Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Formatiune OZN, Bucuresti

Creat de Serban M, 02 Aprilie 2010, 20:35:24

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Serban M

Mergeam astazi spre casa, intre orele 20:00 - 20:10, in Bucuresti cartierul Berceni si am observat deasupra mea o formatiune de 5 OZN uri luminoase, portocalii, care se deplasau cu o viteza de 10km/h (estimabil), aflate la o distanta de 200m deasupra mea (estimabil).

Imi pare rau ca nu am avut telefonul la mine si nu am reusit sa fac poze insa tot evenimentul a durat 3 minute, in al doilea minut au inceput sa isi stinga luminile una cate una, ramanand neiluminate, insa m`am uitat atent si le`am razit conturul, deci inca erau acolo si se deplasau.

Nu aveau cum sa fie lanterne chinezesti din cauza vitezei detul de mari si faptului ca vantul nu batea deloc, apoi faptul ca inca erau vizibile dupa ce ''au stins'' lumina. Aproximez o marime de 5-6 metrii diametru pentru fiecare obiect.

O sa postez mai tarziu pozitia geografica si sper din tot sufletul sa apara la tv, in speranta ca cineva a filmat acest eveniment.

romulus

Citataflate la o distanta de 200m deasupra mea (estimabil).
Foarte interesant . Totusi 200 m altitudine e foarte foarte aproape , inseamna ca ai vazut destul de bine   ca sa afirmi ca erau "neidentificate" ori neidentificabile .
Pacat ca n-ai putu face un foto, ar fi fost ceva ;poate a avut insa altcineva mai mult noroc si a facut ...
Hai sa vedem !
"Zisa cel nebun intru inima sa :Nu este Dumnezeu"
Psalmul 52 al lui David

abyss

Cum de te-ai uitat în sus? Ce te-a determinat?

anca

Le-am vazut si eu numai ca erau mai sus,dar in aceiasi zona si la aceiasi ora.Cam 3 formatii in triunghiuri si apoi zburau in linie dreapta vreo 10.dupa cateva minute au inceput sa dispara unul cate unul,dar ultimul s-a marit cam de 5 ori,s-a desprins o bucata din el,iar apoi a cazut ca o stea cazatoare.O prietena care sta aproape spune ca a vazut acelasi lucru.Am filmat cu telefonul mobil,dar nu se intelege foarte bine.

adrian75

foarte interesant....anca asteptam filmul!

Serban M

#5
Am vazut din nou acelasi tip de ufo, doar unul singur, in parcul tineretului, de doua ori, in jurul orelor 22:30 - 23:00

Am fost 3 indivizi, nu am putut filma... asteptam relatari asemanatoare, ceva se intampla.

lylyt_ice

 Parerea mea este ca nu sunt alceva, decat lanterne chinezesti lansate din acelas punct...e foarte normal ca  prima data ...ultima sa fi luat foc...de aceea ai vazut-o mai mare si mai luminoasa. Vorbesc din proprie experienta... :lol:
Cei care; ziua dorm si noaptea se odihnesc, cand oare mai au curiozitatea sa vada cum este sa fii trezit la "realitate" ?

Serban M

#7
Nu seamana de loc cu lanternele chinezesti, din tot ce am vazut pe youtube. Au avut o viteza enorma si cu oprire din senin, apoi au fost vizibile dupa oprirea luminilor si pareau foarte mari.

Parcul tineretului e destul de departe de zona in care locuiesc; de ce ar face chinezii o asemenea petrecere astazi ?? la distante atat de mari ?

Serban M

#8
Citat din: @biss din  02 Aprilie 2010, 21:00:54
Cum de te-ai uitat în sus? Ce te-a determinat?


Pur si simplu, fara motiv le`am observat. Lanterne chinezesti nu puteau fi, era lumina afara cand le`am observat cum luminau puternic portocaliu.

Cautatorul

Citat din: Sirius13 din  02 Aprilie 2010, 20:35:24
... 5 OZN uri luminoase, portocalii, care se deplasau cu o viteza de 10km/h (estimabil), aflate la o distanta de 200m deasupra mea (estimabil).
...

Nu aveau cum sa fie lanterne chinezesti din cauza vitezei detul de mari si faptului ca vantul nu batea deloc, .

Mi se pare o poveste de testat membrii de pe rufon, mai ales ca apare si o anca imediat cu 1 postari (proaspat inregistrata) care confirma ce ai spus tu. Rog moderatorii sa verifice IP-urile lui Sirius13 si asa zisa anca, si eventual sa verifice daca unul din ele (IP-uri) e vreun proxy cunoscut.

10km/h e o viteza foarte mica a vantului (2,77m/s) . Iar la 200m sigur vantul e altul decat ce simti tu la sol printre blocuri, case, pomi.

Serban M

@cautatorul : chiar crezi ca as face eu asa ceva ?  :-D

Serban M

#11
Citat din: Cautatorul din  03 Aprilie 2010, 01:43:12
10km/h e o viteza foarte mica a vantului (2,77m/s) . Iar la 200m sigur vantul e altul decat ce simti tu la sol printre blocuri, case, pomi.


Sa zicem ca asa a fost, desi in parc avea o viteza imensa, 50km/h (estimabil) si s`a oprit la orizont, desi era mult mai aproape, 130m (estimabil).

Din cate imi aduc aminte, in primul caz, aceste obiecte au inceput sa se aprinda in aer. Nu toate, doar 2-3 (cele din spate)

Inca astept stiri, cu speranta ca cineva a filmat si a trimis acolo.

Va rog si pe voi, cei din Buc sa fiti mai atenti la cer si sa aveti o camera la indemana...........

@anca : uploadeaza filmul pls, asa cum e.

padme

Sa inteleg ca nu a aparut nimic la stiri! Poate ca totusi obiectele zburatoare nu sunt chiar neidentificate.

Serban M

Imi cer scuze dar cred ca am estimat gresit distantele, in parcul tineretului obiectul era la o distanta de aprox 200m de sol si la o distanta de aprox 400 m de mine.

In primul caz au trecut exact deasupra mea si distanta cred ca a fost de 100-150 metrii.

abyss

Eu te cred 100% Sirius13. ªi eu am avut parte în aceste zile de niºte evenimente neobiºnuite ºi sper sã fie de bun augur.