revolta, angella29, dar asa se intampla lucrurile atunci cand le gandim (si le facem la intamplare sau "dupa ureche"). Par example, chiar definitiile de dictionar ce le-ai dat nu sunt corecte sau nu au legatura cu "practica".


Citat1) Formă de organizare și de conducere politică a societății, care proclamă suveranitatea poporului.
Observa cineva ca aici cuvantul "politica" este in plus?  Pentru ca "a conduce" e f. clar, nu are nevoie de conotatii. Poti conduce bine sau prost, la dreapta sau la stanga, inainte si inapoi, poti conduce turma la pascut, etc. Dar "a conduce", respectiv "conducerea", este o activitate foarte bine definita, este o stiinta neutra (fara nici o conotatie) predata in facultati, are principii tehnice, legi, structura, tot ce vrei. Ce cauta cuvantul politica (fara substanta) amestecat cu conducerea? Ori conduci si nu ai timp sa faci politica, ori faci politica, deci nu conduci! Da, dar ti-au bagat in cap ideea -inca din dictionar- ca politica ar fi ceva desi nu este decat o "tinta falsa".
  Care suveranitate? E asa o definitie la plesneala, ca din istorie stim ca niciodata popoarele n-au fost suverane, tot timpul le-a pastorit (pascut) cineva. Deci definitia asta nu bate cu realitatea banal cunoscuta noua.

Citat2) Formă de guvernare a statului, bazată pe separația puterilor și pe votul universal.
Si cum se face votul asta? Se poate fura? Da, sunt indeplinite toate conditiile posibile ca sa fie fals, furat, aiurea, etc. Si nu e de jos in sus, am mai subliniat acest lucru in alta postare si nu mai repet. Si de ce sa fiie separate puterile? Pentru ca sa dea vina una pe alta, sa nu poti sa-l tragi la raspundere pe conducator (care tre sa fie unic!). Sa poti pasa pe oricine de la "Ana la Caiafa"? Si de ce separatia asta ar fi democratie? De ce nu e o smecherie politica? Si iar ai primit in cap, de-a gata, niste subliminale! Ce zici? Pai, daca asa scrie in dictionar, asa o fi; de ce sa mai gendesc eu cum ar trebui sa fie si cum as vrea sa fie???


Citat4) Metodă de conducere a unui colectiv, care asigură participarea tuturor membrilor la luarea deciziilor importante.
Pai nu s-a vazut inca asa ceva in toata istoria pe care o stim! Unde s-a vazut ca sa ia multimea deciziile importante in locul sefilor, care numa' cu asta se ocupa? Ca sa fie asa, ca in definitia asta, ar trebui ca la vot sa fie prezenti toti odata simultan, macar saptamanal, la circumscriptia de care apartin si sa-si "asume raspunderea" pe legi, hotarari, si alte r...

  Din aceasta scurta analiza reiese ca nu exista macar o definitie corecta pentru democratie. Daca vom continua cu studiul, vom afla faptul surprinzator ca democratia americana e diferita de democratia franceza sau germana sau de o alta si ele intre ele! Adica, nu exista aici pe Pamant, nici macar o singura definitie a democratiei standard, general valabila in principiu pentru toti oamenii. Desi cuvantul paine il inteleg toti la fel, cuvantul a conduce inseamna pentru toti acelasi lucru, atunci de ce nu intelegem toti cuvantul democratie la fel? Pai nu cumva ne lasam sedusi de propriile noastre reprezentari, ne lasam impresionati ca niste antropoide de gesturi si cuvinte in loc sa fim impresionati de fapte, nu de vorbe!?
   Pai daca ne lasam "impresionati" atunci ne-o meritam, zic eu.
Cand te afli la frontierele cunoasterii trebuie sa privesti dincolo de gard.

angellla29

#12
Citat din: Ganditorul din  04 Noiembrie 2011, 12:38:39
Foarte bun documentarul recomandat ...si tine doar 9 minute.

Ma mira doar faptul ca atacam cu atat usurinta un popor - poporul grec - care a fost si este o victima a speculatiilor financiare transnationale. Acum grecii sunt lenesi, prosti, idioti sau "curajosi" ca ies in strada...mai ieri era randul nostru sa fim "lenesi, infractori, cersetori". Maine va fi poate randul nemtilor...
- Grecia traieste din 3 activitati de baza comert/transport maritim, turism si masline (si citrice). In Grecia, ca si in alte tari mediteraneene nu poti muncii la ora pranzului - e prea cald. D'aia grecii intre 11-16 cam freaca menta - cafea, table, tigari. Bun, ok. E specificul tarii lor - globalizarea, aia pe care o criticam noi, exact astaa face - globalizeaza judecatile netinand seama de specificul tarii.
Sub aceasta globalizare a "judecatilor" grecii sunt vinovati ca nu muncesc intre 11-16 ca altii.
- In realitate Grecia e o tara curata, aranjata, cocheta(fara PET-uri si gunoaie perpetue..)  ... care stie sa scoata bani frumosi din turism (si turismul inseamna si statul "degeaba" si zambitul la oaspetele ce a venit sa-ti viziteze vestigiile istorice - frumos aranjate si scoase in evidenta ... nu ca la noi).
- Stiu sa scoata bani frumosi si din comert - acolo poti/puteai sa vinzi orice, sa cumperi orice... fara franele care astazi ataca comertul romanesc prin reguli si IQ -uri comunitare absurde. Si grecii erau in UE la fel ca noi ... dar pietele lor erau pline de producatori autohtoni si comertul era cel marunt, de dugheana, care oferea aproape fiecarui grec posibilitatea sa-si obtina venitul necesar zilnic. Noi "am pasat" latura de comert la "super-mall" aproape in exclusivitate... si asta ne costa, ne costa extrem de mult.
- Agricultura - bazata pe cultura maslinului e ceva ce noi romanii nu vo face in veci. Maslinul iese pe rod dupa 50 DE ANI. Adica ai grija o viata de o livada de maslini pt ca ... nepotul tau sa culeaga prima recolta. La noi ... pai noi nu stim sa avem grija de livezi care ies pe rod dupa 3 ani si milioane de ha stau parloaga prin Romania. Asa ca pana sa vedem "paiul din curtea altuia" ar trebui sa vedem "parul din ochiul nostru".

GRECIA a gresit din pct meu d.v. pt ca a aratat ca distributia castigului poate face astfel ca si ultimul om sa se simta fericit muncind cinstit. Faptul ca Grecia obtinea castiguri asa - dansand, cantand, primind turisti (pt ca orice s-ar zice in Grecia a fost cam fiecare european...) - a deranjat enorm. "Elita" nu doreste oameni zambind, nu doreste multi oameni care castiga decent ... si-ar pierde astfel puterea de dominatie prin suferinta si FRICA.
Iar pentru acest "pacat" Grecia trebuie sa plateasca. Si plateste pentru ca a avut "conducatori" prea increzatori in succesul lor de moment.

Eu zic ca avem ulte de invatat din criza din Grecia. Daca vom invata si solidaritatea atunci vom fi de 1000 de ori mai castigati.
-  Sincer, prefer sa dau 100 de euro/an pt a ajuta Grecia decat sa dau 100 euro/an pentru a plati dobanzile pe care rechinii financiari le pun la "imprumuturile strategice" din Romania, sau la firmele capusha din distributia gazului, sau la "baietii deshtepti" din industria energetica romaneasca, sau la "regii" asfaltului,  sau Bechtel sau ... sa mai continui ?



Bravo colega!!! Vezi de asta iti dau eu mereu "quote" tie...ca  nu esti departe de adevar....Tot ce misca in jurul nostru....de la piata pana la Palatul Victoria....sunt manipularile UE...NATO( aici intra bineinteles marea "greseala " USA). Inclusiv cei care ar trebui sa ne apere  de hoti....Dar cum sa ne apere de hoti....chiar  hotii??? Romania nu se va compara niciodata cu Grecia...pentru ca bietul roman s-a complacut mereu....in situatia de a fi sclav....Si inainte... si acum....Nu am avut curajul cum au strainii sa spuna hotilor de la FMI....GATA, AJUNGE PANA AICI....MI-AI LUAT SI HAINA DUPA MINE...VREI SA IMI IEI SI PIELEA????? Pai normal ca ala vine si iti ia si pielea daca tu nu zici nimic....Dar daca i-ai pus "mana in gat" si i-ai zis...GATA!!!! ori se potoleste...ori vine cu alti 2-3 hoti sa te intimideze....Ca sa scapam de hoti in mod pasnic...trebuie sa avem conducatori cu ceva sange in......Nu numai lasi care sa pupe dosurile...ca sa isi mentina functiile.....Daca conducatorii sunt lasi...ori trebuie schimbati din functii...ori trimisi unde le e locul...la jail...adica...Ori ambele...ca nu ma supar....Fara suparare...Romania e o colonie de sclavi....o plantatie....Nu avem curajul sa spunem hotilor....STOP!!!!


L.E. Colega @Mm to respectul....pai atunci hai sa le aratam un urias "dictionar" sub forma unui REFERENDUM....dar cine il face? Ca piticul Boc.... in nici un caz!!!

Ganditorul

#13
Pt Horia

:-D :-D :-D :evil:... Si ti se pare ca in Romania Statul cheltuie din impozite ?
Care impozite ? Ca sa ai ce impozita trebuie ca cineva sa produca venit impozabil... ti se pare ca in Romania exista "economie impozabila " ? La noi cred ca poti face impozitul si 50%... ca tot 1000 de firme il vor plati la timp.
Restul nu platesc, adica ... clientele politica (veche si noua...), baieti deshtepti de aici sau de aiurea, "obligatii" si "pupincuristi de servici" etc etc.
Mai plateste romanul de rand 25% TVA la orice produs cumparat... dar asta nu se pune ca"venit impozabil", ca salariul romanului este cam cat cheltuie aia de la Bechtel sau Nokia pe pasta de dinti/prezervative anual.
Deci de unde "cheltuieli din impozit" ?? Imprumutul sa traiasca... ("O tara fara imprumuturi externe nu poate exista" - Ilie Serbanescu, ministru de Finante prin 1996-2000). :-D
Stai sa vezi cand or veni "negocierile salariale" pe fondul alegerilor de la anu'... atunci sa vezi concurs de minciuni politice ! Grecii or sa fie mici copii !  :evil:



angellla29

#14
Citat din: Ganditorul din  04 Noiembrie 2011, 13:27:43
Pt Horia

:-D :-D :-D :evil:... Si ti se pare ca in Romania Statul cheltuie din impozite ?
Care impozite ? Ca sa ai ce impozita trebuie ca cineva sa produca venit impozabil... ti se pare ca in Romania exista "economie impozabila " ? La noi cred ca poti face impozitul si 50%... ca tot 1000 de firme il vor plati la timp.
Restul nu platesc, adica ... clientele politica (veche si noua...), baieti deshtepti de aici sau de aiurea, "obligatii" si "pupincuristi de servici" etc etc.
Mai plateste romanul de rand 25% TVA la orice produs cumparat... dar asta nu se pune ca"venit impozabil", ca salariul romanului este cam cat cheltuie aia de la Bechtel sau Nokia pe pasta de dinti/prezervative anual.
Deci de unde "cheltuieli din impozit" ?? Imprumutul sa traiasca... ("O tara fara imprumuturi externe nu poate exista" - Ilie Serbanescu, ministru de Finante prin 1996-2000). :-D
Stai sa vezi cand or veni "negocierile salariale" pe fondul alegerilor de la anu'... atunci sa vezi concurs de minciuni politice ! Grecii or sa fie mici copii !  :evil:

Sper colega anul viitor sa nu mai alegem pe nimeni din cei care au fost...Ca nu facem altceva decat sa rasucim cutitul in rana....Sper sa fim  foarte atenti anul viitor la alegeri...Si daca definitia statelor nu mai este democratica....ma refer la actualitate....care este definitia mai exact ?? Nu stiu ca m-am debusolat de tot....Ma duc sa urmaresc ceea ce mi-a recomandat colega Siberia...Dar inca ceva....daca RAUL cel mare nu dispare...oricine va fi la conducerea statelor....vor fi nevoiti...sa pupe dosuri....sau sa se aleaga cu un glont in creier....Hitler...era mic copil....fata de ce este acum in lume....si fara suparare.....datorita tacerii POPOARELOR, mizeriile  astea de conducatori politici, Elite, Papa...fac ceea ce fac....Toti sunt "mana in mana"....o uriasa plaga care vrea sa distruga aceasta Omenire....


@ Am uitat sa adaug la lista...FMI, Grupul 20 , Bilderberg, ONU...si care mama dracu mai sunt.....Asta fiind lista HOTILOR!!!!!