Ştiri:

Forumul RUFOn este din nou funcțional după ce a primit un upgrade important de software și rulează acum pe un server nou.

Main Menu

Luna

Creat de StarDust, 29 Iunie 2009, 20:08:42

« precedentul - următorul »

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

StarDust

#210
Jean, eu agreez teoria impactului, sunt sigur ca in "copilaria" sistemului nostru solar, era o "invalmaseala" mare prin el, si nu era nici pe departe linistea de acum. Gravitatia isi facea de lucru, corpurile mai mari le atrageu pe cele mai mici, iar dezastrele se tineu in lant. In final, s-a ajuns la perioada linistita de acum, care si asta, s-ar putea sa fie la scara (cosmica) temporara doar, caci intr-adevar cine stie ce se mai poate indrepta spre soare la un moment dat, iar ordinea din sistemul nostru solar sa se schimbe. Dar, asta va fi probabil peste alti "Eoni"

P.S. Sa nu uit... asta e binenteles doar parerea mea... :)
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

calator astral

Eu ramin pe ideea ca Luna e Baza principala a entitatilor care ne monitorizeaza, ea e Steaua Mortii din trilogia StarWar a lui George Lucas,prea mult se aseamana.
Un clip d-al meu in sprijinul acestei afirmatii:

The MOON: the real Deathstar & Main Aliens MOTHERSHIPS in our Solar System

jean

Citat din: StarDust din  08 Septembrie 2011, 10:45:00
Jean, eu agreez teoria impactului, sunt sigur ca in "copilaria" sistemului nostru solar, era o "invalmaseala" mare prin el,
Ok, este parerea ta. Dupa mine invalmaseala inseamna ceva haotic, aglomerat, si nu cred ca materia la inceput se misca haotic. Discul de materie chiar daca desul de dens se misca destul de ordonat datorita gravitatiei nou- nascutului Soare, asa cum se misca satelitii, spre exemplu, lui Saturn, si nu se ciocnesc intre ei si nici cu corpurile mai mari din inele. Totul formeaza un sistem. Putem sa ne imaginam acelasi sistem la scara sistemului solar.
Din acest motiv nu cred ca Luna a aparut ca urmare a impactului Pamantului cu un alt corp ceresc. Nu sunt nici unfel de urme in acest sens.
Parerea mea...
Adevarul este dincolo de noi

StarDust

E posibil sa apara si chestii haotice, in urma unei coliziuni majore, vor rezulta multe fragmente mari, schimbari de orbite ale altor planetoizi, etc... e ca un efect de domino. "Invalmaseala" :)  aparuta se va transforma in ordine din nou, tot sub actiunea gravitatiei, binenteles. De aceea eu cred ca ciocnirile catastrofale la inceputurile formarii sistemului solar sunt perfect plauzibile si firesti.
Dar binenteles, asta e un punct de vedere tot personal...
În credinta au murit toti acestia, fara sa fi capatat lucrurile fagaduite, ci  doar le-au vazut si le-au urat de bine de departe, marturisind ca sunt straini si calatori pe pamînt.  Evrei 11:13-16

Arhanghelul

Citat din: StarDust din  08 Septembrie 2011, 11:53:48
E posibil sa apara si chestii haotice, in urma unei coliziuni majore, vor rezulta multe fragmente mari, schimbari de orbite ale altor planetoizi, etc... e ca un efect de domino. "Invalmaseala" :)  aparuta se va transforma in ordine din nou, tot sub actiunea gravitatiei, binenteles. De aceea eu cred ca ciocnirile catastrofale la inceputurile formarii sistemului solar sunt perfect plauzibile si firesti.
Dar binenteles, asta e un punct de vedere tot personal...

Ca o completare la cele spuse de tine ...
"Există mai multe tipuri de obiecte în sistemul solar. Astfel, fără a lua în considerare clasificarea lor (în planete, planete pitice, etc.) în sistemul solar avem corpuri gazoase mari (Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun), obiecte telurice, solide (restul planetelor și asteroizii din centura principală), obiecte formate dintr-un melanj din gaze înghețate și minerale/metale (obiectele din centura lui Kuiper) precum și obiecte formate predominant din gaz înghețat amestecat cu praf (cometele).

Planetele sunt: Mercur, Venus, Terra, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus şi Neptun. Numele lor vin din mitologia greco-romană, în afara de numele de Terra.

Planetele pitice sunt: Ceres, Pluto, Eris, Makemake și Haumea.

Asteroizii se găsesc în două regiuni, numite centuri de asteroizi: una se află între Marte şi Jupiter, iar alta după Neptun. Asteroizii din centura dintre Marte şi Jupiter, numita centura principală, sunt resturi ale unei planete sfărâmate. Asteroizii din centura de dupa Neptun, numita centura lui Kuiper, sunt obiecte de gheaţă, formate din materia ce a rămas după ce s-au format planetele mari.

Mai departe se găseşte norul lui Oort, loc unde se află milioane de nuclee de comete. "

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:LL4_VxKwUkoJ:www.astro-urseanu.ro/sistemul_solar.html+centura+de+asteroizi&cd=13&hl=ro&ct=clnk&gl=ro
Prin credinta a fost mutat Enoh de pe pamânt, ca sa nu vada moartea. Si n-a mai fost gasit, pentru ca Dumnezeu îl mutase. Caci înainte de mutarea lui, primise marturia ca este placut lui Dumnezeu.   Evrei 11:05

kandaon

Proiectul american de construire a unei baze militare pe Luna. Planul e din 1959 si se prevedea sa fie realizat pana in 1965  :rocket: :moon:  :?

http://www.astronautix.com/articles/prorizon.htm

Siberia

#216
Citat din: Xanadron din  08 Septembrie 2011, 01:00:36

Cit despre exploatarea Lunii (minerit adica - regolith, He3 si multe altele), eu inclin sa cred ca se desfasoara deja de ceva vreme. Dovezi circumstantiale sint nenumarate - uite de pilda o harta mineralogica minutioasa USGS a zonei Copernicus datind din... 1967. 8-) (exista destule incepind cu 1960).


A loophole in Space Law allows individuals and companies to hold Mineral Rights on the Moon, Mars and other celestial bodies. Growing concern from Scientists that these rights may be held hostage have been alleviated by a three man North American team; Dr. Joseph Resnick, Dr. Timothy R. O'Neill and Guy Cramer (ROC-Resnick/O'Neill/Cramer team) who have acquired the mineral rights for 95% of the side of the moon that faces Earth, the polar regions and 50% of the far side of the moon.


http://www.specintel.com/lunarROC/index.htm

http://www.lpi.usra.edu/meetings/roundtable2004/pdf/6013.pdf

Mai tineti minte filmul Moon ? (e doar fictiune  :?)

"Moon" - Official Trailer [HQ]


p.s. - are cineva mai multe date despre Monsanto si He3 ?
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Xanadron

#217
Citat din: Siberia din  09 Septembrie 2011, 13:49:08

p.s. - are cineva mai multe date despre Monsanto si He3 ?

Despre He-3 am date cit sa scriu doua carti si trei scenarii, dar nu cred sa aiba rost efortul "asamblarii" lor aici.

Nu de alta, dar:
1. nu mai e timp de asa ceva
2. n-ar avea vreo consecintza practica (pozitiva eventual) nici cit negru sub unghie
3. v-ar da idei si-ati face poate prostii cu He-3 :lol:
4. in lipsa calatorului astral, cu cine m-as mai contra? :-D

P.S. Serios acum, mi-ar parea rau daca stimabilul calator chiar a decis sa "fouter le camp". :-P
Credeam oricum ca sta aproape la fel de bine ca JE cu nervii. 8-)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

#218
Citat din: Xanadron din  09 Septembrie 2011, 14:04:49

Nu de alta, dar:
1. nu mai e timp de asa ceva
.......

mda, pana in 17 septembrie la briefing nu mai e mult
Apoi, am impresia ca vrei sa zici ceva si inca nu stii daca e bine sau nu - sa spui , corect?


Siberia

Vroiam sa stiu doar din ce zona era extras He3- ul pe care-l manipula Monsanto :-D

Offtopic:

Nu cred ca da bir cu fugitii @calator astral... eventual ia o mica pauza, bea un ceai cu menta, trage o scaldatura-n Mediterana si revine fresh si relaxat pentru inca o runda :-D
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

fiulploii

Citat din: Siberia din  09 Septembrie 2011, 14:17:38
Vroiam sa stiu doar din ce zona era extras He3- ul pe care-l manipula Monsanto :-D


Iti spun daca facem un business agreement  ca ui ici ce stiu eu :
,, Worth $4 million dollars per kilo, Helium 3 produces no harmful by-products and as little as 100 tonnes could power the entire planet for a year. All you have to do is go get it. Helium 3 was first discovered during the Apollo missions of the 1970's. It is emitted as a by-product of the sun's own nuclear reactions and blown across the galaxy by solar winds. Lacking Earth's protective magnetic field, the lunar soil has absorbed Helium 3 for millions and millions of years.

The International Lunar Exploration Program (ILEP) was formed with a single goal: to exploit the one million tonnes of Helium 3 that lie beneath the lunar surface. Setting up the infrastructure necessary to facilitate large scale mining on the moon called for an unprecedented level of co-operation between rival space agencies. With the planet's very future at stake, past grievances and petty self-interests had to be put aside – for the time being at least. United under the banner of the ILEP, the moon is divided into four international sectors: American, Russian, Chinese and Indian.

Each sector is responsible for issuing licenses which designate the zones that a particular company can mine within....... Operating in the most hostile environment known to man, only Earth's toughest merchant engineers get to be X-TRACT pilots. .....

At $4 million per kilo, Helium 3 is the most valuable natural resource in the universe. Competition between rival mining companies is fierce: zonal disputes, claim-stealing, sabotage and attacks from unlicensed mercenary miners; are hazards that must be faced daily. The ... Heston Proclamation granted all licensed miners the right to bear arms in defence of their claim. ...... Defence of your claim is not only your constitutional right, but a necessity if you wish to extract more Helium 3 than your rivals.

Everyone knows who was first on the moon, but no-one ever remembers who was second.
Don't be second.

Remember, a kilo of Helium 3 is potentially worth a cool $4 million.
One million tonnes of Helium 3 lie beneath the lunar surface.
You do the maths. Earn your fortune and save the Earth.''

Incep sa ma simt Indiana Jones  :lol:


Xanadron

#221
Citat din: Siberia din  09 Septembrie 2011, 14:17:38
Vroiam sa stiu doar din ce zona era extras He3- ul pe care-l manipula Monsanto :-D

Offtopic:

Nu cred ca da bir cu fugitii @calator astral... eventual ia o mica pauza, bea un ceai cu menta, trage o scaldatura-n Mediterana si revine fresh si relaxat pentru inca o runda :-D

1. Ai datele (aproape toate) aici - evident ca de pe Luna :moon: se aprovizioneaza mai mult ca sigur si Monsanto...
P.S. Doar 25 de tone He-3 (= sarcina utila Shuttle) ar asigura energia USA pt. 1 an, iar 100 tone - a intregii lumi. :-o

http://www.abovetopsecret.com/forum/thread669013/pg1

2. Ba, cred ca nu se mai intoarce curind calatorul.

@fiulploii: Aparent nimic important de spus (repet, dac-ar fi ceva garantat 51% macar as spune-o) dar nu-i rau sa va uitati mai des pe cer... :wink:
Si - sa nu uit - sa nu va lasati pacaliti (sau rapiti :lol:) chiar de primul venit, chiar dac-o fi... rapitor de frumos.:)
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

Siberia

@Xanadron, nu sunt toate datele acolo... de asta intrebam daca mai are cineva sa mai adaug.. Mersi, dar ma descurc pana la urma :-D

@fiulploii, vrei sa ne jucam ? :D
http://www.yourdiscovery.com/games/helium3/
"The end is the beginning of all things, Suppressed and hidden, Awaiting to be released through the rhythm Of pain and pleasure." - Jiddu Krishnamurti

Xanadron

Citat din: Siberia din  09 Septembrie 2011, 14:45:00
@Xanadron, nu sunt toate datele acolo... de asta intrebam daca mai are cineva sa mai adaug.. Mersi, dar ma descurc pana la urma :-D


...Sau aici:

http://lucianarchy.proboards.com/index.cgi?board=zorgon&action=display&thread=8862

Evident ca "toate datele" ti le-ar putea livra doar Maestrul :evil: in persoana.
Sau Mugur Isarescu macar. :-D
Trăim pe-o planetă nebună - opriţi-o să mă cobor !!!
http://povestoteca.wordpress.com/

fiulploii

@Siberia
    in lumea asta aiuritoare - intentionat facuta asa , zic eu  - te-ai gandit ca unele informatii pot fi plasate in jocuri ?

@Xanadron
    chiar tu recomandai pe undeva pe acest forum , postarea de informatii sub forma de barfe, zvonuri sau pareri personale , nu? Si aici se inscriu si cele zise de tine ca vorba ceea - e sub cincizeci

Basicaly, one op. 2penny