Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Sã ne pregãtim pentru 2012

Creat de IONUT, 12 Iunie 2006, 23:27:48

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Arckadii

Va propun ceva. Indiferent daca va fi ceva sau nu in 2012 hai sa incercam sa ne schimbam un pic.
Tare mi-e ca se pune de o apocalipsa:)
Eu zic sa fim un pic mai inclinat spre cele 10 porunci si ce presupun ele(nu zic Biblie ca e prea vast si nu tocmai corect).
Cele 10 porunci insa sunt niste reguli morale extrem de concise si usor de aplicat.
O sa imi atrag antipatii acum probabil insa ganditi-va...daca nu e nimic in 2012 si nu vine nimeni sa "se ia de noi" nu pierdem nimic insa daca pana in 2012 devenim niste oameni pe placul Lui Dumnezeu avem numai de castigat...
Si mie mi se pare cam fantezist pe undeva dar ma gandesc DAR DACA?

udar

Nu trebuie sa ne schimbam pentru ca vine sfarsitul lumii. Trebuie sa ne schimbam pentru ca asta ne face sa evoluam. Oamenii nu trebuie sa fie buni deoarece le e frica de Dumnezeu sau de apocalipsa. Oamenii trebuie sa fie buni pentru ca umanitatea sa prospere...

Nu mai lansati zvonuri aiurea cu 2012, 2013, 2014. Poate mai intra si copii pe aici si se sperie de profetiile vehiculate pe aici de oameni care se plictisesc si inventeaza zvonuri. Ca murim in 2012 sau maine, tot aia e. Omul nu trebuie sa inceapa acum sa isi dezvolte umanitatea doar pentru ca stie ca va fi judecat la sfarsit. Omul trebuie sa fie intr-o permanenta lupta pentur evolutie (chiar daca este una egoista) determinata de propria sa vointa, nu de frica de pedeapsa sau pieire...
Magic is any sufficiently advanced technology. (Arthur C. Clarke)
  

Arckadii

Este adevarat ceea ce spui dar poate ca omul are nevoie si de un stimul la un moment dat... ceva care sa il faca sa inteleaga ca este vulnerabil.
Trebuie sa ne schimbam...asta e cert...
Oricum 2012 probabil ca este intr-adevar o alta data ca si anul 666 sau 2000 sau ca vineri 13. Probabil ca nu se va intampla nimic dar totusi merita sa incercam o schimbare...

Elvin

    "Denial is the most predictable human answer' [pentru udar]

jackie28t

Citat din: udar din  26 Septembrie 2006, 12:29:48
Nu trebuie sa ne schimbam pentru ca vine sfarsitul lumii. Trebuie sa ne schimbam pentru ca asta ne face sa evoluam. Oamenii nu trebuie sa fie buni deoarece le e frica de Dumnezeu sau de apocalipsa. Oamenii trebuie sa fie buni pentru ca umanitatea sa prospere...

Nu mai lansati zvonuri aiurea cu 2012, 2013, 2014. Poate mai intra si copii pe aici si se sperie de profetiile vehiculate pe aici de oameni care se plictisesc si inventeaza zvonuri. Ca murim in 2012 sau maine, tot aia e. Omul nu trebuie sa inceapa acum sa isi dezvolte umanitatea doar pentru ca stie ca va fi judecat la sfarsit. Omul trebuie sa fie intr-o permanenta lupta pentur evolutie (chiar daca este una egoista) determinata de propria sa vointa, nu de frica de pedeapsa sau pieire...

Foarte bine spus Udar!

toma

Citatdaca pana in 2012 devenim niste oameni pe placul Lui Dumnezeu avem numai de castigat
A deveni mai bun, mai intelept, e una si a lansa profetii apocaliptice aiuritoare, a alta! Sint doua lucruri fara nici o legatura si continund sa gindim dar daca nu facem decit sa devenim si mai egoisti!
Citat"Denial is the most predictable human answer'
Daca omul nu ar fi negat mereu, azi nu trancanem pe net ci desenam pe peretii pesterilor!
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Arckadii

Ei...gresita interpretare...as zice ca din contra, daca omul ar fi negat tot timpul am fi ramas o rasa neevoluata.
Gandeste-te ce ar fi fost daca omul ar fi negat putinta lui de a zbura...dar nu el s-a gandit "dar daca s-ar putea" si atunci a incercat sa gaseasca SOLUTIA. E simplu.
Nu stiu de ce se confunda apocalipsa cu dezastrul...la urma urmei Apocalipsa=Revelatie:)
In fine...ideea era sa va pregatiti spiritual...nu sa va faceti provizii si nici sa va captusiti geamurile cu folie de aluminiu...Asa "just in case";)
V-am zis ca o sa imi atrag antipatii:p

Elvin

    exista si aspectul cu proviziile. Un vizionar precum parintele Cleopa [r.i.p. 1998] ne-a avertizat sa ne obisnuim cu postul, ca vom ajunge sa avem maxim un cartof la o saptamana... Pregatirea spirituala trebuie sa se faca oricand si nu numai cand suntem amenintati de spectrul unui dezastru al speciei. Dar e greu sa-si mai aminteasca lumea de suflet, mai ales in ziua de azi cand s-au creat anume atatea lucruri care obtureaza ochii inimii.. totusi pentru toti oamenii a fost lansat un avertisment, o data pentru totdeauna
    [Luca 21]: 34.      Luaþi seama la voi înºivã, sã nu se îngreuieze inimile voastre de mâncare ºi de bãuturã ºi de grijile vieþii, ºi ziua aceea sã vine peste voi fãrã de veste,
35.    Ca o cursã; cãci va veni peste toþi cei ce locuiesc pe faþa întregului pãmânt.
   

Arckadii

Multumesc pentru completare Elvin. Este exact la ce ma refeream si eu.

toma

CitatGandeste-te ce ar fi fost daca omul ar fi negat putinta lui de a zbura...dar nu el s-a gandit "dar daca s-ar putea" si atunci a incercat sa gaseasca SOLUTIA. E simplu
Nu, omul a negat idea ca numai pasarile pot zbura!
CitatNu stiu de ce se confunda apocalipsa cu dezastrul...la urma urmei Apocalipsa=Revelatie:)
Si eu imi pun aceeasi intrebare!
Citatcãci va veni peste toþi cei ce locuiesc pe faþa întregului pãmânt.
Da, si te atunci tot vine, catinel, catinel....
CitatLuaþi seama la voi înºivã, sã nu se îngreuieze inimile voastre de mâncare ºi de bãuturã ºi de grijile vieþii, ºi ziua aceea sã vine peste voi fãrã de veste
Sti ce este interesant? Ca aeste cuvinte le sunt spuse celor ce oricum nu prea au, pe cind imbuibatilor de tot felul, carora oricum nu le pasa, li se accepta spagile (pardon pomenile) pentru iertarea pacatelor. De, inulgentele...
Dar sa nu deviem, vorbeam de anul 2012 :wink:
Scopul cuvantarii nu este de a impune, ci de a convinge." (IACOB NEGRUZZI)

Max C.

Un documentar care nu trebuie sa il ratati!
http://video.google.com/videoplay?docid=-8545585184878490822&q=2012

Daca a mai fost postat -'my bad'... :-D

Max C.

ok! Merci sxn_b , documentarul are si ceva NWO ,astrologie,...etc, explicatii avansate despre psihicul omului care eu unu' nu le-am auzit pana acum... :-o

Max C.

Un site care pe mine unu m-a pus pe ganduri... :roll: http://www.2012.com.au/unlimited.html
-cei care l-au facut sunt cam 'obsedati' dar poate fii ceva adevar acolo....  :| :wink:

Nox

#163
Nu stiu daca ati vazut aceste documentare?!

Ian Lungold - Welcome To The Evolution (2012 Mayan Calendar)

The Future Of Mankind 2012 by Michael Tsarion

2012 Where History Ends by Michael Tsarion


asta referitor la 2012. Teoria lui Michael Tsarion e pe departe cea mai "completa".
Nu tot ce zboară şi este necunoscut este extraterestru.
All warfare is based on deception. -- Sun Tzu, 600 BC

All types of knowledge, ultimately mean self knowledge. -- Bruce Lee