Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Ce este Dumnezeu?

Creat de sxn_b, 23 Noiembrie 2006, 14:22:05

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Ce credeti ca este, de fapt, Dumnezeu?

O divinitate, asa cum e descrisa in Biblie
28 (35.9%)
O altfel de divinitate
14 (17.9%)
Extraterestru
12 (15.4%)
Lumina/Adevar
10 (12.8%)
Dumnezeu este totul
14 (17.9%)

Numărul total de membrii care au votat: 37

jackie28t

Citat din: udar din  24 Noiembrie 2006, 22:51:10
O clasificare a mirosurilor apartine lui Henning. El apreciaza ca exista 6 mirosuri de baza: balsamic, picant, eteric, rasinos, ars si putred. Florilor le e speific mirosul balsamic, insa cred ca la cate tipuri de flori exista, le poate fi atribuit si un alt fel de miros....

Orice poate fi descris...

Unele lucruri se pot simti cu ajutorul uni simtz si greu de descris cu cuvinte.
Te rog udar sa ne descrii aici in cuvinte mirosul unui trandafir.

udar

un trandafir proaspat are un miros dulceag, balsamic. El impresioneaza in mod placut simtul olfactiv, neexistand nici o senzatie neplacuta din partea sa. Este ferm dar nu intepator. Este fin insa senzatia pe care o lasa e puternica.

un trandafir ofilit are un miros eteric, ca cel al fructelor. Nu e intepator, nici gretos insa nu mai are nimic din prospetimea celui dinainte. E palid, sec si desi inca parfumat, nu mai pastreaza nimic din bucuria si suculenta mirosului unui trandafir proaspat.

Ce legatura are asta cu Dumnezeu?
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  


udar

"Twelve Signs of Your Awakening Divinity
By Geoffrey Hoppe and Tobias"

http://www.allspirit.co.uk/awakeningsigns.html

Am toate simptomele de acolo, sunt o divinitate...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Elvin

    udar, descrie culoarea rosie atunci. Sau 'mirosul dulceag". De ex gustul 'dulce', cum il descrii ?

      aluzia lui jackie28t era ca exista notiuni fundamentale care nu pot fi descompuse in notiuni 'mai fundamentale', si de aceea n-ai cum sa le descrii
     

Nox

http://en.wikipedia.org/wiki/Colour

Multe din cuvinte doar pentru simplul fapt ca le luam ca atare (genul: culoarea e culoare si punct) nu inseamna ca nu pot fi explicate prin alte cuvinte.

Am un suras cand citesc ce ai scris Elvin pentru ca probabil ai fost neinspirat (nu vreau sa fiu rautacios :P) dand exemplul de mai sus; (imi aduc aminte de laboratoarele de fizica din anul I). asta, mai pe scurt, ar insemna ca definitia pentru culoarea rosie este: radiatie electromagnetica (def. culorii) cu lungimea de unda cuprinsa intre 625–740 nm si frecventa cuprinsa intre ~ 480–405 THz.

pentru miros poti incerca: http://en.wikipedia.org/wiki/Olfaction

pentru "dulce" poti cauta in dex.

Foarte multe "lucruri" din lumea asta pot fi usor definite cu notiuni de matematica, fizica, chimie, etc. Doar pentru simplul fapt ca noi nu detinem acele notiuni nu inseamna ca nu exista sau nu se pot defini.

Puteti incerca cu: "ce este dragostea (eng: love)". http://en.wikipedia.org/wiki/Love

Ca sa mai fac o paranteza: incercati sa vedeti documentarul "What The Bleep Do We Know" e foarte interesant.
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee

udar

bluemoon a raspuns foarte bine prin ceea ce a spus. Ceea ce mai vreau eu sa adaug, prevazand un comentariu din partea lui Elvin, este ca, desi este clar ca din punct de vedere stiintific putem sa descriem absolut orice, este destul de clar ca daca i-ai descrie unui om o culoare prin "lungimea de unda cuprinsa intre 625–740 nm si frecventa cuprinsa intre ~ 480–405 THz" acel individ nu si-ar putea probabil inchipui foarte bine cum arata acea culoare.

Aici insa intervin poetii si scriitorii care au darul de a descrie prin cuvinte orice. O metafora, o comparatie sau orice alta figura de stil poate fi uneori mai sugestiva pentru cineva decat insasi observarea directa a respectivului obiect. Am trecut draga Elvin de acele zile in care li se spunea oamenilor: "Dumnezeu nu poate fi descris in cuvinte, deci nu intrebati mai mult". Absolut orice, oricat de frumos sau de gretos ar fi, poate fi descris prin limbajul uman. Trebuie doar sa vrei...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

jackie28t

#22
Aici sunt nevoit sa intervin putin...bluemoon8520 si udar.

Elvin a intrebat:
Citat din: Elvin din  25 Noiembrie 2006, 07:22:07
    udar, descrie culoarea rosie atunci. Sau 'mirosul dulceag". De ex gustul 'dulce', cum il descrii ?

Te rog ''bluemoon8520'' descriene culoarea ''rosie'' sau descriene gustul ''dulceag''

Te rog ''udar'' descriene culoarea ''rosie'' sau descriene gustul ''dulceag''

Va rog nu va eschivati si descrieti direct in cuvinte aici.
Defapt cum puteti voi sa-i descrieti cuiva culoarea rosie daca personan nu a vazut niciodata culoarea rosie?
Defapt cum puteti voi sa-i descrieti cuiva gustul dulceag daca persoana respectiva nu a vazut ocazia niciodata sa simta un gust dulceag?
Defapt cum puteti voi sa-i descrieti cuiva mirosul unui flori daca persoana respectiva nu a simtzit niciodat mirosul unei flrori?





sxn_b

Citatpentru "dulce" poti cauta in dex.

DÚLCE, (A) dulci, adj., (B 2) dulciuri, s.n., (B 1) s.n. A. Adj. I. 1. Care are gustul caracteristic mierii sau zahãrului

Ce pot intelege de aici? :-)

udar

n-are sens sa mai scriu nimic aici pentru ca sunteti destul de incapatanati sa nu va lasati niciodata convinsi de nimic. si in plus de asta, nici nu vreau sa va conving de absolut nimic. daca l-as vedea pe Dumnezeu l-as putea descrie in mii de pagini pline cu cuvinte. problema e ca nu oricne merita sa primeasca aceasta descriere... sunteti liberi sa credeti ce vreti...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

jackie28t

#25
Citat din: udar din  25 Noiembrie 2006, 14:12:09
n-are sens sa mai scriu nimic aici pentru ca sunteti destul de incapatanati sa nu va lasati niciodata convinsi de nimic. si in plus de asta, nici nu vreau sa va conving de absolut nimic. daca l-as vedea pe Dumnezeu l-as putea descrie in mii de pagini pline cu cuvinte. problema e ca nu oricne merita sa primeasca aceasta descriere... sunteti liberi sa credeti ce vreti...

Vezi udar,
tu spui ca daca l-ai vedea pe Dumnezeu l-ai putea descrie in mii de pagini pline de cuvinte.
Pai la fel este cu o persoana care dupa ce ar miroasi o floare ar putea incerca sa descrie mirosul in mii de pagini pline de cuvinte.Pana atunci sta doar si se intreaba.Asa si tu udar.Inca nu l-ai vazut pe Dumnezeu deci nici nu poti sa-l descrii ci doar sa presupui.

Culoarea(rosie a unui trandafir de ex.) o poti simti cu ajutorul unui simtz ''Vazul'' dar nu o poti descrie in cuvinte.Poate doar ai incerca sa o descrii dar niciodata nu vei putea descrie exact deoarece este doar o culoare...iar culoarea o poti doar vedea.
Mirosul unei flori la fel o poti simti dar nu poate fi descris exact in cuvinte ci doar ai putea incerca sa faci o descriere.
Iar gustul ''dulceag'' niciodata nu-l vei putea descrie in cuvinte daca nu vei gusta si nu-l vei simtzi pe cont propriu pentru a intelege cu adevarat ce inseamna ''dulceag''

Eu am intrebat
Citat din: jackie28t din  23 Noiembrie 2006, 23:04:14
Sper ca nimeni sa nu inteleaga gresit prin cuvantul DIVINITATE
Defapt cum descrieti voi ceva divin?
Pe langa asta va rog sa-mi descrieti si mirosul unei flori.

Iar raspunsul a fost:

Citat din: udar din  24 Noiembrie 2006, 22:51:10
O clasificare a mirosurilor apartine lui Henning. El apreciaza ca exista 6 mirosuri de baza: balsamic, picant, eteric, rasinos, ars si putred. Florilor le e speific mirosul balsamic, insa cred ca la cate tipuri de flori exista, le poate fi atribuit si un alt fel de miros....

Orice poate fi descris...

Pai nu ai descris nimic ci doar ai incercat sa descrii.Asta este cu totul altceva.

Eu iarasi intrebasem:
Citat din: jackie28t din  24 Noiembrie 2006, 22:54:57
Te rog udar sa ne descrii aici in cuvinte mirosul unui trandafir.

Iar tu udar ai raspuns:

Citat din: udar din  24 Noiembrie 2006, 23:03:05
un trandafir proaspat are un miros dulceag, balsamic. El impresioneaza in mod placut simtul olfactiv, neexistand nici o senzatie neplacuta din partea sa. Este ferm dar nu intepator. Este fin insa senzatia pe care o lasa e puternica.

un trandafir ofilit are un miros eteric, ca cel al fructelor. Nu e intepator, nici gretos insa nu mai are nimic din prospetimea celui dinainte. E palid, sec si desi inca parfumat, nu mai pastreaza nimic din bucuria si suculenta mirosului unui trandafir proaspat.

Ce legatura are asta cu Dumnezeu?

Pai are...ca noi nici macar nu putem sa descriem in cuvinte mirosul unui trandafir dar incercam sa raspundem la ce este Dumnezeu.

jackie28t

#26
Sa fim seriosi...cati dintre noi stiu ce este Dumnezeu?
Cine nu ma crede a-l rog sa faca o mica investigare.Ca pe un interviu sa puna trei intrebari unor persoane,sa spune 5 sau 10 persoane cu intrebarile:

1.Ce este Dumnezeu?
2.Sa descrie mirosul uni trandafir.
3.Sa descrie in cuvinte culoarea rosie.

Dupa care s-a revina pe forum si sa expuna cuvant cu cuvant acele raspunsuri de la persoanele pe care le vom respecta anonimatul.Adica numele persoanelor nu ne intereseaza ci doar raspunsurile.Atunci vom vedea cu totii cam cum merg treburile in lumea reala. :wink:

Si apropo...nu vreu sa supar pe nimeni de aici.Va respect pe toti cei care au bunavointa de a raspunde in acest topic.Numai bine.

Shadowman

 Intrebarea care ai adresat-o membrilor forumului "Ce este Dumnezeu? " o incadrez in categoria "intrebarilor capcana"...Adica...? Adica in categoria intrebarilor la care aflarea unui raspuns e "vinare de vint",vorba unui poet...
Ai intrebat "Ce este..." De ce nu ai intrebat "Cine este...?" "Cum este...?" "De unde
este...?" "Care este...?" etc...
Toate intrebarile au in componenta lor cuvintul "ESTE" !
"ESTEEEEEEE" !
Ca daca n-ar fi ,nu s-ar povesti... :-D
Raspunsul la intrebarea ta, "Ce este Dumnezeu?" , a fost,este si va fi ,"pururea si-n veacul vecilor,Amin !", acesta : "O INTREBARE" ! La care raspunsul,repet,e vinare de vint...
  Orice raspuns la aceasta intrebare imi stirneste zimbetul,in cel mai fericit caz... :-)
" PREA DES NOI NE BUCURAM DE CONFORTUL UNEI OPINII FARA DISCONFORTUL CUGETARII."

                                                                                        JOHN F. KENNEDY

udar

Am descoperit raspunsul la intrebarea din topic!!

http://www.venganza.org
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Elvin

       Sa se observe ca acest concept "Dumnezeu' se afla in fiecare om, de la genii pana la analfabeti, de la sfinti pana la atei. 'Dumnezeu' insusi, cred, a sadit in noi aceasta vaga aspiratie, puternica la cei religiosi, suprema la oamenii sfinti.