Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Paranormal

Creat de Samuro, 20 Mai 2016, 18:23:40

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Samuro

Buna ziua. Ma numesc nicolae. Sant membru nou aici si doresc de mult sa impartasesc intamplarea mea la care as dori sa primesc o explicatie . Era cred ca in anul 1984 toamna. Cred ca septembrie. Eram casatorit de 2 ani. Am ajuns acasa in noaptea pe la ora 23. Am intrat in casa iar in hol era unchiul meu beat care borborosea ceva ce nu intelegeam. I am spus ca doresc sa dorm si nu vreau sa ma deranjeze. Am intrat in camera mea unde sotia mea dormea. Sa trezit am schimbat cateva vorbe , cam 10 minute dupa care auzim ca unchiul a inchis lumina ( ultima aprinsa. In hol) si sa dus in camera din spate. Sa asternut o liniste si chiar vroiam sa dorm. Afara era luna plina si in camera noastra era luminata placut de la astrul nostru. Nu adormisem nici eu nici sotia cand, in pat sa mai asezat cineva direct sub cearceaful cu care eram inveliti . Sa asezat la perete in spatele sotiei. Nu langa mine. O frika teribila ne a cuprins pe amandoi si am inceput sa tipam cat ne tineau plamani pe amandoi caci ne am dat seama ca sa intamplat ceva care nu era normal. Am reusit in groza care eram cuprins sa ma dau jos din pat . Nevasta mea se zvarcolea de groaza si am reusit sa o apuc cu mana sa o dau jos din pat. Ce am vazut? Era o fiinta care era leit sotia mea. Statea in genunchi in pat si privea calma la mine. Era imbracata cu aceleasi haine care le purta nevasta mea. O bluza cu semnul nike pe piept . Am reusit sa iesim din camera tipand amandoi de groaza. Toti din casa erau in hol speriati de tipetele noastre. Sa va mentionez ca stateam la etajul 8 si aveam apartament cu 4 camere. Tot neamul era in hol. Eu si nevasta am iesit pe hol , fiind convinsi ca o sa ne urmareasca. Tot palierul era afara. Am intrat in hol unde erau toti ai nostri. Ne am dus in sufragerie unde era o icoana mare, am ingenunchiat amandoi si am inceput sa ne rugam frenetic. Eu abea mai puteam articula ceva. Rugaciunea tatal nostru nu o mai stiam. Ne rugam cum si ce ne venea la gura. Dupa 10 min can abea puteam sa articulez ceva, am explicat la toti intamplarea. Toti ne uitam incremeniti spre camera noastra. Mama dupa o ora cred, a intrat in camera cu o lingura de tamaie aprinsa in camera. A aprins lumina si....... nu era nimeni. Doar pernele si cearceaful care erau pe jos. Domnilor nici macar popa nu a crezut ce sa intamplat.Dar totul este foarte adevarat si real. Nu inventez. Multi ani am dormit cu lumina aprinsa. Nu am nici o explicatie. Atunci eram ateu convins. Si acum cred in dumnezeu cu toata fiinta dar, sa nu credeti ca rup usa biserici dar nu mai blamez numele lui dumnezeu niciodata.

Tamerlan

In primul rand doresc sa va spun, ca va admir curajul de a povesti acest lucru. Este adevarat ca a trecut vremea si efectele celor traite de dvs. s-au estompat in timp. Dar tot este o dovada de curaj - in opinia mea - sa vorbiti de asa ceva.

Nu stiu daca are vreo importanta pentru dvs, dar nu sunteti singurul care a trait o astfel de intamplare. Sunt mai dese decat credeti. Dar, daca nu va este cu suparare... ati putea sa-mi spuneti ce ati facut sau cum ati procedat pentru a ramane "functional" in cadrul societatii? Tendinta naturala a mintii confruntate cu o alta realitate - in afara celei la care se inchina zilnic - este sa cedeze... sa o ia pe calea nebuniei... Afectiunile psihice reprezinta in fond o astfel de cedare. Dvs cum ati procedat? Cat timp v-a afectat intamplarea? Puteti vorbi astazi cu detasare despre ea cu sotia? Sau ati zavorat-o sub sapte mii de lacate undeva intr-un cotlon al mintii?

Va multumesc si va admir pentru curaj.
Important nu este să spui: "Iată ce au făcut ei din mine!", ci mai degrabă: "Iată ce am făcut eu din ce au făcut ei din mine!" (Jean Paul Sartre)

alex24

A mai trăit cineva ceva asemanator ? Va salut
Sunt printre voi...dar...nu sunt unul dintre voi!!!

uforever

Din cate imi aduc aminte, s-a mai discutat despre asemenea fenomene in trecut pe forum. Daca nu ma-nsel, la un moment dat era vorba despre fiul unei doamne, care dupa ce a iesit pe usa, plecat fiind, a fost vazut in casa?! In fine, stau prost cu memoria.
Daca tot suntem la topicul "paranormal", am si eu o poveste, deja impartasita unor colegi. Zilele astea am stat de vorba cu un var, usor socat/panicat chiar si dupa doi ani, de o situatie ciudata. Ca la orice sat veritabil, buda se afla in curte, iar la ora 3 dimineata omul a simtit "chemarea naturii". Se ridica din pat, deschide usa, iar in hol, apare un individ imbracat in costum negru, cu palarie neagra, lasata usor pe fatza, cat sa nu ii se observe mecla(genul Michael Jackson, daca mi se permite gluma). Omul,  la vederea individului in negru, a paralizat cateva secunde, dupa care a inchis usa incet, a aprins luminile in toata camera si s-a ghemuit in pat. Toate bune si frumoase, daca nu ar fi inceput sa-l strige pe nume si stia exact numele lui. In fine, la un moment dat s-a oprit, iar cand s-a luminat de ziua omul a iesit din camera, dar va garantez, ca dupa doi ani de atunci, omul e panicat si acum.
O alta poveste, spusa tot de el si va garantez ca spune adevarul, ma pricep nitel. Pe un drum de tzara, pe unde doar carutele trec, intr-o bezna totala(cunosc bine locul, l-am batut la picior in adolescenta), omului ii apare un chip negru, cu doi ochi albastrii stralucitori. Citez, "capul era mai negru decat bezna in care ma aflam, ochii albastrii total stralucitori, acolo nici nu vezi la un metru in fatza, dar chipul era mai intunecat decat intunericul". Intr-adevar, pe drumul acela nu poti vedea nici macar la un metru in fatza, drumul e pe langa deal/padure. A vazut acel cap cu ochii albastrii stralucind la nici 2 metrii de el, intr-un stufaris plin de ciulini/crengi unde nici cainii nu intra, cunosc locul(nu stiu daca e bine spus stufaris, eu le-as spune boscheti).
Povesti de genul asta si multe altele, sunt o gramada in comuna Magureni, jud. Prahova, dar cine naiba sa faca investigatii? O singura data a fost o televiziune, pentru un caz tipic poltergeist, asta mi-au povestit rudele. In rest, ce sa va spun, locul e superb si plin de mistere. Cele bune!!!!

socrate

Citat din: Samuro din  20 Mai 2016, 18:23:40
Nu am nici o explicatie. Atunci eram ateu convins. Si acum cred in dumnezeu cu toata fiinta dar, sa nu credeti ca rup usa biserici dar nu mai blamez numele lui dumnezeu niciodata.

Mda... fenomene "paranormale" pt. "fiinte biologice normale"(aproximativ normale) si fenomene NORMALE pt. FIINTE ENERGETICE/SPIRITUALE(care locuiesc/utilizeaza "trupuri biologice").
Cu siguranta,o mare parte dintre cei ce posteaza si citesc FORUM RUFON sunt fiinte energetice/spirituale care au in "dotare" si se manifesta prin trupuri biologice (posibil,unii si ca fiinte energetice/spirituale) ,ca.. unii constientizeaza mai mult sau mai putin asta este o alta problema....  :wink:
Deci... d-le Samuro/nicolae, asta ar fi explicatia exprimata in cateva cuvinte,opinia mea, rezultata din FENOMENELE NORMALE prin care am trecut si eu,mult mai ample decat cele pe care a-ti avut "curajul" sa le impartasiti.
Daca sunteti amabil,nu prea am inteles ..  evolutia dvs. spirituala rezultata din "experienta paranormala" ... cu alte cuvinte,care este diferenta dintre un "ateu convins" (ateu care a fost convins) sa "nu creada" si un "religios convins" (credincios care a fost convins) "sa creada" ..?
PS.Poate ... te ajuta cu ceva ... cateva cugetari/acte de gandire FILOZOFICE/RATIONALISTE ..."Toti oamenii care gândesc sunt atei." - Ernest Hemingway.
"Daca Dumnezeu ar fi brusc condamnat sa traiasca viata pe care a abatut-o asupra oamenilor, s-ar sinucide." Alexandre Dumas. (desigur, INTELEPTUL FILOZOF face referire la "d-zeul creator" de idologiei si oranduire patriarhal/sclavagista,imorala,inumana.)  :|


Aseneth

Tare as vrea sa stiu si opinia sotiei in aceasta situatie. Acea prezenta nu era neaparat ceva rau. Putea sa fie tot sotia dumneavoastra din alt timp sau alt univers. Poate avea un mesaj sa va transmita. Sau sa isi transmita.
Stiti acele situatii in care ajungeti si spuneti : Daca aveam acum 10 ani mintea de acum, altele ar fi fost alegerile mele? Ei bine, sunt oameni care se pot intoarce in timp, intr-un fel sau altul, chiar si inconstient, incercand sa influenteze trecutul.


Serban M

Hai ma nene da detalii mai multe, sotia ce a zis ? neamu ce a zis ? unde e casa asta ? sotia a mai avut astfel de intalniri ?

Daca dai un mesaj si pleci e ca si cum ai mintii