Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Intalnire ciudata cu un extraterestru

Creat de Ronin, 22 Martie 2006, 22:33:38

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Godess Amun

@ Xanadron
Implicit, si nenea Amun-Ra  ma enerveaza la culme - mai posteaza deci dom'le si pe alte subiecte, ca iubirile celesto-pamintene cu gelozeli si sinucideri antice nu-s pe specificul RUFOn

Pe tine te simt din elita celor mai agresivi dar eu stiu sigur ca live nu esti chiar asa.Ma rog,tu te simti aici acasa si poti taia si spinzura dupa bunul plac.Eu m-am consumat sa zic asa,de-a lungul mesajelor si acum daca lumea nu m-ar mai intreba una alta sa sti ca nu as mai fi pe topicul asta.Un user mi-a marturisit ca el cind si-a facut adresa pe rufon,doua luni de zile v-a studiat si nu prea posteaza ca nu simt nevoie din motive personale,nu oricine este asa din topor ca si mine si intra fara sa ia pulsul inainte.
Cind termin cu raspunsurile chiar ma retrag ,promit ,nu te mai enerva :) In afara de asta mi-am facut citiva prieteni care sunt pe aceeasi lungime de unda ca si mine si asta este rezultatul faptului ca eu am avut rabdarea sa raspund fiecarei intrebari in parte.Si sa sti ca am gasit si alti contactati in Romania ,se pare ca daca tot doresti sa fi ocupat de ceea ce te ,,ocupa`` :-) cel mai bine e sa iti faci un blog....
``Vai de cei care cu mânie la poarta mea vor bate ´´!

Godess Amun

Citat din: uforever din  21 Februarie 2013, 00:01:44
Nu, nu, tu ai gasit doar soacra :lol:, SLEAH a gandit ca "obectul" ar putea fi "rola bunicii"(nu stia exat), iar eu am spus "facalet", asa ca 20% din drepturi pentru SLEAH  si 50% pentru uforever, restul, treaba ta :lol:

p.s. imparte ceva si cu Goddes totusi...

Ah...uforever...simt un pic de mila cu mine ? nu -ti face griji ,nu ma surprinde nimic,ma asteptam  la genul asta de reactii si crede-ma ca eu in toata povestea astea sunt chiar ultima care are nevoie de mila.Si destul de trist ca unii chiar tind sa creada ca eu as m-as juca intr-un fel sau altul.Vom vedea intr-un viitor nu prea indepartat ce joc a fost acesta si al cui ....
``Vai de cei care cu mânie la poarta mea vor bate ´´!

Godess Amun

Citat din: padme din  21 Februarie 2013, 15:08:01
Ce spui tu aici mie imi suna a "sindromul Isus" si in povestea ta e ceva ce-mi scapa. O parere personala....
Crezi ca doua-trei mesaje mai dure inseamna umilinta si denigrare? Dupa cum vezi (daca rasfoiesti pe aici), nu ducem lipsa de ciudati sau povesti ciudate. De ce unii sunt intampinati cu anumite reactii si altii nu? Pentru ca, sa te citez "se denigreaza si se umilesc" singuri. Ultimele mesaje de la tine seamana cu rezumatul cartilor lui Cinamar. Te ascultam, incercam sa te intelegem, dar nu ne subestima....

Trebuie sa recunosc ca mi-ai smuls un zimbet.Asa este,la modul plastic la care am prezentat eu ,,via mea dolorosa`` se putea trage o asemenea concluzie dar e doar rezultatul faptului ca un baiat zicea ceva de gaurile din palma.In afara de asta vibratia mea in zilele alea era joasa,astazi cu siguranta ca nu as mai raspunde la fel.Mi-am adus aminte de un cintec a lui Phil Collins si videoclipul din anii 80.Era despre un predicator(chiar nu stiu daca si in limba romana se spune la fel) care vorbea numai si numai de Isus.Refrenul era ,,Cause Jesus he loves me and he knows I`m right`` si la urma il iau niste asistenti pe sus si  duc la o clinica de psihiatrie  si el tot predica si striga :,,touch the screen,touch the screen`` ! Mie asa mi-a placut videoclipul ala si am tot fredonat cintecul peste ani.Dar nu am nici o obsesie cu Isus.Cu toate astea imi place sa compar soarta oamenilor cu ,,Via Dolorosa`` si unii chiar mi se par rastigniti...nu cred ca e necesar sa adaug ,,la figurat'',oameni care ramin handicapati,care isi pierd familia si multe alte monstruozitati pentru suflet...Doamne fereste pe fiecare dintre noi.Privind asa problema eu ar trebui doar sa fiu fericita,nimic mai mult.
Tu spui daca doua ,trei mesaje dure mi se par umilinta si denigrare.Pentru oameni sensibili da,dar poate aici e normal,recunosc ca nu am rasfoit deloc sau aproape deloc,am intrat ca Gheorghe in cucuraz pe brazda mea si dai cu sapa... :-D
Daca va subestimam si asta ar trebui sa sune pentru toti cei care citesc ce scriu si eu ,nu primea nimeni nici un raspuns....nu cred ca ma poate enerva ceva mai tare decit sa vorbesc discutii ,chestii care mie nu imi aduc nimic sau sa spun lucruri care sunt egale cu multimea vida.Si apropo de Radu Cinamar....eu am citit pe fuga doar ,,Viitor cu cap de mort ``.Imi recomanda cineva ceva care s-ar potrivi cu mine si povestea mea `? In afara de asta din putinele pe care eu le stiu,acesta este un pseudonim.Se stie totusi cine este ?Multam de raspuns si eventual indrumari...cel mai bine ar fi ceva ce exista online.
``Vai de cei care cu mânie la poarta mea vor bate ´´!

Godess Amun

Citat din: fiulploii din  20 Februarie 2013, 21:40:43
Cred ca acum ar fi momentul @alx sa completezi si tu informatiile lipsa in privinta acelui desen: unde ai vazut obiectele, in ce conditii , etc. etc.
Nu?  :roll: 

   Desi pe mine personal ma deranjeaza cand cineva se auto-intituleaza Zeu din mai multe motive care nu fac obiectul acestui topic trebuie totusi sa recunosc ca am gresit cand am presupus existenta unui test din partea colegei @Godess Amun . Este ... altceva.
   Daca ar fi  sa pun si eu o prima intrebare din setul de trei - :lol: ca asa ne invata povestile nemuritoare , ca ai dreptul la trei intrebari - ar fi asta: cum se poate trece dincolo de Matrix ?  :-D
   Parerea mea

Fiul ploii ...:) eu pe tine te simt intr-un fel anume...taare ciudat.Daca nicknameul nostru aici ar putea fi insotit de o melodie,tie ti s-ar potrivi un cintec de-a lui Eurythmics - ,,hier comes the rain again/falling in my head like a tragedy/ falling in my head like a new emotion....foarte faina piesa...ti s-ar potrivi :-).Acuma eu nu am inteles cine sau ce te enerveaza.Deci daca e vorba de mine,am mai spus si repet ,nu pretind a fi o zeita,nu ma autotintitulez zeita in afara de nick name si ala scris gresit...vezi,om ,human cu greseli ...deci chiar daca as face-o nu ar avea cum sa imi iese.Pretind doar ceea ce se intimpla,comunic cu o entitate care imi spune astfel de lucruri.
Daca Amun te enerveaza ca isi spune zeu...putem organiza o sedinta pe messenger si spune-i tu personal ce te enerveaza,iti va raspunde...dar asa in stilul lui....poti intelege aproape intotdeauna mai multe.Iar povestile nemuritoare au avut rolul de a ne vorbi de zei....viata fara de moarte si tinerete fara batrinete,printre primele mele postari eu am spus povestea care mi-a spus-o el,cum si de ce sunt ei nemuritori si vesnic tineri.
Nu poti trece de matrix atita timp cit mai ai cea mai mica urma de gindire si simtire umana de nivel coborit sau mediu.Atunci cind reusesti sa iti dirijezi emotia intr-o directie stabilita si apoi sa te lasi prada ei si sa o parasesti in mod constient,punind-o la locul ei in folderul tau de stocare a informatiilor atunci ai facut primul pas.Apoi nimeni si nimic de pe planeta asta nu poate depasi un matrix fara a fi ghidat ,va trebui sa indraznesti sa provoci entitatea responsabila tie....de fapt asta le-o spun eu la aproape toti dar observ ca prea putini stiu ce incerc eu sa le transmit.Milogeala aia cu ,,Doamne,te rog da-mi`` nu este chiar drumul ideal.....eu imi facusem o rugaciune in care nici nu ma rugam de fapt.Eu spuneam ca provoc cele mai mari puteri din univers sa imi raspunda ca daca suntem facuti dupa chipul si asemenarea lor atunci avem dreptul sa comunicam.Pentru mine nu era comunicare faptul ca stateam in genunchi si cerseam de toate,desi am facut-o multi ani si credeam ca e bine.Mai mult nu imi spune si eu la capitolul matrix ma gindesc doar la film  :-D....cindva voi dori sa inteleg si eu acest aspect dar nu acum.
``Vai de cei care cu mânie la poarta mea vor bate ´´!

alx

Citat din: Godess Amun din  24 Februarie 2013, 03:54:54
Deci el asa imi da informatiile,scurte si la subiect .Mai mult nu vrea sa imi spuna ,garanteaza ca acela este adevarul si nu altul,adica asta reprezinta obiectul
Mda...si eu iti garantez ca greseste! Iar faptul ca face aceasta greseala e destul de grav,pentru ca ma face pe mine sa pun la indoiala afirmatiile lui despre el insusi...
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

fiulploii

Citat din: Godess Amun din  24 Februarie 2013, 05:24:08
..Daca Amun te enerveaza ca isi spune zeu..
Nu poti trece de matrix atita timp cit mai ai cea mai mica urma de gindire si simtire umana de nivel coborit sau mediu.Atunci cind reusesti sa iti dirijezi emotia intr-o directie stabilita si apoi sa te lasi prada ei si sa o parasesti in mod constient,punind-o la locul ei in folderul tau de stocare a informatiilor atunci ai facut primul pas.Apoi nimeni si nimic de pe planeta asta nu poate depasi un matrix fara a fi ghidat ,va trebui sa indraznesti sa provoci entitatea responsabila tie....de fapt asta le-o spun eu la aproape toti dar observ ca prea putini stiu ce incerc eu sa le transmit.Milogeala aia cu ,,Doamne,te rog da-mi`` nu este chiar drumul ideal.....eu imi facusem o rugaciune in care nici nu ma rugam de fapt.Eu spuneam ca provoc cele mai mari puteri din univers sa imi raspunda ca daca suntem facuti dupa chipul si asemenarea lor atunci avem dreptul sa comunicam.Pentru mine nu era comunicare faptul ca stateam in genunchi si cerseam de toate,desi am facut-o multi ani si credeam ca e bine.Mai mult nu imi spune si eu la capitolul matrix ma gindesc doar la film  :-D....cindva voi dori sa inteleg si eu acest aspect dar nu acum.
Ma enerveaza la modul amuzant-amabil  :lol: Multumesc de raspunsurile de pana acum si multumesc si pentru invitatia unei conversatii directe- o pastrez deocamdata in rezerva . Sa incercam sa mergem putin mai departe , nu?
Desi in mod logic ar urma din partea mea o intrebare de genul '' de ce am nevoie sa fiu ghidat '' sau '' de ce trebuie sa indraznesc sa provoc    entitatea responsabila mie '' nu o sa pun nici una dintre acestea. Nu-mi place ideea de provocare , mai ales inutila . Prefer ..armonia . Adica sa imi rezolv problema fara sa deranjez mai mult decat trebuie din ordinea si din mersul lucrurilor.
Si parerea mea e ca atat timp cat omul isi mentine programarea - nu zic de cine efectuata  :wink: - de a se milogi vreunei false sau reale divinitati , el, omul, isi merita conditia de ..sclav sau turma sau insignifiant in mersul Lumii. Asta face parte tot din Matrix - legatura cu filmul - in conceptia mea - e doar principiul de Iluzie Reala si tesatura ei aici in Zona.
Deductia mea e ca AMUN=UMAN ( ? ) RA  e doar un responsabil local in  Marea Tzesatura . Asta si fiindca ai zis la un moment dat
''
El spune ca nimic din ce meritam sa stim nu ni se va mai ascunde dar exista si pentru ei un PROGRAM (m-a inebunit cu cuvintul asta de atitia ani) de care trebuie sa se tina,program facut de la creearea rasei umane ''

  Fara alte vorbe in plus , as fi incantat daca s-ar da curs intrebarii cu numarul doi :
  Ce este  in spatele Matrixului din care face el parte sau a carui componenta este el ?

Multumesc . O zi faina sa ai in acest Matrix  :lol:

Godess Amun

Citat din: alx din  24 Februarie 2013, 08:45:26
Mda...si eu iti garantez ca greseste! Iar faptul ca face aceasta greseala e destul de grav,pentru ca ma face pe mine sa pun la indoiala afirmatiile lui despre el insusi...

daca esti de parerea ca ar gresi atunci poate ti-a rezervat o intilnire privata,cu el sau cu o alta entitate....pentru ca,am observat ca uneori intr-o oarecare masura ,am mai spus,interpreteaza unele intrebari ca si provocari si atunci posibil sa le arate raspunsul celor care intreaba intr-un alt fel.Poate nu considera ca ar trebui sa vorbesti despre obiectul ala chiar deloc....poate e un obiect care nu a ajuns intimplator la tine,poate viata asta sau o alta viata te leaga de acel obiect.Poate te trezesti intr-o dimineata si o sa auzi pur si simplu in capul tau informatii exacte despre obiectul acela si despre tine.Tu te indoiesti ca ar fi cine spune ca este,ieri am vorbit cu un roman de o putere mediatica extraordinara,tot cineva de pe rufon m-a trimis la el.Eu nu am apucat sa-i spun aproape nimic,mi-a spus el mie si nu s-a indoit nici un minut de identitatea lui doar ca lui ii spunea ca este Zeus,asta tot asa ca sa se joace un pic si cu mine,desi eu stiam ca Zeus si Amun au fost unul,sunt doar nume date unul si aceluia .....cine cunoaste un pic de egiptologie stie cit de greu este sa razbesti prin hatisul de nume si asocieri.Acum imi dau seama ca nu am citit mitologia greaca din copilarie si ca poate ar fi cazul sa arunc o privire,poate a fost si asta un mesaj subtil,poate descopar ceva important pentru mine.Dar fiecare e liber sa creada ce doreste,nu insist sa fiu crezuta si repet ,eu alt raspuns nu primesc despre obiect dar posibil sa iti raspunda tie direct daca e altceva,eu il cred in stare de orice.
``Vai de cei care cu mânie la poarta mea vor bate ´´!

uforever

#172
Citat din: Godess Amun din  24 Februarie 2013, 04:27:52
Ah...uforever...simt un pic de mila cu mine ? nu -ti face griji ,nu ma surprinde nimic,ma asteptam  la genul asta de reactii si crede-ma ca eu in toata povestea astea sunt chiar ultima care are nevoie de mila.Si destul de trist ca unii chiar tind sa creada ca eu as m-as juca intr-un fel sau altul.Vom vedea intr-un viitor nu prea indepartat ce joc a fost acesta si al cui ....

Ce mila mai? :? nu ai inteles poanta, era o gluma intre mine, Xanadron, alx si SLEAH, nimic ofensator. Cat despre procente :lol:, am crezut ca meriti si tu 10 % pentru toata agitatia creata, chiar daca nu ai nimerit-o cu "facalesu" lui alx, nu e bine daca vezi un atac in orice propozitie, mare grija.

p.s. "rasfoieste" si alte topicuri, nu a daunat nimanui pana acum:-D

Godess Amun

Citat din: fiulploii din  24 Februarie 2013, 15:15:54


De unde vrei tu sa sti ca ,,indrazneala`` ca sa nu-i mai spun ,,provocare`` ,nu duce la ,,armonie``?Acum mi se si confirma de ce simt eu anumite lucruri cu privire la persoana ta.Mi le confirmi prin propozitia : ,, . Adica sa imi rezolv problema fara sa deranjez mai mult decat trebuie din ordinea si din mersul lucrurilor. ''Esti intr-o totala eroare daca iti imaginezi ca esti de capul tau pe aici.Toti sunteti insotiti de entitati.Nici un om de stiinta nu ar putea da o explicatie stintifica  ,,intuitiei'' si nici ,, instinctului``.M-am intrebat si eu logic de unde stiu anumite pasari sa zboare  in tarile calde,la un moment dat sa fie la o anumita inaltime si la o anumita ora ca sa fie ajutate de un curent care le ajuta sa ajunga in Africa sau Australia,etc.Eu cred ca instinctul este o matrice in ADN-ul nostru si al animalelor ,nu are de-a face cu gindirea umana dar despre intuitie am cu totul si cu totul alta parere.Amun mi-a marturisit la inceput ca nu exista nimic mai rapid in univers decit gindul care de multe ori ajunge la noi in fractiuni de secunda ajuntindu-ne in nenumarate situatii.Atunci noi ne-am obisnuit sa spunem ca am avut o intuitie buna.Entitatile care ne insotesc comunica TOT TIMPUL cu noi,chiar daca nu asa,oficial,ca si in cazul meu sau al altora care au scris carti despre contactele lor dar si acolo e greu sa faci diferenta cine are intr-adevar o legatura si cine are doar o imaginatie foarte bogata si un oarecare bagaj de cunostinte.Dar din ce in ce mai multa lume este senzitiva,minciuna creeaza disconfort acestor persoane,deci vipurile de peste noapte bazate pe inventii vor cadea in timp.
In gindurile voastre sunteti tot timpul intr-un dialog cu entitatea care va insoteste dar nu constientizati.Daca te-ai focusa asupra ,,formularii'' gindurilor ai reusi de multe ori sa iti dai seama ca este vorba de un dialog,de la tine catre tine....dar daca e de la tine catre altcineva si raspunsurile de la acel altcineva catre tine? fa un exercitiu simplu daca doresti,incearca din cind in cind sa iti analizezi ultimele 5 ginduri,vei vedea ca nu e asa simplu sa ti le aduci aminte in ordinea in care le-ai gindit.In primul rind poti descoperi un dialog,intimplator si in al doilea rind acesta a fost un exercitiu pe care Et-ul meu l-a facut cu mine in primele zile,tind sa cred ca a fost un exercitiu de concentratie asupra informatiei pentru a-mi putea fixa mai bine care este gindul meu si care este informatia de la el.Si aici exercitiul face maestrul.
Ai scris ca poate Amun=UMAN si ca poate e doar un responsabil local in marea tesatura.Ai tras aceasta concluzie din faptul ca eu am scris ca si ei au de respectat un program .De ce crezi ca ei nu ar putea avea un program in legatura cu rasa asta?De ce crezi ca nu au venit efectiv pina acum?de teama ? nu pot ? nu stiu ? NU AU AVUT VOIE !daca universul si rasele lui nu ar respecta regulile ar fi un chaos de nestavilit....exista reguli pentru cei vii,pentru cei morti,pentru zei,pentru toate rasele inteligente din univers.
Ca Amun nu este uman as putea sa iti demonstrez daca ai putea simti o tura de ,,radiatii`` asa cum simt eu in unele nopti.Asa le numesc pentru ca nu stiu cum sa le numesc altfel.Eu nu stiu ce face el cu mine ca ,repet,nu e ca o carte deschisa,eu pot doar sa banuiesc.Cert este ca simt pe mine un cimp energetic.Daca incercati sa apropiati doi magneti care se resping puteti percepe  cumva cimpul acela dintre magneti...ceva invizibil dar cu greutate ,asa simt si eu in multe nopti dar si ziua cind incerc sa dorm.
Si acum sa iti raspund la intrebare.In spatele matrixului lor nu se afla nimic altceva decit salvarea acestei planete de propria rasa care o distruge cu mare viteza se pare.Stiu un banc dragut pe care l-am auzit din gura fizicianului Harald Lesch,care are o emisiune in care incearca sa ne explice universul.
Cica se intilnesc doua planete.Una dintre ele era foarte palida si parca imbatrinise,incovoiata de boala.
La vederea ei,cealalta ii spune :
- Vai draga dar ce rau arati,ce-i cu tine? evident ca esti bolnava,ce ai ?...la care cealalta raspunde:
- Sunt tare necajita...am homo sapiens....La care cealalta ii raspunde,batind-o prietenos pe umar:
- Ah ,draga, stai linistita , asta trece. :-D
Sa revenim la matrixul lor.Asta vor ,sa salveze planeta.La un moment dat cind in coltul acesta de galaxie va fi prea periculos pentru Pamint o vor ,,lua cu ei`` asa cum am descris in alt post al meu.
Eu m-am gindit mult la scenariul acela cu mutarea Pamintului pe orbita Nibirului si am ajuns la urmatoarele concluzii.S-ar putea sa aiba dreptate,am comparat cu apocalipsa lui Ioan.Acolo spune Ioan ca el ,,a vazut un alt cer`` si ,,un alt Pamint``.
Acum cind ridicam privirea la cer vedem constelatiile si stelele intr-o anumita forma.In momentul in care am ridica privirea si am vedea ,,un alt cer`` nu am mai putea fi in galaxie unde suntem acum,am fi pe o alta orbita.Apoi ,,un alt Pamint`` aici am doua idei.Una ca am putea fi dusi pe o planeta asemanatoare Pamintului sau e vorba chiar de Pamint dupa ce s-a mutat de pe orbita.Prin miscarea placilor tectonice ar putea primi Pamintul un nou look,altfel ar arata continentele deci am putea vorbi de un Pamint nou.
Si tie o zi buna in matrixul tau si crede-ma nu deranjezi pe nimeni daca incerci sa vorbesti cu nevazutul  :-D
``Vai de cei care cu mânie la poarta mea vor bate ´´!

Godess Amun

Citat din: sunnyboy din  20 Februarie 2013, 21:30:26
   @Godess: iti multumesc pentru raspuns! Sincer, ma asteptam sa raspunzi prin 2016; inteleg ca vrei din tot sufletul sa ti se confirme de cat mai multa lume ceea ce pretinzi si respect asta. Nu te consider nebuna, cu ghilimele sau fara, doamne fereste; nu imi place utilizarea cuvintelor mari, gen "rastignirea si gaurile din mana" si cred ca fiecare are Golgota lui de urcat. Cred de asemenea ca oamenii isi pot face viata grea si deliberat (este o melodie la moda care spune ceva similar :P ). As fi incantat sa ma intalnesc cu tine (in Romania, ca de Germania n-am bani deocamdata si motorina se scumpeste zilnic) si sincer mi se rupe daca cineva rade de mine sau nu, nu mi-e absolut deloc teama sa ma intalnesc cu tine -  si - nu cred ca poti sa imi demonstrezi ca poti afla sau stii ceva concret despre mine. Legat de illiterated, si eu vorbesc fo' patru limbi straine, dar ma exprim LITERAR in romana si inca doua. Dar alegerea unei porecle sau denumirea a ceva/cineva... e un lucru diferit de o greseala simpla de exprimare intr-o fraza! Mai pe romaneste, e muuuuuuuuult mai grav sa gresesti in nume/titlu decat in continutul unui text!
Acu' noah, la mine la Cluj sunt nori cam tot timpul, dar daca vrei, urcam in Feleac si acolo-i soare! Prin specificul meseriei, eu calatoresc mult prin tara asa ca nu-i mare bai daca nu esti prin zona. Nu stiu de ce un zeu are nevoie de vreme buna (lipsa nori) ca sa-mi demostreze ceva... fara sa incerc sa-ti explic cum e cu minunile facute de baiatul ala, Isus il chema parca... independente de mediul exterior...
   Legat de micile minuni de care vorbesti intr-un alt mesaj, si mie mi-a curs o data apa prin jgheabul instalatiei electrice, pe langa corpul de iluminat, dar vina era a vecinului de sus! Azi, cand testam o masina offroad prin Padurea Baciu (oaaau, aia cu energiile si ozeneurile) mi s-a descarcat complet smartfonu... dar vorbisem la el mai mult decat de obicei!
O sa iti scriu si un mesaj privat, dar - numai cu acordul tau - o sa il public si aici!

@Xanadron: ziceai ca nu-s din cei alesi... vezi ca pana si Maria Ta se mai inseala din cand in cand? :P

Hai sa iti raspund in ordinea afirmatiilor tale:

- In 2016 cu un pic de noroc si daca nu te opui asa cum procedezi acum poate putem comunica telepatic :-D

- ai scris ca intelegi ca eu mi-as dori din tot sufletul ca din ce in ce mai multa lume sa imi confirme cumva povestea.
Da-mi voie sa iti raspund ca nu ai inteles nimic.Departe tare de mine acest gind,singurul lucru pe care poate il doresc si de care inca nu imi dau foarte bine seama deoarece reactionez asa in virtutea inertiei,este ca doresc sa confrunt si sa ajut acolo unde pot,eventual in cazul altor contactati care sunt poate speriati ,unde comunicarea nu curge asa ca la mine si ei nu stiu ce sa faca cu acele crimpeie de informatii.In rest imi este asa de egal cine si cit poate sa creada.Este incercarea lor,nu a mea.
Cit despre Golgota si toate cele cred ca stim cu totii destule desi si aici as avea un sfat pentru cei care cred ca ,,Dumnezeu le-a dat o boala``.Am incercat sa explic multora ca se inseala amarnic.Este doar corpul nostru slab,vulnerabil.Niciodata Dumnezeu nu ar da o asemenea ,,pedeapsa``.Ar fi cel mai de prost gust lucru pe care l-ar putea face.Oricum si formularea de pedeapsa este gresita.E vorba de un ajutor pentru evolutia fiecaruia,ceea ce oamenii numesc ,,pedepse de la Dumnezeu''.

- dupa aceea spui ca te-ai intilni cu mine dar nu crezi ca as putea sa iti demonstrez ceva despre tine sau ca as putea sa iti arat ceva.Pai atunci ce sens are sa ne intilnim si inca o data se vede ca tu te opui acestor lucruri.Eu am lansat invitatia ca asa mi-a venit ,ce mai conteaza pentru mine daca sunt 120 persoane cu care am vorbit live sau 121? dar daca tu sti cum va decurge dinainte chiar nu am nici un sfat ...
- dupa aceea spui tu ca si tu vorbesti ,,vreo`` patru limbi si ca in trei te exprimi literar ,corect.Da-mi voie sa am rezerve sau poate esti profesor de aceste trei limbi si atunci ai mai avea sanse sa gresesti mai putin dar sa nu gresesti deloc ,greu tare...utopie.Spre deosebire de tine eu recunosc ca fac greseli si nu mi se pare asa cum ai scris tu , muuuuuuult prea grav.Traiesc intr-o societate multi-kulti ,cum ii spunem noi aici.Am norocul sa locuiesc intr-o parte a Germaniei unde nu simt nici cea mai mica urma de discriminare.Eu vorbesc fara sa ma laud foarte bine germana,am invatat singura ,nu mi-a platit mie statul german nici un curs asa ca in majoritatea cazurilor.Learning by doing si de la televizor.Cert este ca lb. germana e grea si e un chin pentru majoritatea strainilor.Ce s-ar intimpla daca eu si altii le-ar atrage atentia acestora tot timpul pe parcursul unei conversatii,asupra greselilor in exprimare? cred ca cei care gindesc ca tine aici,ar suferi cumplit printre atitia illiterated dar cel mai mult ar suferi ceilalti ca ati reusi sa le induceti un fel de vina,un fel de ,,neputinta``.
Toleranta a ramas pentru majoritatea romanilor un cuvint in dictionar,vad asta de multe ori in diferite situatii desi cu lozincile le au toti.

- cum stau lucrurile cu ,,fara nori'' ,ti-am explicat in celalat raspuns,cel de azi noapte.

- daca vecinul tau te-a inundat si ti-a curs apa pe bec sau pe contor pot sa iti spun ca ai avut noroc ,se pute intimpla si mai rau.Eu am avut o experienta la 22 ani cind cineva sau ceva m-a trezit brusc.Cind m-am ridicat brusc in pat ,capul imi era intr-un fum dens.Locuiam la etajul patru si izolatia blocului era foarte proasta.A plouat pe contor si de ce si cum exact a inceput sa fumege ,nu stiu dar putea iesi mai rau.Banuiesc ca a fost ET-ul meu care m-a trezit,pe atunci nu stiam de existenta lui.
Daca becul tau ar fi fost aprins si daca ar fi fost asa ca se prelingea pe fir apa ,cind ar fi ajuns pe bec ar fi sfiriit sau poate chiar sa se fi ajuns la o reactie incit sa pocneasca becul.
Chiar daca nu e necesar ,ca daca nu vrei sa crezi iti cauti alta teorie eu totusi mai explic o data acea minune.Inainte de toate eu nu sunt genul care vede ceva lipsit de logica...ca asa numim noi ceva ce nu se potriveste logicii noastre.Eu nu ma multumesc nici sa zic ,,wow,o minune `` si sa ma inchin,eu ma intreb in masura posibilitatilor mele intelectuale,cum s-a produs acea minune.
In cazul de fata,parea ca vreo patru picaturi mari,cristaline,picau din becul aprins.La figurat puteam sa interpretez ca o fiinta de lumina plinge.La propriu cred ca atunci cind gindul stapineste materia ,multe lucruri sunt posibile.Eu cred ca ei stiu de cite milioane de atomi de hidrogen si oxigen au nevoie pentru a forma o picatura si materialul asta exista in aer.Apoi dupa ce le-au format le pot ,,tine`` cu puterea gindului si posta acolo unde doresc ei,lasindu-le apoi sa cada.Asa procedeaza si cu icoanele sau statuile.Lumea este covirsita de asta si se inchina si se roaga si bine fac...dar stintific eu cam asa mi-as explica.
Am vazut o poveste la tv in Romania care mult m-a dezgustat.Era un reporter acum vreo zece ani,pe nume Tatulici daca nu ma insel.Transmitea dintr-un catun de undeva din Oltenia.Femeia de servici care facea curatenie in biserica satului,a observat ca o icoana ,,plinge``,o icoana veche de doua sute de ani.Intimplarea face ca exact acea zi urma sa fie prima zi si prima slujba a unui proaspat absolvent al institutului teologic.Acum oamenii tindeau sa vada aceasta intimplare ,pe care apoi si alti sateni au vazut-o ca pe un semn.Asa ca au cerut sfatul si parerea mai marilor bisericii ortodoxe.Rar am avut asa un senzatie de greata.I-au spus tinarului preot intr-un limbaj aproape vulgar ( de genul ,,du-te mai baiete acasa si nu mai prosti lumea )ca icoanele mai produc clei daca e lemn de cires ,repet lemnul ala era vechi de doua sute de ani si cit se poate de uscat.I-au sugerat tinarului si satenilor precum si intregii opinii publice ca el cumva ar fi reusit sa isi insceneze inceputul carierei desi nu ar fi putut spune cum.Baiatul ala saracul era stupefiat de ce aude si tot repeta ca el este un om cu frica lui Dumnezeu.Tatulici incerca sa mai zica si el ceva dar nu prea avea sanse.
Problema bisericii nu era ca de ce s-a intimplat o minune,problema bisericii era ca de ce nu s-a intimplat o minune in marile lor biserici poleite cu aur si facute cu bani care ar fi putut ajuta poate sute de mii de oameni saraci in Romania.Atunci m-am gindit ce-ar face biserica cu mine daca le-as spune ca entitatea cu care vorbesc eu pretinde ca este Dumnezeu daca cu un angajat al bisericii total nevinovat fac asa ceva.Sunt convinsa insa ca baiatul acela era iubit de Dumnezeu mult si i s-a trimis acea grea incercare.
Si o ultima observatie sunnyboy...daca tot ti s-a descarcat smarphonul desi este asa de smart :) cind ai fost in padurea Baciu,nu crezi ca ar fi cazul sa nu te mai opui atit mie si altora ,poate unii dintre noi chiar nu mintim.Si aici doua strofe de vers popular din Amun:

Si cind i-am spus ca eu sunt Dumnezeu
A spus sa plec ca mint si ca nu crede
Apoi i-am aratat un pic din EU
Si din a lumii lege.

Dar pe Pamint e greu a sti
Cu cine noi vorbim
Si care-s doar nebunii,
Pe care ii pazim

o dupa masa placuta  :martiansmile:
``Vai de cei care cu mânie la poarta mea vor bate ´´!

fiulploii

Te-as ruga daca ai putea sa separi raspunsul tau de citate - asa cum ti-a reusit in alte dati .  :-D  Nu de alta dar sa fie mai lizibil .

Acum , exista doua variante : fie eu nu am inteles raspunsul , fie tu nu ai inteles intrebarea a doua .
   In primul caz as dori ceva lamuriri suplimentare, daca se poate practice . Care ar fi alea? Nu stiu eu  :-D dar in mod sigur stie El ce si cum .
   In al doilea caz , aduc eu niste lamuriri suplimentare . Intrebam , dincolo de misiunea lor actuala , dincolo de misiunile lor mai vechi sau mai noi , dincolo de Lumea lor - din care facem si noi parte ca un caz particular inchis intr-o mare-mica diorama - dincolo de toate astea , Ei ce banuiesc / stiu/ presupun ca se afla ? Sau Ei nu gandesc la asta ? isi vad de rutina lor nemuritoare jucandu-se cu sarade spuse unor fiinte inferioare d.p.lor de vedere ?
   Zici de provocari - he, he - uite una chiar aici : il provoc pe mister Ra sa deseneze - prin tine evident daca ii e peste mana sa transmita simultan un fisier pe toate calculatoarele de pe Pamant - sa transmita ziceam , un desen cu dispozitivul complet in care isi gaseste locul acel releu identificat in desenul colegului @alx   8-) Ce zice ? accepta ?
  Si daca da , si daca nu , raspunsul trebuie motivat - fiindca asa e regulile - sub 50  :lol: - din lumea noastra . Si daca tot e activ pe aici atunci trebuie sa joace dupa aceleeasi reguli, nu?

  No, e buna provocarea? Se armonizeaza cu statutul de zeu local ?

  As trece si la niste contradictii din raspunsurile tale de pana acum insa promit s-o fac data viitoare. In cadrul aceleeasi provocari lejere .

P.S. Atunci cand ai chef te poti izola complet de Insotitori .

Godess Amun

Citat din: uforever din  24 Februarie 2013, 16:24:35
Ce mila mai? :? nu ai inteles poanta, era o gluma intre mine, Xanadron, alx si SLEAH, nimic ofensator. Cat despre procente :lol:, am crezut ca meriti si tu 10 % pentru toata agitatia creata, chiar daca nu ai nimerit-o cu "facalesu" lui alx, nu e bine daca vezi un atac in orice propozitie, mare grija.

p.s. "rasfoieste" si alte topicuri, nu a daunat nimanui pana acum:-D

pai da,iti multumeam ,nu era o ofensa si daca a fost doar un test prefer sa ma abtin ....dar nu indrageste glume de genul asta,eu nu ma bag dar stiu ca nu va ramine fara urmari...cindva,undeva,cumva ...eu nu as indrazni sa fac glume si teste cu nici o entitate si daca el m-a mintit acum pe mine atunci e parte din planul lui,numai el stie ce ,cum si de ce procedeaza intr-un fel sau altul,cert este ca eu am incredere.O tinara i-a pus in jur de zece intrebari ,el a raspuns anapoda la toate.Ea a continuat sa il intrebe in continuare si sa afirme : ,,nu-i nimic,eu am incredere``.Dupa aceea a inceput sa-i spuna adevaruri din viata ei trecuta,eu nu o cunosteam,am cunoscut-o in seara aceea intr-un local si ne intinseseram la povesti dar nu imi marturisese mari lucruri despre viata ei asa incit sa ramina loc de interpretari.Au stat de vorba despre tot ce o interesa dar ca sa se ajunga acolo el a ,,incercat-o`` cu cel putin zece raspunsuri gresite....deci numai el stie de ce este asa....posibil ca are el planul lui si cu situatia de fata.
``Vai de cei care cu mânie la poarta mea vor bate ´´!

Godess Amun

Citat din: fiulploii din  24 Februarie 2013, 19:13:19
Te-as ruga daca ai putea sa separi raspunsul tau de citate - asa cum ti-a reusit in alte dati .  :-D  Nu de alta dar sa fie mai lizibil

Deci dupa cum vezi sunt cam zapacita cu scrisul si cam plictisita si cu mesajele.Nu mai am chef sa il confrunt cu nimic poate asa am si eu ori sansa sa ma mut pe alt topic ori sa ma rezum doar la cei citiva cu care scriu privat.Fara sa subestimez pe nimeni ,intrebarile si provocarile voastre nu s-ar termina niciodata si aproape orice as posta,nu e bine pentru voi,vreti mai mult,vreti minuni in secunda doi.Ai impresia ca eu nu i-am lansat provocarea ca de,eu imi permit  :|,sa imi divulge identitatile  voastre insotite de amanunte picante sau sa le publice el pur si simplu ca tot cereti dovezi.
Mi-a spus sa nu imi bat eu capul ca totul se va intimpla asa cum este stabilit si la urma dovezile va vor coplesi dar si arata unde va este locul.Asa ca degeaba tot incercati sa-l numiti zeu local sau sa faceti misto de el....faceti de mine ca sunt mai prostuta si mai aproape de voi prin asta dovada ca   unele din intrebarile tale nici  nu le-am inteles,dar nu mai fiti asa de atotstiutari cind vorbiti de cineva sau ceva ce nu stiti ce este si cum functioneaza.
Toate cele bune si sorry dar a trebuit sa o spun.
``Vai de cei care cu mânie la poarta mea vor bate ´´!

alx

#178
@Godess Amun
  Eu personal am renuntat sa mai provoc vreo reactie din partea ta,din motive pe care le voi expune mai jos. Conceptual,nu esti cu nimic diferita de sarlatanul care vinde mantuirea in piata,stadion sau pe scena caminului cultural,te asemeni foarte bine cu preotii(de care or fi ei) care vand iertarea pacatelor pe 3 rugaciuni si cativa arginti...si de asemenea ,te asemeni cu tot restul de persoane/personalitati care de-a lungul timpului s-au inchinat numai ei stiu cui,propovaduind invataturile unor zei la fel de falsi ca si credinta lor!
  Chiar nu sunt curios de "zeul" tau,care mai nou vad ca e polivalent,adica el e inceputul,cuprinsul si incheierea zeitatilor cunoscute pe aceasta planeta.Adica el e toti! Si de asemena eu personal nu cred o iota din ceea ce "propovaduiesti" tu in numele lui.Ca sa fiu cinstit,cred ca o tomografie ar explica multe "mistere"! Dar asta chiar nu e problema mea,si daca tu accepti sa traiesti astfel(daca o faci,bineinteles),asta e numai alegerea ta!
   Dupa cum ai vazut,exista suficient de multa libertate pe acest forum,si nimeni nu te-a cenzurat,nimeni nu te-a jignit,si nimeni nu s-a oferit sa-ti duca crucea.Cel putin nu s-a intamplat asta in public! In particular,nu-mi pasa daca s-a intamplat.  Eu ti-am acordat credibilitate pana la un punct.Din pacate,punctul a fost depasit,iar vorbele tale s-au dovedit a fi curata gargara. In fapt,am observat ca ai o obsesie in a repeta ca tu nu ai controlul,si ca zeul tau face doar ce vrea el...de fapt,din spusele tale vad ca e si cam mincinos...cum ziceam,obsesia asta a ta de a repeta foarte des lucrul asta incearca sa fie un fel de paravan de protectie pentru tine si actiunile tale...dar te anunt ca,de obicei,manevra asta nu prea tine! Si acum nu a tinut deloc.
    Nu am stire ca "zeul" tau sa fi dovedit ceva cuiva de pe acest forum...doar amenintari voalate si povesti...multe povesti.Si multe experiente "proprii"...cam prea multe dupa gustul meu. Si stii de ce spun asta? Pentru ca multe dintre experientele astea povestite de tine au radacinile adanc infipte in literatura de gen(SF,religioasa)...cu alte cuvinte,n-ai spus nimic nou! Doar aceleasi povesti,mixate si spuse in alt fel.

Asa ca pana la urma te rog sa-i transmiti "zeului" tau din partea mea ca e un zeu fals,o nulitate si ca habar nu are ce si de ce! Si ca NU EXISTA!Si da,il astept sa-mi demonstreze contrariul! (Mda,sunt constient ca va fi o asteptare fooooarte lunga!)

PS  Ceea ce am scris mai sus reprezinta in mod clar DOAR PAREREA MEA,si nu are nici o legatura cu alti membrii,cu parerile acestora sau cu Rufon.

O seara buna    alx
"O piatră nu cade din cer.Sau,daca se intamplă să cada,atunci nu mai e piatră,ci aerolit."

Godess Amun

@ alx

wow,m-ai prins ! ai dreptate ,suntem un fake si eu si el si tu esti cel mai tare,culege laurii ! in rest ma abtin altfel o sa spui ca ,,amenint`` din nou si ma trimiti iar sa fac o radiografie la cap....
A spus sa nu-ti raspund deloc dar nu m-am putut abtine....oare la istetimea ta de ce te-or fi interesat postarile mele pina la un punct ? nu m-ai mirosit de la inceput ?

,,Toti acei ce-n asta lume
Vor ceva ,ma lase in pace
Eu nu voi nimic,nimica
Decit pace pace pace´´!

Si din nou deschisa-i calea
Ca sa plec de pe rufon
Unde ,,alx'' stie toate alea
Mai mult decit orice om.

Si de aceea dragii mei
Se intimida prostutä
Si pleca ea printre zei
Cu minciunile in traistutä.

Si se duse chiar la Zeus
Si il intreba in soapta
De ce mi-ai trimis tu Zeus
Doar trei buni si in rest o gloatä?

Lasa,spuse zeul trist
Lasa lumea ta deoparte
Ca aici in paradis
Ea nu are loc si parte.

Sa ma ierti ca te-am trimis
Sa le povestesti de noi
Sa ma ierti ca te-au prelins
Cu pacat si cu noroi.

Dar citiva tu ai vazut...
I-am trimis sa iti dea vesti
Desi nici ei nu m-au vazut
Si nu stiau cine esti.

Tu pleaca-te in fata lor
Ureaza-le ginduri de bine
Si lasa-i in lumea lor
Intoarce-ti capul spre mine.
                                           Just me ,myself and I !
``Vai de cei care cu mânie la poarta mea vor bate ´´!