Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Vasile Rudan si misterul din Carpati

Creat de memphis, 20 Martie 2010, 16:53:33

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Flight33

dragul meu, ceea ce faci tu acum este ca si cum ai invatza alfabetul........subiectul cu stanca respectiva a fost de mult dezbatut si paradezbatut.......la ora actuala ghidul din zona nici nu se mai complica pt ca deja se urca foarte des pe acel cub din varf.

Arhanghelul

#541
Nominalizeaza  ... te rog ... cui te adresezi ... Multumesc.

P.S. Care ghid ... profesorul de la scola din zona ... ???... sau copiii din zona ... care pentru ceva dulcegari ... si aventura te petrec pe toate potecile ....???

Asezarile rupestre din muntii Buzaului - Bozioru si Colti
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

Tamerlan

Citat din: Flight33 din  29 August 2012, 18:49:04
dragul meu, ceea ce faci tu acum este ca si cum ai invatza alfabetul........subiectul cu stanca respectiva a fost de mult dezbatut si paradezbatut.......la ora actuala ghidul din zona nici nu se mai complica pt ca deja se urca foarte des pe acel cub din varf.
Îmi cer mii de scuze că te-am inoportunat... Ştiu sunt prost (dar când mă uit în jur prind curaj... după cum spunea Ion Creangă).

Ai putea să îmi spui, te rog, metoda prin care un forumist nou ar putea căuta în cadrul acestui forum (eventualele) mesaje care conţin o anumită poză?  :? Am înţeles... trebuie să citesc toată arhiva ca să o descopăr.

(Acum chiar că am prins curaj)

Mersi pentru amabilitate, încă o dată.
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

Ganditorul

#543
Piatra, asa cum este vazuta acolo, se afla pe traseul Bozioru-Nucu. Din satul/catunul Nucu se urca spre pesterile sihastrilor si din dreptul statiei de apa se vede exact acea panorama. Practic, daca piatra cubica ar cadea ... ar cadea pe statia de apa. Ca sa ajungi sus pe stanca intrebi un localnic si-ti indica drumul.
Nu pot sa-ti spun cat dureaza drumul - un localnic cu pas vioi ti-ar spune 1/2 ora ... desi tu poate ai sa mergi si 2 ore, daca prinzi drumurile dupa o ploaie zdravana cu noroi pana la genunchi. Pe de alta parte nici nu merita sa alergi pe munte - peisajele sunt de o frumusete si salbaticie rapitoare iar daca tot ai ajuns acolo merita sa te opresti si de 100 de ori ca sa faci poze.  Mie, de exemplu, mi-a placut culuoarea unor pietre gasite pe raul care insoteste o parte din drum (un albastru-violet) asa ca pana sus aproape ca am numarat pietrele cautandu-mi cele mai frumoase roci pentru colectie.
Pana in Nucu nu stiu daca au asfaltat drumul asa cum se laudau autoritatile acum 6 ani. Pe vreme ploioasa  urci doar cu 4x4. Pe canicula din ultimile 3 luni cred ca te poti aventura cu orice masina cu garda un pic mai inalta.
Drum bun - si daca ai chef de o excursie in grup fa o strigare pe forum - poate mai vin si alti colegi (benzina/mancarea puse la comun, o cautare de ciuperci comestibile, viata la cort or sa faca costurile excursiei mai acceptabile - doar e criza si fiecare leu conteaza ).

Flight33

pt Tamerlan raspuns :

1. nu ai de ce sa imi ceri mie scuze....
2. nu a zis nimeni ca esti prost......acum depinde de fiecare ce simte....
3. nu ai de ce sa prinzi curaj indiferent cat ai privi in jur.....
4. din pacate era un alt forum care trata mult mai bine aceasta problema a fenomentelor din Buzau, doar ca s`a desfintat.....din motive neclare, desi cred eu "si nu numai eu" ca erau motive destul de clare.....

Tamerlan

Citat din: Ganditorul din  31 August 2012, 11:01:29
Piatra, asa cum este vazuta acolo, se afla pe traseul Bozioru-Nucu. Din satul/catunul Nucu se urca spre pesterile sihastrilor si din dreptul statiei de apa se vede exact acea panorama. Practic, daca piatra cubica ar cadea ... ar cadea pe statia de apa. Ca sa ajungi sus pe stanca intrebi un localnic si-ti indica drumul.
Nu pot sa-ti spun cat dureaza drumul - un localnic cu pas vioi ti-ar spune 1/2 ora ... desi tu poate ai sa mergi si 2 ore, daca prinzi drumurile dupa o ploaie zdravana cu noroi pana la genunchi. Pe de alta parte nici nu merita sa alergi pe munte - peisajele sunt de o frumusete si salbaticie rapitoare iar daca tot ai ajuns acolo merita sa te opresti si de 100 de ori ca sa faci poze.  Mie, de exemplu, mi-a placut culuoarea unor pietre gasite pe raul care insoteste o parte din drum (un albastru-violet) asa ca pana sus aproape ca am numarat pietrele cautandu-mi cele mai frumoase roci pentru colectie.
Pana in Nucu nu stiu daca au asfaltat drumul asa cum se laudau autoritatile acum 6 ani. Pe vreme ploioasa  urci doar cu 4x4. Pe canicula din ultimile 3 luni cred ca te poti aventura cu orice masina cu garda un pic mai inalta.
Drum bun - si daca ai chef de o excursie in grup fa o strigare pe forum - poate mai vin si alti colegi (benzina/mancarea puse la comun, o cautare de ciuperci comestibile, viata la cort or sa faca costurile excursiei mai acceptabile - doar e criza si fiecare leu conteaza ).
Mulţumesc frumos pentru răspunsul la obiect.

Săptămâna trecută m-am întors dintr-o tură lejeră prin Bucegi. În munţii Buzăului nu ştiu când o să ajung, mai ales că n-o să-mi mai pot lua concediu mult timp de-acum încolo. Oricum eu stau cu ochii pe aici, să văd când se organizează ceva.

Mersi încă o dată.
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

licuriciu

Am citit cam toate comentariile din acest post. Doar cativa stiu ce vorbesc de fapt, restul se afla in treaba. Dar...
Propun lui TB si inca catorva sa punem cartile pe masa:
- Rudan V. este nascut in data de 24.09.1934. In prezent are 78 ani.
- Rudan Ruxandra este nascuta in data de 01.11.1962. In prezent are 49 ani. Diferenta de varsta intre cei doi este de 29 ani.
- Rudan V. are pregatire de pozar, nu detine nici o titulatura de profesor, el a fost...instructor.
-Toate documentele legate de expeditiile CCD au fost distruse odata cu inundarea subsolului sediului din Bd-ul 6 Martie, de atunci, Kogalniceanu , respectiv Regina Elisabeta in prezent.
-Exista mai multe titulaturi in zona cu numele de Tainita, Coltii, Stalpii, Cascada, Poiana Tainitei, Padurea si Raul Tainitei. Adevarul adevarat e ca nici macar localnicii nu stiu in prezent care sunt Stalpii Tainitei.
- Am observat ca zona padurii Tainitei este strabatuta de un aglomeraty culoar aerian. Multe OZN-uri semnalate in zona (desi nu toate) cred ca se pot explica asa.
- Exista 4 articole de baza pentru cercetarea zonei, primele aparute pe acest subiect:
Flacara, Stiinta si Tehnica, si doua dupa 1990 in Monitor Expres. Cele din Monitorul Expres aduc temele ca: brailenii disparuti, schelete de uriasi, subterane imense.
 

fiulploii

#547
Citat din: licuriciu din  05 Octombrie 2012, 01:40:20
Am citit cam toate comentariile din acest post. Doar cativa stiu ce vorbesc de fapt, restul se afla in treaba. Dar...
Pe ce te bazezi cand afirmi cele de mai sus, colega ?
Citat
- Rudan V. are pregatire de pozar, nu detine nici o titulatura de profesor, el a fost...instructor.
Daca avea pregatire de fizician sau chimist suna mai ..nobil ?  :lol:
A fost instructor de ...poaza ?
Stiam ca omul este masura faptelor sale si nu al ..diplomelor sale .
Exista domenii in  care specializarile care se fac nu se publica in nici un CV.  :-D

Parerea mea ...
Nu ai aratat nici o carte noua pe masa , dupa cum te-ai exprimat . Deschiderea nu este declarativa ci tot faptica  :lol: , nu?
Evident, tot parerea mea..

Xanadron

Bine-ai venit in primul rind pe RUFON, licuriciu!
Ai un Like pentru incisivitate, dar, asa cum spunea si colegul fiu-al-ploii, doar citeva negatii fara argumentatii :wink: nu ne lumineaza prea mult.
E adevarat ca VR n-are tzidule prea multe, dar zic eu ca a demonstrat macar indirect oarece capacitati extrasenzoriale, mai ales la tineretze (si eu eram pina nu demult sceptic pe tema asta, dar citeva informatii recente din surse credibile m-au convins macar partial).

Chestiile astea-s oricum greu, daca nu imposibil de "transmis" altora mai putin dotati natural (d-aia ramin in tagma Tomilor :-D apropo de eficacitatea cursurilor domniei sale) si la fel de greu inteligibile in urma simplei lecturi a oricaror materiale. Nu mai aduc vorba acum nici de simplismul.... hai sa-i zic doar "inadecvat" al numitelor cursuri sub forma scrisa si doar astept, ca si alti colegi, noutati mai... constructive la tema.

P.S. Cine-i totusi TB? :roll: (tractorbeam poate?)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

licuriciu

Pe mine nu ma intereseaza cursurile d-lui Rudan, ci strict activitatea sa in muntii Buzaului.
- Ca e pozar... da: el declara ca are tzidula IATF. Cu titlu de picanterie, am verificat si se pare ca ...nici aceasta diploma nu exista. Nu dau ca 100 % sigur, deoarece am doar confirmarea verbala a informatiei din cadrul institutiei. Cand o sa am in scris, atunci o sa fie altceva...
- Datele de nastere sunt relevante, deoarece daca le reduceti la anii respectivi, o sa vedeti ca...
-O sa le iau pe rand, in masura cand ceilalti mentionati (TB, altii) vor oferi ceva de valoare, nu bla,bla, bla.
- Si ca e un site de OZN, intrebare: cum se face ca exista o asemanare la indigo intre  Posesti-Valera Plopului si Scaieni-Buzau (livada de mere,schelete de uriasi, acelasi an, aceeasi schema de descoperire, aceeasi schema de acoperire - secretarul de partid), etc. Statistic este imposibil sa fi existat 2 cazuri la indigo, la distanta de nici 100 km. Si atrunci, cine dezinformeaza si de ce?
- Ce legatura exista intre articolele din Monitorul Expres, Dan Bozaru (de la MISA), Rudan V.  si disparitiile din Buzau? A insotit Dan Bozaru un ziarist in zona, in calitate de extrasenzorial, si grupul de 3 persoane a fost invartit prin toti boschetii de o calauza locala care nu le-a aratat de fapt nimic? Pun semnul de intrebare, deoarece, cu toate incercarile de a-l contacta pe Dan Bozaru (zis Indra -?!?), nu am reusit.

Si, lectie pentru locatarii acestui blog, trebuie si verificat, fratilor, nu vb fara sa stim. Problema e ca voi prea "haliti de la altii". Si, apropo, eu daca ar trebui vreodata sa fiu operat pe creier, m-as asigura ca doctorul are patalama de neurochirurg. Pe cand unii, mai nehaliti, se mai duc si la ginecolog...

Nox

Tataie, ia-o mai uşor că m-am pierdut pe drum. Ce mama măsii e IATF?
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

SLEAH19

  Probabil : Institutul de Arta Teatrala si Film.
O lume normală este aceea în care diavolul este în iad, nu mai există religii iar Iisus este la Guvernare!

Cercetează totul şi reţine doar ce e de trebuinţă !

licuriciu

Primul articol din Monitorul Expres

Misterele muntelui Zboiu: La Tihărei
Un loc ciudat unde dispar oameni

   Munţii Zboiului, din judeţul Buzău, sunt, fără îndoială, o zonă învăluită de mister. Nici unul din cei care cunosc pro¬blema nu contestă acest fapt: nici istoricii, nici geografii, nici fizicienii, nici fostul secretar de partid af Buzăului si nici actu¬alul ministru al Tineretului, Alexandru Mironov. În zonă au fost descoperite relicve stranii, inscripţii indescifrabile, izvoare radioactive, stânci cu un magne¬tism ciudat. Persoane serioase ştiu că într-un loc din munţi, loc numit "La Tihărie" au fost sem¬nalate dispariţii de oameni, dizolvări în neant în faţa ochilor îngroziţi ai martorilor.
   O civilizaţie străveche care cunoştea forţa atomică?
   În luna aprilie a anului 1980, prim secre¬tarul organizaţiei de partid a judeţului Buzău, Vasile Potop, a convocat de urgenţă la biroul său pe toţi arheologii şi muzeografii de la Muzeul de Istorie al judeţului. Arheologul buzoian Vasile Drâmboceanu ne-a povestit că prim secretarul le-a ordonat atunci, pe un ton foarte precipitat, să întocmească de urgenţă un studiu ştiinţific asupra vestigiilor din Munţii Zboiului, deoarece au apărut zvonuri în rândul populaţiei precum că în Munţii Zboiului au loc fenomene neobişnuite, ce ţin de domeniul paranormalului, treburi care nu se încadrează în ideologia de partid. Ba, mai mult, a insistat prim secretarul Vasile Potop, un individ din Bucureşti, pe nume Vasile Rudan, a reuşit să înşele vig¬ilenţa redactorilor revistei "Flacăra" şi să pub¬lice un articol în care susţinea că are dovezi precum că în Munţii Zboiului ar fi dăinuit în vremuri străvechi o civilizaţie care cunoştea forţa atomică. Atunci, Vasile Rudan a reuşit să enerveze toată conducerea de partid, susţinând că în Munţii Zboiului au avut loc foarte demult explozii atomice şi că unele stânci "plantate" foarte ciudat ăn munţi sunt, de fapt, urmele unor rampe de lansare pen¬tru nave cosmice.
   Aici este necesar a se face unele consideraţiuni: în primul rând, este evident că autorităţile au fost mai mult decât deranjate de aducerea în discuţie a fenomenelor ce se petrec în acea zonă, căci, altfel nu se explică acea neobişnuită convocare a atâtor specialişti. În al doilea rând, este cunoscută tehnica diversionistă a elaborării unor explicaţii simpliste pentru fenomene cara ne depăşesc puterea de percepţie. Sau care, de fapt, sunt nişte secrete ale căror dezvăluiri ar produce mutaţii profunde în psihologia maselor.
   Arheologul Vasile Drâmboceanu şi colaboratorii lui au trebuit să organizeze o sesiune de comunicări ştiinţifice şi să scrie o carte despre vestigiile din Munţii Buzăului, în gen¬eral, şi în special despre cele din Munţii Zboiului. "Prin foarte multe locuri din munţi nu am fost, ori am trecut în grabă. Zona este încă necercetată suficient", recunoaşte astăzi Vasile Drâmboceanu. Sesiunea de comunicări s-a ţinut; cartea a fost scrisă (multe locuri sunt descrise fără ca autorii să fi fost la faţa locului; de aceea apar inexactităţi enorme); prim secretarul Vasile Potop a fost ucis în condiţii misterioase; iar fenomenele stranii au continuat să se producă în Munţii Zboiului. Lucruri care au atras în munţi tot felul de indivizi. Unii au trecut neobservaţi. Alţii au fost văzuţi de către săteni. Studiau stâncile rituale dacice din vârful muntelui, grotele naturale şi cele săpate în stâncă de om, precum şi reţeaua de tunele subterane care colcăie sub munte, tunele despre care nimeni nu ştie unde duc. Nici inscripţiile nedescifrate nu au scăpat atenţiei aşa-zişilor "turişti". Arheologii veritabili nu au studiat vestigiile decât într-o proporţie foarte mică, pentru că multe sunt amplasate în zone foarte greu accesibile iar unele stânci sau grote sunt efectiv inaccesibile. Prin părţile locului s-a perindat de vreo opt ori şi Alexandru Mironov, în acea perioadă redactor la revista "Ştiinţă şi tehnică". Ori, se ştie, pe Alexandru Mironov l-au interesat întot¬deauna numai lucrurile foarte, foarte deosebite.
   Două dispariţii uluitoare
   În variate situaţii, anumite persoane doresc cu orice preţ să rămână anonime. Sunt unii oameni care au ajuns foarte sus pe scara societăţii sau foarte sus pe scara conştiinţei. De aceea îşi doresc să nu se ştie că sunt implicaţi în anumite întâmplări. O asemenea persoană, a cărei onestitate nu poate fi pusă la îndoială, mi-a povestit o întâmplare care pare incredibilă, la prima vedere. Lucruri care s-au petrecut în Munţii Zboiului, într-un loc numit, "La Tihărie". Dar despre Munţii Zboiului s-au mai spus multe alte lucruri care păreau incredibile. Şi totuşi, foarte multe s-au dovedit a fi adevărate. lată întâmplarea: În anul 1980, doi brăileni s-au dus "La Tihărie". Cu ajutorul echipamentelor speciale de alpinism, unul din ei s-a căţărat pe o stâncă. Ajuns sus, i-a spus celuilalt: "Uite ce-am găsit", apoi s-a aplecat şi a ridi¬cat ceva ce semăna a lanţ metalic. În acel moment, s-a votatilizat sub privirile stupefiate ale celuilalt brăilean. Martorul a plecat urgent la Brăila, unde l-a anunţat pe fratele dispărutului despre cele întâmplate. De această dată, au plecat "La Tihărie" vreo zece bărbaţi (câţiva lucrau la Ministerul de Interne). Fratele dispărutului s-a suit pe stâncă, a ridicat "lanţul" şi a dispărut şi el în neant. De data aceasta au existat vreo zece martori. Cercetările au continuat.
   Este interesant că tot în 1980 secretarul de partid Vasile Potop a fost foarte iritat şi a ordonat arheologilor să clarifice situaţiile ceţoase. Tot în 1980 a vizitat şi Al. Mironov zona şi-a publicat în numărul din iulie1980 al revistei "Ştiinţă şi tehnică" un articol intitulat "Străveche ţară a Buzăului". Măiestrit scrise, frazele sunt totuşi caracterizate prin ambigui¬tate, spre deosebire de celelalte reportaje ale lui Alexandru Mironov, în care totul este clar şl concis. Parcă autorul a vrut să ascundă ceva. Oarecum ironic, Al. Mironov scrie că multe mistere mai zac ascunse în munţii Buzăului. Toţi au fost acolo în 1980. Toate s-au întâmplat în 1980. Nu poate fi o simplă coincidenţa.
   Stânci ciudate şi tuneluri care străbat muntele
   M-am deplasat în zona Munţilor Zboiului însoţit de către Andrei şi Doru, doi parapsihologi bucureşteni, precum şi de către Vasile Drâmboceanu, arheolog din Buzău. O ploaie torenţială l-a speriat pe acesta din urmă, aşa că în drumurile prin munţi am fost însoţit doar de cei doi bucureşteni. Satul Brătileşti este localitatea cea mai apropiată de locul numit "La Tihărie". "Apropiată" este oarecum impropriu spus, deoarece până "La Tihărie" se ajunge foarte greu, pe cărări de animale sălbatice, după multe urcuşuri abrupte. Locul nu poate fi găsit fără o călăuză pricepută, aşa încât ne-a condus prin hăţişuri săteanul Ion Feraru. Despre "La Tihărie"  sătenii nu cunosc legende, unii - deşi localnici, nici măcar n-au auzit de locul respectiv. Am ajuns gâfâind la faţa locului. Este pur şi simplu o încâlcitură de stânci uriaşe şi copaci chirciţi, situată pe o întindere de câţiva kilometri pătraţi, pe valea pârâului Tainiţa. Ion Feraru îmi spune că rar se duce până acolo câte un vânător mai zănatic, lucru de altfel lipsit de sens, pentru că în Brătileşti, situat în creierii munţilor, urşii, cerbii şi vulpile mişună în ime¬diata apropiere a satului, iar seara coboară uneori chiar în sat. Câteva zile, cât am stat "La Tihărie", am tot încercat să identific stânca unde au dispărut brăilenii. Căţăratul pe stânci este însă o îndeletnicire grea, de aceea nu reuşeam să cercetăm complet decât vreo şapte-opt stâncării pe zi. Pe unele stând erau câteva inscripţii, dar foarte şterse. Nu am găsit nici un lanţ. Am cercetat mai puţin de 5% din totalul stâncilor. Ar fi fost o chestiune de şansă să fi găsit stânca brăilenilor. Ion Găiceanu (de fapt Gâdiuţă - n. mea)  directorul Şcolii Brătileşti, povesteşte înfocat despre meleagurile Zboiului: păduri prin care nu e bine să umbli neînarmat; bolovani şi stânci presărate peste tot, fără nici o noimă; izvoare colorate prin pădurea Tainiţei; grote secrete săpate de om în stâncă, despre care arheologii habar n-au. Mai spune că în vara lui 1980 vreo douăzeci de bucureşteni au venit la Brătileşti. Şi-au instalat corturile în apropierea satului. În fiecare zi mergeau "La Tihărie" înarmaţi cu hârleţe şi corzi de alpinism. Nu au spus nimănui ce caută "La Tihărie". După două săptămâni de cercetări, au părăsit zona. Îmi mai arată un munte cu contururi stranii şi spune că, pe vreme de furtună, toate ful¬gerele cad numai pe acel munte. Dacă vreun om se rătăceşte pe acolo în furtună, este ca şi pierdut, aproape sigur va fi trăznit, câţiva săteni au păţit-o. Directorul mă întreabă ce caut de fapt "La Tihărie". Îi spun că mă pasionează relicvele arheologice. E un om inteligent, şi-a dat seama că îi ascund ceva, dar nu a insistat.
   Discuţia cu Alexandru Mironov
   Ajuns înapoi în Iaşi, am încercat să iau legătura telefonic cu ministrul Alexandru Mironov, despre care ştiam că ar cunoaşte anumite lucruri legate de dispariţia celor doi brăileni. Secretarul domnului ministru îmi tot spunea că Alexandru Mironov este ba ple-cat, ba într-o şedinţă foarte importantă. Până la urmă i-am spus să-l informeze pe domnul ministru că un redactor se interesează de un loc numit "La Tihărie" (denumirea nu a mai fost publicată niciodată până în prezent, deci o cunoşteau foarte puţini oameni). Domnul Mironov a ieşit imediat din şedinţă şi a răspuns la telefon cu o promptitudine care mi-a dat de gândit. Prezint convorbirea telefonică:
   Redactor: Am studiat articolele dum¬neavoastră din revista "Ştiinţă şi tehnică". Am văzut că v-aţi ocupat de fenomene ciudate. În prezent, mă ocup de acelaşi gen de fenomene. Ştiu că, printre altele, aţi fost în Munţii Buzăului.
   Al. Mironov: Da, am fost.
   R: Cunoaşteţi nişte fenomene stranii care s-au petrecut într-un loc numit "La Tihărie".
   Al. Mironov: Da.
   R: Puteţi să-mi daţi nişte amănunte sau să-mi confirmaţi nişte lucruri pe care le-am aflat şi eu?
   Al. Mironov: Da. Vasile Rudan a fost cel care a atras atenţia şi, împreună cu un grup de copii, au făcut un grup de arhe¬ologie şi s-au dus şi s-au stabilit în satul Nuci. Satul Nuci, de lângă Bozioru.
   R: Da, ştiu, am fost şi eu pe-acolo. Numai că "La Tihărie" este în alt loc.
   Al. Mironov: "La Tihărie" este mai sus. Între Bozioru şi Nuci. Da, undeva spre dreapta, încolo.
   R: Da.
   Al. Mironov: E un loc în care zic eu că solul e puţin mai întunecat la culoare, în ideea că poate că, cumva, prezintă urme de ardere; deci cândva, în timp, probabil că a fost un incendiu pe locurile astea. Se cunoaşte, într-adevăr, că pe locul acela a fost construcţie şi dacă se sapă se găsesc şi o mulţime de cioburi.
   R: Doream să vă întreb despre un fenomen mai ciudat. Am auzit că au fost semnalate şi dispariţii, doi oameni din Brăila.
   Al. Mironov (foarte vehement): Nici vorbă, nici vorbă. Nu, să nu spunem lucruri imprudente, că e prea mult.
   R: (tentativă de intervenţie): Nu. deci...
   Al. Mironov (foarte vehement): Nici vorbă. Ciudăţenie este însuşi faptul că locul ăsta nu este identificat arheologic şi istoric. Şi el există, e deosebit. Că ceramica pe care am găsit-o nu a fost recognoscibilă în nici o epocă. Am dus-o la Muzeul din Buzău. Că locul este deosebit din punct de vedere magnetic. Un munte din apropiere atrage foarte tare fulgerele. Izvoarele sunt feruginoase, puţin radioactive.
   R: Da, ştiu, am fost şi eu acolo.
   Al. Mironov: Lucruri stranii. Eu am umblat mult prin munţii ăia şi acolo e ceva neobişnuit.   
   R: Şi totuşi, cineva mi-a spus câ dum¬neavoastră ştiţi ceva despre dispariţia unor oamani. Înseamnă că nu... (nu am apucat să-mi termin propoziţia).
   Al. Mironov (vehement): Deci vă spun eu că nu-i. Categoric. Nu a fost nici un fel de dispariţie şi nu... Am fost nu o dată. Eu am fost acolo cred că de vreo opt ori. În diverse perioade şi cu nişte echipa şi mai mari şi mai mici. Şi cu copiii ăştia şi cu tineri din... ce mai...
   Ne punem întrebarea: ce ministru ar recunoaşte că a fost martor la o dispariţie  misterioasă (când al doilea brăilean a urcat pe stâncă)? Dl. Mironov ne-ar fi putut spune că e vorba de nişte simple zvonuri. Ori dum¬nealui a negat cu o foarte mare hotărâre fap-tul că au fost nişte dispariţii, şi a mai precizat că "nu trebuie sâ spunem lucruri imprudente" .

Dan Fodor

sursa: Monitorul expres, pg. 4

Cautatorul

Citat din: licuriciu din  05 Octombrie 2012, 22:38:00
Si, lectie pentru locatarii acestui blog, trebuie si verificat, fratilor, nu vb fara sa stim.

Asta nu e blog e forum. 

licuriciu

#554
Cautatorule, ce cauti tu de fapt? Vrajeli, peltea,vorbe nu-i asa? Avand in vedere ca articolul acesta apare prima data pe net, poate n-ar fi deplasat sa lasi ciocu-mic. Ce bizar, tocmai un "cautator" sa se deranjeze? Sau tu "cauti" sa-nchizi gura oamenilor?
Rog ca si alti utilizatori sa-si dea cu parerea daca trebuie sa mai postez sau nu materiale inedite cu si despre Domnu' Rudan.